Skip to content
Aktualizacja: 25/07/2023

Podziel się na:

Jeśli marzycie o niesamowitych przygodach, malowniczych plażach i fascynującej przyrodzie, to Australia jest idealnym celem waszych wakacyjnych podróży. Żaden inny kraj nie urzeka tak bardzo zapierającymi dech w piersiach kontrastami krajobrazów zdefiniowanych przez pustynie, lasy deszczowe i rafy koralowe jak Australia - wyjątkowy spektakl natury.

Ten olbrzymi kontynent oferuje niezliczone atrakcje dla miłośników przyrody, kultury i niezapomnianych wspomnień. Przygotujcie się na niezapomniane przygody, gdy wyruszycie w podróż po "Kraju Kangurów"! Oto przewodnik po tym, co warto zobaczyć i zrobić podczas waszej australijskiej przygody.

Lotniska Australii

Podróż do Australii zazwyczaj rozpoczyna się na jednym z głównych międzynarodowych lotnisk, takich jak Sydney, Melbourne, Brisbane czy Perth. Te lotniska są doskonale skomunikowane z innymi częściami kraju, zapewniając szeroki wybór połączeń krajowych i międzynarodowych.

Największe lotnisko w Australii i jedno z najruchliwszych w całym regionie. Po przylocie do Sydney możecie skorzystać z różnych opcji transportu publicznego, takich jak pociągi, busy lub taksówki, aby dotrzeć do centrum miasta.

To główne lotnisko obsługujące Melbourne i jego okolice. Jest strategicznie położone, umożliwiając łatwy dostęp do ścisłego centrum miasta. Znajduje się około 8 km na południe od centrum Sydney. Ciekawostką jest, że z lotniska Kingsford Smith można zobaczyć piękne widoki na operę w Sydney i zatokę.

To ważne lotnisko obsługujące stolicę stanu Queensland. Na lotnisku w Brisbane znajduje się centrum edukacyjne, w którym pasażerowie mogą dowiedzieć się więcej o australijskiej przyrodzie i kulturze.

To główne lotnisko zachodniej części Australii. Lotnisko jest położone około 12 km na południowy wschód od centrum Perth. Po przylocie możecie wybrać się do centrum miasta za pomocą pociągów, autobusów lub taksówek. Port lotniczy Perth jest bramą do odkrywania spektakularnej przyrody i pustyni na zachodzie kraju.

 

Najważniejsze atrakcje Australii

Jeśli marzycie o niesamowitych przygodach, malowniczych plażach i fascynującej przyrodzie, to Australia jest idealnym celem waszych wakacyjnych podróży. Od pięknej Wielkiej Rafy Koralowej po magiczny Uluru, Australia kusi swoimi nieodkrytymi zakątkami i niezapomnianymi przeżyciami. Sprawdźcie, co warto zobaczyć!

Najważniejsze atrakcje na Wschodnim Wybrzeżu

 • Wielka Rafa Koralowa: Największa rafa koralowa na świecie z niewiarygodną różnorodnością gatunków jest sama w sobie powodem, dla którego wiele osób przylatuje do Australii. Najlepszym punktem startowym wycieczek na słynną rafę jest popularny kurort wypoczynkowy Cairns na północy stanu Queensland.
 • Wyspy Whitsunday: Śnieżnobiałe plaże marzeń w turkusowym morzu są jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie. Polecamy zwłaszcza Whitehaven Beach z prawdopodobnie najbielszą piaszczystą plażą na świecie.
 • Fraser Island: Czy widzieliście kiedyś autostradę lub pas startowy samolotu na plaży? Na wyspie Fraser to codzienność. Trwająca kilka dni wycieczka jeepem po największej na świecie piaszczystej wyspie to absolutna atrakcja. Szczególnie warte zobaczenia są krystalicznie czyste jeziora słodkowodne, kolorowe formacje piaskowe, a także wydmy.

Fraser Island, Australia

 • Plaże na północy Cairns: Jeśli nie macie ochoty leżeć na zatłoczonej lagunie w Cairns, powinniście udać się na wymarzone plaże na północy. Na przykład na piękną, szeroką plażę Trinity Beach, fantastycznie spokojną plażę Kewarra Beach lub dziewiczą plażę Ellis Beach, na której można również biwakować.
 • Cape Tribulation: Nazwa "Przylądek Boleści" jest całkowicie myląca: w rzeczywistości jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Australii. Tutaj bujny las deszczowy Parku Narodowego Daintree spotyka się ze śnieżnobiałymi, opuszczonymi plażami marzeń. Nocować można w rustykalnych domkach w dżungli lub w namiocie.
 • Sydney: największa metropolia Australii oferuje światowej sławy atrakcje architektoniczne, kulinarne przysmaki i jeden z najlepszych ogrodów botanicznych na świecie.

