Skip to content

Dziewicza przyroda, relaks i liczne atrakcje na świeżym powietrzu. Tego właśnie doświadczają urlopowicze podczas podróży do Skandynawii. Czy to wycieczka objazdowa na własną rękę, relaksujący rejs po fiordach czy weekendowy city break wsród miejskich parków — skandynawskie piękno zachwyca swoją różnorodnością przez cały rok. Oto 5 podpowiedzi, jak poznać ten przepiękny region Europy wiosną!

1. Wędrówki po Norwegii

W Norwegii miłośnicy wędrówek mogą liczyć na dziką i nieskażoną przyrodę oraz wymagające szlaki i ścieżki. Różnorodny krajobraz obejmuje dzikie fiordy, białe plaże i błękitne jeziora lodowcowe, gęste lasy, niekończące się pola piargów i surowe szczyty. Po drodze często występują górskie rzeki i wodospady, a widoki rozciągają się daleko od fiordów aż po wybrzeże. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w poszczególnych regionach kraju:

Na północy

Na słynnym archipelagu Lofotów w północnej Norwegii widać różnorodność norweskiego krajobrazu naturalnego. Surowe łańcuchy górskie i dziwaczne klify przybrzeżne są tak samo częścią wędrówek, jak zielone łąki i rzadkie lasy brzozowe — pomimo położenia na północ od koła podbiegunowego. Po drodze można doświadczyć przygód, a na niektórych szlakach zdarzają się też zaskakujące wspinaczki. Jeśli lubicie obcowanie z naturą i przygody, to zdecydowanie powinniście odwiedzić północ Norwegii!

Na południu

Prawdopodobnie najpopularniejszym motywem fotograficznym w południowej Norwegii jest skalny ostaniec Trolltunga, na który nawet zimą oferowane są wycieczki z przewodnikiem. Trasa na Trolltungę (wraz z drogą powrotną) ma ponad 20 km długości i trzeba mieć dobrą kondycję! Z kolei łatwy szlak turystyczny do słynnego Preikestolen ma tylko kilka kilometrów długości i oferuje wspaniały widok na Lysefjord.

ostaniec Trolltunga, Norwegia

 
Na południowym zachodzie

Już sama nazwa wskazuje, czego można się spodziewać podczas pieszej wycieczki w Parku Narodowym Jotunheimen: Jotunheim oznacza "dom olbrzymów” i można je tu znaleźć: poszarpane, dzikie i alpejskie giganty górskie. Znajdują się tu najwyższe szczyty Norwegii i najwyższy szczyt Europy Północnej, Galdhøpiggen o wysokości 2469 metrów. Największy lodowiec kontynentalny Europy, Jostedalsbreen, czeka w regionie lodowca Breheimen na zachód od parku narodowego.
Na południu Norwegii można wędrować między fiordami, wzdłuż szlaków wodospadów lub zwiedzać piękne zaplecze Stavanger. Łagodnie zaokrąglone pasma górskie zachwycają wszystkimi strefami roślinności. Surowe szczyty i piękną przyrodę można odkryć podczas wędrówek w regionie Ryfylkeheiane. Na miłośników przyrody czeka również Hardangervidda, największy w Europie ciągły płaskowyż. Prawie wszędzie można rozbić namiot i obozować w dziczy, więc może to być wspaniała okazja dla wszystkich miłośników przyrody.


2. Aktywny urlop w Szwecji — różnorodny program sportów na świeżym powietrzu

Aktywne wakacje w Szwecji oferują barwną paletę możliwości spędzania wolnego czasu. Sprawdźcie, jakie możliwości oferuje ten ciekawy kraj:

  • Na dzikich górskich rzekach w głębi kraju pasjonaci wiosłowania znajdą wymarzone trasy. Z kolei wycieczki kajakowe po jeziorze Vänern są bardziej relaksujące i spokojne. Jeśli podczas aktywnego wypoczynku w Szwecji wolicie podróżować drogą morską, archipelagi u wybrzeży Göteborga i Sztokholmu pozwolą Wam zbliżyć się do tych regionów przybrzeżnych płynąc kajakiem.
  • Podczas pieszych lub rowerowych wycieczek po Smalandii urlopowicze czują się szczególnie blisko znanych bohaterów powieści, takich jak Pippi Pończoszanka, Michel z Lönnebergi czy dzieci z Bullerbün. Światowej sławy autorka książek dla dzieci Astrid Lindgren pochodziła z tej prowincji i pozwoliła swoim bohaterom przeżywać ekscytujące przygody nad jeziorami i w lasach Smalandu. Ci, którzy wolą bardziej wymagające aktywne wakacje w Szwecji, powinni zdecydować się na urlop trekkingowy. Energetyzujące piękno Szwecji podczas aktywnego urlopu zachwyca i odpręża nawet najbardziej zestresowanych pracoholików.
  • Jeśli szukacie mocniejszych emocji, to zwróćcie uwagę zipline! Każdy, kto już kiedykolwiek korzystał, to zna to uczucie: wziąć głęboki oddech i skoczyć, a następnie lecieć nad lasem lub łąką. To z pewnością wspaniałe doświadczenie! W Little Rock Lake jest to możliwe, ponieważ w mieście tym znajduje się najdłuższy zipline w Europie.
  • W środku wyżyny Smålandii znajdują się również dzikie szlaki turystyczne z usługami kulinarnymi. Ponieważ działanie na świeżym powietrzu jest znane z pobudzania apetytu, restauracja "Inamat Fine Forest", która jest częścią obiektu, zapewnia Wam pyszne posiłki po zejściu ze szlaku.
  • Natomiast jeśli podczas wizyty w Szwecji zdecydujecie się odwiedzić tylko stolicę możecie przeżyć SeaSafari. Łódka RIB zabiera Was na 45 minut po wodzie. Wycieczka rozpoczyna się przy Strandvägen i tam łódź obiera kurs na archipelag. I to z niezłą prędkością! Przy maksymalnej prędkości 60 węzłów - 111 km/h — wiatr rozwiewa włosy, a łódź odbija się od fal.


3. Podróż pociągiem przez Finlandię

Jeśli planujecie podróż po Europie Północnej, prawie zawsze myślicie o samochodzie jako pierwszym środku transportu. Ale czy samochód jest rzeczywiście niezbędny do odkrycia piękna Finlandii? Nie, ponieważ ten rozległy kraj w północno-wschodniej części Europy, można również łatwo zwiedzić pociągiem. Istnieją dobre argumenty przemawiające za podróżą pociągiem przez Finlandię.
Jeśli nigdy nie podróżowaliście pociągiem po Finlandii, powinniście wiedzieć, że fińskie koleje — podobnie jak autobusy dalekobieżne — trudno porównać z ich odpowiednikami w Europie Środkowej. A to dlatego, że pociągi i autobusy są ultranowoczesne, czyste i komfortowo wyposażone. Darmowe Wi-Fi na pokładzie jest niemal wszędzie oczywistością, a fińskie koleje uchodzą za bezpieczne i niezawodne.
Ponadto przepełnione wagony prawie nie istnieją, zwłaszcza z dala od nielicznych aglomeracji. W prawie pustych pociągach można spokojnie cieszyć się podróżą. Wystarczy więc podziwiać przez okno uspokajające krajobrazy, poczytać dobrą książkę lub zamknąć oczy, podczas gdy kolejny cel podróży zbliża się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Helsinki, Finlandia

Rozpoczynając w Helsinkach, przez węzeł kolejowy Kouvola dotrzecie do idyllicznego miasteczka Mikkeli, skąd pojedziecie do Kuopio. Z wieży Puijo możecie spojrzeć z góry na słynne na całym świecie skocznie narciarskie tuż obok i podziwiać panoramiczny widok na krajobraz jeziora. Podróż kontynuowana jest w komfortowym pociągu na zachodnie wybrzeże, do metropolii północnej Finlandii — Oulu. Dynamicznie rozwijające się miasto nauki stało się centrum przemysłu high-tech i oferuje miejski styl życia nad wodą. Nie można pominąć wycieczki do katedry w Oulu i rynku z policjantem rynkowym i piękną halą targową. W końcu wsiadacie ponownie do pociągu i po kolejnych 2,5 godzinach docieracie do celu swojej podróży: Rovaniemi na kole podbiegunowym, rodzinnego miasta Świętego Mikołaja. Podróż powrotną do Helsinek można odbyć wygodnym nocnym pociągiem, oddając się przyjemnej drzemce.

 

4. Wędkarstwo w Skandynawii

Daleka północ to gwarancja wielkich ryb. Nie bez powodu co roku do Skandynawii ściągają tysiące miłośników wędkarstwa. Oprócz złowienia ryby ważnym kryterium dobrej zabawy jest oczywiście zakwaterowanie. Przytulne wyposażenie, w pełni wyposażona łódź wędkarska, urządzenia do filetowania, a także zamrażarka to najważniejsze cechy, które wędkarze wysoko cenią sobie podczas wędkarskich wakacji w Skandynawii.

