Skip to content

Szkocja, z jej dzikimi krajobrazami, magicznymi zamkami, bogatą historią i serdecznymi mieszkańcami, stanowi wymarzone miejsce dla miłośników podróży i przygód. Odkrywanie Szkocji to jak podróż w czasie, w głąb historii, ale także spotkanie z dziką naturą. Szkockie Wyspy odzwierciedlają wielowiekową historię tego kraju, o której świadczą zachowane starożytne ruiny, neolityczne osady, zamki, które wciąż górują nad krajobrazem, oraz tradycje i legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każda z wysp ma swoją unikalną historię i charakter, który wciąż jest żywy w kulturze i obyczajach lokalnych społeczności. Sprawdźcie, które z nich szczególnie warto odwiedzić!

Orkady

Wycieczka na Orkady, a zwłaszcza na Malowniczą wyspę Mainland, to niezapomniane doświadczenie dla każdego podróżnika. Możliwość odkrycia najstarszej osady w Europie - Skara Brae, stanięcia w magicznym kręgu kamieni Ring of Brodgar oraz poznania uroków historycznego miasteczka Kirkwall, to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na odwiedzających. Wszystkie te miejsca składają się na niepowtarzalny charakter Orkadów, które wciąż zachowują swoją tajemniczość i piękno sprzed tysięcy lat.

Mainland to największa i najważniejsza wyspa na archipelagu Orkadów. Zachwyca swoimi malowniczymi pejzażami, bogatą historią oraz fascynującymi zabytkami. Przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów archeologii oraz kultury.  

Mainland, Orkady, Szkocja

Znajdująca się tam Skara Brae to jedno z najcenniejszych i najbardziej intrygujących miejsc archeologicznych na Orkadach. Ta starożytna osada została odkryta przypadkowo w 1850 roku po katastrofalnym sztormie, który odsłonił fundamenty budynków. Skara Brae datowana jest na około 5 tysięcy lat i stanowi doskonały przykład życia prymitywnych ludzi w neolicie. Domki zbudowane z kamieni, wyposażone w łóżka, kominki i skomplikowany system korytarzy robią ogromne wrażenie na odwiedzających. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Skara Brae, Orkady, Szkocja

Ring of Brodgar to prehistoryczny krąg kamieni, który stanowi część kompleksu archeologicznego w obrębie Heart of Neolithic Orkney (Serce neolitycznych Orkad). Krąg ten datowany jest na około 4 tysiące lat i składa się z 27 kamieni o wysokości do 4 metrów. Miejsce to otoczone jest aurą tajemniczości i magiczności. Jest popularnym miejscem dla miłośników astrologii, ponieważ uważa się, że kamienie były używane do celów kalendarzowych lub obserwacji astronomicznych. Niektóre teorie sugerują, że był to miejsce kultu religijnego lub ceremonii.

Kirkwall, stolica Orkadów, to urocze miasteczko o bogatej historii sięgającej średniowiecza. Jego charakterystycznym punktem orientacyjnym jest gotycka katedra św. Magnusa, zbudowana w XII wieku. Katedra ta jest największym kościołem na Orkadach i stanowi ważny zabytek architektury sakralnej. Spacerując przez wąskie, brukowane uliczki Kirkwall, można odkrywać urokliwe sklepiki, kawiarnie i tradycyjne puby, które oferują autentyczne smaki Szkocji. Przy porcie warto odwiedzić Muzeum Orkadzkie, gdzie można poznać fascynującą historię archipelagu, w tym opowieści o wikingach, którzy mieli znaczny wpływ na tę część Szkocji.

Hebrydy Zewnętrzne

Wyspa Skye na Hebrydach Zewnętrznych oferuje niezapomniane wrażenia i piękno natury. Quiraing z zapierającymi dech w piersiach widokami, Fairy Pools z kaskadami i basenami wróżek oraz Castle Dunvegan z bogatą historią są tylko kilkoma z wielu atrakcji, które przyciągają podróżników na tę magiczną wyspę. Niezależnie od tego, czy kochacie przyrodę, historię czy fotografię, Wyspa Skye ma wiele do zaoferowania i pozostawia niezapomniane wspomnienia.

