Skip to content
Aktualizacja: 23/03/2023

Podziel się na:

Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku w Wiedniu. Gdy pogoda robi się przyjemna, to miasto wypełniają festiwale, koncerty, imprezy sportowe i przyjęcia. Wielką atrakcją są także pałacowe ogrody i parki, w których zaczynają kwitnąć kwiaty, zapraszając gości na pikniki i spacery. Jest to również sezon na tarasy w słynnych kawiarniach miasta lub na lody w najlepszych lodziarniach w mieście. Nie można jednak zapominać, że pogoda może zaskakiwać! Bardzo szybko może zmienić się od słońca, przez chmury, a nawet do deszczu i śniegu. Jednakże, w Wiedniu nie brakuje rzeczy do zrobienia i zobaczenia, nawet jeśli pogoda nie dopisuje. Sprawdźcie, 11 rzeczy, które warto zobaczyć we Wiedniu podczas wiosennej wyprawy do stolicy Austrii!


Temperatury w Wiedniu wiosną

Jeśli istnieje jedno słowo określające wiosenną pogodę w Wiedniu, to jest nim "zmienna". Słoneczne i pochmurne dni są dość częste, nie wspominając o deszczu, a nawet śniegu wczesną wiosną. W połowie marca temperatury zaczynają się kształtować na poziomie 10 stopni Celsjusza, ale z upływem dni wzrastają nawet do ponad 20 stopni Celsjusza.


1. Najlepszy czas na zwiedzanie ogrodów pałacowych

Wiedeń jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie dzięki licznym parkom i ogrodom. Zawsze warto je odwiedzić i pospacerować, ale tym bardziej, gdy nadchodzi wiosna i są one pełne życia i kwitnących kwiatów. Zgodnie z cesarskim stylem najpiękniejsze i najbardziej zadbane ogrody znajdują się przy wiedeńskich pałacach. Są one prawdziwymi oazami spokoju i wyciszenia wśród zgiełku miasta. Ze wszystkich pałacowych parków w mieście można gorąco polecić wizytę w Pałacu Schönbrunn i Belwederze. Oba są rozległe i piękne, a wizyta w obu pałacach jest bardzo przyjemna jeśli pogoda nie pozwalała na spacery na świeżym powietrzu. Poza Pałacami znajdują się inne parki, takie jak Stadtpark, oddalony o niecały kilometr od katedry św. Szczepana, czy Burggarten, słynący z posągu Mozarta i trefli w środku parku. Każdy z nich zachwyca wiosną.

Belweder, Wiedeń, Austria

2. Festiwal Wiedeńskiej Wiosny

Wiedeń jest miastem muzyki, dlatego nie ma lepszego sposobu na powitanie wiosny niż festiwal muzyki klasycznej. Od początku marca do końca kwietnia w stolicy Austrii odbywa się Festiwal Wiosny Wiedeńskiej, podczas którego odbywają się koncerty klasycznej muzyki wiedeńskiej, niektóre z nich połączone z kolacją. W świątyniach muzycznych miasta, takich jak Opera, Musikverein i Karlsalon, odbywają się koncerty z udziałem najlepszych interpretatorów klasycznych dzieł Mozarta, Straussa i Beethovena. Światowej sławy Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej daje wiele z tych koncertów, co jest wyjątkową okazją do zobaczenia i usłyszenia najlepszych muzyków klasycznych na świecie. Jest też miejsce na inne rodzaje muzyki, takie jak między innymi jazz, czy hiphop prezentowane podczas koncertów plenerowych. To miły sposób na świętowanie wiosny, zwłaszcza że występy na świeżym powietrzu zazwyczaj są darmowe.

3. Nowe prace artystów graffiti

Wiedeń słynie z pięknych dzieł sztuki, które można zobaczyć w całym mieście. Gdy tylko świeci słońce, wszyscy lokalni artyści graffiti wychodzą, aby odmalować piękne miasto kreatywnymi i wspaniałymi dziełami sztuki. Po surowym sezonie zimowym wszyscy wyruszają, by stworzyć nowe i odświeżyć stare elementy, aby odpowiednio przywitać sezon letni. W Wiedniu znajdziecie wiele galerii sztuki pod gołym niebem, które są otwarte dla wszystkich.

