Skip to content

Po długim czasie, w którym większość z nasz podróżowała tylko palcem po mapie, a ciągle zmieniające się restrykcje, wypływały na komfort i spokój w podróży. Mamy coraz większą nadzieję na znaczne ułatwienie podróżowania po Unii Europejskiej. Od 1 lipca 2021 r. działa bowiem Unijny Certyfikat COVID-19. Wiemy, że Certyfikat jest dużym ułatwieniem dla podróżnych, ale wiemy też, jak wiele pojawia się pytań z nim związanych. Odpowiadamy na najważniejsze z nich. 

Czym właściwie jest Europejski Certyfikat COVID-19 (UCC)?

To elektroniczny dokument ułatwiający swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Jeden certyfikat zawierający najważniejsze informacje. Niezależnie od celu Twojej podróży, czy to powrót do domu, wyjazd do pracy, urlop czy odwiedziny znajomych, Unijny Certyfikat ma a celu uproszczenie nowych formalności i ułatwienie podjęcia decyzji o podróży.  

Kto może otrzymać Europejski Certyfikat COVID-19?

Certyfikat może otrzymać każdy, kto: 

 • przyjął przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 (państwa mają prawo ustalić własne zasady respektowania szczepień, czy wystarczy jedna dawka, czy wymagane jest pełne szczepienie i ile czasu musi upłynąć od ostatniej dawki),
 • posiada negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na COVID-19, 
 • jest ozdrowieńcem, przechorował zakażenie koronawirusem.  

Wbrew panującej opinii i krążącym plotkom, Certyfikat jest dostępny dla osób, które; przechorował koronawirusa, wykonał i otrzymał negatywny wynik test PCR lub antygenowego czy też zaszczepiły się, szczepionką dopuszczoną do obrotu przez UE. Obalamy plotkę, że jest to przywilej zaszczepionych, bo nie jest.  

Jak uzyskać Europejski Certyfikat COVID-19? 

Jest kilka możliwości wygenerowania Europejskiego Certyfikatu, wybierz najwygodniejszą dla siebie. Certyfikat jest dostępny na:   

 • Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) – pacjent.gov.pl
 • Aplikacji mobilnej – mojeIKP 
 • Aplikacji mobilnej – mObywatel 
 • Aplikacji gabinetowej – gabinet.gov.pl 

Czy można odebrać certyfikat, inaczej niż elektronicznie?  

Tak. Dla mniej skomputeryzowanych, jest również możliwość odebrania certyfikatu stacjonarnie, w podmiotach leczniczych:  

 • w punktach szczepień,
 • u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.  

W jaki sposób korzystać z Certyfikatu podczas podróży? 

Certyfikat zostanie odczytany poprzez zeskanowanie unikalnego kodu QR znajdującego się na dokumencie. Można go okazać na smartfonie (bezpośrednio z aplikacji / pobrać jako plik PDF / obraz) lub w formie wydruku.  

Jak długo ważny jest Europejski Certyfikat COVID-19? 

UWAGA! Od 1 lutego 2022 Certyfikat będzie ważny 270 dni (9 miesięcy) od przyjęcia ostatniej szczepionki, w tym również dawki przypominającej. 

 • Dla zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki: Pfizer, Moderna i Astra-Zeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, lub po przyjęciu trzeciej dawki Certyfikat od 1 lutego 2022 będzie ważny 270 dni. 
 • Ważność testów w Certyfikacie to 72 godzin dla testu PCR oraz 24 godziny dla testu antygenowego. 
 • Dla ozdrowieńców Certyfikat jest ważny od 11 do 180 dnia, od uzyskania pozytywnego wyniku testu. 

Kraje Unii Europejskiej samodzielnie mogą decydować o ważności Certyfikatu. 

Czy Europejski Certyfikat COVID-19 jest bezpłatny?

Tak. Uzyskanie Certyfikatu jest całkowicie bezpłatne.

Czy Certyfikat jest dostępny dla dzieci? 

Tak. Dzieci również mogą otrzymać Certyfikat. Na identycznych zasadach jak dorośli, czyli:

 • z negatywnym wynikiem testu,
 • ze statusem ozdrowieńca,
 • w wieku 12 – 17 lat, po przyjęciu szczepienia. 

Certyfikat w imieniu dziecka, odbiera rodzić lub opiekun prawny. 

Czy Europejski Certyfikat jest obowiązkowy?

Nie. Dokument nie jest obowiązkowy, jest jednak przydatny dla tych, którzy chcą swobodnie podróżować po Unii Europejskiej, bez kwarantanny i innych ograniczeń nałożonych przez kraj docelowy. 

Przez pierwsze 6 tygodni okresu przejściowego od wprowadzenia Certyfikatu, możne być on używany równolegle z zaświadczeniem o szczepieniu, negatywnym wyniku testu czy dokumentami potwierdzającymi przechorowanie COVID-19. 

Podróżni, którzy nie posiadają Certyfikatu, będą mogli podróżować na podstawie jednego z powyższych dokumentów, jednak z zastrzeżeniem lokalnych ograniczeń nałożonych przez władze.

 

Gdzie jest ważny Unijny Certyfikat?

Certyfikat akceptowany jest przez wszystkie państwa członkowskie UE, jak i w Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie oraz w Islandii.

Europejski Certyfikat COVID-19 akceptowany jest również przez: Ukrainę, Turcję i Macedonię Północną. Informację zawarte w Certyfikacie o teście, szczepionce czy przechorowaniu COVID-19, są w pełni uznawane przez powyższe kraje i odwrotnie, Unia Europejska akceptuje certyfikaty tych państw. Przyjęta szczepionka, nadal musi być szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE. 

 

Ważność Certyfikatu w miejscach publicznych 

Włochy, Austria i Francja wprowadziły ograniczenia w korzystaniu z miejsc publicznych. Swobodnie można z nich korzystać,  posiadając Unijny Certyfikat.

Włochy – obowiązuje od 6 sierpnia, certyfikat wymagany w: placówkach kulturalnych, muzeach, galeriach sztuki, w barach i restauracjach, jeśli korzystamy z stolików w środku, obiektów sportowych i targowych.

Francja – obowiązuje od 9 sierpnia, certyfikat wymagany w: kawiarniach, restauracjach, centrach handlowych, kinach, muzeach i galeriach sztuki, szpitalach, w środkach transportu na długich dystansach (podróże międzyregionalne). 

Austria – certyfikat wymagany w restauracjach, hotelach, siłowniach, basenach, muzeach, teatrach. 

Irlandia, Grecja, Portugalia, Hiszpania, Czechy, Słowenia, Dania, Cypr to kraje, które również wymagają okazania certyfikatu w zamkniętych przestrzeniach publicznych, czy przy meldowaniu w hotelu. 

Linki do aplikacji mobilnych

mObywatel

MojeIKP

Potrzebujesz pomocy z Certyfikatem. Z kim się skontaktować?

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie lub potrzebujesz pomocy, numer dedykowanej infolinii to: 19 457.  W razie innych pytań, uruchomiono również tematyczne adresy mailowe: