Skip to content

Witamy w najlepszym czasie na podróżowanie po Maroku! Co sprawia, że wiosna w Maroku jest tak wyjątkowa? W których regionach jest w tym miesiącu najpiękniej i które zakątki warto odwiedzić? Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć o wiosennej wyprawie do Maroka — co zobaczyć i gdzie się zatrzymać!

Kwiecień i maj to jedne z ulubionych miesięcy każdego podróżnika. Podczas gdy w Europie ostatnie podrygi zimy mogą jeszcze powodować mroźne temperatury, na wiosnę w Maroku możecie poczuć się prawie jak w lecie! Wszystko jest zielone i kwitnące. Jest cudownie ciepło w ciągu dnia i przyjemnie łagodnie w nocy. Nie ma znaczenia, czy chcecie odkryć wybrzeże, góry, pustynię, czy przepiękne miasta, wiosna gwarantuje Wam piękną przyrodę i wspaniałą pogodę.

Maroko na wiosnę: pogoda w wybranych regionach

Prawie w całym kraju dzienne temperatury przekraczają teraz znacznie 20°C i jest przyjemnie ciepło. Wieczorami nie ochładza się już tak jak w pierwszych miesiącach roku. Temperatury w nocy nie spadają zazwyczaj poniżej 10°C.
Bardzo przyjemną rzeczą jest to, że na wiosnę nie trzeba się zbytnio martwić, który region należy omijać z klimatycznego punktu widzenia. O tej porze naprawdę wszędzie jest pięknie. Oprócz długiego wybrzeża Atlantyku, na plażowanie nadaje się również śródziemnomorskie wybrzeże północnego Maroka. Jest tam przyjemnie ciepło, ale nie za gorąco.
Jeśli chcecie doświadczyć więcej imponującej przyrody w górach Atlas, wiosna jest również bardzo dobrym czasem na podróż. Góry są wolne od śniegu aż do wyższych partii i oferują spektakularne widoki na kwitnące doliny. Wycieczki z noclegiem na pustyni są również wspaniałe w tym czasie. Podczas gdy w chłodniejszych miesiącach można wyraźnie odczuć różnice temperatur między dniem a nocą, w kwietniu zarówno wysokie, jak i niskie temperatury są bardzo umiarkowane.

Marrakesz na wiosnę

Jeśli chcecie doświadczyć Marrakeszu autentycznie, powinniście poszukać jako zakwaterowania riad w historycznej medinie. Obecnie znajduje się tam ponad 1000 pensjonatów, każdy piękniejszy od następnego. Riady to przestronne kamienice, których centrum najczęściej stanowi wspaniałe patio. Ten wewnętrzny dziedziniec jest często ozdobiony misternymi dekoracjami, zbiornikami wodnymi i wieloma roślinami. Wokół niego zgrupowane są pokoje gościnne. Na dachu większości riadów znajduje się również taras z miejscami do siedzenia. Niektóre domy mają nawet mały basen lub własny hammam. Wiele riadów posiada własny bar z napojami alkoholowymi. Wiele miejsc noclegowych posiada również własną małą restaurację, w której czasem odbywają się nawet lekcje gotowania. Ponieważ Marrakesz jest bardzo popularnym miejscem docelowym, wiele riadów jest już zarezerwowanych z wyprzedzeniem, więc warto jak najszybciej dokonać wyboru.

Tradycyjny Riad w Maroku,

Wybrzeże Atlantyku, Essaouira i Agadir

Na długim wybrzeżu Atlantyku w Maroku, które ma ponad 2000 kilometrów długości, różnice temperatur między dniem a nocą są bardziej zrównoważone niż w głębi kraju. Nad Atlantykiem, przy temperaturach przekraczających nieco 20°C w ciągu dnia, nie jest tak gorąco jak na przykład w Marrakeszu. Z kolei w nocy jest bardzo łagodnie. Klimat morski jest kształtowany przez Ocean Atlantycki, który działa jak rezerwuar ciepła i zapewnia łagodne temperatury nawet w zimie.

