Skip to content
Aktualizacja: 05/08/2022

Podziel się na:

Chorwacja od lat znajduje się w czołówce europejskich destynacji dla podróżnych z Polski. Ostatnio, naturalne krajobrazy i miasta przesiąknięte historią zaczęły być jeszcze bardziej eksplorowane przez ciekawskich zmotywowanych przez tych, którzy już odkryli ukryte skarby i zakochali się w bałkańskiej atmosferze. Dodatkowo do Chorwacji można szybko i w atrakcyjnych cenach dolecieć samolotem, co jest świetnym rozwiązaniem dla niezmotoryzowanych podróżników lub tych ceniących komfort i oszczędzających czas.  

Kraj, który rozciąga się wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku, ma wiele do zaoferowania, a do tego znajduje się stosunkowo blisko. Jeśli zwiedziliście już wiele stolic w Europie Południowej i czujecie potrzebę odkrycia nowych horyzontów, wakacje w Chorwacji mogą być świetnym pomysłem! 

 

Kiedy do Chorwacji? 

Idealny okres na wakacje w Chorwacji jest bardzo subiektywny i zależy od celu podróży. Jeśli zależy Wam na przyjemnej, ale niezbyt upalnej pogodzie, niższych cena i mniejszych tłumach zaplanujcie wyjazd w maju, czerwcu lub we wrześniu. 

Wiosna to także dobry czas dla chorwackich parków narodowych. Wtedy przyroda jest najpiękniejsza, świeża, a wodospady są bogate, po minionej zimie.  

Jeśli natomiast chcecie w pełni korzystać z plaż, imprez, pływania w morzu, nurkowania i snorkelingu, najcieplejsze i najbardziej odpowiednie miesiące w roku to lipiec i sierpień — ale także najbardziej zatłoczone, z najwyższymi cenami, jednak z gwarancją, że wszystkie restauracje i atrakcje będą otwarte. 

 

Jak dojechać do Chorwacji? 

Chorwacja nie jest daleko od Polski i wielu podróżnych decyduje się na dojazd samochodem, warto wiedzieć, że są liczne loty do Chorwacji, z polskich lotnisk do Zadaru, Splitu, Zagrzebia, Rijeki, Dubrownika, a nawet Puli. Polecamy zakup biletów lotniczych, aby dotrzeć na miejsce szybciej, łatwiej i jeszcze korzystniej z finansowego punktu widzenia. 

Jeśli chcecie odkryć jak najwięcej miejsc w Chorwacji, zawsze można wypożyczyć samochód na kilka dni i podróżować swobodnie po regionie. 

 

Transport w Chorwacji  

Oprócz wynajmu samochodu jest wiele możliwość transportu w miejscu takie jak autobusy czy promy, a także jednodniowe wycieczki, które można zarezerwować z wyprzedzeniem lub już będąc w Chorwacji i odkrywać trudno dostępne, ale absolutnie fantastyczne miejsca.   

 

Najpopularniejsze miejsca na wakacje w Chorwacji 

 

Dubrownik 

Chociaż zawsze było to jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji, odwiedzane przez podróżników z całego świata, popularność Dubrownika wzrosła wraz z serialem Gra o Tron. Tysiące turystów chcą odwiedzić mury, górujący nad miastem zamek i spacerować jego brukowanymi uliczkami, dobrze znanymi ze szklanego ekranu.  

Będąc na miejscu, nie pomijajcie niczego, bo każda część miasta jest cudowna. 

Dubrownik, Chorwacja

 

Park Narodowy Jezior Plitwickich 

Jeśli lubicie długie spacery i obcowanie z przyrodą, Plitwicki Park Narodowy z pewnością jest obowiązkowym punktem podczas wakacji w Chorwacji. To ogromny kompleks, składający się z lazurowych jezior, ogromnych wodospadów i mostów, po których można spacerować przez cały dzień. 

Park Narodowy Jezior Plitwickich to najstarszy i największy park przyrody w Chorwacji, więc przeznaczcie na odwiedziny cały dzień i wybierzcie najdłuższą trasę, aby w pełni doświadczyć jego wyjątkowości.  

 

Park Narodowy Krka 

Krka to kolejny chorwacki park narodowy, który pokochacie, tym razem bliżej wybrzeża. Park znajduje się w środkowej Dalmacji, zobaczycie w nim imponujące wodospady i kaskady, które można podziwiać pod różnymi kątami, spacerując wytyczonymi trasami. 

Podobnie jak w przypadku Plitwic zalecamy zarezerwowanie całego dnia, aby bez pośpiechy zobaczyć jak najwięcej, nie pożałujecie! 

Park Narodowy Krka, Chorwacja

 

Split  

Split to wyjątkowe miasto, zbudowane wokół i na ruinach Pałacu Cesarza Dioklecjana. Wszędzie można podziwiać antyczne kolumny i łuki, nie możecie też pominąć Świątyni Jowisza. Poczujcie atmosferę miasta na placach Pjaca i Peristil, a następnie wejdźcie do katedry św. Duje – dawnego mauzoleum Dioklecjana. 

A jeśli odwiedzicie Splitu i jesteście fanami Gry o Tron, zobaczcie na żywo Twierdzę Klis, spektakularne miejsce, w którym kręcono sceny z Meereen. Równie imponujące w prawdziwym życiu! 

 

Trogir i Szybenik 

Na chorwackim wybrzeżu znajdują się te dwa mniejsze miasta, ale również niesamowite i warte odwiedzenia. Trogir do dziś wygląda tak samo jak w średniowieczu, a dziesięć starych kościołów można podziwiać podczas spaceru krętymi uliczkami. 

Trogiru, Chorwacja

Szybenik jest równie kameralny, ale równie urokliwy, z czterema średniowiecznymi fortecami, które można zwiedzać. 

  

Wyspy Brac i Hvar 

Jeśli chcesz poznać jeszcze lepiej Chorwację, Brac oferuje naturalne widoki, ale także życie nocne – i to wszystko na jednej wyspie! 

Na Hvarze udajcie się do cytadeli Fortica, zbudowanej przez Wenecjan w XIII wieku, aby zobaczyć najpiękniejszy widok. Średniowieczny zamek jest oświetlony nocą, więc polecamy zaplanować wycieczkę tak, aby podziwiać widoki o zachodzie słońca i zostań oraz po zmroku. 

 

Zadar  

Ostatni na liście, ale nie mniej ważny, Zadar jest nadal miastem, które warto odwiedzić podczas wakacji w Chorwacji. Leżący na północ od pozostałych miast, Zadar jest idealnym miejscem, aby spędzić w nim kilka dni, zwiedzić stare miasto, lokalną sztukę i rozkoszować się bałkańską kuchnią. Nie przegapcie Organów morskich, które grają dzięki falom morskim.  

Jeśli planujecie dłuższe wakacje w Chorwacji, warto rozważyć połączenie dwóch lub trzech miast, położonych w niewielkiej odległości. Dzięki temu zdobędziecie najbogatsze możliwe wrażenia z podróży! Mamy też inspirację dla tych, którzy szukają tajemniczych zakątków i mniej znanych miejsc w artykule: Chorwacja - mało znane zakątki, bardzo popularnego kraju