Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Przeczytałeś nagłówek i zacząłeś zastanawiać się, czy warto ryzykować i zarezerwować bilety lotnicze w tym nieprzewidywalnym okresie? Rozumiemy cię. Ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana, a szampan przy pięknym zachodzie słońca na Krecie, na pewno będzie smakował wyjątkowo.  

Po roku, w którym wyjazd za granicę wiązał się z ryzykiem, a często też pozostawał tylko na etapie pragnień i planów, nadszedł czas dobre wieści. Jeśli chcesz polecieć na zasłużone wakacje w 2021 roku, możesz bez obaw (ok, ze znacznie mniejszymi zmartwieniami niż w roku ubiegłym) pojechać do Grecji. Grecja otworzyła sezon turystyczny! 

Warunki wjazdu do kraju będą minimalne dla turystów; wystarczy przyjąć pełne szczepienie przeciwko COVID-19 (dwie dawki, a od podania drugiej dawki minęło co najmniej 14-dni) lub posiadać zaświadczenie o negatywny wynik testu PCR, wykonanym najwcześniej 72 godziny przed podrożą. Po powrocie, jeśli jesteś zaszczepiony lub wykonasz test na COVID-19, kwarantanna nie jest obowiązkowa.  
Ponadto loty do Grecji są teraz w lepszych cenach niż kiedykolwiek wcześniej, a większość hoteli można zarezerwować z możliwością pełnego zwrotu, na wypadek zmiany planów. 

Jeśli odzyskałeś entuzjazm i już szukasz walizki w szafie, ale nie wiesz, którą wyspę wybrać. Przedstawiamy Ci kompletny przewodnik turystyczny dla każdej z greckich wysp. W pierwszym artykule, porozmawiajmy o Krecie. Jeśli wcześniej nie byłeś w Grecji, Kreta jest idealnym miejscem na rozpoczęcie i zauroczenie się Helladą. To największa i najbardziej wysunięta na południe grecka wyspa, na której można odkryć zarówno piękne plaże, jak i miejsca pełne fascynującej historii i kultury. 

Oto najważniejsze miejsca od odwiedzenia i najciekawsze rzeczy do zrobienia na Krecie!

1. Zobacz słynną plażę Elafonisi   

Nazwa może na początku niewiele Ci mówić, ale różowy piasek i turkusowa woda od razu Cię oczaruje. Elafonisi została uznana za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie i w pełni zasługuje na ten tytuł. 

Jeśli przyjechałeś do Grecji na totalny relaks, zarezerwuj kilka godzin, a nawet cały dzień, aby cieszyć się krajobrazem i popływać w morzu. Woda nie jest głęboka, więc nie musisz nawet umieć pływać! 

Plaza Elafonisi Kreta 

2. Podziwiaj piękno laguny Balos 

Gdy już będziesz wystarczająco zdumiony różowymi piaskami, udaj się do Laguny Balos, równie pięknego miejsca, jakby namalowanego przez wyrafinowanego artystę. 

Plaża jest spektakularna, gdy patrzysz na nią z góry, polecamy przygotować się na małą wspinaczkę. Gwarantujemy, że panorama turkusowej wody i białym piaskiem jest warta wysiłku. 

 

3. Odwiedź Chanię

Chania to drugie co do wielkości miasto na Krecie, po Heraklionie. Będąc na Krecie wizyta tutaj jest obowiązkowa! 

Brukowane uliczki i klimatyczny port przywodzą na myśl Wenecję i słusznie. Większość elementów zabudowy zachowała się z okresu, kiedy Chania znajdowała się pod silnym wpływem weneckim. Ale to nie wszystko, jednocześnie możesz zauważyć wpływy tureckie. 

Chania to miasto pełne życia, nasycone niezwykłą architekturą i krajobrazem, nie będziesz mógł przestać odkrywać kolejnych wąskich uliczek i utrwalać ich na zdjęciach! 

Chania, Kreta

4. Spacer po starym mieście Retimno 

Opuszczając Chanię, mniej więcej w połowie drogi do Heraklionu leży kolejne miasto, będące “must see” na Krecie - Retimno, miejsce, w którym od razu się zakochasz. Jest to trzecie co do wielkości miasto na Krecie, a jego stare centrum jest jednym z najlepiej zachowanych na wyspie. 

P.S.: Około 20 kilometrów od Retimno znajduje się słynny klasztor Arkadi, który pochodzi z XVI wieku i zachwyca swoją niepowtarzalną architekturą. 

 

5. Odwiedź Muzeum Archeologiczne w Heraklionie 

Historia Grecji jest niezwykle bogata, a to muzeum prezentuje ją fenomenalnie. Będąc w Heraklione, koniecznie zarezerwuj czas na wizytę w tym muzeum. Znajdziesz tutaj ogromną kolekcję artefaktów ułożonych w porządku chronologicznym, dzięki czemu możesz spokojnie odkrywać historie cywilizacji minojskiej od czasów starożytnych. 

 

6. Odwiedź ruiny Pałacu Knossos 

Gdy już pogłębisz swoją wiedzę historyczną, udaj się do miejsca, w którym kiedyś stał słynny Pałac Knossos. Stanowisko archeologiczne znajduje się zaledwie pięć kilometrów od centrum Heraklionu. 

Podczas gdy oryginalne freski i przedmioty ze starego pałacu minojskiego znajdują się w Muzeum Archeologicznym Heraklionu, tutaj znajdziesz ruiny i niektóre elementy odbudowane na podstawie oryginałów.   Pałac Knossos Kreta

7. Zobacz wschód i zachód słońca w Agios Nikolaos 

Agios Nikolaos oznacza po grecku „Święty Mikołaj”. To obrońca żeglarzy i miasta portowego o tej samej nazwie. 

To eleganckie i kolorowe miasteczko, pośrodku którego znajduje się jezioro Voulismeni. Pospaceruj wzdłuż brzegu we wczesnych godzinach porannych, aby zobaczyć jeden z najpiękniejszych wschodów słońca. 

Zachód słońca jest równie piękny, a jeśli zostaniesz trochę dłużej, aby zobaczyć światła miasta odbijające się w wodzie, nie pożałujesz. To naprawdę magiczny obraz! 

 

Wyjątkowe atrakcje do wypróbowania na Krecie 

Jeśli sprawdziłeś już atrakcje turystyczne powyżej lub chcesz uciec od hałaśliwych tłumów, poznaj trochę w tutejszą przyrodę i kulturę. 

  • Posmakuj oliwy z oliwek w gaju oliwnym 

Szkoda byłoby opuszczać Kretę, nie doświadczając w pełni jej wyśmienitych aromatów. Odwiedź gaje oliwne i spędź w nich kilka godzin, degustując bogaty asortyment oliwy, a lokalny przewodnik podpowie Ci, jak wybrać najlepszą oliwę z oliwek i jak na niej gotować po powrocie, aby zatrzymać smak wakacji na dłużej. 

Ponadto w gajach oliwnych poznasz wielu interesujących szczegółów dotyczących kultury kreteńskiej oraz sposobu produkcji słynnej oliwy z oliwek. 

  • Wycieczka przez najdłuższe wąwozy w Europie 

Jak już wiesz, Kreta to nie tylko plażowanie  i podziwianie morza (każdy znajdzie coś dla siebie). Wyspa jest pełna fascynujących obszarów, które można zwiedzać samodzielnie lub skorzystać z usług lokalnych przewodników. 

Jeśli lubisz przygody i zastrzyk adrenaliny, wybierz się na wędrówkę przez wąwozy Samaria i odkryj wyjątkowe krajobrazy, które na długo pozostaną w Twojej pamięci.  

 

Jak dojechać na Kretę? 

W przeciwieństwie do innych mniejszych greckich wysp Kreta ma dwa lotniska, na których można wylądować. Lotnisko położone w Chanii jest bliżej plaż Elafonisi i Balos, a także wąwozów Samaria, a to w Heraklionie jest usytuowane w centrum wyspy i może być bardziej odpowiedni dla tych, którzy wybierają się do Pałacu Knossos i Muzeum Archeologicznego. 

Jeśli zdecydowałeś się odwiedzić Kretę, masz tanie bezpośrednie loty z Polski do Heraklionu i Chanii. Ceny biletów teraz są niższe niż kiedykolwiek, więc zarezerwuj loty już teraz na FRU.PL! 

 

Gdzie zatrzymać się na Krecie? 

Podobnie jak w przypadku biletów lotniczych, hotele również oferują bardzo niskie ceny. Ponadto większość obiektów, gwarantuje pełny zwrot kosztu, na wypadek zmiany planów.  
Jeśli chcesz zwiedzić ruiny, muzea i bardziej pociąga Cię historyczna strona Krety, znajdź zakwaterowanie w Heraklionie. Zwróć szczególną uwagę na Hotel GDM Megaron, zbudowanym w 1925 roku i uważanym za ważny zabytek Krety. 

Jeśli ten wyjazd planujesz spędzić na plaży, wybierz nocleg w Chanii, skąd możesz łatwo dotrzeć do najpiękniejszych plaż na Krecie. 

 

Nie zapomnij o ubezpieczeniu! 

Wiemy, że ostrożność to zawsze dobry pomysł. Dlatego nie zapomnij uwzględnić w swoich planach ubezpieczenia podróżnego. 

Pakiet FRU Medical to kompleksowe ubezpieczenie medyczne, pokrywające również koszty związane z zachorowaniem na COVID-19.   

Czy potrzeba więcej powodów, by tego lata wakacje spędzić w Grecji? Zarezerwuj bilety na Kretę i pakuj walizki. My zajmiemy się resztą!