Najważniejsze atrakcje na północy Australii

 • Park Narodowy Kakadu: Największy australijski park narodowy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tu zobaczyć największe na świecie krokodyle na wolności i podziwiać imponujące wodospady, oazy, piaskowcowe płaskowyże i klify. Obszar ten jest jednym z najlepszych miejsc, by dowiedzieć się więcej o kulturze rdzennych mieszkańców Australii, Aborygenów. Znajdują się tu najstarsze malowidła naskalne na kontynencie, pochodzące sprzed kilku tysiącleci.
 • Katherine Gorge: Imponująco długi system wąwozów Katherine Gorge znajduje się około 230 kilometrów od Darwin. Park narodowy, zwany Nitmiluk w języku Aborygenów, oferuje ponad 100 kilometrów szlaków turystycznych, strome ściany skalne, gorące źródła termalne i inne miejsca do kąpieli, a także unikalną florę i faunę. Najlepszym sposobem na zwiedzanie systemu wąwozów, które mogą mieć do 100 metrów głębokości, jest kajak.

Najważniejsze atrakcji w Australii Zachodniej

 • Perth: Stolica Australii Zachodniej to zrelaksowane, atrakcyjne miasto z wieloma muzeami, zabytkowymi budynkami, parkami i urozmaiconym życiem nocnym. Zdecydowanie warto zaplanować kilka dni na jedno z najbardziej słonecznych miast Australii (ponad 300 słonecznych dni w roku!). W okolicy znajduje się również wiele interesujących miejsc, więc można wybrać się na wiele jednodniowych wycieczek.
 • Margaret River: Najbardziej wysunięta na południowy zachód część Down Under oferuje nie tylko znakomite wino, ale także jedne z najlepszych miejsc do surfowania i najpiękniejsze plaże w kraju. Region charakteryzuje się również alternatywną kulturą i oferuje liczne muzea, galerie i wystawy. Inne atrakcje regionu to gigantyczne drzewa w Dolinie Gigantów i podziemne jaskinie w Parku Narodowym.
 • Pustynia Pinnacles: Żółte wapienne filary, które wznoszą się do 3,5 metra w lazurowe niebo, to kolejna ciekawa atrakcja przyrodnicza w Australii Zachodniej. Ich odkrywcy spekulowali, że są to pozostałości zaginionej cywilizacji. Dziś wiemy, że to abstrakcyjne arcydzieło stworzyła sama natura. Szczególnie fascynująca gra kolorów o wschodzie i zachodzie słońca jest warta odwiedzenia. Możecie przenocować w cudownie sennej wiosce rybackiej Cervantes.

Pustynia Pinnacles, Australia

 • Monkey Mia: Plaża w Shark Bay słynie z dzikich delfinów, które każdego ranka zjawiają się na śniadanie. Tam odwiedzający i specjalni strażnicy karmią głodne ssaki morskie rybami w wodzie po kolana.

Monkey Mia, Australia

 • Exmouth: jest bramą do rafy Ningaloo, miejsca nurkowego numer dwa w Australii, które znajduje się bliżej brzegu niż jakakolwiek inna rafa koralowa. Możecie więc nurkować bezpośrednio z plaży i podziwiać fascynujące stworzenia morskie i kolorowe koralowce.
 • Broome: Wielu uważa Broome, z ponad 20-kilometrową plażą Cable Beach, za najpiękniejsze i najbardziej relaksujące miasto w Australii. Miejsce to szczególnie przekonuje swoją wielokulturowością, urokiem i życiem nocnym. Możecie zwiedzić całą Cable Beach na wielbłądzie, a wieczorem podziwiać prawdopodobnie najpiękniejszy zachód słońca w kraju z zimnym piwem w dłoni.
 • Kimberleys: Kimberleys to pełen przygód i odizolowany park narodowy na północ od Broome. Mieszkający tu Aborygeni prowadzą oryginalne, bliskie naturze życie w tak zwanych "społecznościach". Region ten uważany jest za jeden z ostatnich obszarów dzikiej przyrody na Ziemi. Oprócz surowych masywów górskich znajdują się tu ogromne sawanny i tropikalne lasy deszczowe.

