Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Dublin to stolica i największe miasto Irlandii, oferujące nieskończoną liczbę muzeów, atrakcji i możliwości niezapomnianej rozrywki niezależnie od pory roku. Dlaczego więc warto odwiedzić Irlandię wiosną? Wiosenna pogoda jest przyjemnie łagodna, rozkwitające krajobrazy zachwycają swoim pięknem, a mniejsza ilość turystów zachęca do swobodnego zwiedzania wszystkich atrakcji turystycznych. Nie można zapomnieć o odbywającym się o tej porze roku ważnym święcie jakim jest Dzień Świętego Patryka! Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Dublina i przekonajcie się, jakie są uroki podróży do Dublina wiosną.

St Stephens Green Park w Dublinie, Irlandia

Położony na wschodnim wybrzeżu kraju, u ujścia rzeki Liffey, Dublin jest stolicą Republiki Irlandii. Jest to największe miasto Irlandii, a jego obszar metropolitalny liczy ponad milion mieszkańców. Warto wspomnieć, że wielu młodych ludzi wyemigrowało do Dublina, aby studiować lub pracować, nadając miastu młodzieńczy blask. Nazwa Dublin pochodzi od irlandzkiego Dubh Linn, staroirlandzkiego gaelickiego terminu oznaczającego „czarny basen”. Odnosiło się to do mętnego jeziora używanego przez Wikingów do cumowania statków po przepłynięciu rzeki Liffey.

Dublin to dobrze rozwinięte miasto ze współczesną infrastrukturą. Centrum miasta znajduje się nad rzeką Liffey, a większość atrakcji znajduje się w odległości krótkiego spaceru od siebie. Zrewitalizowana dzielnica Temple Bar słynie z kawiarni i restauracji, a także z życia nocnego zorientowanego na młodzież. Istnieje również wiele pubów w całym mieście.

Irlandia jest członkiem Unii Europejskiej i przyjęła euro jako swoją walutę. Najczęściej używanym językiem jest angielski. Jednak odwiedzając Dublin, zauważycie wiele znaków napisanych zarówno po angielsku, jak i po irlandzku.

 

Wiosna w Dublinie

Zimowy sezon już się skończył, a dni stają się coraz dłuższe. Napływające do Irlandii znad Oceanu Atlantyckiego powietrze jest jednym z najczystszych w Europie. Wiosenne kwiaty kwitną, urocze puszyste jagnięta podskakują po polach, a mgliste poranki oferują jedne z najbardziej niezapomnianych wschodów słońca, jakie będziecie mogli kiedykolwiek podziwiać. Wiosna to idealny czas, aby odwiedzić Szmaragdową Wyspę przed przybyciem letnich tłumów.

Przydomek ten pochodzi z wiersza irlandzkiego pisarza Williama Drennana napisanego w XVIII wieku, w którym nazwał swój kraj „szmaragdem Europy”. Poeta nie odwoływał się do bogactwa kamieni szlachetnych, ale do koloru roślinności na wyspie słynącej z zielonych trawników i pięknych pól. Jaka więc może być lepsza pora roku na podróż do Dublina niż właśnie wiosna?

W marcu średnie temperatury wahają się od 4 do 11 stopni, natomiast opady wynoszą średnio na miesiąc pomiędzy 31-63 mm. W kwietniu natomiast można spodziewać się temperatur w przedziale od 6 do 13°C i opadami deszczu 40-48 mm. Maj cieszy się pogodą od 8 do 16 stopni Celsjusza i podobnymi opadami. Ze względu na deszcz wiosna to piękna pora roku, w której można dostrzec spektakularne tęcze.

 

Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka przypada 17 marca i jest świętem narodowym Irlandczyków. Święty Patryk jest patronem i narodowym apostołem Irlandii. Przypisuje mu się pomyślne szerzenie chrześcijaństwa w całej Irlandii – stąd chrześcijańska celebracja jego życia i imienia. Człowiek, który ostatecznie został św. Patrykiem, urodził się w Wielkiej Brytanii (wówczas część Cesarstwa Rzymskiego) jako Maewyn Succat pod koniec IV wieku. Mając 16 lat Maewyn został porwany ze swojego domu na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii przez irlandzkich piratów, którzy zabrali go do ich ojczyzny i zmusili do pracy jako pasterz pasący owce. Po sześciu latach uciekł swoim oprawcom, przemierzając ponad 300 kilometrów przez irlandzki krajobraz, a następnie przekonał załogę statku, by zabrała go z powrotem do Wielkiej Brytanii. To wstrząsające doświadczenie z wpłynęło na Maewyna, który był przekonany, że to Pan Bóg go chronił i sprowadził bezpiecznie do domu.

