Skip to content
Aktualizacja: 28/09/2022

Podziel się na:

Piękne fiordy, rozległe pasma górskie i zapierające dech w piersiach lasy sprawiają, że Szwecja jest prawdziwą mekką dla miłośników outdooru. Ponadto region ten ma również wiele do zaoferowania w zakresie kultury. Szwedzka scena artystyczna i muzyczna jest uważana za unikalne dziedzictwo kulturowe w Europie, a historie wikingów rozpalają wyobraźnie wielu podróżników na całym świecie. Z kolei narodowa kuchnia szwedzka zachwyca nordyckimi specjałami z ryb, które przyprawiają smakoszy o szybsze bicie serca.

Wycieczka do Szwecji jest więc warta uwagi z wielu powodów. Które miejsca na podróż warto wybrać? Przedstawiamy Wam 11 najpiękniejszych miejsc i atrakcji w Szwecji!

Sprawdźcie naszą bogatą ofertę lotów do Szwedzkich miast z wielu lotnisk w Polsce i już dziś zarezerwujcie bilety na wymarzone wakacje w Szwecji!

1. Laponia

Laponia była kiedyś znana jako Thule, czyli północ na krańcu świata. Wyobraźcie sobie dzień, który nie ma końca, właśnie w tym miejscu będziecie mogli tego doświadczyć. Słynne zjawisko dnia polarnego to wspaniały czas, by wyjść na łono natury i doświadczyć tego niezwykłego spektaklu ciesząc się chłodem letniej nocy. Podróżowanie latem do szwedzkiej Laponii pozwala skorzystać z Allemansrätten, czyli „prawa do wędrowania”, które daje odwiedzającym swobodę odkrywania naturalnego piękna kraju, rozbijania obozu tam, gdzie chcą, bez konieczności martwić się o prawa własności danego terenu.

Właśnie latem rozpoczyna się czas zbiorów w Laponii. W lasach dojrzałe jagody i grzyby tylko czekają, aby je zebrać i zamienić w pyszne smakołyki lub zachować na nadchodzącą zimę. Słońce, które nigdy nie zachodzi, utrudnia zasypianie, ale po całodniowym (lub nocnym) zwiedzaniu nie będziecie się o to martwić. To z pewnością będzie niezapomniana przygoda z wakacji w Szwecji!

Laponia, Szwecja

 

2. Archipelag Luleå

W archipelagu Luleå znajduje się ponad 1312 różnych wysp, co czyni go magicznym miejscem, które trzeba zobaczyć w szwedzkiej Laponii. Do archipelagu, położonego zaledwie 100 kilometrów na południe od koła podbiegunowego, można dotrzeć łodzią. Niektóre z większych, bardziej popularnych wysp to Junkön, Hindersön, Brändöskär i Småskär, gdzie można korzystać ze szlaków i atrakcji turystycznych, takich jak fascynujące muzea i kościoły, restauracje i lokalna rozrywka.

Wiele mniejszych wysp jest niezamieszkanych i pozostaje w stanie całkowicie naturalnym, bogatym w roślinność i dziką przyrodę. Zwiedzajcie je podczas jednodniowej wycieczki lub zostańcie na noc w domku, aby cieszyć się jedną z wielu wysp tylko dla siebie. Zwolnijcie i cieszcie się niekończącym się słońcem przy dźwiękach natury. To pozwoli Wam zapomnieć o wszystkich troskach dnia codziennego.

 

3. Visby, Gotlandia

Pochodzące ze średniowiecza Visby jest portem i było niegdyś miejscem o dużym znaczeniu handlowym, co doprowadziło do powstania muru ochronnego zwanego Ringmurem, zbudowanego w celu ochrony miasta przed najeźdźcami. Stoi on do dziś wraz z innymi zabytkami miasta, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Visby jest nie tylko historycznym klejnotem w szwedzkiej koronie, ale jest również dobrze znane na scenie artystycznej, ponieważ wielu znanych szwedzkich artystów nazwało port domem dzięki oszałamiającemu oświetleniu. Jeśli odwiedzicie Visby w miesiącach letnich, możecie zwiedzić wiele domów i pracowni miejscowych artystów.
Jeśli natomiast chcecie doświadczyć średniowiecza, odwiedźcie Visby podczas Medieval Week w sierpniu (tydzień 32). Możecie przechadzać się po rynku jako rycerz w pełnej zbroi i przeżyć wielki rycerski turniej. Zapewniamy, że nie tylko najmłodsi podróżnicy będą zachwyceni!

