Skip to content
Aktualizacja: 27/06/2022

Podziel się na:

Znane ze swoich pięknych plaż, rajskiej wody i oszałamiającej górskiej scenerii, południowo-zachodnie wybrzeże Turcji od dawna nazywane jest „Turkusowym Wybrzeżem”. Wybrzeże leży u podnóża gór Baba, Akdağ i Bey, schodzących do nadmorskiej autostrady, która w dużej części przebiega tuż nad wodą. Wiele atrakcyjnych zatoczek i wysepek pozostaje niedostępnych dla ruchu pojazdów, więc wyjątkowo popularne jest żeglarstwo. Mimo stale rosnącej liczby odwiedzających znaczna część regionu pozostaje nadal nietknięta. Przeczytajcie nasz poradnik i odkryjcie piękno Turkusowego Wybrzeża Antalyi, które co rok odwiedza prawie 10 milionów turystów z całego świata.

 

Odkryjcie piękno Turkusowego Wybrzeża Antalyi

 

Podstawowe informacje

Antalya położona jest nad zatoką o tej samej nazwie. Znajdziecie tam szerokie plaże z drobnym piaskiem, wspaniałe, nowoczesne hotele i wiele zabytków architektury. Antlaya zachwyca pięknym portem oraz architekturą. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje:

 • Powierzchnia miasta: 1417 km2
 • Liczba ludności: 2,5 mln
 • Strefa czasowa: UTC +3
 • Numer kierunkowy: 0242
 • Waluta kraju: lira turecka (TRY)
 • Język urzędowy: turecki

 

Geografia i klimat

Turkusowe Wybrzeże zlokalizowane jest na południu Turcji, rozciąga się na 600 km długości i uznane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc nad Morzem Śródziemnym. Wybrzeże charakteryzują strome klify i skaliste przylądki, a miejscami żyzne równiny.
Najlepszym czasem na odwiedzenie tego regionu będzie środek sezonu. W okresie wakacyjnych (czerwiec, lipiec, sierpień) Antalya gwarantuje słoneczną pogodę i bezchmurne niebo. Jeśli chcecie natomiast uniknąć tłumów turystów i trochę zaoszczędzić – wybierzcie się tam wiosną. Najlepszym czasem na wyprawę dla osób lubiących aktywny wypoczynek będzie koniec sezonu – sierpień, wrzesień i październik, kiedy temperatury zaczynają stopniowo spadać, ale nadal jest przyjemnie ciepło, a nagrzana przez całe lato woda będzie rajem dla miłośników sportów wodnych. To idealny kierunek na Waszą następną podróż!

 

Atrakcje turystyczne Antalyi 

 

1. Kaleici

Jest to historyczne centrum tureckiej Antalyi, będące jednocześnie najstarszą i najurokliwszą częścią tego miasta. Do czasów współczesnych prawie całe miasto było zamknięte w jego murach. Znajdziecie w nim budowle pochodzące z czasów rzymskich, bizantyjskich, seldżuckich, osmańskich i współczesnych. Większość z nich pochodzi jednak z końca XVIII i XIX wieku. Współcześnie tylko niektóre z tradycyjnych tureckich budynków są wykorzystywane jako domy, wiele z nich zostało przekształconych w butikowe hotele, restauracje i sklepy sprzedające rękodzieło i inne działa sztuki ludowej. Obszar ten został poddany gruntownej renowacji przez gminę Antalya.

Stare miasto Kaleici w Antalya, Turcja

Kaleiçi znajduje się w środkowo-wschodniej części miasta, wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, naprzeciwko pochodzącego z czasów rzymskich portu jachtowego. Nazwa Kaleiçi oznacza „Wewnętrzną Twierdzę”.

 

2. Muzeum Archeologiczne w Antalyi (Antalya Muzesi)

Jest uznawane za jedno z najwspanialszych w całej Turcji i jedno z najznamienitszych na świecie. Wspaniałą kolekcję eksponatów muzeum zawdzięcza niewątpliwie swojej lokalizacji, która jest jednym z miejsc, w których widoczne są pierwsze ślady osadnictwa w Anatolii. Fragmenty szkieletu neandertalczyka odkryte w Jaskini Karain, wspaniałe rzeźby znalezione w Perdze, która była jednym z centrów produkcji rzeźb epoki antycznej, monety Elmalı oraz znaleziska odkryte podczas wykopalisk w Kościele św. Mikołaja są prawdziwymi, bezcennymi skarbami.