Po święceniach kapłańskich został wysłany do Irlandii z podwójną misją: usługiwać chrześcijanom już mieszkającym w Irlandii i rozpocząć nawracanie Irlandczyków. Znając język i kulturę irlandzką, Patrick postanowił połączyć lokalne tradycje z wiarą Chrześcijańską, zamiast próbować wykorzenić irlandzkie wierzenia. Z biegiem czasu założył setki kościołów i nawrócił tysiące na chrześcijaństwo, a dziś jest jednym z trzech świętych patronów Irlandii. Symbolem dnia św. Patryka jest trójlistna koniczyna, ponieważ, jak głosi legenda, używał jej on do nauczania jako przykładu i ilustracji dla św. Trójcy.

Oczywiście najbardziej znanym cudem przypisywanym św. Patrykowi jest wygnanie węży z Irlandii. Legenda głosi, że wspiął się na szczyt góry z widokiem na morze i rozkazał wszystkim wężom w Irlandii zebrać się u jego stóp i wepchnął je do wody, uderzając w bęben. Patrick zmarł 17 marca około 493 roku i mówi się, że w Irlandii nie było ciemności przez dwanaście dni po jego śmierci. Podobno jest pochowany na cmentarzu obok katedry w Downpatrick w Irlandii Północnej.

Chociaż święto początkowo rozpoczęło się jako święto chrześcijańskie świętujące życie św. Patryka i szerzenie chrześcijaństwa w Irlandii, dziś jest to dzień hulanki i świętowania wszystkiego, co irlandzkie. Nie zapomnijcie ubrać się na zielono! Celebracje związane z dniem jego śmierci rozpoczynają się już kilka dni przed 17 marca. Możecie spodziewać się tłumów we wszystkich miastach kraju i imprezowej atmosfery przez cały weekend, z muzyką na żywo, tańcami i tłumami ludzi ubranych na zielono.

Jeśli zdecydujecie się wziąć udział w dublińskiej paradzie św. Patryka w 2022 r., to warto wstać wcześnie, aby znaleźć dobre miejsce. Po kilku latach, w których celebrowanie odbywało się w ograniczonym zakresie, miasto w końcu zdecydowało się świętować ponownie. W 2022 roku trasa parady św. Patryka przez Dublin biegnie od St. Mary’s Place do katedry św. Patryka.

Dzień Świętego Patryka, Dublin, Irlandia

 

Uroki Dublina

Dublin to miasto przepełnione historią, oferujące różnorodne zabytki — od wiekowych katedr po okazałe dwory wzdłuż krętych uliczek.

Trinity College to prawdopodobnie najlepsze miejsce na rozpoczęcie wiosennej wycieczki po Dublinie. Położony jest w samym sercu stolicy, pełen niesamowitej historii. To najstarszy uniwersytet w Irlandii, założony w 1592 roku przez królową Elżbietę I. Jego teren obejmuje 40-hektarową powierzchnie, na której zachowana jest część swojej starożytnych brukowanych placów, ogrodów i parków. Najważniejszym zabytkiem tego miejsca jest iluminowany rękopis z IX wieku — Księga z Kells! Znajdujące się tam bezcenne artefakty i piękna XVIII-wieczna Długa Sala, w której znajduje się ponad 200 000 najstarszych książek Trinity zachwycają swoim urokiem.
Koniecznie zarezerwujcie bilety online z wyprzedzeniem, aby uniknąć kolejek.