Jeśli chcielibyście spędzić wakacje na atlantyckim wybrzeżu Maroka, na wiosnę wszystkie opcje stoją przed Wami otworem. Na północy znajdują się nowoczesne miasta Casablanca i Rabat — oba słyną z monumentalnych budynków. W Rabacie wieża Hassana wznosi się do nieba obok mauzoleum króla Mohammeda V.
Casablanka znana jest między innymi z meczetu Hassana II. Do tej największej na świecie budowli sakralnej mogą wejść także niemuzułmanie. Jeśli wybieracie się do Casablanki, koniecznie skorzystajcie z tej możliwości. Do żadnego z pozostałych meczetów w Maroku niemuzułmanie nie mają wstępu. Nawiasem mówiąc, nie ma to nic wspólnego z islamem, ale wynika z regulacji, która sięga czasów francuskiej władzy kolonialnej i jest pochodzenia europejskiego.

Meczet Hassana II, Casablanka, Maroko

Dalej na południe, mniej więcej na tej samej wysokości co Marrakesz, znajduje się inspirowane portugalskimi wpływami portowe miasto Essaouira. Miejsce to jest stosunkowo turystyczne, ale wciąż piękne i bardzo relaksujące. Ze względu na silny wiatr, który wieje przez cały rok w Essaouirze, piękne miasto portowe jest również miejscem spotkań licznych kitesurferów i surferów. Długa plaża jest idealna do pływania i długich spacerów.

Północne Maroko i Fez na wiosnę

W północnym Maroku jest wiele wspaniałych miast do odkrycia, takich jak Tanger. Błękitne miasto Chefchaouen jest nie tylko niezwykle fotogeniczne, ale również stanowi idealny punkt wyjścia do wędrówek po górach Rif. Dalej na wschód i nad Morzem Śródziemnym leży Tétouan. Piękna medina miasta jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fès, religijna stolica Maroka, jest również atrakcyjnym celem podróży w kwietniu. Należy jednak przygotować się na możliwość wystąpienia w tym czasie deszczu.
Chefchaouen, Maroko

Południowe Maroko i pustynia na wiosnę

Wiosna to również najlepszy czas na podróż do południowego Maroka. Przejeżdżając przez góry Atlas, będziecie zdumieni, jak zielona może stać się ta rzekomo jałowa ziemia. W drodze na tereny pustynne podążacie dolinami rzek Drâa i Dades. Uprawne oazy są zielone. Drobni rolnicy uprawiają swoje pola. Jest tu obfitość świeżych owoców i warzyw.
Jeśli chcecie wybrać się na pustynię, to wiosna jest najprzyjemniejszą porą na podróż. W godzinach południowych robi się znacznie goręcej niż na wybrzeżu czy w Marrakeszu, ale temperatury są nadal naprawdę umiarkowane w porównaniu z wysokim latem. W nocy wciąż ochładza się do nieco poniżej 15°C.
Jeśli chcecie wybrać się na wycieczkę na Saharę, musicie zdecydować, co jest dla Was ważniejsze: bardziej intensywne doświadczenie pustyni czy więcej krajobrazu południowego Maroka. Podczas tych przeważnie trzydniowych wycieczek albo jedzie się drogą Kasbahów, obok wąwozu Todra do wydm Erg Chebbi (Merzouga), albo podróżuje się minibusem i samochodem terenowym po piaszczystych wydmach Erg Chegaga. Sportową atrakcją, która odbywa się w kwietniu w południowym Maroku jest Marathon Des Sables. Zawody istnieją od 1987 roku i dziś bierze w nich udział ponad 1000 sportowców z całego świata. W wyścigu zawodnicy pokonują pieszo 150 mil przez Saharę w ciągu siedmiu dni.

Merzouga, Sahara, Maroko

Lokalne zwyczaje dotyczące strojów w Maroku

Ogólnie rzecz biorąc, społeczeństwo marokańskie jest dość konserwatywne. Nie tylko kobiety zakrywają swoje ciała, ale często także mężczyźni. Marokańczycy nie chodzą w szortach, a także dużo rzadziej w koszulkach z krótkim rękawem. Jeśli chodzi o kobiety, to są one całkowicie zakryte i jest to strój, który warto rozważyć. Nie tylko unikniecie niechcianej uwagi, ale także okażecie szacunek kulturze goszczącej. Jako minimum należy zakryć kolana, ramiona i dekolt. Większość Marokanek nosi djellabę lub długą tunikę ze spodniami.

