Skip to content
Aktualizacja: 11/04/2024

Podziel się na:

Wiosna w Indiach oznacza nie tylko powrót cieplejszych dni i kwitnienie natury, ale także czas radosnych świąt i festiwali, które ubogacają krajobraz kulturalny tego fascynującego kraju. W okresie od marca do czerwca Indie rozkwitają w kolorach, dźwiękach i tańcach podczas różnorodnych festiwali, które celebrują zarówno tradycję, jak i współczesność. To magiczne połączenie kolorytu i kultury przyciąga nie tylko miejscowych, ale również podróżnych z całego świata, tworząc atmosferę niezapomnianą i pełną życia.

Przeniesiemy się w świat wiosennych festiwali w Indiach, aby odkryć bogactwo ich symboliki, tradycji oraz znaczenia społecznego, ukazując jednocześnie, jak te wydarzenia przyczyniają się do utrzymania i przekazywania dziedzictwa kulturowego tego niezwykłego kraju.

Pogoda w Indiach na wiosnę

W Indiach podobnie jak w Europie, pora roku wiosenna obejmuje miesiące od marca do czerwca. Jednak warto zaznaczyć, że klimat w Indiach jest znacznie bardziej zróżnicowany niż w Europie, ze względu na rozległe obszary geograficzne, góry, równiny i wybrzeża. Geografia Indii pełni kluczową rolę w kształtowaniu zróżnicowanych warunków pogodowych w okresie wiosennym.

Północne regiony kraju, takie jak Delhi czy Uttar Pradesh, charakteryzują się łagodnym klimatem wiosennym, gdzie temperatura stopniowo wzrasta po okresie zimy. W północnych częściach kraju temperatury wiosenne oscylują zazwyczaj między 20 a 30 stopni Celsjusza. Opady są niskie, co sprzyja przejściu zimowej aury do cieplejszych dni. To również okres, gdy w północnych Indiach można wziąć udział w festiwalu Holi, wprowadzającego do atmosfery jeszcze więcej kolorów.

Na południu kraju, w regionie Kerala, temperatura utrzymuje się na poziomie około 25-30 stopni Celsjusza, tworząc idealne warunki dla podróżników i uczestników festiwali. Opady są raczej równomierne, co wpływa na bujny wzrost roślinności i sprawia, że krajobraz staje się jeszcze bardziej malowniczy.

Kerala, Indie

W obszarach pustynnych, takich jak Thar, temperatura może wzrosnąć do ponad 30 stopni Celsjusza. To region, który już wiosną doświadcza intensywnego słońca i niskich opadów, co podkreśla kontrast między różnymi częściami kraju.

W porównaniu do Europy, gdzie wiosna to często okres, gdy przyroda budzi się do życia, w Indiach również można doświadczyć intensywnego rozkwitu roślinności, zwłaszcza podczas wiosennych monsunów. W tym czasie, festiwale i wydarzenia kulturalne dodają kolorów i energii do tego już pięknego krajobrazu, co sprawia, że wiosna staje się wyjątkowym okresem w roku.

Symbolika i tradycje wiosennych festiwali

Wiosenna aura w Indiach przynosi nie tylko odrodzenie przyrody, ale także rozkwit fascynujących tradycji i symbolicznych ceremonii. To właśnie w tym okresie, od marca do czerwca, kiedy natura budzi się do życia, festiwale stają się integralną częścią indyjskiego krajobrazu kulturowego. Symbolika i tradycje wiosennych festiwali w Indiach ukazują głęboko zakorzenione wartości społeczne i religijne, a także jedność w różnorodności tego kraju.

 • Festiwal Holi

Holi, znane również jako "Festiwal Kolorów", wypełnia niebo Indii eksplozją barw i radości, sprawiając, że jest to jedno z najbardziej ekscytujących świąt w kraju. Obchodzone zazwyczaj w marcu, Holi jest czasem, kiedy społeczności łączą się, aby celebrować zwycięstwo dobra nad złem i przywitać nadejście wiosny. Główną atrakcją tego festiwalu jest rzucanie się kolorowym proszkiem między ludźmi, co stanowi symboliczne oczyszczenie z wszelkich uprzedzeń i różnic społecznych. W tej atmosferze każdy staje się równy, a tradycyjne bariery społeczne znikają pod warstwami różnokolorowych proszków. Holi przyciąga nie tylko lokalną ludność, ale również podróżnych z całego świata, chętnych do doświadczenia tej niepowtarzalnej uczty kolorów.

