Skip to content

W tym roku stolica Polski, nasza stołeczna Warszawa została uznana za najlepszy kierunek podróży w Europie. Jej unikalna mieszanka historii i nowoczesności, jak również przyjazna atmosfera miasta, sprawiły, że Warszawa znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych europejskich destynacji na rok 2023 – według głosów oddanych przez ponad pół miliona podróżników z prawie 120 krajów.

Bez znaczenia czy odwiedziliście już Warszawę, czy też w niej mieszkacie, a może szukacie inspiracji na weekendowy city break w Polsce, poniżej przewodnik, który z pewnością pomoże w zorganizowaniu idealnego czasu w Warszawie. A mieszkańcom również polecamy spojrzeć na miasto z perspektywy turysty. Nie bez powodu Warszawa zyskała tak wiele głosów! 

Jak dostać się do Warszawy z różnych miast w Polsce?

Do Warszawy można dostać się bardzo szybko, wybierając bezpośredni lot obsługiwany przez Polskie Linie Lotnicze LOT, wylatujący z Krakowa, Katowic, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Rzeszowa, Szczecina oraz Lublina. Czyli z prawie każdego zakątka Polski. Lot w jedną stronę trwa nie więcej niż godzinę.

Zobaczcie wszystkie opcje biletów lotniczych do Warszawy na FRU.pl i zarezerwujcie online, niezależnie od tego, w którym mieście rozpoczynacie podróż. Gwarantujemy, że lot samolotem okaże się bardziej ekonomiczny niż podróż pociągiem, tańszy, szybszy i wygodniejszy. 

Podróżując PLL LOT, wylądujecie na Lotnisku Chopina (WAW). Lotnisko jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Przygotowując się do lotu, zobaczcie artykuł z cennymi wskazówkami o Lotnisku Warszawa Chopina

Kiedy najlepiej odwiedzić Warszawę?

Krótko mówiąc, każdy miesiąc jest dobry, jednak najlepsze to kwiecień-maj lub wrzesień-październik, ze względu na mniejszą liczbę turystów niż w letnim sezonie turystycznym. Zastaniecie swobodniejsze i spokojniejsze miasto, a także niższe ceny noclegów i usług. Decydując się na podróż poza sezonem, warto pamiętać o kapryśnej polskiej pogodzie, aby odpowiednio zapakować walizkę.

Jeśli preferujecie cieplejsze, pogodne i słoneczne dni, a zatłoczone miasto nie stanowi problemu, wybierzcie ze spokojem czerwiec, lipiec lub sierpień. Wtedy będziecie mogli spacerować do woli, ciesząc się temperaturami, które sięgają 25 stopni i rzadko przekraczają 30 stopni Celsjusza.

Pamiętajcie, że miesiące od listopada do marca uważane są za zimną porę roku i pogoda generalnie może okazać się nie wystarczająco przyjazna. Chłodne dni nie powinny stanowić przeszkody, Warszawa ma wiele muzeów godnych odwiedzenia. 

Warszawa, Stolica Polski

Gdzie się zatrzymać w Warszawie?

Stolica Polski to ogromny obszar, a zabytki są rozrzucone po całym mieście. Gdy w innych europejskich miastach można zwiedzić całe miasto, spacerując, w Warszawie taka opcja nie do końca się sprawdzi.

Dlatego najlepszym miejscem na rezerwację noclegu może być Stare Miasto lub Śródmieście. Wybierając jedną z tych lokalizacji, zwiedzicie sporo, bez konieczności pokonywania bardzo dużych odległości każdego dnia.

Ile dni przeznaczyć na city break w Warszawie?

Zawsze powtarzamy, że idealna liczba dni spędzonych w danym miejscu zależy w dużej mierze od waszych potrzeb i upodobań, od tego co lubicie robić i jakie jest tempo podróżowania.

Aby w pełni odkryć atmosferę Warszawy i jej najważniejsze zabytki w aktywnym tempie, rekomendujemy co najmniej dwa lub trzy pełne dni.

Co zwiedzić podczas city break w Warszawie — atrakcje obowiązkowe

Warszawa to miasto, które wielokrotnie zmieniało swoje oblicze. Dziś historia i nowe, nowoczesne powietrze przeplatają się, czego możecie doświadczyć sami.

1. Spacer po Trakcie Królewskim

Pierwszy dzień w Warszawie i nie macie pomysłu, od czego zacząć? Zacznijcie od południa, od Traktu Królewskiego, który prowadzi do Zamku Królewskiego. Trakt Królewski to najbardziej reprezentatywna droga w mieście, na której możecie podziwiać dawne rezydencje królewskie. Biegnie Krakowskim Przedmieściem przez Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, Belwederską, Sobieskiego aż od Wilanowa. Wzdłuż trasy zobaczycie wiele atrakcji, od pałaców, rezydencji, kościołów, kamienic, parków aż po sklepy i kawiarnie zapraszające na krótki odpoczynek.