Zamek Dunvegan, Wyspa Skye, Szkocja

Wyspa Skye, położona na zachodnim wybrzeżu Szkocji, to bez wątpienia jedna z najbardziej urokliwych i malowniczych wysp na Hebrydach Zewnętrznych. Słynie z przepięknych krajobrazów, dramatycznych klifów, malowniczych zatok i bogatej historii. Przybywając na Skye, od razu odczuwa się magię tego miejsca, które jest rajem dla miłośników przyrody i fotografii.

Quiraing to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na Wyspie Skye. Jest to obszar górski o charakterystycznych, pofałdowanych formacjach skalnych, które zostały ukształtowane przez działanie lodowców i erozję. Widoki z Quiraing są po prostu niesamowite - zapierają dech w piersiach i dają poczucie bycia na innym, magicznym świecie. Wędrówka po tych malowniczych szlakach to niezapomniane przeżycie, a fotografia na pewno znajdzie tutaj wiele pięknych kadru do uwiecznienia.

Quiraing, Wysoa Skye, Szkocja

Fairy Pools, czyli "Baseny Wróżek", to kolejna wyjątkowa atrakcja na Wyspie Skye. Są to serii kaskad i basenów wodnych, które znajdują się w rzeczce Brittle. Woda w tych basenach jest krystalicznie czysta i ma piękny, turkusowy odcień. Woda spływa z gór i tworzy malownicze wodospady oraz naturalne jacuzzi. To miejsce przyciąga miłośników trekkingu, którzy pokonują szlak wśród spektakularnych widoków, by dotrzeć do tych urokliwych basenów i zanurzyć się w orzeźwiającej wodzie.

Castle Dunvegan to zamek, który zachwyca nie tylko swoją historią, ale również zapierającymi dech w piersiach widokami na tle malowniczej zatoki Loch Dunvegan. Jest to siedziba rodu MacLeodów, którzy mieszkają na zamku od ponad 800 lat. To najstarszy zamieszkały zamek w Szkocji, co sprawia, że jego wizyta jest wyjątkowym krokiem w przeszłość. Zwiedzając zamek, można zobaczyć bogate zbiory sztuki i artefaktów, a także poznać interesujące historie związane z rodem MacLeodów.

Hebrydy Wewnętrzne

Wyspa Mull na Hebrydach Wewnętrznych oferuje wyjątkowe doświadczenia dla każdego podróżnika. Tobermory z kolorowymi domami i urokiem portu, Wyspa Staffa z magiczną jaskinią Fingal's Cave oraz Zamek Duart z bogatą historią stanowią jedynie namiastkę tego, co ta malownicza wyspa ma do zaoferowania. Odkrywanie Hebrydów Wewnętrznych, zwłaszcza Wyspy Mull, to niezapomniane przygody i fascynujące podróżnicze doświadczenie.

Wyspa Mull

Wyspa Mull, położona na Hebrydach Wewnętrznych, jest drugą co do wielkości wyspą w tej grupie i słynie ze swojej dzikiej przyrody, urokliwych wiosek i historycznych zabytków. Jest doskonałym miejscem zarówno dla miłośników natury, jak i entuzjastów historii. Tobermory to urocze miasteczko i główna miejscowość na wyspie Mull. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są kolorowe domy, które tworzą piękny widok nad brzegiem zatoki. To malownicze miejsce przyciąga turystów swym urokiem i spokojem. Można spacerować wąskimi uliczkami, ciesząc się atmosferą miasteczka i odwiedzać galerie sztuki, sklepiki z lokalnymi wyrobami czy tradycyjne puby. Tobermory słynie także z Tobermory Distillery, gdzie produkowana jest lokalna whisky, którą warto spróbować.

Zamek Duart to starożytna warownia, której korzenie sięgają XIII wieku. Znajduje się na skalistym wzgórzu, górując nad Morzem Hebrydzkim. To imponujące miejsce ma burzliwą historię związaną z klanem MacLean, który był właścicielem zamku. Podczas wizyty można poznać historię zamku, zwiedzić jego wnętrza, a także podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na okolicę i morze.

Wyspa Staffa

Wyspa Staffa, choć niezamieszkana, jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc na Hebrydach Wewnętrznych. Najbardziej znaną atrakcją na tej wyspie jest Fingal's Cave - magiczna jaskinia morska o imponujących kolumnach bazaltowych. Jaskinia ta była inspiracją dla wielu artystów i poetów ze względu na swoją niepowtarzalną architekturę. Woda i echo tworzą niezwykłe doświadczenie, a zainteresowani mogą zwiedzać jaskinię podczas rejsów łodzią organizowanych z Mull lub okolicznych wysp.

