Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Planujesz wakacje, ale Twój paszport stracił ważność? A może do dziś nie udało Ci się go wyrobić, bo uważałeś to za zbędne? Boisz się, że jedyne Rodos, na jakie uda Ci się wyjechać to rodzinne ogrody działkowe otoczone siatką? Nic bardziej mylnego! Lista krajów, do których można się udać bez paszportu, jest długa, a do wielu z nich dolecimy w mniej niż 3 godziny. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie można lecieć bez paszportu, a także, do jakich krajów potrzebny jest paszport.

Kierunki europejskie

Polska od 21 grudnia 2007 r. należy do Strefy Schengen. Porozumienie znosi kontrole na granicach państw członkowskich. Dzięki temu możemy bez problemu podróżować, nie martwiąc się zarówno o kontrolę paszportową, jak i o ogromne kolejki na granicach.

W takim razie, gdzie z Polski bez paszportu?

Praktycznie wszędzie. Posiadając jedynie dowód osobisty, możemy udać się do wszystkich krajów Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy).

Ale nie tylko. Na liście krajów, które nie należą do Unii Europejskiej, ale należą do Strefy Schengen, są także: Albania, Andora, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Liechtenstein, Macedonia, Monako, San Marino, Szwajcaria i Gruzja. W przypadku tej ostatniej paszport nie jest wymagany na wjeździe do kraju, ale jego brak może nam utrudnić życie na miejscu — większość urzędów i punktów usługowych wymaga od podróżnych tego dokumentu. Warto mieć ważny paszport nie tylko z powodów administracyjnych, ale również, aby móc udać się na Kazbek — wygasły wulkan, który jest najwyższym szczytem wschodniej Gruzji, żeby zobaczyć przepiękny klasztor Świętej Trójcy — Cminda Sameba — jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w tej części świata.

Wiemy już, do jakich krajów europejskich możemy udać się bez paszportu, ale są też takie, które go od nas wymagają.

 

Do jakich krajów potrzebny jest paszport?

Paszportu wymagają od nas między innymi nasi najbliżsi sąsiedzi — Białoruś i Ukraina, a także Rosja. Ponadto, nie mając tego typu dokumentu, nie będziemy mogli udać się do Mołdawii czy Kosowa, a także Turcji — do 2 marca 2020 r., aby wjechać na terytorium Turcji, trzeba było dodatkowo posiadać wizę. Ten obowiązek został zniesiony, w związku z czym obywatele Rzeczypospolitej Polskiej muszą mieć ze sobą jedynie ważny paszport.

Warto również zwrócić uwagę na Wielką Brytanię, jako kierunek podróży. W związku z jej wyjściem z Unii Europejskiej pojawiają się wątpliwości, czy można przekroczyć granicę bez okazania paszportu. Do 30 września 2021 r. wystarczy nam jedynie dowód osobisty, po tej dacie konieczne będzie okazanie ważnego paszportu.

 

Gdzie z Polski bez paszportu jeśli nie w obrębie Europy?

Na francuskie terytorium zależne. Na Oceanie Indyjskim, 700 km na wschód od Magadaskaru, znajduje się malownicza wyspa Reunion. Jest ona integralną częścią Unii Europejskiej, a żeby ją zwiedzić, wystarczy nam sam dowód osobisty. Dodatkowym atutem będzie znajomość języka francuskiego, gdyż miejscowa ludność właśnie nim się posługuje.

A jeśli chciałbyś wyskoczyć na Karaiby, to również jest możliwe. Gwadelupa i Martynika stoją dla Ciebie otworem. Wystarczy ważny dowód osobisty i będziesz mógł cieszyć się rajskimi plażami i przepięknym turkusowym morzem. Innym francuskim terytorium zależnym jest, położona 1400 km od Australii, Nowa Kaledonia. Jest to świetne miejsce, zwłaszcza gdy u nas panuje zima. Średnie temperatury wynoszą tam 27 stopni Celsjusza. Wyspa jest interesującym miejscem również w okresie niższych temperatur. Wśród największych atrakcji turystycznych znajduje się Centrum Kulturalne Jean-Marie Tjibaou — placówka etnograficzna, przypominająca swoim kształtem tradycyjne chaty z kaledońskiej wioski. Musisz pamiętać, że podróż bez paszportu jest możliwa, ale trzeba zwrócić uwagę na to, jakie wymagania mają kraje przesiadkowe. Jeśli przesiadka odbywa się poza obszarem Schengen, paszport może okazać się niezbędny!

 

Kierunki pozaeuropejskie

 

Do jakich krajów potrzebny jest paszport?

Kierunki pozaeuropejskie są dla osób bez paszportu poza zasięgiem. Warto wyrobić paszport, aby spróbować pysznej cejlońskiej herbaty ze Sri Lanki, uczestniczyć w święcie kwitnącej wiśni w Japonii, czy zobaczyć najszybciej rozwijającego się Tygrysa Azji — Singapur. A może zawsze marzyła Ci się Ameryka? Jeśli tylko posiadasz ważny paszport, Kolumbia, Meksyk, Kanada oraz, od 11 listopada 2019 r., Stany Zjednoczone stoją dla Ciebie otworem. Nie inaczej jest w przypadku Grenlandii, która, mimo że jest duńskim terytorium zależnym, nie zezwala na wjazd bez ważnego paszportu.