Wśród najciekawszych pozycji znajdziecie posąg zw. Zmęczony Herakles. Jest to kopia rzeźby wykonanej przez Lysipposa, słynnego rzeźbiarza IV wieku p.n.e.. Dolna część rzeźby została odnaleziona podczas wykopalisk w 1980 roku, natomiast górna, przemycona nielegalnie za granicę, została sprowadzona do ojczyzny w 2011 roku i obie części zostały połączone. Przedstawia Heraklesa opartego na maczudze po pokonaniu lwa nemejskiego, który był odporny na wszelką broń. Kolejną propozycji, niewątpliwie wartą uwagi jest Sala Imperatorów, gdzie znajdziecie rzeźby cesarzy rzymskich, wszystkie znalezione podczas wykopalisk w starożytnym mieście Perga. Zaraz obok tych rzeźb zobaczycie także rzeźbę Tancerza, która jest symbolem Muzeum Antalya. Idąc dalej, znajdziecie Salą Sarkofagów, z których najpopularniejsze to Sarkofag Domicji należący do małżeństwa, Sarkofag Heraklesa przedstawiający 12 zadań Heraklesa oraz Sarkofag Garland ozdobiony motywami kwiatowymi. Nie przegapcie także Sali monet, w której najważniejszymi eksponatami są „Monety Elmalı”, nazywane są „Skarbem stulecia”. W holu można zobaczyć monety wszystkich cywilizacji z bogatej historii Antalyi, znaleziska odkryte we wrakach statków, biżuterię i ikony, a także anatolijską tradycję i techniki bicia monet.

 

3. Brama Hadriana

Jest uważana za najpiękniejszy zabytek Antalyi i prowadzi do równie wspaniałego miejsca – Kaleici. Została wybudowana w 130 roku n.e., na pamiątkę przybycia cesarza Hadriana. Brama składa się z dwóch wież z czasów rzymskich, z których jedna została przebudowana w okresie panowania seldżuckiego sułtana Alaeddina Keykubata I. Brama została odkryta w 1817 r. Przez lata Brama niszczała i dopiero w latach 50-tych XX wieku podjęto się jej renowacji.

 

4. Belek

Będąc na wybrzeżu Antalyi, wybierzcie się na wycieczkę do Belek. Kurort słynie z licznych (ponad trzydziestu) ekskluzywnych hoteli, punktów usługowych i rozrywkowych. Miasto słynie także z uzdrowisk i wód mineralnych pozyskiwanych z pobliskich źródeł oraz z pól golfowych. Belek w 2012 roku było gospodarzem turnieju Turkish Airlines World Golf Final, a w 2013 roku był gospodarzem Turkish Airlines Open. Belek jest również miejscem rozgrywania turnieju Antalya Open, jedynego profesjonalnego turnieju tenisowego, który obecnie odbywa się w Turcji.

W Belek znajduje się Wodospad Kurşunlu, w którym żyje ponad 100 gatunków ptaków, a ukryta, na tyłach wodospadu, jaskinia jest popularnym miejscem do zwiedzania. W pobliżu Belek znajduje się hellenistyczne miasto Perge (rzymskie ruiny w Perge są jednymi z najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych w Turcji) oraz wielki amfiteatr Aspendos, który może pomieścić ponad 15 000 widzów. Amfiteatr ma 2000 lat i do dziś organizuje plenerowe festiwale baletu klasycznego i opery.

amfiteatr Aspendos, Antalya, Turcja

 

5. Aquarium Antalya

Akwarium jest jednym z największych kompleksów akwariowych na świecie. Oferuje odwiedzającym połączenie rozrywki z edukacją. Akwarium tunelowe ma 131 metrów długości i 3 metry szerokości. Akwarium Antalya opowiada historie z całego świata. W akwarium odkryjecie magiczny podwodny świat, zrobicie śnieżki z prawdziwego śniegu w Snow World & Ice Museum oraz odbędziecie prawdziwie tropikalną przygodę wśród najbardziej trujących, najbardziej kolorowych i najciekawszych gatunków na świecie w WildPark.

Aquarium Antalya

 

6. Yivli Minare

Jest szczególnym miejscem, które warto zobaczyć w Antalyi (a widać go z każdego miejsca w mieście) i jest uważany za symbol tego tureckiego miasta, a także jeden z najlepszych przykładów kopułowych meczetów w Anatolii. Minaret Yivli charakteryzuje żłobkowana powierzchnia, zdobienia z ciemnobłękitnych płytek oraz kamienna podstawa. Wyrzeźbiony na minarecie napis mówi, że został on zbudowany przez Alaaddina Keykubada I, sułtana Seldżuków, który rządził od 1219 do 1237 roku. W 1373 roku minaret został całkowicie zrekonstruowany. W latach 1955 i 2010 również podjęto się renowacji budowli. Do budowy meczetu wykorzystano fragmenty starożytnych ruin. Obiekt cechuje naturalny system chłodzenia i ogrzewania – woda przepływająca przez tunele, zlokalizowane pod budowlą, zapewnia chłód latem i ciepło zimą.

 

7. Plaże

Licząca ponad milion mieszkańców Antalya, przyciąga co roku kilka milionów turystów, a to, między innymi, za sprawą wspaniałych plaż (znajdziecie tam plaże zarówno piaszczyste, jak i kamieniste, a także okazałe klify). Antalyę charakteryzuje 640-kilometrowa linia brzegowa. Wśród najpopularniejszych plaż Antalyi wyróżniają się: Plaża Kleopatry (najpopularniejsza plaża w Alanyi, ma długość ok. 2,5 km i ciągnie się od Jaskini Damlataş do skrzyżowania bulwaru Atatürka z drogą D400), Plaża Kaputaş (mała, urocza plaża, na której zachwyci Was złoty piasek, lazurowa woda i otaczające ją góry), Plaża Lara (ta piaszczysta plaża cieszy się największą popularnością w Antalyi, rozciąga się wzdłuż dzielnicy o tej samej nazwie, gdzie znaleźć można najwięcej hoteli; znajdziecie tam liczne bary i restauracje – ale pamiętajcie, że jej popularność sprawia, że bywa naprawdę zatłoczona), Plaża Konyaaltı (3-kilometrowa, kamienista plaża rozciąga się na zachód od Muzeum Archeologicznego i roztaczają się z niej przepiękne widoki na góry) oraz Plaża Mermerli (rozciąga się przy samej starówce oraz tuż obok zabytkowego portu; jest nieduża, ale bardzo klimatyczna).

Antalya, Turcja

 

8. Aqualand Delfinarium

Niezwykle zachęcającą alternatywą dla słonecznych plaż Antalyi jest Dolphinland, która przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Dolphinland wyróżnia się na tle innych parków rozrywki dzięki kilku delfinom, parze białych wielorybów i lwom morskim, które wykonują liczne pokazy swoich umiejętności. Chociaż wydaje się, że park jest atrakcją głównie dla najmłodszych – nic bardziej mylnego. W Dolphinland będziecie mogli doświadczyć pływania z delfinami.

 

Jedzenie

Jeśli zastanawiacie się, co warto spróbować podczas wycieczki na Wybrzeże Antalyi, spieszymy z pomocą:

 • menemen – obowiązkowo spróbujcie tego tradycyjnego tureckiego dania składającego się z jajek, pomidorów, zielonej papryki i przypraw;
 • baklava – nie ma wycieczki do Turcji bez baklavy. Deser składający się z ciasta filo, posiekanych orzechów z cukrem i miodem zachwyci miłośników naprawdę słodkich dań;
 • kebab – w każdej postaci: w formie szaszłyków, ze skrojonego mięsa, z baraniny, jagnięciny, kurczaka, podany na talerzu lub zwinięty w pide;
 • tulumba – turecki deser wykonany ze smażonego na głębokim tłuszczu ciasta zanurzonego w syropie cukrowym;
 • lahmacun – turecka pizza, będąca jednym z najpopularniejszych dań tureckiego street foodu. Przygotowywana jest na bazie ciasta drożdżowego i wody, podawana z mięsnym nadzieniem i skropiona sokiem z cytryny;
 • simit – wypiek w kształcie bajgla, ale różni się od typowego bajgla dodatkiem melasy i dużej ilości sezamu na wierzchu;
 • poğaça – słonawa bułka z przeróżnymi nadzieniami - od ziemniaków, przez oliwki, po ser;
 • börek – są to placki (z ciasta filo), przypominające podpłomyki, przekładane farszem: mięsnym, ziemniaczanym, z białego sera, czy też szpinaku.

 

Dojazd

Dobrą informacją jest to, że do Turcji już nie potrzebujecie wizy – a od 19 kwietnia 2022 wystarczy dowód osobisty. W Antalyi, 15 kilometrów od centrum miasta, znajduje się port lotniczy Antalya Havalimani posiadający dwa terminale i obsługujący w ostatnich latach ponad 30 milionów pasażerów. Z centrum miasta dostaniecie się na lotnisko za pośrednictwem minibusów – Hoopa. Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Turcji i już dziś zaplanujcie swoją podróż!