2. Odwiedziny w Zamku Królewskim  

Gdy już dotrzecie na Plac Zamkowy, koniecznie wejdźcie do Zamku Królewskiego, z zewnątrz — to niepozorny, czerwonawy budynek, który może i nie wygląda zbyt imponująco, ale jego wnętrze jest naprawdę spektakularne. Koniecznie zarezerwujcie czas na wizytę, przed wędrówką wzdłuż i wszerz po Starym Mieście.

Zamek Królewski i Stare Miasto, Warszawa, Polska

3. Wizyta na Starówce (Stare Miasto)

W samym sercu Warszawy znajduje się wspaniały średniowieczny plac, otoczony starymi budynkami o pięknej architekturze i kolorach. Wszystko to zostało zbudowane w XIII wieku, kiedy to miasto zostało założone.

To idealne miejsce na podziwianie widoków i delektowanie się zapiekanką – dla Polaków, a dla turystów ten smakołyk to bagietka z pieczonego chleba z różnymi dodatkami, nazywany polską wersją pizzy.

4. Odwiedziny w Muzeum Warszawy

W bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta znajduje się Muzeum Warszawy. Jeśli interesuje Was burzliwa historia miasta i całej Polski, wejdźcie do środka, a dowiecie się wielu nowych lub już znanych informacji, ale przedstawionych ze innej perspektywy.

5. Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego 

Muzeum Powstania Warszawskiego to dość nowe muzeum, otwarte w 2004 rok, dzień przed 60 rocznicą wybuchu powstania. Jest to jeden z obowiązkowych punktów do zwiedzenia w Warszawie. Mieści się ono w budynku dawnej elektrowni tramwajowej, już sam budynek jest zabytkowy i wyjątkowy. Ekspozycje w niepowtarzalny sposób łącząc obraz, dźwięk i światło opowiada historię jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta. To obowiązkowy punkty każdej wizyty w Warszawie. 

6. Katedra św. Józefa

Ta katedra jest symbolem miasta i jest niezwykle ciekawą gotycką budowlą. Jej fasada była wielokrotnie przebudowywana i zmieniana, w różnych stylach, w zależności od skomplikowanej historii miejsca.

7. Ławeczki Chopina

Rozrzucone są po całym mieście, ławki z czarnego kamienia — w sumie 15. Gdy je odnajdziecie, zauważycie, że każda z nich oferuje pewną ciekawostkę o najsłynniejszym polskim muzyku urodzonym w Warszawie, Fryderyku Chopinie. Co więcej, jeśli uda wam się znaleźć i naciśniecie przycisk na ławce, będziecie cieszyć się jednym z utworów skomponowanym przez artystę.

8. Panorama miasta z wieży kościoła św. Anny

Jeśli chcecie podziwiać panoramę Starego Miasta, o zachodzie słońca lub w ciągu dnia, punkt widokowy przy kościele św. Anny, będzie idealnym wyborem. Z tego miejsca kolorowe stare budynki wyglądają inaczej, a Warszawę można podziwiać w całej okazałości.

9. Spacer po Parku Łazienkowskim

To największy i najpiękniejszy park w mieście — żaden city break w Warszawie nie będzie kompletny bez spaceru tutaj z mieszkańcami i innymi turystami. Odkrywajcie piękne ogrody, a latem weźcie udział w koncertach muzyki Chopina, które odbywają się w parku.

Łazienki Królewskie, Warszawa, Polska

10. Odwiedziny w  Muzeum Neonów

Gdy już zwiedzicie Stare Miasto i najważniejsze miejsca, proponujemy wizytę w tym niezwykłym muzeum, o którym opowiadaliśmy także w naszym artykule o najdziwniejszych muzeach w Europie.

To ciekawa kolekcja podświetlanych znaków z czasów komunistycznych, wystawiona w starej hali przemysłowej.

11. Atmosfera baru mlecznego

W czasach PRL-u najpopularniejsze restauracje, w których jadali posiłki mieszkańcy, nazywane były barami mlecznymi. Były to miejsca oferujące tanie menu dla klasy robotniczej, zawierające tylko kilka polskich potraw: pierogi, bigos, barszcz, zupę pomidorową i inne lokalne dania. 

Dziś atmosfera baru mlecznego nadal unosi się w nielicznych pozostałych lokalach. Szkoda byłoby nie spróbować typowych smaków i nie doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery takich miejsc!

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do zaplanowania city breaka w Warszawie. Jeśli się skusicie, czekamy na FRU.pl z biletami lotniczymi do Warszawy i usługami, które przydadzą się w podróży.