4. Wielkanoc w Wiedniu

Ponieważ większość mieszkańców Wiednia to katolicy lub protestanci, Wielkanoc w stolicy Austrii obchodzona jest z wielkim zapałem. W tym tygodniu wydarzenia takie jak Festiwal Wiosny i jarmarki wielkanocne łączą się z bardziej tradycyjnymi obchodami Wielkanocy. Szczególnie warte zobaczenia są kościoły, w niektórych z nich odbywają się specjalne wydarzenia, takie jak chóry i koncerty, np. w kościele św. Karola.
Poza częścią religijną, tradycją jest również polowanie na jajka wielkanocne. Chociaż polowanie na jajka tradycyjnie odbywa się pod koniec tygodnia wielkanocnego, miejskie piekarnie zaczynają przygotowywać te czekoladowe przysmaki i wykorzystują święta szkolne, aby zorganizować polowanie na jajka dla najmłodszych.

  • Jarmarki wielkanocne: wiedeńska tradycja wiosenna

W kwietniu tradycją Wiednia jest organizowanie na placach i w najważniejszych miejscach dużych jarmarków, podobnie jak dzieje się to w okresie Bożego Narodzenia. Jednakże na wiosnę odbywa się to z okazji Wielkanocy. Wiedeń jest miastem o jednej z najdłuższych tradycji targowych w Europie, a jarmarki wielkanocne są tego dobrym przykładem. Wiedeńczycy i goście gromadzą się na tych rynkach, aby kupić ręcznie robione produkty ze straganów, skosztować ulicznego jedzenia lub wziąć udział w zorganizowanych zajęciach.
W okresie wielkanocnym główne stragany w mieście rozstawiane są w Pałacu Schönbrunn, na Freyunger Platz, na placu Am Hof i na Praterze. Pałac Schönbrunn jest najważniejszy ze względu na swoją wielkość, lokalizację oraz liczbę straganów i aktywności. Wszystkie te rynki są otwarte od 1 kwietnia do końca tygodnia wielkanocnego około 18 kwietnia, więc jeśli jesteście w Wiedniu, nie przegapcie okazji, aby je odwiedzić.

Wielkanoc w Wiedniu, Austria

5. Tydzień Mozartowski w środku wiosny

Najważniejszym punktem wiedeńskiego festiwalu wiosennego jest Tydzień Mozartowski, na cześć słynnego kompozytora ściśle związanego z miastem. Mozart, choć urodził się w Salzburgu, przez kilka lat mieszkał w Wiedniu — były to jedne z najbardziej produktywnych lat jego kariery muzycznej. Jest on instytucją w stolicy, dlatego w tym tygodniu oddaje się mu hołd w formie koncertów w legendarnych miejscach, takich jak Wiedeńska Opera Państwowa, Pałac Schönbrunn i Musikverein. Można również odwiedzić dom kompozytora na Domgasse, gdzie mieszkał przez trzy lata i gdzie skomponował między innymi Wesele Figara. Warty obejrzenia jest również pomnik Mozarta w Burggarten oraz Wiedeńsk Dom Muzyki.

pomnik Mozarta w Burggarten, Wiedeń, Austria

6. Maraton wiedeński

Wiosna to także czas sportu, a Wiedeńczycy uwielbiają wykorzystywać ten czas na uprawianie sportu w swoich parkach lub nad brzegiem Dunaju. Jest jednak jedno wydarzenie, które stoi ponad wszystkim, a jest nim Maraton Wiedeński. Jest to jedna z najważniejszych imprez biegowych w Europie, przyciągająca tysiące biegaczy z całego świata. Bieg, który odbywa się pod koniec kwietnia, rozpoczyna się na Wyspie Dunajskiej i prowadzi przez wiele najważniejszych zabytków miasta do mety na Heldenplatz. Niezależnie od tego, czy biegniecie sami, czy chcecie tylko obserwować starania, jest to wydarzenie, którego nie można przegapić. Co ciekawe, część trasy wiedeńskiego maratonu stanowi etap wybrany przez lekkoatletę Eliuda Kipchoge, który pobił rekord świata w pokonaniu 42 kilometrów maratonu w czasie poniżej dwóch godzin.

