Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Znany ze swojej muzyki klasycznej i opery Wiedeń jest domem dla spektakularnej architektury i bogatej oferty kulturalnej. Miasto pełne ozdobnych pałaców, tradycyjnych kawiarni, galerii sztuki i muzeów jest klejnotem Austrii. Skorzystaj z naszej listy atrakcji turystycznych Wiednia, aby niczego nie przegapić! Sprawdź razem z nami najpopularniejsze zabytki, atrakcje i miejsca, które powinny być częścią planu podróży do stolicy Austrii. Przedstawiamy wszystko, co warto zobaczyć podczas zwiedzania Wiednia!

Odwiedź naszą stronę, by skorzystać z najlepszej oferty lotów i zakwaterowania w tym niezwykłym mieście. 


Pałac Schönbrunn


Pałac Schönbrunn i jego tereny oferują wiele możliwości dla odwiedzających, dlatego to miejsce jest obowiązkowym punktem na planie zwiedzania Wiednia. Dajcie się oczarować barokowej elegancji pałacowych apartamentów należących niegdyś do Habsburgów. Wycieczka po królewskich komnatach pałacu zapozna Was z bogactwem epoki cesarstwa i życiem rodziny królewskiej mieszkającej niegdyś w Pałacu. Warto również skorzystać ze znanej atrakcji turystycznej Wiednia, jaką są doskonale wypielęgnowane ogrody pełne pięknych róż otaczające Pałac Schönbrunn. Ogrody Pałacu roztaczają się 1,2 kilometra ze wschodu na zachód i kilometr z północy na południe. Wstęp do ogrodu i parku jest bezpłatny. To wielka atrakcja turystyczna Wiednia!

 

Zoo Schönbrunn


Zoo Schönbrunn jest najstarszym zoo na świecie. To prawdziwy pewniak na mapie atrakcji turystycznych Wiednia. Założony w XVIII wieku, leży na terenie cesarskiego pałacu, który niegdyś należał do rzymskiego cesarza Franciszka I. W barokowych budynkach można znaleźć ponad 700 gatunków zwierząt, w tym pandy, koale i słonie. Zoo szczyci się również własnym lasem deszczowym i akwarium.


Katedra św. Szczepana


Katedra św. Szczepana znajduje się w samym sercu miasta, przy zabytkowych uliczkach 1. dzielnicy. Ta gotycka katedra to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków i jedna z głównych atrakcji turystycznych Wiednia. Kościół powstał w 1339 roku, a jego budowa trwała 65 lat. Charakterystyczna iglica tej Katedry ma wysokość 136 metrów, a w czasie wojen i oblężeń służyła jako wieża obserwacyjna dla żołnierzy strzegących przed atakami na miasto. Na przestrzeni wieków, sadza przyciemniła niegdyś białą obudowę tego niesamowitego wiedeńskiego pomnika. Co jeszcze można powiedzieć o tej atrakcji we Wiedniu? Podobno Ludwig Von Beethoven w końcu odkrył swoją całkowitą głuchotę w katedrze, kiedy widział ptaki wylatujące z kościoła z powodu dzwonów, ale nie słyszał ich bicia. Ponadto, w tym kościele ożenił się Mozart, tu również chrzczono jego dzieci i odbył się jego pogrzeb. Mozart był dyrektorem muzycznym kościoła tuż przed śmiercią. We wnętrzu kościoła znajduje się 18 ołtarzy i wiele kaplic. Niezbyt znaną atrakcją turystyczną Wiedeńskiej katedry jest krypta pełna szkieletowych szczątków ponad 11 000 ludzi!


Prater


Co jeszcze jest ciekawego w Wiedniu? Na pewno Prater! To najsłynniejszy park rozrywki w tym niezwykłym mieście. Prawdopodobnie najbardziej znany ze swojego kultowego diabelskiego młyna, który pojawił się w wielu filmach. Waży ponad 240 ton i ma wysokość około 65 m. Gigantyczny młyn góruje nad Praterem w Wiedniu od 1897 roku.
Oprócz Wielkiego Diabelskiego Młyna w parku znajduje się wiele znanych i lubianych atrakcji turystycznych Wiednia, takich jak karuzele, sale luster i śmiechu, pociągi-widma i kolejki górskie. Polecamy również skorzystać z Wieży Prater! To gigantyczna karuzela łańcuchowa, która pozwala latać w kółko na wysokości około 100 m nad ziemią. W przeciwieństwie do wielu innych parków rozrywki nie trzeba płacić ogólnej opłaty za wstęp. Płacimy wyłącznie za bilet na atrakcję, z której chcemy skorzystać. Ale Prater to nie tylko park rozrywki, który wiedeńczycy z miłością nazywają „Wurstelprater”. To także ogromny park rekreacyjny z długą aleją drzew, zwany Hauptallee. Dopisujemy go do naszego planu zwiedzania Wiednia!

Prater, Wiedeń, Austria

 


Zabytkowe kawiarnie miasta


Obowiązkowym elementem zwiedzania Wiednia jest wizyta w zabytkowych kawiarniach miasta. Kultura kawiarniana jest częścią Wiednia od XVII wieku, kiedy to pierwsze domy oferowały gazety i gry karciane, co jest nadal praktykowaną tradycją. W XIX i XX wieku kawiarnie stały się miejscem spotkań wielu artystów i intelektualistów, w tym Zygmunta Freuda i Marleny Dietrich. Dziś kultura kawiarniana Wiednia została uznana przez UNESCO za narodowy wykaz niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To naprawdę niezwykła i ciekawa atrakcja turystyczna Wiednia.

Wiedeń, Austria

 


Opera


Co jeszcze warto zobaczyć w Wiedniu? Miłośnicy opery na pewno będą chcieli odwiedzić jedną z najwspanialszych sal koncertowych na świecie, wybierając się na wycieczkę do Wiedeńskiej Opery Państwowej. Wycieczki odbywają się przez cały dzień, zapewniając odwiedzającym wgląd w codzienności jednej z największych atrakcji turystycznych w Wiedniu. Podczas wycieczki z przewodnikiem będziecie mieli szansę zbliżyć się do sceny, na której występowali popularni śpiewacy operowi, tacy jak Luciano Pavarotti i Placido Domingo. Można też przyjrzeć się z bliska stanowisku dyrygenta, na którym pracował słynny Herbert von Karajan. Tego miejsca nie można pominąć podczas zwiedzania Wiednia!

Opera w Wiedniu, Austria

 


Muzeum Historii Naturalnej


Poruszające się dinozaury, setki wypchanych zwierząt i ptaków oraz sale pełne klejnotów czekają w wiedeńskim Muzeum Historii Naturalnej. To prawdziwy must-have na planie zwiedzania Wiednia. Najsłynniejszym eksponatem jest prawdopodobnie 29,500-letnia figurka Wenus z Willendorfu znaleziona w Dolnej Austrii w 1908 roku. Warto wspomnieć, że około 60 pracowników naukowych Muzeum wykorzystuje zbiory do prowadzenia badań. Trwają tu kluczowe prace dotyczące wielu tematów - od początków Układu Słonecznego aż po ewolucję człowieka. Znajdziecie tu największą na świecie kolekcję meteorytów oraz figury zwierząt sprzed ponad 200 lat - niektóre z nich już dawno wymarły! To na pewno jedna z większych atrakcji turystycznych Wiednia!