Wyspa Islay

Wyspa Islay, znana jako "Königin der Hebriden" (Królowa Hebrydów) ze względu na swoje wyjątkowe whisky, to prawdziwy raj dla miłośników tego trunku, ale także dla osób poszukujących pięknych plaż i malowniczych widoków na morze.

Port Charlotte, Wyspa Islay, Szkocja

Islay słynie z wielu renomowanych destylarni whisky, które produkują niepowtarzalne, torfowe single malt whisky. Odwiedzając wyspę, można podziwiać proces produkcji whisky, poznać historię destylarni i zobaczyć tradycyjne metody destylacji. Nierzadko w trakcie zwiedzania można spróbować różnych odmian whisky i poznać różnice między poszczególnymi markami.

Port Ellen to urocza miejscowość położona na południowym wybrzeżu wyspy Islay. Znana ze swoich pięknych plaż, malowniczych widoków na morze oraz kultury wysp. Port Ellen ma wiele do zaoferowania odwiedzającym, w tym przytulne kawiarnie, tradycyjne puby oraz sklepiki z lokalnymi wyrobami. Warto przejść się wzdłuż brzegu, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na wody Zatoki Kintyre i okoliczne wysepki.

Machir Bay to jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie Islay. Ta piaszczysta plaża otoczona klifami jest prawdziwym rajem dla miłośników plażowania i spacerów brzegiem morza. Jej dzika i niezmieniona natura przyciąga również surferów, którzy przybywają tu, aby złapać fale. Z plaży Machir Bay można także podziwiać zachody słońca, które są niezwykle malownicze i oferują piękne zdjęcia.

TANIE BILETY LOTNICZE_Edynburg

Szetlandy

Lerwick, jako kulturalna stolica Szetlandów, oferuje wyjątkowe doświadczenia dla osób, które pragną poznać historię i tradycje tego regionu. Festiwal Up Helly Aa dostarcza niezapomnianych wrażeń związanych z duchem wikingów i tradycjami wysp. Shetland Museum and Archives natomiast pozwala zgłębić historię i dziedzictwo Szetlandów, a także zrozumieć, jakie znaczenie ma ta kraina dla ludzi, którzy tam mieszkają. Lerwick jest idealnym punktem wyjścia do odkrywania bogactwa kultury i historii Szetlandów, które wciąż żyją w sercach ich mieszkańców.

Lerwick, największe miasto na Szetlandach, to serce kultury i życia społecznego regionu. Miejsce to oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także bogatą ofertę kulturalną, dzięki której odwiedzający mogą lepiej poznać historię, tradycje i obyczaje tych fascynujących wysp.

Up Helly Aa to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń na Szetlandach i najbardziej znany festiwal na Wyspach Brytyjskich. Odbywa się 31 stycznia każdego roku w Lerwick, aby uczcić tradycje wikingów i przywódców lokalnych. Festiwal kończy się okazałym pochodem, w którym uczestnicy niosą pochodnie i repliki dawnych łodzi wikingów. Na zakończenie, te drewniane łodzie są spalane w olbrzymim ognisku, co tworzy niezapomniany spektakl światła i ognia. Up Helly Aa to okazja, by zanurzyć się w kulturze Szetlandów i poczuć ducha tradycji wikingów, której mieszkańcy te wyspy wciąż hołdują.

Shetland Museum and Archives to doskonałe miejsce, aby zgłębić historię i dziedzictwo Szetlandów. Muzeum prezentuje różnorodne wystawy dotyczące archeologii, historii naturalnej, rzemiosła, rybołówstwa oraz historii morskich katastrof, które dotknęły te wyspy. Można tam również zapoznać się z tradycjami i kulturą ludzi, którzy zamieszkiwali Szetlandy na przestrzeni wieków. W muzeum znajduje się także archiwum, które gromadzi bogate źródła historyczne, takie jak stare dokumenty, fotografie, mapy i rękopisy, pozwalając zwiedzającym odkryć jeszcze głębiej historię tych fascynujących wysp.