Skip to content
Aktualizacja: 11/05/2023

Podziel się na:

W Hiszpanii wiosna przynosi dłuższe dni, cieplejsze temperatury i jasne, niebieskie niebo. Miasta budzą się na nowo z różnymi festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi, a nadmorskie kurorty rozkwitają w pełni! Maj to najlepszy czas na podróż, aby odkryć najciekawsze hiszpańskie miasta lub złapać pierwsze intensywne promienie słońca na plaży, a wszystko to przy temperaturze niespadającej poniżej 20 stopni. Odkryj najlepsze miejsca na wiosnę w Hiszpanii, idealne na relaks na plaży, zwiedzanie zabytków, poznawanie lokalnej kultury i udział w ekstrawaganckich uroczystościach. Sprawdźcie, co kryje w różnych regionach Hiszpanii podczas wiosennej wyprawy od Katalonii, po Andaluzję!

Katalonia

Katalonia to jeden z najciekawszych regionów wypoczynkowych w Hiszpanii. Do głównych atrakcji należą: Miasta Barcelona, Girona i Tarragona. Wybrzeża Morza Śródziemnego jak Costa Brava czy Costa Dorada. I wreszcie Pireneje na północy wspólnoty. Bez wątpienia wiosna to wspaniały czas na poznawanie wielu różnych oblicz Katalonii!

 • Barcelona

W centrum Katalonii znajduje się prowincja Barcelona ze stolicą administracyjną o tej samej nazwie. Znajdziecie bogate dziedzictwo kulturowe, niezwykłe miasto z wieloma tradycjami, zabytkami i skarbami natury, które są częścią Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Należą do nich liczne budynki i dzieła światowej sławy architekta artystycznego Antoniego Gaudiego, Hospital de Sant Pau i Kataloński Pałac Muzyki. Symbolem Barcelony jest Sagrada Familia, rzymskokatolicka bazylika, która do dziś pozostaje niedokończona. Również miłośnicy sztuki będą zadowoleni z wizyty w Barcelonie. Do najważniejszych muzeów w mieście należą na przykład Museu Picasso czy Museu Nacional d'Art de Catalunya — znane w skrócie jako MNAC.

 • Girona

W skrajnie północno-wschodniej części autonomicznego regionu Katalonii znajduje się prowincja Girona ze stolicą o tej samej nazwie. Tutaj, pomiędzy pasmem górskim Pirenejów a znanymi kurortami nadmorskimi Lloret de Mar i Blanes, znajduje się prawdopodobnie jeden z najbardziej malowniczych regionów Hiszpanii. Fantastyczne szlaki turystyczne i rezerwaty przyrody, mistyczny Cap de Creus z ukrytymi zatoczkami, Costa Brava i region wypoczynkowy nad Zatoką Róż potrafią zachwycić. Szerokie plaże, zatoki otoczone sosnami i strome klify, ale także surrealistyczne skaliste krajobrazy Cap de Creus charakteryzują "dzikie" wybrzeże Katalonii.

Lloret De Mar, Costa Brava, Girona, Hiszpania

 • Tarragona

Jako najbardziej wysunięta na południe z czterech prowincji Katalonii, Tarragona oferuje nie tylko wspaniałe plaże i zatoki Costa Dorada, ale także cudowny styl życia, kulturę i możliwości spędzania wolnego czasu. W stolicy prowincji o tej samej nazwie, wieki historii są dosłownie namacalne, a miejsca rzymskiej przeszłości w centrum są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Imponujące budynki sakralne charakteryzują region, w tym klasztor cystersów El Poblet, który jest również wpisany na listę światowego dziedzictwa. Tarragona jest przeplatana kilkoma parkami naturalnymi i oferuje wiele atrakcji dla osób uprawiających sporty na świeżym powietrzu.

Rzymski amfiteatr w Tarragona, Hiszpania

 • Costa Daurada

"Złote Wybrzeże" zawdzięcza swoją nazwę drobnym piaszczystym, złotym plażom, które ciągną się przez około 100 km na północ i południe od miasta Tarragona. Wiele z tych plaż jest szerokich i rozległych, inne są ukryte w małych zatoczkach, a większość z nich jest idealna dla rodzin z młodszymi dziećmi, ponieważ opadają szczególnie łagodnie do wody.