Visby, Gotlandia, Szwecja

 

4. Göteborg i wyspy

Göteborg jest drugim co do wielkości miastem Szwecji i jest równie urokliwy, jak Sztokholm. Mające tam miejsce życie nocne jest imponujące. Stare miasto przyciąga turystów licznymi małymi kawiarenkami i sklepikami, a jego piękno podkreśla wspaniała przyroda.
Jeśli chodzi o zwiedzanie Szwecji, piękne miasto Göteborg powinno być zdecydowanie na Waszej liście. U wybrzeży Göteborga leży bowiem Archipelag Göteborski, złożony z kilkudziesięciu wysp. Południowe wyspy są wolne od samochodów i stanowią wspaniałe schronienie przed zgiełkiem tętniącego życiem miasta. Północne wyspy są łatwo osiągalne dzięki promom samochodowym lub mostem i oferują safari z lwami morskimi oraz wycieczki do skupisk ostryg. Którą z wysp wybierzecie, zależy już tylko od Waszych preferencji!

 

5. Kalmar

Kalmar to piękne miasto, w którym niektóre z zamków i pałaców zamieszkiwane są od ponad 800 lat. Na początku XIII wieku Kalmar był już dobrze ugruntowanym miastem. W tym czasie granica z Danią przebiegała na południe od miasta. Aż do 1658 roku zamek Kalmar, który został pierwotnie zbudowany w celu ochrony przed piratami, pełnił ważną rolę w obronie granicy z Danią. Dziś zamek jest poniekąd symbolem miasta i jednym z najważniejszych zabytków w Szwecji. Niedaleko Kalmaru w Smedby odkryto liczący około 8500 lat Dom Tingby, który uważany jest za najstarszy dom w Skandynawii!

Zróżnicowany krajobraz wokół Kalmaru — z bujnymi krajobrazami i nadmorskim urokiem — jest stworzony do przygód na lądzie i na wodzie. Szlak Kalmarsundsleden biegnie przez około 200 kilometrów wzdłuż wybrzeża: od Björnhultet na północy przez Kalmar do Bröms na południu. Nadaje się zarówno dla turystów pieszych, jak i rowerzystów. Kalmar ma również wiele plaż, a w centrum miasta można nawet popływać. To ciekawe miasteczko, które warto umieścić na trasie wycieczki po wakacyjnej Szwecji.

Zamek Kalmar, Szwecja

 

6. Sztokholm, Archipelag Sztokholmski i Birka

Stolica Szwecji jest zawsze warta wycieczki i nie powinna być pominięta podczas żadnej wizyty w Szwecji. Szczególnie latem Sztokholm zachwyca intensywnym życiem na świeżym powietrzu, niezliczonymi kawiarniami i barami. Ale miłośnicy przyrody również mają co robić w mieście, ponieważ u wybrzeży Sztokholmu leży znany na całym świecie Archipelag Sztokholmski — duży archipelag składający się z tysięcy wysp i wysepek, które tylko czekają na odkrycie. Wycieczka statkiem na jedną z wysp jest obowiązkowym punktem zwiedzania tego miasta. Dla wszystkich fanów wikingów, Birka, poza Sztokholmem jest miejscem, gdzie można doświadczyć prawdziwego życia wikingów.

Sztokholm to także miasto sztuki, w którym oprócz zabytków i wspaniałej historii odnajdziecie nowoczesne muzea np. sztuki nowoczesnej. Eksponowana jest tam jedna z najbogatszych kolekcji z dziełami Dali, Picassa czy Matisse’a. Nie powinniście pominąć także miejsca, w którym w szklanej kuli wjedziecie na Ericcson Globe na wysokość 130 metrów, by stamtąd podziwiać fantastyczny widok na miasto. Dla fanów muzyki przypominamy, że Muzeum zespołu ABBA to kolejna ważna atrakcja Sztokholmu. Słynny zespół lat 70. ukształtował muzykę, modę i stał się kultowym dla wielu pokoleń.

 

 

7. Kebnekaise — najwyższa góra Szwecji

W Górach Skandynawskich w północnej Szwecji znajduje się Góra Kebnekaise. Ma 2106 metrów wysokości i jest najwyższą górą w całym kraju i doskonałym miejscem do wspinaczki górskiej. Górska sceneria, którą można podziwiać w drodze na szczyt, jest oszałamiająca. Dodatkowo dotarcie na szczyt nie jest zbyt trudne i nie wymaga żadnego wcześniejszego doświadczenia wspinaczkowego. Wspinaczka na Kebnekaise, będąca domem dla wielu lodowców i wspaniałych arktycznych krajobrazów, to niezapomniane przeżycie.

