Skip to content
Aktualizacja: 31/08/2022

Podziel się na:

Każdy lubi podróżować na różne sposoby z różnych powodów. Czy to dla relaksu i komfortu, dla przygody i radości, czy dla kultury i nowych doświadczeń? Nie ma dobrych ani złych sposobów, bo jak to mówią — z gustami się nie dyskutuje. Niemniej jednak wiele osób zadaje sobie pytanie dotyczące wczasów all-inclusive — czy wybrać opcję z biurem podróży, czy organizować taką wycieczkę samemu? Przedstawiamy Wam plusy i minusy obu rozwiązań, abyście mogli podjąć najlepszą decyzję!

 

Zorganizowana podróż z biurem podróży 

Podróżowanie powinno być przyjemnością. Nie wszyscy jesteśmy tacy sami i nie ma sensu robić czegoś, co sprawia, że czujemy się nieswojo. Wycieczki zorganizowane mają swoje plusy i minusy, a wybór zależy od Waszej osobowości, czego szukacie od wyjazdu i kontekstu podróży. Wycieczki z biurem podróży mogą mieć duży wpływ na ogólne wrażenia z podróży. Oferują kompletny pakiet, z którego możecie cieszyć się bez zastanawiania się nad miejscami docelowymi lub rozkładami jazdy, ale mogą też być mało elastyczne i nie pozostawiać miejsca do improwizacji. Oto punkty, które powinniście rozważyć!

 

Plusy

1. Spotkanie z ludźmi

Na wycieczce grupowej macie gwarancję poznania nowej grupy przyjaciół, z którą możecie spędzać czas i odkrywać nowe miejsca przez całą podróż. Podczas wycieczki zostaniecie przedstawieni podobnie myślącym podróżnikom z zupełnie różnych środowisk.
Podróże grupowe zapoznają Was z ludźmi, których być może nigdy nie mielibyście okazji spotkać w inny sposób. To świetny sposób na natychmiastowe przełamanie lodów, nawet dla najbardziej nieśmiałych podróżników, a często rodzą się przyjaźnie na całe życie.

2. Zajęcia/trasa podróży

Macie dwa cenne tygodnie wolne od pracy, przybyliście do nowego kraju i nie chcecie przegapić wszystkich niesamowitych zabytków i przeżyć, które ma do zaoferowania. Nie martwcie się! Posiadanie luksusu lokalnego przewodnika lub wyszkolonego profesjonalisty pod ręką jest zawsze plusem! Wycieczki grupowe wybiorą wypróbowane i przetestowane działania związane z podróżami, które są bezpieczne i niezawodne.

3. Bezpieczeństwo

Samotne podróżowanie w obcym kraju może być dla niektórych trochę straszne. Dzięki podróżom grupowym nie zgubicie się w obcym mieście lub nie zabłądzicie do niewłaściwej części miasta. W niektórych krajach prawie żaden miejscowy nie mówi po angielsku, a znaki często nie są w języku angielskim, więc przyda się osoba, która pomoże Wam się odnaleźć. Jeśli coś pójdzie nie tak, mogą poczynić niezbędne przygotowania, aby powiadomić odpowiednie osoby.

4. Przewodnik grupowy

Do każdej wycieczki grupowej dołącza przewodnik! Kogoś, kto zorganizuje podróż, zmaksymalizuje bezpieczeństwo, zadba o wszystkie rzeczy i o to, aby wszystko przebiegało tak płynnie, jak to możliwe, dzięki czemu możecie skupić się na ważnej części zabawy.

5. Niedostępne regiony

Niektóre regiony nie mogą być zwiedzane bez przewodnika lub wycieczki. Niezależnie od tego, czy jest to przejażdżka 4×4 po algierskiej pustyni, przejażdżka łodzią po Parku Narodowym, nurkowanie czy podróż po dżungli, będziecie musieli polegać na organizatorze wycieczek, jeśli chcecie zobaczyć najbardziej niezwykłe miejsca.

6. Korzystniejsza cena

Czasami zorganizowana wycieczka będzie tańsza, zwłaszcza jeśli podróżujecie samotnie. Ponadto możecie otrzymać zniżki lub specjalne wejście dostępne tylko dla grup wycieczkowych. Niektóre muzea otwierają się wcześnie, aby umożliwić grupom wycieczkowym rozpoczęcie zwiedzania, a następnie pozwalają mniejszym lub indywidualnym podróżnikom zwiedzać później.

Zorganizowana wycieczka

 

Minusy

1. W trakcie wycieczek z przewodnikiem prawdopodobnie nie będziecie mieli pełnej kontroli nad tym, co zwiedzacie i kiedy. Spędzając dużo czasu swojej wycieczki z przewodnikiem na najpopularniejszych zabytkach, możecie stracić część, która Was najbardziej interesuje.