Kraj Basków

Na północy Hiszpanii, u podnóża Pirenejów, leży Kraj Basków, podzielony na trzy prowincje: Guipuzcoa, Biscay i Alava. Najbardziej znanymi miejscami są zapewne Bilbao, stolica prowincji Biscay, oraz San Sebastian, stolica prowincji Guipuzcoa. Wybrzeże baskijskie usiane jest małymi kurortami rybackimi i nadmorskimi.

 • Bilbao

Bilbao jest stolicą baskijskiej prowincji Bizkaia. Miasto posiada jeden z największych portów w Hiszpanii i przez długi czas było uważane jedynie za miasto przemysłowe. Dziś Bilbao słynie między innymi z otwartego w 1997 roku Muzeum Guggenheima, które znajduje się przy Alamadea de Mazarrendo na nowym mieście. Dzieła Chagalla, Klee i wielu innych znanych artystów można znaleźć na powierzchni wystawowej 24 000 m. Już sam błyszczący srebrny budynek jest warty zobaczenia.

 • San Sebastian

San Sebastian to stolica prowincji Gipuzkoa. Miasto jest znane ze swoich kulinarnych atrakcji, więc jeśli lubicie dobrze zjeść, to zdecydowanie powinniście rozważyć wizytę w tym mieście. Warto zobaczyć Teatro Victoria Eugenia Antzokia, zbudowany w stylu Belle Epoque, gdzie co roku odbywa się festiwal filmów w stylu glamour. Warto również przespacerować się po starym mieście, którego sercem jest Plaza de la Constitucion.

TANIE BILETY LOTNICZE_Hiszpania

Kastylia

Kastylia obejmuje regiony Kastylia-La Mancha, Madryt i Kastylia y Leon. Stolica Hiszpanii położona jest w samym sercu Półwyspu Iberyjskiego, na wysokości 650 m n.p.m. w środku płaskowyżu Kastylii. Wokół Madrytu znajdują się imponujące miasta i zabytki przeszłości, z których wiele wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przykładami są Avila, Toledo czy Segovia. Z Kastylią ściśle związana jest również książka "Don Kichot" Cervantesa! W Kastylii można podążać jego śladami. Sprawdźcie, co jeszcze warto zobaczyć w tym ciekawym regionie kraju.

 • Madryt

Madryt jest żywą metropolią miłośników sztuki i kultury. Prado, Centro de Arte Reina Sofia czy Museo Thyssen-Bornemisza to tylko trzy z najbardziej znanych muzeów miasta. Bulwar Gran Via, który został zaprojektowany na wzór paryski, czy Calle Mayor zapraszają do spacerów. Razem z Paseo de La Castellana, Gran Via tworzy dwie główne osie miasta. Nie przegapcie Plaza Mayor, najżywszego placu w środku starego miasta, oraz Palacio Real, pałacu królewskiego.

 • Avila

Avila, położona nad brzegiem rzeki Adaja na wysokości ponad 1000 m n.p.m., jest stolicą prowincji. Miasto nosi również przydomek "de los Caballeros" - "Miasto Rycerzy". Jest to najwyżej położone miasto w Hiszpanii (1.130 m n.p.m.), a od 1985 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego. Prostokątna starówka otoczona jest romańskim murem miejskim o długości 2500 m, zbudowanym pod koniec XI wieku. Posiada on aż 90 baszt! Przez ten mur prowadzi 9 bram, które były kilkakrotnie odnawiane i jest to jedna z największych atrakcji Avili.

 • Toledo

Za potężnymi murami obronnymi Toledo, położonego w zakolu rzeki Tag, spotyka się bogate dziedzictwo historyczne. Rzymianie zbudowali kiedyś fortecę w miejscu dzisiejszego Alcazar. Wizygoci uczynili Toledo swoją stolicą w VI wieku i pozostawili po sobie kilka kościołów. W średniowieczu miasto rozwinęło się w tygiel kultur. Słynna katedra, jedna z największych w Chrześcijaństwie, została zbudowana w tym czasie.

Alcazar, Toledo, Hiszpania

Walencja

Nazwany „El Levante” na cześć wschodzącego słońca, ten bujny region jest najbardziej wysuniętą na wschód częścią Hiszpanii. Gleba tego regionu jest jedną z najbardziej żyznych w Europie, pełna gajów pomarańczowych i cytrynowych, plantacji palm daktylowych i pól ryżowych wciąż nawadnianych przez systemy opracowane przez Maurów. Dowody długiej okupacji Maurów można zobaczyć w zamkach, uprawach i nazwach miejsc — Benidorm, Alicante i Alcoy wywodzą się z języka arabskiego.

