Skip to content
Aktualizacja: 22/03/2023

Podziel się na:

Wakacje są istotną częścią życia: nie tylko ze względu na zmianę scenerii i szansę zrobienia czegoś innego, ale także możliwość naładowania akumulatorów i spędzenia wartościowego czasu z rodziną. Jednakże podróżując większą grupą, a szczególnie z dziećmi należy dobrze zaplanować wyjazd, aby uniknąć przykrych niespodzianek, które mogłyby zmienić wymarzony urlop w koszmar. Sprawdźcie, jak najlepiej przygotować się do wiosennego wyjazdu dla całej rodziny! Przedstawiamy Wam przewodnik, w którym opiszemy najważniejsze zagadnienia przy planowaniu urlopu z dziećmi.

Zadecydujcie o rodzaju wakacji

Jeśli chodzi o planowanie wakacji z dziećmi, preferencje i wymagania różnią się w zależności od rodziny. Dokonanie wszystkich niezbędnych ustaleń będzie szczególnie trudne, jeśli wybieracie się na wakacje z dziećmi po raz pierwszy. Zastanówcie się, jakich wakacji szukacie – później łatwiej będzie wybrać dokładny cel podróży.
Istnieje wiele rodzajów wakacji, które są odpowiednie dla dzieci. Możecie wybrać się na wycieczkę po mieście, aktywne wakacje lub pobyt na plaży. Możecie też zrobić sobie krótką przerwę w jednym miejscu, zwiedzać okoliczne atrakcje lub wybrać się na pieszą wycieczkę, lub na kemping. Czy chcecie spędzić rodzinne wakacje z przygodami, relaksujące wakacje w kurorcie lub wakacje na wsi?

Nawet jeśli Wasze dzieci są jeszcze małe, zaangażujcie je w planowanie. Usiądźcie z dziećmi i zapytajcie je, co chciałyby robić na wakacjach i wspólnie zdecydujcie. Może się okazać, że zależy im tylko na basenie, ale może zaskoczą Was chęcią zwiedzania! Zanim zaczniecie planować dalej, musicie zdecydować, które wakacje będą najlepsze dla was wszystkich. Nie oczekujcie, że wszyscy będą zgodni co do jednej rzeczy. To mało prawdopodobne, ale można zarezerwować wycieczkę, która obejmuje kilka różnych rodzajów atrakcji.

Wybierzcie ramy czasowe i lokalizację

Oferty last minute zwykle nie są dostępne podczas wakacji szkolnych, a te, które są, zwykle dotyczą mniej pożądanych miejsc. Jeśli Wasze dzieci chodzą do szkoły, to z pewnością znacie daty dni wolnych. Wykorzystajcie te informacje do rezerwacji naprzód, kiedy ceny są nadal stosunkowo niskie z powodu braku popytu. Jeśli Wasze dzieci nie chodzą jeszcze do szkoły, to wykorzystajcie jak najlepiej podróżowanie poza okresami szczytu, kiedy koszty są niskie i tłumy są mniejsze.
Pamiętajcie, że im wyższy popyt, tym wyższa cena. Dobrym rozwiązaniem może być zejście z utartych szlaków. Unikajcie turystycznych atrakcji i zamiast tego wybieraj miejsca mniej modne lub mniej znane. Przy odrobinie rozeznania znajdziecie fajne rzeczy do zrobienia z dziećmi i będziecie cieszyć się luksusem braku konieczności walki z masami innych ludzi, aby zdobyć lody lub żeby zrobić rodzinne zdjęcie. Zaoszczędźcie na noclegu i stwórzcie wspaniałe wspomnienia, podróżując do miejsca docelowego w inny sposób. Jazda nocnym pociągiem lub promem to wielkie wydarzenie dla dzieci i historia, którą będą opowiadać wielokrotnie po powrocie do domu.