2. Podróżowanie w dużej grupie to jeden z najłatwiejszych sposobów na zidentyfikowanie Was jako turystów. Nawet jeśli Wy nie będziecie ściągać na siebie uwagi, to inni członkowie grupy mogą – a to sprawia, że wszyscy w grupie są celem kieszonkowców i oszustów. Jeśli wiecie, że miejsce docelowe jest dość bezpieczne i znacie język, to prawdopodobnie nie potrzebujecie przewodnika, który pomoże Wam się poruszać.

3. Być może będziecie musieli spędzać czas z ludźmi, których nie polubicie lub którzy Was nie lubią. Będziecie musieli dostosować się do ludzi, których osobowości mogą nie współgrać. Jeśli jesteście introwertykami, to przebywanie z grupą nieznajomych przez cały dzień to koszmar.

4. Możecie czuć się trochę w pośpiechu, gdy będziecie transportowani z punktu A do B do C. Jeśli wycieczka jest zbyt duża, czas zwiedzania zostanie skrócony przez takie rzeczy, jak zebranie wszystkich na czas, wsiadanie i wysiadanie z autobusu itp. Niestety nierzadko czeka się nawet 20 minut na leniwych ludzi, którzy nie zdążyli.

5. Wycieczki mogą być męczące. Czasami biura podróży zapychają je wszystkimi możliwymi miejscami docelowymi, aby upewnić się, że otrzymacie pakiet wart swojej ceny. Niektóre wycieczki mogą trwać nawet 12 godzin dziennie! Wstajecie bladym świtem, udajecie się na miejsce spotkania i wyruszacie w długą i często wyczerpującą wycieczkę. Ponieważ zawsze jest harmonogram, w którym jest mało lub nawet nie ma wolnego czasu. Aby dotrzymać terminów i odległości do pokonania, większość działań jest starannie planowana co do minuty.

6. Ceny wycieczek z przewodnikiem są różne, ale niektóre mogą być dość drogie w zależności od miejsca docelowego. W niektórych przypadkach mogą w ogóle nie być warte Waszej inwestycji. Ponadto, jeśli zrobicie rezerwacje wcześniej, to nawet jeśli pogoda nie będzie świetna, to będziecie chcieli potrzymać plan.

7. Jeden z najważniejszych aspektów każdej podróży — jedzenie. Chociaż niektóre grupy zaspokoją Wasze wybory żywieniowe, alternatywy mogą nie być satysfakcjonujące. Ponadto niewiele jest jednak okazji do spróbowania ulicznego jedzenia i lokalnych specjałów.

 

Jeśli zdecydujecie się skorzystać z usług firmy turystycznej lub przewodnika podczas podróży, musisz sprawdzić kilka czynników przed przekazaniem pieniędzy:

  • Jakość: Większość legalnych firm turystycznych i przewodników wie, że ich reputacja może wpływać na ich działalność, więc powinniście być w stanie znaleźć dobre recenzje online. Godnych zaufania serwis z opiniami to TripAdvisor. Jeśli znacie kogoś, kto podróżował w to samo miejsce, poproście go o rekomendacje. Upewnijcie się również, że wycieczka nie jest oszustwem i że będziecie bezpieczni podczas podróży. Poświęć trochę czasu, aby zapewnić sobie wysoką jakość usług.
  • Koszt: potwierdźcie, ile będzie kosztować wycieczka, w tym wszystkie podatki i dodatkowe opłaty. Pamiętajcie o kursach wymiany walut, aby nie zaskoczyło Was ostateczne rozliczenie.
  • Atrakcje: Chcecie pojechać na wycieczkę, która odpowiada wartości Waszych wydanych pieniędzy, więc nie bójcie się poprosić o dokładny opis firmy lub plan zajęć.
  • Zasady anulowania rezerwacji: W przypadku konieczności anulowania rezerwacji, dowiedzcie się, czy będziecie w stanie odzyskać część lub całość swoich pieniędzy. Jeśli nie, to do Was należy ocena ryzyka realizacji rezerwacji.

Podróż z grupą

Podsumowanie

Cały czas jesteście w ruchu i nie ma spontaniczności. Chcecie wyjechać na wakacje, żeby się zrelaksować i odstresować, prawda? Wasze szanse na spotkanie z miejscową ludnością są niewielkie. Przez większość czasu będziecie tylko patrzeć na nich przez okno lub pędzić obok nich, aby nadążyć za przewodnikiem. Ten rodzaj podróży może być powierzchowny. Podczas wycieczki zostaniecie zabrany do turystycznych restauracji, rynków i zabytków, ale czy będziecie mieli szansę naprawdę zanurzyć się w kulturze?