 • Walencja

Podobnie jak Barcelona, Walencja znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego i dlatego jest również miłym celem na połączenie zwiedzania miasta i wypoczynku na plaży. Warto tam odwiedzić katedrę, w której przechowywany jest kielich wykonany z agatu. Wiele osób widzi w nim słynnego Świętego Graala. Inne zabytki w mieście to Lonja de la Seda, czyli giełda jedwabiu z XV/XVI wieku oraz Ciudad de las Artes y de las Ciencias, czyli Miasto Sztuki i Nauki. Po wszystkim można odpocząć na jednej z plaż. W pobliżu centrum znajdziecie strzeżone plaże z miłymi restauracjami i wieloma możliwościami spędzania wolnego czasu.

Miasto Sztuki i Nauki, Walencja, Hiszpania

 • Alicante

Drugie co do wielkości miasto Walencji, ma zdecydowanie elegancki śródziemnomorski klimat. Założone przez Rzymian, którzy nazwali je Lucentum (Miasto Światła), i zdominowane przez Arabów w drugiej połowie VIII wieku, Alicante zostało ostatecznie odzyskane przez Alfonsa X w 1246 roku dla korony kastylijskiej. Dzisiaj miasto kwitnie! Nadmorskie paseo i szerokie promenady, takie jak Rambla Méndez Núñez, usiane są przytulnymi barami i kawiarniami na tarasie; szereg dobrze wyselekcjonowanych muzeów oferuje wszystko, od starożytnej archeologii po sztukę współczesną, a scena kulinarna miasta zyskuje sławę, podobnie jak życie nocne miasta. Natomiast długie piaszczyste plaże są zalane słońcem przez większą część roku.

Andaluzja

Urlop w południowej Hiszpanii na wiosnę mają dwie bardzo wyraźne zalety, z jednej strony można uniknąć andaluzyjskich upałów w szczycie lata, a z drugiej — tłumów turystów na Costa del Sol. Od Malagi do Kordoby, jedna fiesta następuje po drugiej — od festiwali kwiatowych po gry historyczne.

 • Almería

W Almerii czujecie się jak w Afryce Północnej — bielone domy, palmy i wąskie uliczki przyczyniają się w dużym stopniu do tego uczucia. Almería jest miastem o największej liczbie godzin słonecznych w Hiszpanii (około 3000 rocznie). Słońce ogrzewa wodę, dzięki czemu zimą jest cieplejsza od powietrza. Największą atrakcją tętniącego życiem miasta portowego jest Alcazaba, mauretańska twierdza, z której rozciąga się fantastyczny, szeroki widok na okolicę. W Parku Przyrody Cabo de Gata klimat przypomina ten panujący na Saharze. Dominuje wygląd pustyni i dziewicze, wymarzone plaże.

 • Malaga

Oprócz miejsca narodzin i muzeum słynnego malarza Pabla Picassa warto przyjrzeć się wąskim uliczkom. Nierzadko można tam spotkać tancerki flamenco. Warto odwiedzić również twierdzę Alcazaba z pięknym tarasem i fontannami. Warto też odwiedzić katedrę de la Encarnación oraz arenę walk byków La Malagueta — nie po to, by obejrzeć walkę, ale po prostu, by podziwiać architekturę. Na spokojny odpoczynek polecamy Jardin Botánico-Histórico La Conception lub park Paseo del Parque. Malagę można zwiedzać bezpłatnie z audioprzewodnikiem, który wypożyczycie w biurze informacji turystycznej na Plaza de la Marina.

Malaga, Hiszpania

 • Granada

Alhambra w Granadzie jest jednym z 3 najlepszych zabytków w całej Hiszpanii i zdecydowanie jest obowiązkowym punktem zwiedzania podczas pobytu w Andaluzji. Alhambra, jeden z najpiękniejszych pałaców na świecie, jest tak popularna, że warto kupić bilety online z wyprzedzeniem i dotrzeć tam przed 8 rano w dniu wizyty, aby uniknąć tłumów. Po zwiedzeniu Alhambry polecamy udać się do miasta i przyjrzeć się bliżej Palacio de Generalife, katedrze i dzielnicy Albaicín. Obowiązkowym punktem jest spacer po starej arabskiej dzielnicy, skąd rozciąga się piękny widok na Alhambrę z Sierra Nevada w tle.