Południe Australii i Tasmania

 • 12 Apostołów na Great Ocean Road: Great Ocean Road to bez wątpienia jedna z największych atrakcji na południu kraju. Słynna na całym świecie droga wije się na zachód od Melbourne ponad 250 kilometrów wzdłuż nierównego klifu i prowadzi przez malownicze nadmorskie wioski, obok rajskich plaż, lasów deszczowych i dziwacznych formacji skalnych. Najsłynniejsze z nich to bez wątpienia Dwunastu Apostołów. Każdy z pewnością widział zdjęcie tych wapiennych filarów wyrastających z szumiącego oceanu. Oczywiście trasę można pokonać w jeden dzień, ale warto zaplanować więcej czasu. Wtedy można w pełni cieszyć się rolniczym pięknem trasy i zobaczyć liczne zabytki po drodze.

12 Apostołów na Great Ocean Road, Australia

 • Melbourne: Na południu znajduje się także Melbourne, jedna z najciekawszych metropolii w kraju. Stolica Wiktorii przyciąga turystów przede wszystkim różnorodnymi zabytkami, wspaniałymi restauracjami i kawiarniami, a także tętniącą życiem sceną muzyczną.
 • Zatoka Wingelass na Tasmanii: Tasmania jest zarówno samodzielnym stanem, jak i największą wyspą w Australii. Wycieczka do zielonego serca Australii jest zdecydowanie warta zachodu. Tassie, pieszczotliwie nazywana przez Australijczyków, oferuje dzikie i zróżnicowane krajobrazy. Można tu także zobaczyć diabła tasmańskiego, który żyje dziko wyłącznie tutaj.
 • Wyspa Kangura: Każdy, kto interesuje się zwierzętami i dziką przyrodą, powinien zdecydowanie odwiedzić ten wymarzony raj natury. Ta dość rozległa wyspa znajduje się około 110 kilometrów od Adelajdy. Krajobraz charakteryzuje się samotnymi plażami, wydmami, okazałymi klifami i bujnymi lasami eukaliptusowymi. Jak sugeruje nazwa wyspy, można spodziewać się wielu najsłynniejszych australijskich torbaczy. Oprócz kangurów, na wolności można zobaczyć także koale, foki, lwy morskie, pelikany, pingwiny i wiele innych fascynujących zwierząt.

Wyspa Kangura, Australia

 • Adelajda: Stolica Australii Południowej i piąte co do wielkości miasto w kraju jest również nazywane "Miastem Kościołów" lub "Miastem Festiwalowym", co już wiele mówi o mieście. Znajdziecie tu wiele oryginalnych zabytków, muzeów oraz imprez i festiwali np. gitarowy (rock, country, jazz, flamenco, blues, klasyka) oraz mnóstwo świetnych koncertów na żywo.

Outback

Warto przemierzyć słynny Outback drogą lądową - pociągiem, własnym pojazdem lub wynajętym kamperem. To jedyny sposób, aby doświadczyć niewiarygodnego ogromu, samotności i odosobnienia, wszystkiego, co jest charakterystyczne dla tego magicznego regionu.

 • Uluru (Ayers Rock): Moment, w którym stajecie przed legendarną skałą, jest magiczny. Najlepszą porą na jej podziwianie jest zachód słońca, kiedy skała, powstała z piaskowca Akrose, oferuje imponującą grę kolorów. Mierząca niecałe 350 metrów wysokości skała nie jest co prawda gigantem, ale w płaskim krajobrazie outbacku, gdzie nie ma nic innego w oddali, jest to jednak imponujący widok, który pozostaje w pamięci.

Uluru (Ayers Rock), Australia

 • Kanion Królów: Spektakularny Kanion Królów to kolejny wspaniały widok w sercu Australii. Prawie 250-metrowy wąwóz jest prawdziwą oazą w środku suchego australijskiego Outbacku. Ze względu na wysoką wilgotność spowodowaną przez liczne oczka wodne, rozwinęła się tu charakterystyczna flora z ponad 700 gatunkami roślin - na środku pustyni.
 • Coober Pedy: W australijskim Outbacku temperatury latem sięgają niekiedy ponad 50 stopni. Mieszkańcy małego miasteczka Coober Pedy, około 850 km na północ od Adelajdy, znaleźli dobre rozwiązanie: Po prostu przenieśli połowę wioski pod ziemię. Mieszkają tam w swoich podziemnych domach i mieszkaniach w stałej temperaturze 24 stopni. Podziemne kościoły, galerie sztuki i podziemne pole golfowe oraz pozostałości po kopalniach opalu zachwycają swą niesamowitą atmosferą.