Podczas Holi ludzie bawią się, tańczą i śpiewają, a atmosfera napełniona jest śmiechem i muzyką. Tradycyjne tańce, takie jak Bhangra i Garba, wypełniają ulice, a ludzie ubrani w jaskrawe stroje dodają jeszcze więcej koloru do tego spektakularnego widowiska. Oprócz kolorów ważnym elementem Holi jest także różnorodność potraw oferowanych podczas tego festiwalu. Rozmaite specjały kuchni indyjskiej, jak gujiya, thandai i malpua, są przygotowywane i spożywane z radością, dzieląc smaki i aromaty między rodzinami i przyjaciółmi.

Święto Holi w Indiach

Holi nie tylko celebruje wiosnę, ale również przynosi ze sobą głębokie znaczenie społeczne. To okazja do zacieśnienia więzi społecznych, przebaczenia przeszłych urazów i wzajemnego szacunku. W trakcie Holi zanika hierarchia społeczna, a wszyscy biorą udział w tej ekstatycznej odmianie jedności.

Warto także podkreślić, że Holi posiada korzenie mitologiczne związane z legendami o demonie Hiranyakashipu i jego synu Prahladzie, co nadaje festiwalowi głębszy kontekst religijny. W sumie, Holi to nie tylko kaskada kolorów, ale także przejmujące doświadczenie jedności, radości i wspólnoty, które na zawsze pozostaje w sercach tych, którzy mają szczęście uczestniczyć w tym niepowtarzalnym festiwalu.

Więcej o tym niezwykłym Festiwalu możecie przeczytać w naszym przewodniku zatytułowanym: Indyjskie kolory: festiwal Holi i jego tradycje.

 • Navaratri i Durga Puja

Navaratri i Durga Puja stanowią dwie znaczące celebracje w okresie wiosennym w Indiach, głęboko zakorzenione w hinduistycznej tradycji. Obydwie te festiwale są czasem, gdy społeczności skupiają się na czczeniu bogini Durgi, symbolu siły, mocy i dobroczynności.

 • Navaratri

Navaratri, czyli "dziewięć nocy", to hinduskie święto obchodzone w marcu lub kwietniu, zazwyczaj poprzedzające Durga Puja. Święto to upamiętnia dziewięć form bogini Durgi, z każdą nocą poświęconą innej formie. Główny nacisk kładzie się na modlitwy, muzykę i taniec, a zwłaszcza na tradycyjny taniec Garba, który jest wykonywany w kolorowych strojach podczas nocnych uroczystości. W trakcie Navaratri społeczności gromadzą się w świątyniach, aby modlić się i celebrować potęgę bogini Durgi. Dla wielu hindusów jest to okres duchowej odnowy, gdzie skupiają się na medytacji, modlitwach i uczestnictwie w religijnych obrzędach.

 • Durga Puja

Durga Puja, obchodzone głównie w Bengalu Zachodnim, jest jednym z najbardziej ekscytujących festiwali w Indiach, przypominającym o zwycięstwie dobra nad złem. To dziesięciodniowe święto zwykle przypada w październiku, ale często zaczyna się już w końcu września. W trakcie Durga Puja społeczności wznoszą imponujące dekoracje z rzeźbami bogini Durgi, często umieszczonymi w majestatycznych strukturach zwanych pandalami. Święto to kulminuje w Dussehra, kiedy ogromne figury bogini są wynoszone na procesję i zanurzane w wodzie, symbolizując zakończenie okresu czczenia.

 • Baisakhi

Baisakhi, obchodzone w kwietniu, jest jednym z najważniejszych festiwali w Indiach, szczególnie dla społeczności sikhów i hindusów. To święto, które celebruje zarówno radość z udanych żniw, jak i odgrywa kluczową rolę w religijnej historii sikhizmu. Baisakhi przypadające 13 lub 14 kwietnia, jest jednocześnie dniem, który zazwyczaj przypada na nowy rok według kalendarza hinduskiego.

Głównym centrum obchodów Baisakhi jest Złota Świątynia (Harmandir Sahib) w Amritsarze, świętym miejscu sikhów. Społeczności przygotowują się do tego święta z dużym rozmachem i entuzjazmem. Pierwszą częścią obchodów jest ceremonia Ardas w świątyni, gdzie wierni modlą się o błogosławieństwo i pomyślność. Następnie odbywają się tradycyjne parady, znane jako Nagar Kirtan, podczas których wierni udają się w procesji ulicami miast, śpiewając hymny religijne, a na czele parady niesiona jest Święta Księga Guru Granth Sahib.