Wędkarstwo w Norwegii

Norwegia to prawdziwy raj dla wędkarzy, znany z przepięknej przyrody i obfitych zasobów ryb. Można tu złowić łososia, pstrąga, dorsza, halibuta i wiele innych gatunków ryb. Norwegia oferuje wiele miejsc do wędkowania, zarówno na wybrzeżu, jak i w wodach śródlądowych, a także wiele miejsc noclegowych i przewodników wędkarskich, które są przeznaczone specjalnie dla wędkarzy. Norwegia ma długą tradycję wędkarską, co sprawia, że jest to wymarzone miejsce do wędkowania.

Wędkarstwo w Szwecji

Szwecja jest znana z pięknej przyrody i wielu wód, które są idealne do wędkowania. Rzeka Mörrum znana jest w Europie jako jedno z najlepszych łowisk łososia i pstrąga. Można łowić w 2 różnych obszarach: - Södra Mörrumsån: troć wędrowna i łosoś są typowe dla tej rzeki. Najlepszy czas na łowienie łososia to kwiecień i maj, łososie osiągają wagę do 30 kg. Natomiast w Mörrumsåns fvo popularne gatunki to pstrąg, troć wędrowna, łosoś, szczupak, leszcz i okoń. Najlepszy czas na wędkowanie to okres od marca do września. Szwecja to raj dla wędkarzy i miłośników przyrody!

Wioska wędkarska, Szwecja

 
Wędkarstwo w Finlandii

Jako kraj z największą ilością wód na świecie, Finlandia oferuje różnorodne możliwości połowu różnych gatunków ryb. Równie łatwo jest łowić ryby na obrzeżach miasta, jak i nad dzikim jeziorem. Będziecie mogli wybrać spośród 187 888 jezior oraz 1100 km linii brzegowej Morza Bałtyckiego wraz z jego archipelagami i 647 rzek o długości 25 000 km. Czy wędkarze mogą chcieć więcej? Oprócz tego, że są dobrze zaopatrzone, rozległe wody Finlandii są również nieskazitelne i pełne pięknych krajobrazów, które zapierają dech w piersiach. W przeciwieństwie do zatłoczonych łowisk na całym świecie Finlandia oferuje przestrzeń i ciszę. Do najpospolitszych gatunków zwierzyny łownej należą szczupaki drapieżne o białym ciele, okoń i sandacz. Północna Finlandia oferuje wspaniałe tereny dla wędkarzy poszukujących lipienia i łososia. Wymarzone miejsca dla wędkarzy poszukujących dużego łososia to rzeka Tenojoki, rzeka o największej obfitości łososi w Europie oraz rzeka Tornionjoki.

Wędkarstwo w Danii

Dania to kolejny kraj w Europie Północnej, który jest popularny wśród wędkarzy. Wybrzeża tego kraju i jego wody, zwłaszcza Morze Bałtyckie i Morze Północne, oferują bogactwo gatunków ryb, takich jak dorsz, szczupak, flądra i węgorz. Wzdłuż wybrzeża, a także w wodach śródlądowych znajduje się wiele miejsc do wędkowania. Dania jest więc atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy poszukujących zróżnicowanego wyboru gatunków ryb i możliwości połowu.

5. Rejs po Skandynawii

Rejsy to świetny sposób na dotarcie do większej liczby miejsc podczas jednej podróży, bez konieczności przenoszenia bagażu z miasta do miasta. Skandynawia to niezwykły zbiór fascynujących destynacji, a podróż tam stanowi doskonałą okazję do rejsów. Najlepsze w Skandynawii jest jej oszałamiające piękno: od norweskich fiordów po archipelagi w Finlandii i Szwecji oraz barwną architekturę w Danii. Jeśli jesteście entuzjastami przyrody lub poszukiwaczami przygód na świeżym powietrzu, to Skandynawia oferuje jedne z najlepszych doświadczeń, jakie gdziekolwiek uda się znaleźć. Dzięki temu, że niektóre największe miasta regionu – takie jak Sztokholm, Kopenhaga i Oslo – są otoczone wodą, to często pojawiają się na wielu trasach rejsów w Skandynawii, ale można zobaczyć o wiele więcej, w tym urocze miasta portowe, imponujące fiordy wzdłuż zachodniego wybrzeża Norwegii, a nawet koło podbiegunowe. Często istnieje możliwość dodania miejsc docelowych, które nie leżą wyłącznie w Skandynawii – takich jak Estonia, a nawet Islandia.