Trinity college, Dublin, Irlandia (2)

Phoenix Park, liczący 354 lata park Dublina, jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zabytków stolicy. Jest to największy zamknięty park miejski w Europie, dwukrotnie większy od nowojorskiego Central Parku. Rozległe na 712 hektarów przestrzenie usiane są ozdobnymi ogrodami, licznymi pomnikami, boiskiem do krykieta, boiskami do piłki nożnej, klubem polo i ścieżkami przyrodniczymi. Na terenie parku znajduje się także słynne dublińskie zoo. Odwiedzając to miejsce koniecznie skierujcie się do Áras an Uachtaráin, czyli do oficjalnej rezydencji prezydenta Irlandii.

Od 1759 r. dom Guinnessa znajduje się w tym samym miejscu, przy Bramie św. Jakuba. Dzięki temu, że właściciel podpisał dzierżawę miejsca na 9 000 lat, z pewnością nie planuje przeniesienia w najbliższym czasie. Kilka wieków później powstał Storehouse. Zbudowany w stylu Chicago School of Architecture 1904, pierwotnie służył jako dom fermentacyjny. Dziś jest największą atrakcją turystyczną Irlandii. Podczas wizyty w Storehouse dowiecie się, jak powstaje piwo Guinness i poznacie historię tego, jak stała się jedną z odnoszących największe sukcesy marek na świecie. Wycieczka kończy się degustacją kufla tego czarnego trunku z widokiem na miasto.

Guinness Dublin, Irlandia

 

Irlandzkie potrawy


Irlandzki gulasz (Irish stew)
Jedną z najbardziej lubianych potraw w kraju jest irlandzki gulasz, tradycyjnie przyrządzany z takich składników jak ziemniaki, cebula, marchewka, pokrojona w kostkę baranina (ze starszych owiec) i bekon. W dzisiejszych czasach restauracje i puby gotują unowocześnioną wersję klasycznego gulaszu z różnymi rodzajami mięsa i stoutem Guinnessa jako dodatkiem.

Colcannon lub Champ:
Kolejne proste i tradycyjne danie główne, które będzie można zjeść w wielu miejscach w Dublinie, oparte jest na ziemniakach. Na Colcannon składa się cebula i zielone warzywa liściaste, takie jak boćwina lub kapusta z dodatkiem masła i mleka. Champ jest podobny, lecz pochodzi z północy Irlandii. To proste, ale sycące danie podawane jest z gotowaną szynką lub kiełbaskami.

Coddle
Tradycyjny irlandzki danie przyrządzane z resztek, takich jak kiełbaski, bekon, ziemniaki i cebula, wolno gotowanych w bulionie do uzyskania pysznego, pełnego smaku.

Boxty Pancakes
Ten tradycyjny irlandzki placek ziemniaczany jest wytwarzany przez zmieszanie startego surowego ziemniaka, ugotowanego puree ziemniaczanego i mąki ze świeżym mlekiem, aby utworzyć ciasto, które jest następnie gotowane do uzyskania złotego koloru. Boxty można jeść tylko z masłem lub cukrem, ale często podaje się go również wraz z pełnym irlandzkim śniadaniem składającym się z jajek, bekonu, kiełbasy, kaszanki, tostów i plasterków pomidora.

Owoce morza i małże
Otoczona morzem i mająca długą historię łowienia ryb, Irlandia zalicza się do miejsc cieszących się najlepszymi owocami morza na świecie.

Irish coffee
Łącząc filiżankę gorącej kawy, jeden kieliszek irlandzkiej whisky, dwie łyżeczki brązowego cukru i lekko ubitą śmietankę z posypką otrzymujecie ten pyszny irlandzki wynalazek znany na całym świecie. Gdzie lepiej go spróbować niż w Dublinie?

 

Poruszanie się po mieście

Poruszanie się po Dublinie i okolicach jest niezwykle łatwe. Pociąg DART łączy miasto z uroczymi wioskami i miasteczkami rozsianymi po wsiach i nabrzeżach. Miejski system kolei lekkiej, Luas, ma dwie linie obsługujące 67 stacji w całym mieście. Zielona linia biegnie z północy na południe, a czerwona ze wschodu na zachód. Podróżni mogą kupić bilety na każdym z przystanków. Pamiętajcie jednak, że wiosna to świetny miesiąc na piesze wędrówki i jazdę na rowerze, ponieważ temperatury są idealne do przebywania na świeżym powietrzu, a poza tym jest niewielu turystów.