Aby rozpocząć wspinaczkę, musicie dostać się do Kebnekaise Fjällstation (stacja górska). Jest to w pełni wyposażone miejsce, które możecie wykorzystać jako bazę podczas wspinaczki na Kebnekaise. Nie ma drogi, która prowadziłaby bezpośrednio do stacji, więc będziecie musieli wędrować z miasta Nikkaluokta, które znajduje się zaledwie 19 km od stacji górnej. Po drodze jest dobrze oznakowany szlak, a latem można też skorzystać z promu, który skraca wędrówkę o 6 km. Gotowi na niesamowitą wyprawę podczas wakacji w Szwecji?

 

8. Uppsala

Uppsala i jej światowej sławy uniwersytet od czasów historycznych uważane są za kulturalną i edukacyjną stolicę Szwecji. To wspaniałe miasto jest jednym z najstarszych miast w Szwecji i czwartym co do wielkości miastem w kraju. Kiedy w 1477 roku założono pierwszy w Skandynawii uniwersytet — Uppsala University, swoje prace prowadzili tu światowej sławy naukowcy, tacy jak Carl Linnaeus, Anders Celsius czy Olof Rudbeck Starszy.

W Uppsali nie brakuje także kąpielisk, gdzie można popracować nad opalenizną i zażyć orzeźwiającej kąpieli w upale. Większość z nich znajduje się w odległości przyjemnej wyprawy rowerowej lub zaledwie kilka minut autobusem. Rodziny z dziećmi, które kochają baseny, mogą zanurkować na Fyrishov, gdzie znajdą między innymi basen zewnętrzny i basen ze zjeżdżalnią, fontanny i wiele innych atrakcji. Uppsala to wspaniałe miejsce warte odwiedzenia.

Uppsala, Szwecja

 

9. Malmö

Malmö, znane jako największe miasto w hrabstwie Skania, w ostatnich latach zasłynęło jako centrum sztuki i kultury w Szwecji. Oprócz wielokulturowości, miasto to jest również mocno zaangażowane w sprawy ekologiczne, a najwygodniejszym środkiem transportu jest tu rower.
Wiele tutejszych restauracji wyznaje filozofię "farm-to-table" z naciskiem na ekologiczne produkty i składniki. Dlatego smakosze kuchni szwedzkiej nie powinni przegapić oferowanego tu jedzenia na najwyższym poziomie. W Malmö kwitnie również życie nocne, a wiele lokali oferuje muzykę na żywo lub inne imprezy, na których będziecie mogli oddać się zabawie.

 

10. Ystad

Ystad jest prawdopodobnie najbardziej znany z książek i filmów o detektywie Kurcie Wallanderze, napisaną przez szwedzkiego autora Henninga Mankella. Miasto oferuje teraz wycieczki z przewodnikiem dla fanów książek, podczas których fani literatury mogą odwiedzić miejsca wspomniane na stronach powieści. Możecie zwiedzać to niezwykłe miejsce również na własną rękę i podziwiać niesamowitą architekturę regionu. Wiele tutejszych budynków jest wykonanych z drewna, co nadaje Ystad niesamowitą atmosferę starego świata, a w trakcie spaceru po tym malowniczym miasteczku znajdziecie osobliwe kawiarnie i restauracje, które zaproszą Was na lokalne przysmaki.

Ystad, Szwecja

 

11. Park Narodowy Store Mosse

Największy obszar bagien w południowej Szwecji znajduje się w Smalandii. Jest częścią Parku Narodowego Store Mosse, którego szlaki turystyczne prowadzą przez zapierające dech w piersiach krajobrazy wrzosowisk. W Store Mosse znajdziecie niezwykłe lokalne torfowiska i Schwingrasen, czyli pływająca pokrywa roślinna typowa dla torfowisk. Wystawa edukacyjna na temat powstawania torfowisk oraz ich naturalnej flory i fauny znajduje się w centrum dla zwiedzających Naturum. Ponadto w parku narodowym znajdują się różne wieże obserwacyjne ptaków, przeznaczone dla wszystkich ornitologów. Gotowi na spotkanie z naturą?