8 najlepszych rad dotyczących podróży do Maroka

1. Nie pijcie wody z kranu

W Maroku zobaczycie więcej osób pijących herbatę niż wodę, a to po części ze względu na sposób, w jaki wrząca woda oczyszcza ją do spożycia. Nawet miejscowi, którzy są przyzwyczajeni do wody z kranu, czasami dostają rozstroju żołądka. Warto zaopatrzyć się w butelkę, która oczyszcza wodę z wszelkich wirusów i bakterii.

2. Nie róbcie zdjęć miejscowym

Oczywiście zawsze grzecznie jest zapytać przed zrobieniem zdjęcia komukolwiek w jakimkolwiek kraju. Ale podczas wizyty w Maroku szczególnie warto pamiętać o tej zasadzie. Jedną z głównych przyczyn jest „anikonizm w islamie”. Anikonizm to zakaz tworzenia obrazów czujących istot (ludzi i zwierząt). Większość sztuki islamu jest zdominowana przez wzory geometryczne, kaligrafię i czasami wzory liści, a nie postacie ludzkie lub zwierzęce z powodu anikonizmu. Zasadniczo wielu Marokańczyków wierzy, że zdjęcia tworzą obraz istoty ludzkiej, a to nie jest to dozwolone w Koranie.

3. Pociągi w Maroku są niezawodne i niedrogie

Pociągi w Maroku kursują zgodnie z rozkładem i są nie tylko wygodne, ale także niezwykle przystępne cenowo. Bilet pierwszej klasy na pociąg z Casablanki do Fezu kosztuje tylko 195 Dhs/osobę (~80 złotych). Jeśli chcecie zaoszczędzić trochę budżetu, to możecie wybrać drugą klasę, ale nie dostaniecie przydzielonego miejsca i może być bardzo tłoczno.

4. Rządowe atrakcje turystyczne w Maroku to świetne miejsca

Muzea, medresy, pałace królewskie i ogrody to jedne z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w miastach takich jak Marrakesz, Fez i Casablanca. Podczas gdy muzea mogą być słabo oznakowane, a eksponaty czasami mało inspirujące, rzeczywiste budynki, w których znajdują się dzieła sztuki, są spektakularne! A architektura pałaców i medres jest jedną z najbardziej skomplikowanych i wyszukanych w kraju.

5. Goście powinni dawać napiwki w riadach w Maroku

Generalnie w hotelach oczekuje się napiwków dla boya hotelowego, gospodyni i każdemu kelnerowi w restauracji. Riady w Maroku są podobne, z tą różnicą, że generalnie to tylko jedna osoba zajmuje się wszystkimi zadaniami. I zazwyczaj są chętni do pomocy we wszystkim – śniadaniu, praniu, wskazówkach, zaleceniach, rezerwacjach wycieczek.

6. Większość Marokańczyków nie spożywa alkoholu

W Maroku 93% populacji uważa się za religijne, a główną religią jest islam. W związku z tym spożywanie jakichkolwiek środków odurzających jest zabronione w Koranie. Przestarzałe prawo zabrania również sprzedaży alkoholu w każdym miejscu, które ma w zasięgu wzroku meczet (który jest prawie wszędzie). Około 91% marokańskich mężczyzn i 97% marokańskich kobiet nie pije alkoholu. Ci, którzy to robią, z pewnością nie robią tego publicznie.

7. Wiele sklepów i restauracji jest zamkniętych w piątki

Maroko jest krajem muzułmańskim i piątek jest dniem świętym. W Maroku piątki to dni, kiedy rodziny i przyjaciele zbierają się, zostają w domu i dzielą się obfitym posiłkiem. Z tego powodu wiele kawiarni, sklepów i restauracji jest otwartych w piątek dopiero późnym popołudniem.

8. Marokańczycy wstają późno i późno chodzą spać

Na północy Maroka, a zwłaszcza w Tangerze, życie zaczyna się dość późno rano. Możecie mieć problem ze znalezieniem miejsca otwartego na kawę przed 10 rano. Z tego samego powodu ludzie kładą się spać bardzo późno. Ludzie w Maroku również kładą się bardzo późno podczas Ramadanu. Ponieważ wolno im jeść tylko po zachodzie słońca, wiele restauracji jest otwartych w tym miesiącu do pierwszej w nocy.