Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Wielkanoc to jedne z najważniejszych świąt roku. To święta pełne wiosennej radości, kolorowych pisanek i polewania się wodą w Lany Poniedziałek. Jak świętują te dni nasi europejscy sąsiedzi? Dajcie się zabrać na ciekawą podróż po państwach i ich zwyczajach!

Niemcy

Rozpocznijmy podróż od naszych zachodnich sąsiadów. W Północnych Niemczech organizowane są pożary Wielkanocne (po niemiecku: Osterfeuer)!  W ciągu ostatnich lat Easter Fires stały się większe i rozwinęły się do rangi niemalże festynów. Organizuje się stoiskami z przekąskami, piwem, winem i napojami bezalkoholowymi, a także atrakcje dla dzieci. Zwykle pożary wielkanocne palą się przez wiele godzin aż do świtu, dzięki czemu tworzą wyjątkową atmosferę podczas całej Wielkanocny z ich jasnymi płomieniami i wszechobecnym zapachem dymu.

Niemcy lubią również dekorować swoje drzewa kolorowymi jajeczkami na tak zwanym Osterbaum — wielkanocnym drzewie. Ponadto w niektórych niemieckich wioskach odbywają się takie wydarzenia jak wyścigi jaj!

Włochy

Włosi świętują poprzez radosne parady, podczas których uczestnicy często przebierają się w tradycyjne starożytne stroje. W procesjach używa się gałązek oliwnych i liści palmowych do ozdabiania kościołów. Tradycją w Wielki Piątek są obchody Papieża, który przechodzi Via Crucis w pobliżu Koloseum, podczas gdy ogromny krzyż z płonącymi pochodniami rozświetla niebo.

Msza wielkanocna odbywa się w każdym kościele we Włoszech — w tym największa ceremonia celebrowana przez Papieża w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Natomiast obchody Poniedziałku Wielkanocnego wiążą się z tańcami i koncertami.

Chorwacja

W Chorwacji dekorowanie pisanicy — chorwackiej pisanki — jest popularnym zajęciem wielkanocnym. Wywodzi się jeszcze ze starego słowiańskiego zwyczaju sięgającego czasów pogańskich! Malowane na jaskrawe kolory pisanicas miały być wręczane jako prezenty z okazji świątecznego okresu. Najpopularniejszym zwrotem na Pisanicy jest „Sretan Uskrs” — co oznacza Wesołych Świąt Wielkanocnych. Do dekoracji często wykorzystuje się również symbole gołębia, krzyża, kwiaty i hasła życzące zdrowia i szczęścia.

W Niedzielę Wielkanocną rozgrywane są uroczyste zabawy i gry. Jedna z nich to taka, w której dwie osoby wybierają jajka i trzymają je pionowo i lekko stukają w drugi koniec jajka. Ten, kto ma najsilniejsze jajko — czyli to które nie pękło — wygrywa!

Grecja

Jedzenie i uroczystości są nieodłącznym elementem obchodów Wielkanocy w Grecji! W Wielki Czwartek przygotowuje się tradycyjne tsoureki — pachnące wielkanocne bułeczki — oraz ciasteczka wielkanocne zwanych lamprokouloura.

W Wielką Sobotę natomiast odbywa się Mikri Anastasi — nabożeństwo Zmartwychwstania, które jest celebrowane przez bicie dzwonów, gry orkiestr i paradę na ulicach miasta. Lokalni mieszkańcy upuszczają gliniane garnki z okien i balkonów w ramach uroczystej tradycji — tworząc niesamowitą atmosferę!

W niedzielę wszystkie rodziny pieczą jagnię na rożnie lub węglu, a następnie siadają na wielką rodzinną ucztę.

Francja

W okresie Wielkanocy we Francji można zobaczyć witryny sklepów i piekarnie ozdobione czekoladowymi królikami, kurczakami, dzwonkami i innymi oznakami wiosny. Tradycja głosi, że w Wielki Piątek wszystkim dzwonom kościelnym w kraju wyrastają skrzydła i lecą one do Watykanu, aby zostać błogosławionym przez Papieża. Po powrocie do Francji obładowane są prezentami dla dobrze wychowanych dzieci.