7. W zimne i deszczowe dni najlepiej szukać schronienia w muzeach

Ale wiosna to nie tylko słoneczne dni i czyste niebo. Deszcz też przychodzi, i to niejednokrotnie, więc warto mieć plan na deszczową pogodę. Nie przychodzi do głowy lepsze miejsce niż miejskie muzea. Wiedeń ma dziesiątki muzeów dla wszystkich gustów, a niektóre z nich są uważane za najlepsze na świecie.
Wśród nich poleca się Muzeum Pałacu Belwederskiego, gdzie znajdziecie między innymi słynne dzieło Klimta "Pocałunek", Kunsthistorisches Museum z imponującą kolekcją sztuki klasycznej, czy też zachwycające Naturhistorisches Museum lub Kunsthistorisches Museum. To tylko kilka przykładów z wielu, które Wiedeń ma do zaoferowania i są idealne na ucieczkę przed deszczem.

Uwielbiacie muzea i galerie? Sprawdźcie nasz przewodnik po Wiedniu, w którym dokładnie opisujemy wszystkie atrakcje: Szlakami sztuki i historii — odkryj malowniczy Wiedeń

8. Wiosna w Wiedniu synonimem kawiarni, słodyczy i tarasów

Jedną z najpopularniejszych tradycji wiedeńskich jest odwiedzanie kawiarni i spacery po centrum Wiednia. Kiedy wiosna przynosi ładną pogodę, miejskie kawiarnie rozstawiają swoje tarasy, ku uciesze zarówno mieszkańców, jak i turystów. W Wiedniu znajdują się jedne z najbardziej znanych europejskich kawiarni, które warto odwiedzić wiosną. Na kawę i słodycze polecamy Café Sperl przy Gumperdorfer Straße i słynną Café Central przy Herrengasse. Nie można pominąć relaksu na tarasie hotelu Sacher i delektowania się legendarnym ciastem czekoladowym o tej samej nazwie.

Wiedeń, Austria

9. Styryjska wiosna w Wiedniu

Styria to region Austrii popularnie nazywany "Zielonym Sercem", gdyż jest to obszar pełen lasów, zielonych łąk i wysokich gór. A co ten region ma wspólnego z Wiedniem? Otóż piękno tego obszaru jest tak wielkie, że sam Wiedeń próbuje je odtworzyć za pomocą tzw. styryjskiej wiosny.
Na placu ratuszowym urządza się targ i wypełnia go straganami i zielonymi roślinami, aby odtworzyć styryjską wioskę. Wielu handlarzy ubranych jest w tradycyjne stroje styryjskie, a wiele straganów oferuje lokalne potrawy. Styria to także region uprawy winorośli, więc styryjskie wina są obowiązkowym elementem wiosennego festiwalu. Czas, w którym odbywają się owe atrakcje to połowa kwietnia.

10. Na spacer wzdłuż Dunaju

Fakt, że przez Wiedeń przepływa Dunaj, został wykorzystany do budowy kanału, który przecina centrum miasta i wzdłuż którego brzegów można spacerować, korzystając z tarasów, łodzi z basenami i barami, czy z małych ogródków.
To idealne miejsce na spędzenie wiosennego poranka! Cóż może być lepszego niż wypożyczenie roweru, przejazd wzdłuż brzegów Dunaju, zobaczenie Wiednia z innej perspektywy i zrobienie sobie przerwy na jednym z tarasów lub miejsc odpoczynku?

11. Wiosenne targowiska

Wiosną lokalne targowiska są pełne ludzi, którzy chcą usiąść na zewnątrz i kupić lub zjeść wiele lokalnych i importowanych produktów, które ci sprzedawcy mają do zaoferowania. Najbardziej znanym jest Naschmarkt. Zobaczycie tam mnogość świeżych owoców i warzyw, setki serów, orzechy w każdej postaci, mięso, drób, ryby i wszelkiego rodzaju delikatesy. Możecie także zafundować sobie niesamowite jedzenie, od kuchni lokalnej po międzynarodową, ciesząc się przyjemną atmosferą i dobrą muzyką. To także idealne miejsce, aby zakupić unikatową pamiątkę z Waszej wiosennej podróży do Wiednia!

Jesteście ciekawi, jakie jeszcze atrakcje warto zobaczyć we Wiedniu? Sprawdźcie listę, na której opisaliśmy wiele innych ciekawych miejsc. Są to między innymi:

  • Wiedeńskie termy i spa
  • Aqua Terra Zoo
  • Opery
  • Wycieczki tramwajem
    Kliknijcie, aby sprawdzić kolejne miejsca!