Charakterystycznym elementem Baisakhi jest również tradycyjny taniec bhangra, który jest integralną częścią obchodów. Mężczyźni i kobiety ubrani w kolorowe stroje wykonują energetyczne kroki, rytmicznie podbijając ziemię, tworząc jednocześnie radosną atmosferę święta.

Baisakhi nawiązuje do dnia, w którym Guru Gobind Singh, dziesiąty guru sikhów, założył bractwo Khalsa w 1699 roku. W tym dniu guru przygotował specjalną miksturę z wody i cukru, znaną jako Amrit, która symbolizowała nowe narodziny i równość wśród sikhów. Dzięki temu wydarzeniu Baisakhi stało się nie tylko świętem żniw, ale również upamiętnieniem momentu, gdy sikhizm zaczął kształtować swoją unikalną tożsamość.

Tradycyjny struj do tańca bhangra, Indie

 • Puthandu

Puthandu, znane również jako Tamil New Year, to radosne i symboliczne święto obchodzone głównie przez Tamilów w Indiach, przypada zazwyczaj w kwietniu. To czas, gdy społeczności tamilskie świętują nadejście nowego roku według tamilskiego kalendarza, wprowadzając w życie świeżość, nadzieję i radość.

Puthandu to dzień, w którym domy są ozdabiane kolorowymi kolamami – wzorami malowanymi na podłodze z użyciem proszku lub ryżu. Te barwne dekoracje symbolizują dobrobyt i harmonię oraz tworzą przyjemne wizualne doświadczenie dla społeczności. Również tradycyjne ubrania, które noszą ludzie podczas tego święta, przypominają o kolorowej i bogatej kulturze Tamilów.

Centralnym elementem obchodów Puthandu jest wizyta w świątyniach, gdzie Tamilowie modlą się i składają ofiary, aby przynieść szczęście w nadchodzącym roku. W trakcie ceremonii religijnych śpiewane są hymny, a kapłani udzielają błogosławieństw dla wspólnoty.

Jednym z unikalnych aspektów Puthandu jest specjalne danie zwane Pachadi. To mieszanka różnych smaków, takich jak słodki, kwaśny, gorzki i pikantny, co symbolizuje różne aspekty życia – zarówno radości, jak i smutki, z którymi można się spotkać w nadchodzącym roku.

 • Lotniska w Indiach

Wybór lotniska zależy nie tylko od lokalizacji festiwalu, które chcielibyście odwiedzić, ale również od tras lotniczych i dogodności transportowych dostępnych w poszczególnych regionach Indii. Oto krótki opis i lista kilku największych lotnisk w Indiach:

 • Lotnisko Indira Gandhi w Delhi (DEL)
  Jedno z najważniejszych lotnisk w Indiach, obsługujące stolicę kraju, Delhi. Znajduje się blisko wielu festiwali, które odbywają się w północnych Indiach w okresie wiosennym.
 • Lotnisko Chhatrapati Shivaji Maharaj w Mumbaju (BOM)
  Położone w Mumbaju, największym mieście Indii, lotnisko to obsługuje duży ruch pasażerski, zarówno krajowy, jak i międzynarodowy. Mumbaj jest również miejscem wielu kulturalnych wydarzeń, a lotnisko Chhatrapati Shivaji Maharaj jest kluczowym punktem dostępu.
 • Lotnisko Kempegowda w Bengaluru (BLR)
  Bengaluru, znane jako stolica technologii Indii, ma swoje lotnisko – Kempegowda. To lotnisko obsługuje ruch pasażerski na południu kraju i jest ważnym punktem dostępu do festiwali odbywających się w Karnataka i innych południowych stanach.
 • Lotnisko Chennai (MAA)
  Chennai, leżące nad Zatoką Bengalską, ma lotnisko obsługujące ruch pasażerski w regionie Tamil Nadu. To strategiczne położenie sprawia, że lotnisko Chennai jest kluczowym punktem dostępu dla uczestników festiwali, takich jak Puthandu, obchodzonego w tym regionie.
 • Lotnisko Netaji Subhas Chandra Bose w Kolkacie (CCU) 
  Kalkuta, ze swoją bogatą kulturową historią, ma lotnisko Netaji Subhas Chandra Bose, obsługujące ruch pasażerski w regionie wschodnich Indii. To lotnisko stanowi ważny punkt dostępu do festiwali, takich jak Durga Puja, obchodzonego z rozmachem w Bengalu Zachodnim.

Tanie bilety lotnicze do Indii - FRU.pl