Bardzo ciekawą tradycją jest też to, że każdego roku w Poniedziałek Wielkanocny około 10.000 osób zbiera się w mieście Bessières, w południowo-zachodniej Francji, aby zrobić gigantyczny omlet z 15.000 świeżych jajek na czterometrowej patelni przez 40 kucharzy.

Hiszpania

Wielkanoc uważana jest za jedno z najważniejszych świąt w Hiszpanii. Jest to wielkie coroczne wydarzenie, które szczyci się bogatym dziedzictwem i kulturą i znane jest po hiszpańsku jako Semana Santa. Każdy region Hiszpanii, a nawet każde miasto, ma swój własny zwyczaj. Jednak wszędzie uroczystości rozpoczynają się w Niedzielę Palmową (Domingo de Ramos) i trwają do Poniedziałku Wielkanocnego (Lunes de Pascua), a najbardziej dramatyczne i pełne pasji parady odbywają się w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Chociaż w każdym rejonie obchody wyglądają inaczej, często ich cechą wspólną są ogromne, wyszukane pasos (platformy) i misterios (dzieła sztuki) z posągami Jezusa, Maryi Dziewicy i Ostatniej Wieczerzy. Są one niesione ulicami, a niektóre z nich są tak duże, że wymagają nawet 50 osób do udźwignięcia ciężaru! Towarzyszą im confradías (religijne bractwa), które noszą stroje z wysokim, spiczasto zakończonym kapturem. Bractwa chodzą w ciszy, często boso i dołączają do nich żałobnicy — kobiety w czerni, z zasłoniętymi twarzami, niosące zapalone świece.

Po uroczystościach mających miejsce na zewnątrz, w każdym gospodarstwie domowym przygotowuje się wystawną ucztę ze specjalnymi daniami, takimi jak La Mona - czyli specjalne, świąteczne ciasto.

Islandia

Zgodnie z prawem obowiązującym w tym kraju wszystkie uroczystości, ale także imprezy czy gry są surowo zabronione w Wielki Piątek. Islandczycy mogą jednak pocieszyć się ich tradycyjnym Easter Egg (Świątecznym jajkiem). Ta czekoladowa przekąska nadziewana jest cukierkami i podobnie jak chińskie ciasteczka z wróżbą, w każdym jajku można znaleźć przysłowie.

Bardzo popularną aktywnością w świątecznym czasie jest jazda na nartach. Wielu Islandczyków podróżuje po całym kraju w poszukiwaniu odpowiedniego stoku. Ostatnia, ale nie mniej ważna, jest „Wielkanocna Noga”. Typowy obiad na Islandii w Niedzielę Wielkanocną składa się z pieczonego udźca jagnięcego, ziemniaków w glazurze cukrowej i sosu.

Skandynawia

W Norwegii, oprócz pobytu w chatach górskich, narciarstwa biegowego i malowania jajek, współczesną tradycją jest czytanie lub oglądanie tajemnic morderstw w Wielkanoc. Wszystkie główne kanały telewizyjne emitują kryminały, magazyny drukują historie, w których czytelnicy mogą spróbować zrozumieć daną zagadkę, a nowe powieści kryminalne mają swoje premiery. Sklepy i firmy zamykane są w Wielkanoc na pięć dni przed z wyjątkiem sklepów spożywczych, które są ponownie otwierane w sobotę poprzedzającą Niedzielę Wielkanocną.

W Szwecji i Finlandii tradycje obejmują malowanie jajek i przebieranie się małych dzieci za wielkanocne wiedźmy lub za starców. Częścią tej tradycji jest także zbieranie cukierków od drzwi do drzwi w zamian za ręcznie robione pozdrowienia. W Finlandii powszechnie sadzi się roślinki w doniczce jako symbol wiosny i nowego życia. W Finlandii często je się pieczoną jagnięcinę z ziemniakami i innymi warzywami. W zachodniej części Szwecji oraz w fińskiej Ostrobothni co najmniej od XVIII wieku w Wielką Sobotę podobnie jak w Niemczech, rozpalano ogniska.