Skip to content
Aktualizacja: 12/04/2023

Podziel się na:

Planowanie safari do Afryki wymaga starannego rozeznania. Kontynent obejmuje dwie półkule, a klimat różni się w zależności od regionu. Chociaż półkulę północną można podzielić na cztery pory roku – wiosnę, lato, jesień i zimę – Afryka znajduje się na półkuli południowej i dlatego doświadcza przeciwnych pór roku, które można w dużej mierze sklasyfikować jako „mokre” lub „suche” na podstawie opadów. Aby pomóc Wam zaplanować idealny czas na safari, przygotowaliśmy obszerny przewodnik po wiosennym safari i najlepszych krajach do odwiedzenia w tym okresie!

Pory suche i pory mokre

Najpopularniejszym czasem na safari w dowolnym miejscu na kontynencie jest pora sucha, kiedy łatwiej jest zobaczyć zwierzęta gromadzące się wokół wyczerpanych oczek wodnych. Jednak pora deszczowa niesie ze sobą również niezliczone korzyści, takie jak wspaniałe widowiska ptactwa w Namibii, wędrówki szympansów w Rwandzie czy Wodospady Wiktorii w Zambii i Zimbabwe.

Od stycznia do początku maja

Nazywa się to „Szmaragdowym Sezonem” lub bardziej prozaicznie, Zielonym Sezonem. To piękna pora roku, kiedy wszystko jest zielone i bujne. Wszystkie ptaki wędrowne są w pełnym upierzeniu lęgowym, a to wspaniały czas dla motyli, kwiatów i kolorowych owadów. Niebo eksploduje kolorami i jest bardzo fotogeniczne, zwłaszcza o świcie i zachodzie słońca. Dlatego zapaleni fotografowie często kochają sezon letni. Popołudniowe deszcze przynoszą nieco chłodniejszą pogodę – możecie nawet potrzebować swetra tuż po deszczu – chociaż dni są gorące i słoneczne. Zwierzęta zaczynają powracać na tereny (choć nie w tak dużej liczbie jak w porze suchej!), odradza się roślinność w pobliżu rzek/wodopojów. Deszcze zwykle ustępują do połowy marca, więc kwiecień i maj to również świetny czas na wizytę, ponieważ krzewy zaczynają wysychać.

Od końca maja do sierpnia

Zwierzęta potrzebują wody i pożywienia. W suchych miesiącach zimowych, począwszy od maja/czerwca, zwierzęta muszą przychodzić do wodopojów (naturalnych lub pompowanych) i rzek, aby się napić. Jeśli chodzi o safari, oznacza to, że zwierzęta są przewidywalnie widoczne w określonych miejscach, więc szanse na ich znalezienie rosną niemal wykładniczo wraz z postępem pory suchej. Wraz z postępem zimy krzewy obumierają, więc łatwiej jest dostrzec zwierzynę. Niższe trawy sprawiają, że piesze safari są bardziej opłacalne, ponieważ zmniejsza ryzyko nieoczekiwanego potknięcia się o niebezpieczne zwierzę.
W końcu temperatury w ciągu dnia są bardzo przyjemne i można wygodnie przebywać na słońcu dłużej. Nie potrzebujecie więc baldachimu na dachu swojego pojazdu, który może ograniczać widoczność. W niektórych rezerwatach i parkach wycieczki mogą być dłuższe, nawet przez cały dzień, a przewodnik zabiera lunch w formie pikniku, aby cieszyć się nim w buszu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jest to najlepszy czas na safari.
Wraz z postępem zimy jest więcej kurzu, a krajobraz staje się znacznie mniej atrakcyjny. Po drugie, noce będą chłodne – nawet w Afryce – a w Afryce Południowej mogą być wręcz zimne. Wreszcie, ponieważ jest to najlepszy czas na safari, jest to szczyt sezonu dla większości obozów safari ze znacznie wyższymi cenami, zwłaszcza w Botswanie i Zambii.
Safari w Afryce

Afryka Południowa

Pora sucha w Afryce Południowej trwa od mniej więcej maja do października. To wtedy oglądanie zwierzyny łownej jest najlepsze w RPA, Botswanie, Namibi, Zimbabwe i Zambii – zwłaszcza w cieplejszych i suchszych miesiącach pod koniec sezonu. Spragnione zwierzęta gromadzą się przy pozostałych wodopojach, drzewa są często nagie, a roślinność rzadka. Te warunki znacznie ułatwiają obserwację dzikich zwierząt. Noce w środku zimy często są zimne, ale temperatury w ciągu dnia są łagodne, a ryzyko malarii jest najniższe.

Pora deszczowa trwa od około grudnia do marca. Jest to gorący i czasami wilgotny okres, z krótkimi, ale intensywnymi opadami deszczu. Południowoafrykański krajobraz jest o tej porze roku pięknie zielony, obserwowanie ptaków jest wyjątkowe, a wiele zwierząt rodzi, co jest wyjątkowym przeżyciem podczas oglądania zwierzyny łownej.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszy czas na południowoafrykańskie safari trwa od maja do września, a wrzesień oferuje absolutnie najlepszą pogodę, oglądanie dzikiej przyrody i możliwości surfowania, oglądania dzikich kwiatów, obserwowania migracji wielorybów i nie tylko. Jeśli chcesz zaplanować wycieczkę na safari z ograniczonym budżetem, okres od listopada do kwietnia jest idealny. Mniej osób przyjeżdża na safari w tym mniej niż idealnym czasie, więc ceny spadają wraz ze spadkiem popytu.

Afryka Wschodnia

Większość obszarów safari w Afryce Wschodniej cieszy się ciepłymi dniami, chłodnymi wieczorami i doskonałą obserwacją zwierzyny łownej przez cały rok. Należy jednak zwrócić uwagę na dwie odrębne pory deszczowe w regionie:

 • Od kwietnia do maja („długie deszcze”)
 • Od listopada do grudnia („krótkie deszcze”)

Ogólnie rzecz biorąc, główna pora deszczowa (długie deszcze) powoduje tropikalne ulewy popołudniami, a wiele obozów safari jest zamkniętych. W krótkim sezonie deszczowym od czasu do czasu pojawiają się krótkie opady, ale obozy safari pozostają otwarte.
Większość miejsc safari w Kenii i główne obszary safari w Tanzanii są najlepsze między styczniem a końcem marca oraz od czerwca do października, kiedy klimat jest łagodny i suchy. Jednak safari w krótkiej porze deszczowej (od listopada do grudnia) jest warte rozważenia. Oglądanie zwierząt jest wciąż świetne, nie ma tłumów w szczycie sezonu i możesz skorzystać z niższych stawek.

Sytuacja poszczególnych krajów

 
Kwiecień - maj
 • Namibia

Chociaż pora sucha jest uważana za najlepszy czas na oglądanie zwierząt, nie lekceważcie pory deszczowej, zwłaszcza jeśli chcecie obserwować ptaki. Jednym z największych spektakli, jakie zobaczycie w tym czasie, są stada różowych flamingów, które gromadzą się na solniskach Parku Narodowego Etosha.

Flamingi w Afryce

 • Kenia

Chociaż Wielka Migracja dobiegła końca, Masai Mara nadal oferuje doskonałe widoki na dziką przyrodę. Ponieważ jest technicznie niski sezon, liczba odwiedzających jest mniejsza, więc żaden z parków narodowych nie jest przepełniony, a zakwaterowanie w Kenii jest łatwiejsze do znalezienia.

Maj - czerwiec
 • Madagaskar

Maj i czerwiec to zimowe miesiące na Madagaskarze, ale bliskość wyspy do równika oznacza przyjemne temperatury podczas najchłodniejszych miesięcy w roku. Szczególnie bujne krajobrazy zobaczycie w maju i czerwcu, a te dwa miesiące są uważane za część poza sezonem - nie będzie tłumów turystów.
Dla odważnego podróżnika, który pragnie wyjątkowych wrażeń, Madagaskar jest obowiązkowym celem podróży. Wyspa jest bogata w dziką przyrodę z setkami gatunków ptaków, gadów, płazów i ssaków. Większość flory i fauny na Madagaskarze to gatunki endemiczne – nie występują naturalnie nigdzie indziej na całym świecie. Wybierzcie się na safari, aby zobaczyć lemury kołyszące się między drzewami i mistrzów kamuflażu, kameleonów.

 • Zimbabwe

W Zimbabwe maj jest miesiącem przejściowym z elementami pory deszczowej i suchej. Niedawne deszcze sprawiają, że ziemia wygląda bujnie i zielono, ale w miarę upływu miesiąca pogoda staje się coraz bardziej sucha, a temperatury w nocy zaczynają spadać. Nadchodzi czerwiec, dni są ciepłe i przyjemne, a noce chłodne. O tej porze roku jest szczyt sezonu na safari. Suchsza pogoda przyciąga zwierzęta do krajowych rzek i wodopojów. Wypatruj lwów, lampartów, nosorożców, zebr, słoni i nie tylko.
Safari w Afryce

Czerwiec – sierpień
 • Rwanda 

Długa pora sucha w Rwandzie trwa od czerwca do września, kiedy czyste, słoneczne niebo sprawia, że jest to idealny czas na zobaczenie goryli górskich. Najlepsze miejsce na pieszą wędrówkę znajduje się u podnóża wulkanów Virunga w Parku Narodowym Wulkanów, gdzie kręcono słynny film Goryle we mgle.

 • Tanzania

Jeśli chcecie być świadkiem Wielkiej Migracji w czerwcu, Serengeti w Tanzanii jest idealnym miejscem na wyprawę. Każdego roku ponad dwa miliony gnu i zebr migruje na północ z suchych równin Serengeti na łąki Masai Mara w Kenii w poszukiwaniu pożywienia i wody. W tym czasie mniejsze grupy gromadzą się, tworząc masowe stada. Jest to również czas godowy gnu.

Wielka Migracja to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń przyrodniczych, jakie kiedykolwiek zobaczycie, a przeprawy przez rzeki są szczególnie dramatyczne. Pierwsza przeprawa odbywa się na rzece Grumeti w Tanzanii, zwykle w czerwcu. Stada mierzą się nie tylko z niebezpiecznie silnymi prądami, ale także z kłapiącymi zębami wygłodniałych krokodyli czyhających na nich.

Wielka Migracja zwierząt w Afryce

 • Kenia

Po przeprawi przez rzekę Grumeti, zwierzęta stopniowo udają się na północ, do Masai Mara w Kenii. Jednak zanim tam dotrą, muszą stawić czoła kolejnej niebezpiecznej przeprawie przez rzekę: rzekę Mara, która biegnie wzdłuż granicy Tanzanii i Kenii i oddziela Serengeti od Masai Mara. Dosłownie tysiące gnu ustawiają się w kolejce wzdłuż brzegów rzeki Mara, zanim wejdą do wód, gdzie czyhają krokodyle. To makabryczny widok, ale jest to jedno z najbardziej budzących podziw wydarzeń w przyrodzie.


Najlepsze rady na wiosenne safari!

 • Pamiętajcie, aby spakować ubrania, które możecie nosić warstwami. Poranki i noce są chłodne w szczycie sezonu safari w zimie (maj-wrzesień) i może się okazać, że przejazdy na świeżym powietrzu będą dość chłodne. Warto także nosić zamknięte buty. W przeciwnym razie rano lub wieczorem w otwartym pojeździe stopy będą przemarznięte. Większość wycieczek safari przewiduje ciepłe koce w samochodzie, więc nie bójcie się poprosić, jeśli będzie zimno. Należy całkowicie unikać odzieży kamuflażowej, ponieważ jest ona uważana za wojskową i jest zabroniona w niektórych krajach afrykańskich.
 • Weźcie spray na owady. Ponieważ wiele obszarów Afryki jest znanych z komarów przenoszących malarię, ważne jest, aby wybrać repelent, który jest niezawodny. Spójrzcie na recenzje i unikajcie kupowania tanich replik.
 • Nie zapomnijcie o kremie przeciwsłonecznym. Aby upewnić się, że nie zrujnujecie swojego safari oparzeniami słonecznymi, zapakujcie dużo kremów przeciwsłonecznych. Wybierzcie SPF 50+, aby chronić skórę przed niebezpiecznymi promieniami. Czapka i lekkie, oddychające długie rękawy i spodnie to również przydatne rzeczy do spakowania!
 • Postępujcie zgodnie z zasadami. Zazwyczaj będziecie musieli pozostać w pojeździe przez cały czas safari i unikać wzywania zwierząt lub zwracania ich uwagi.
 • Bądźcie elastyczni. Każda przejażdżka na safari jest wyjątkowa i nieprzewidywalna, więc starajcie się nie stresować rzeczami, na które nie macie wpływu. Czasami nie zobaczysz wiele zwierząt, czasami może ich być zbyt wiele, czasami jazda potrwa dłużej, a czasami będzie trudniejsza niż można się spodziewać.
 • Nie wszystkie obozy i domki safari mają gniazdka elektryczne w namiotach/pokojach, ale zawsze mają miejsce, w którym można naładować akumulatory aparatu/wideo i telefonu/iPoda. Niektóre obozy uruchamiają generator o określonych porach dnia, więc po przyjeździe należy skontaktować się z kierownikiem.