 

Podróż w pojedynkę

Jesteście wolni jak ptak, możecie wybrać, gdzie chcecie lecieć i co chcecie robić. Macie swobodę tworzenia własnego planu wczasów i podróżowania we własnym tempie. Kolejną zaletą pójścia na własną rękę jest to, że będziecie robić tylko te rzeczy, do których jesteście fizycznie zdolni. Jeśli potrzebujecie dnia relaksu między dniami pełnymi zwiedzania, to po prostu zaplanujcie dzień leżenia przy basenie lub na plaży.

1. Wolność!

Doświadczenie niezwykłej wolności podczas podróży jest jednym z najwspanialszych uczuć na świecie. Świat jest w Waszych rękach, możecie wybrać, gdzie chcecie, kiedy chcecie, nawet jak chcecie jechać! Jeśli chcecie popracować nad opalenizną i odpocząć nad oceanem, zróbcie to! Atrakcja, o której ktoś Wam powiedział zeszłej nocy? Jasne, nic nie stoi na przeszkodzie! Możecie robić tyle, ile chcesz, we własnym tempie.

2. Cieszcie się własnym towarzystwem

Lubicie spędzać czas samemu? Uwielbiacie czytać, pisać, słuchać podcastów i cieszyć się samotnością? Często, gdy jesteście otoczeni przez innych, może być trudno odprężyć. Podróże pomagają wiele dowiedzieć się o samym sobie! Jeśli cenicie sobie własne towarzystwo i czujecie się komfortowo, być może jazda w pojedynkę jest dla najlepszym rozwiązaniem!

3. Poznanie nowych ludzi

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście podczas wycieczki organizowanej samemu poznali wiele nowych ludzi! Po prostu udajcie się do restauracji, punktu spotkań w danym hotelu, a znajdziecie mnóstwo ludzi takich jak Wy. Zapytajcie i zobaczcie, czy ktoś ma jakieś zalecenia lub wskazówki na temat lokalnych atrakcji, a w mgnieniu oka będziecie mieć nowych znajomych.

4. Trzymanie się swojego budżetu

Być może wolicie wydawać pieniądze na zajęcia i zabytki niż na luksusowe zakwaterowanie, a może wolicie pojechać 12-godzinnym autobusem i zaoszczędzić kilka złotych? Podczas wczasów organizowanych samemu kontrolujecie, gdzie trafiają Wasze pieniądze i możecie odpowiednio podejmować decyzję. Możecie śledzić, gdzie idzie każdy grosz / baht / dinar / dolar, gdy sami je wydajecie, i mieć oczy szeroko otwarte na okazje!

5. Unikalne doświadczenia

Organizując podróż samodzielnie, często otwieracie się na wyjątkowe wrażenia. Możecie uwolnić się od schematów, rzucając ostrożność na wiatr, wyruszając samotnie w nieznane i otwierając się na nowe doświadczenia.

6. Uczucie spełnienia!

Odkryjecie, że jesteś zdolni do wszystkiego! Powrót do domu z wyprawy pełnej przygód, gdzie będziecie mieli okazje sprawdzić się zarówno fizycznie, jak i psychicznie, to coś, co zostanie z Wami i sprawi, że będziecie bardziej pewni siebie w codziennym życiu. To najlepsza pamiątka!

7. Możecie rozejrzeć się za najlepszymi ofertami hotelowymi.

Wybierzcie, gdzie chcecie się zatrzymać. Czy wolicie nocleg w ruchliwym centrum miasta lub w spokojniejszej okolicy? W pięknym hotelu przy plaży lub w tańszym hotelu 5 minut spacerem od plaży?

8. Radość z wakacji zaczyna się jeszcze zanim wyjdziecie z domu.

Planowanie wakacji jest często bardzo przyjemną częścią całej podróży. Dzięki temu możecie się z nich cieszyć jeszcze zanim się rozpoczną. Ponadto często jest taniej, gdy wszystko rezerwujecie samodzielnie. Wyszukiwanie wszystkiego, przeglądanie recenzji, odwiedzanie Pinteresta, Tik Toka i innych witryn internetowych w celu uzyskania najlepszych wskazówek na temat tego, co chcesz zobaczyć i zrobić sprawia, że czujecie się, jakbyście już podróżowali. Kiedy pozwalacie danej firmie stworzyć swoją wycieczkę lub jeśli wybieracie się na zorganizowaną wycieczkę objazdową po kraju, cena jest często znacznie wyższa niż w przypadku wyjazdu samemu.

Samodzielnie zorganizowana podróż

 

Sprawdźcie nasze pozostałe artykuły, by jeszcze łatwiej zaplanować swoje wakacje: