Skip to content
Aktualizacja: 22/06/2022

Podziel się na:

Uzyskanie idealnego miejsca w samolocie może być różnicą między świetnym doświadczeniem a męczarnią. Jednakże perfekcyjne miejsce będzie dla każdego oznaczało coś innego. Jedni lubią spać podczas lotu, a inni lubią szybko zjeść posiłek. Zastanowienie się nad tym co dla Was najważniejsze, pozwoli Wam dokonać dobrej decyzji. My jako specjaliści od podróży przygotowaliśmy dokładny opis tego, w którym miejscu samolotu najlepiej siedzieć w zależności od preferencji.


Kilka słów wstępu

Jeśli patrzymy wyłącznie na wygodę, odpowiedź jest prosta: miejsca w pierwszej klasie. Ale kiedy ludzie myślą o „najlepszym” miejscu do siedzenia w samolocie, ich kryteria mogą być inne. Niektórzy chcą uzyskać najwygodniejsze miejsce, inni chcą mieć dużo miejsca na nogi, a inni wolą miejsca, na których nie trzęsie tak bardzo podczas turbulencji. Mając to na uwadze, spójrzmy na najlepsze miejsca do siedzenia w samolocie według różnych kryteriów. Gotowi na podróż?

Najlepsze siedzenie zapewniające płynny lot

Turbulencje są praktycznie nieuniknione podczas lotu, ale wybór miejsca w pobliżu środka samolotu, nad skrzydłem, sprawi, że będą one mniej odczuwalne. Im dalej będziecie siedzieć od skrzydeł, tym bardziej zauważalne będą turbulencje. Jeśli macie wybór między wieloma samolotami o różnej wielkości na tej samej trasie, wybranie większego samolotu zwykle oznacza płynniejszy lot. Cięższe samoloty zazwyczaj słabiej reagują na zmiany przepływu powietrza.

Wybór miejsca z pewnością wpłynie na to jak płynnie odbędzie się Wasz lot. Jeśli chcecie, żeby wszystko przebiegło jeszcze bardziej gładko, to sprawdźcie nasz przewodnik po sezonach turystycznych, aby dowiedzieć się kiedy najlepiej kupować bilety lotnicze! Z nami podróż zawsze przebiega jak z płatka! Kiedy kupować bilety lotnicze — przewodnik po sezonach turystycznych!

Najlepsze miejsce dla osób lubiących spać

Zasypiacie już przed startem samolotu? Jeśli chcecie się zdrzemnąć, wybierzcie miejsce przy oknie z przodu, najlepiej po lewej stronie samolotu. Bycie przy oknie oznacza, że ludzie w Waszym rzędzie nie będą musieli Was budzić, aby pójść do toalety, a stewardessa nie będzie musiała sięgać, aby podawać napoje i przekąski innym osobom w rzędzie. Dodatkowo oparcie się o okno jest po prostu wygodniejsze i można zaciągnąć zasłony.

Przód samolotu jest mniej głośny, a lewe boczne szyby są często przesunięte do tyłu względem siedzeń ze względu na położenie przednich drzwi. Dzięki temu możecie oprzeć głowę o przestrzeń między oknami, zapewniając wygodniejszy odpoczynek i więcej energii po przylocie!

Nocny lot

Jeśli planujecie nocny lot, to prawdopodobnie będziecie chcieli się trochę przespać, więc znalezienie spokojnego miejsca będzie wysoko na liście priorytetów. Aby uniknąć hałasu silnika z zewnątrz samolotu, trzymajcie się z dala od tyłu samolotu. Siedzenie przed skrzydłem to najlepsza szansa na uniknięcie dźwięków z zewnątrz, zwłaszcza jeśli siedzicie przy oknie.

W samej kabinie postarajcie się znaleźć miejsce na środku kabiny. Główne obszary, w których gromadzą się pasażerowie, to toalety i miejsca z przekąskami, które zazwyczaj znajdują się z tyłu kabin, więc jeśli jesteście w przejściu i nie chcecie, aby przeszkadzali Wam hałaśliwi pasażerowie, trzymajcie się z dala od tylnych miejsc.

Podobnie w rzędach z przodu kabiny siedzą rodziny z niemowlętami i małymi dziećmi. Dzieje się tak, ponieważ w tych obszarach jest dodatkowe miejsce na gondole. Ponieważ niemowlętom o wiele trudniej jest wyrównać ciśnienie w uchu wewnętrznym, mogą odczuwać duży ból, gdy samolot zaczyna schodzić, powodując głośny płacz.

Podróżując nocą, za pewnie wybieracie się do miejsca położonego z daleka od domu! Czy zastanawialiście się nad tym czy warto wziąć ze sobą Euro, a może wolicie wykupić lokalną walutę? Jeśli nie znacie odpowiedzi na te pytania, to przychodzimy z pomocą jako specjaliści od podróży. Przeczytajcie nasz artykuł, w którym dokonaliśmy porównania między krajami dotyczące tego czy warto wziąć ze sobą lokalną walutę, czy Euro!

Najlepsze miejsce dla osób lubiących przestrzeń na nogi

Jeśli jesteście dosyć wysocy, z pewnością znacie problem niewielkiej ilości miejsca na nogi. To szczególnie duży problem w tańszych liniach, gdzie miejsca jest mniej. Aby mieć jak najwygodniejsze miejsca z dużą ilością przestrzeni to spróbujcie zająć miejsce w rzędzie przy wyjściach awaryjnych, najlepiej przy przejściu.

Może wydawać się to oczywiste, ale fotele w wyższej klasie to również świetna opcja. W większości przypadków te miejsca są dostępne aż do samego wejścia na pokład. Poczekajcie z wejściem do samolotu do samego końca, a może się okazać, że te miejsca pozostaną wolne i skorzystacie z okazji.

Wejście do samolotu jako ostatni pasażerowie może mieć dużo plusów. Jednak bardzo ważne jest idealne wyczucie czasu, bo nie chcecie przecież wrócić do domu jeszcze przed wylotem! Aby zaoszczędzić Wam kalkulacji dotyczących potrzebnego czasu na lotnisku, przygotowaliśmy artykuł, w którym opisujemy, ile czasu zajmuje odprawa na lotnisku. Dowiedzcie się tego już dziś i perfekcyjnie zaplanujcie swoje przybycie na port lotniczy! Ile zajmuje odprawa na lotnisku?

Najlepsze miejsce na szybkie wyjście z samolotu

Nawet jeśli spędziliście już wiele godzin w locie, to czasami ostatnie 15 minut oczekiwania na wyjście z samolotu może wydawać się najdłuższe. Wybór miejsca w pobliżu przodu samolotu oznacza krótszy czas potrzebny na opuszczenie samolotu.

Jeśli lecicie samolotem z dwoma korytarzami, wybierzcie miejsce z przodu z dostępem do lewego przejścia. Drzwi wejściowe do samolotu znajdują się zawsze po lewej stronie, dzięki czemu to przejście ma tendencję do szybszego poruszania się niż przejście po prawej stronie.

Nie chcecie marnować ani chwili Waszej wymarzonej podróży? Bardzo dobrze! Nie ma czasu do stracenia. Wybierzcie miejsca gwarantujące szybkie wyjście z samolotu. Ciekawym rozwiązaniem na skrócenie czasu potrzebnego na transfer jest wysyłka bagażu kurierem. Ten warty rozważenia sposób pozwoli zaoszczędzić Wam nie tylko czas, ale często także wakacyjny budżet. Przeczytajcie więcej o wysyłce bagażu w naszym artykule: tutaj

Najlepsze miejsce dla osób bojących się latać

Badania pokazują, że miejsce, w którym siedzicie w samolocie, w rzeczywistości znacząco wpływa na szanse na przeżycie w niezwykle mało prawdopodobnym przypadku katastrofy lotniczej.

Badanie wykazało, że w wypadkach amerykańskich linii lotniczych pasażerowie siedzący z tyłu mieli 69% szans na przeżycie, w porównaniu z 56% szans na tych, którzy siedzieli nad skrzydłem i 49% na tych z przodu (przód 1/ 4 samolotu). Wniosek był taki, że pasażerowie z tyłu samolotu byli najbezpieczniejsi.

Pamiętajcie jednak, że oczywiście latanie jest nadal najbezpieczniejszym środkiem transportu! Kiedy będziecie wchodzić na pokład samolotu, poinformujcie personel pokładowy o swoich obawach i pozwólcie, aby znaleźli Wam miejsce, w którym będziecie czuć się najbardziej komfortowo. Czasopismo, opowiadanie lub książka z łamigłówkami może być mile widzianą rozrywką podczas startu i lądowania, a przez resztę czasu możecie włączyć urządzenia elektroniczne, takie jak telefon lub laptop, aby zapewnić sobie rozrywkę.

Najlepsze miejsce do podróżowania z dziećmi

Podczas podróży z dziećmi postarajcie się uzyskać miejsce z przodu. Ten rząd zapewnia dodatkową przestrzeń z przodu, więc dzieci mogą wstać, aby od czasu do czasu się poruszać. Oznacza to również, że nie będziecie musieli zawracać sobie głowy rzędem przed Wami, co zmniejszy liczbę rażących spojrzeń ludzi podróżujących bez dzieci. Fotele z przodu znajdują się również w pobliżu łazienek, co sprawia, że sytuacje awaryjne będą nieco łatwiejsze do opanowania.

Gdy już siedzicie z przodu, najlepiej posadzić dzieci przy oknie lub na środkowych siedzeniach (podczas podróży z dwójką dzieci), unikając miejsca przy przejściu. Okno to zdrowa rozrywka dla dzieci, a co ważniejsze, zapobiega uderzeniu przez wózki z napojami, pasażerów pędzących do łazienki lub spadnięciu do przejścia podczas zabawy.

Wyjazdy z dziećmi mogą być niemałą przygodą i wyzwaniem! Wystarczy jednak odrobina wcześniejszego planowania i wszystko może pójść dużo płynniej. Kluczowym aspektem może być dobre przygotowanie do lotu i nie stresujcie się podróżą z dziećmi!

Najlepsze miejsca, aby siedzieć samemu

Każdy uwielbia mieć obok siebie puste miejsce, a jeszcze lepiej jest mieć cały rząd dla siebie. Pamiętajcie, że samoloty są zazwyczaj rezerwowane od przodu do tyłu, więc jeśli wybierzecie miejsce z tyłu to macie największą szansę na prywatność.

Podobnie, jeśli wybierzecie miejsce przy oknie w tylnym rzędzie trzech siedzeń, gdzie to przy przejściu jest już zajęte, pozostała przestrzeń pośrodku zostanie sprzedana tylko wtedy, gdy samolot będzie bardzo pełny — ponieważ środkowe siedzenia są uważane za najmniej pożądaną opcję. To może być dobry sposób na zapewnienie sobie trochę więcej przestrzeni — wystarczy tylko trochę dobrego planowania!

Najlepsze miejsce do siedzenia, jeśli macie problemy z pęcherzem

Wybierzcie miejsce przy przejściu z przodu lub z tyłu samolotu, które będą zawsze blisko toalety. Rezerwując miejsce online, możecie zobaczyć, gdzie znajdują się wszystkie toalety, dzięki czemu można zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. Zajęcie miejsca przy oknie lub środkowego siedzenia oznacza konieczność niezręcznych przeprosin, za każdym razem gdy będziecie musieli wybrać się do toalety. Może to zająć trochę czasu i dużo niewygodnych spojrzeń. Nie ma co się niepotrzebne stresować! Wybierzcie miejsca przy przejściu!

Najlepsze miejsce do siedzenia dla większych osób

Większe osoby mogą czuć się niekomfortowo, siedząc na ciasnych miejscach. Jeśli wykupienie wyższej klasy miejsc nie wchodzi w grę, wybierzcie miejsce przy przejściu, ponieważ zapewnia ono dodatkową przestrzeń i miejsce na nogi bez zajmowania miejsca dla pasażerów na środkowym siedzeniu. Ponadto podłokietnik przy przejściu można czasami podnieść, aby zapewnić więcej miejsca. Wygodne miejsce podczas lotu może znacząco podnieść komfort podróży!