Wakacje z dziećmi


Oszacujcie budżet

Kiedy planujecie wyjazd dla całej rodziny, budżet może szybko się wyczerpać! Dobrze jest z góry jasno określić, ile chcecie wydać na zakwaterowanie, wyżywienie, zajęcia i ogólne wydatki dodatkowe. Zawsze dobrze jest mieć budżet, niezależnie od tego, czy musisz pilnować tego salda bankowego. Sporządźcie listę kosztów każdej części wakacji i odłóżcie tę kwotę plus trochę na nieprzewidziane wydatki tak szybko, jak to możliwe. Oto kilka rzeczy, które musicie uwzględnić w kosztach wakacji z dziećmi:

  • Koszty transportu

Niezależnie od tego, czy dolecicie z dziećmi do miejsca docelowego, czy będziecie musieli jeszcze podróżować pociągiem, czy autobusem, transport będzie stanowił dużą część Waszych wakacji. W końcu musicie kupić bilet dla każdego członka rodziny. Musicie dostać się na lotnisko i z powrotem, więc nie zapomnijcie zaplanować kosztów wynajmu samochodu, taksówek, a nawet parkingu na lotnisku.

  • Koszty zakwaterowania

Niektóre rodziny wolą zatrzymywać się w hotelach i korzystać z opcji niepełnego wyżywienia lub all inclusive. Chociaż na pierwszy rzut oka może się tak wydawać, opcja niepełnego wyżywienia lub all inclusive, gdzie wszystkie przekąski dla dzieci i lody dla dzieci oraz napoje dla wszystkich są wliczone, nie zawsze jest najdroższą opcją. Pobyt w B&B, AirBnB lub wynajmowanej nieruchomości może początkowo wydawać się tańszy, ale trzeba wziąć pod uwagę koszt wyżywienia we własnym zakresie. Niezależnie od tego, czy jecie poza domem, czy gotujecie, może to się sumować, więc miejcie to na uwadze, porównując ceny zakwaterowania.

  • Koszty jedzenia poza domem

Jeśli Wasze zakwaterowanie ma zaplecze do gotowania, przygotowywanie własnych posiłków może okazać się tańsze niż jedzenie poza domem. To zależy od miejsca docelowego i bliskości supermarketów i restauracji. Jeśli nie macie w pobliżu supermarketu, może się okazać, że nie macie pod ręką żadnych podstawowych składników, takich jak przyprawy, cukier, sól i mąka. Upewnijcie się przy podejmowaniu decyzji.

  • Koszty rozrywki i zakupów

Jeśli wybieracie się w nowe miejsce, będzie kilka atrakcji, które musicie zobaczyć, więc zróbcie rozeznanie przed wyruszeniem i zaplanujcie koszt biletów, czy to lokalne zabytki, koncerty, pokazy czy parki rozrywki. Wejście do słynnych zabytków i muzeów może wyjść naprawdę drogo, a nie chcecie przecież przegapić szansy zobaczenia wyjątkowego budynku lub obrazu, gdy będziecie tak blisko. Nawet jeśli jesteście na wakacjach z dziećmi, zwłaszcza jeśli są nastolatkami, mogą być jakieś występy lub koncerty, lub specjalna restauracja, którą warto odwiedzić.

Ponadto nie lekceważcie kosztów zakupów, zwłaszcza jeśli wybieracie się za granicę do nowego miejsca – egzotycznego miejsca, którego możecie już nigdy nie odwiedzić. Będziecie chcieli kupić wyjątkową pamiątkę lub inny specjalny lokalny przedmiot, którego nie możesz kupić w domu i który będzie wspaniałym przypomnieniem wspaniałych wakacji spędzonych razem z dziećmi. Oczywiście będąc na wakacjach z dziećmi, będziecie kupować zabawki również dla najmłodszych. Często to do nich skierowana jest oferta pamiątek.

Wybierzcie rodzaj wakacji

Rodzinnie można podróżować na wiele sposobów. Jednak jeśli chodzi o wygodę, ideałem są pakiety all inclusive lub niezależne zakwaterowanie. Znalezienie miejsca do jedzenia trzy razy dziennie może być kosztowne i wyczerpujące. Niezależne zakwaterowanie zapewnia podstawowe wyposażenie kuchenne, dzięki czemu możecie zrobić proste zakupy, a następnie cieszyć się opcją swobodą decydowania o posiłkach. Alternatywnie, pakiety all inclusive często obejmują wyżywienie. Dzięki temu cała rodzina może cieszyć się regularnymi posiłkami.

Zaplanujcie postoje i odpoczynek

Bez względu na to, ile energii mają Wasze dzieci, w pewnym momencie każdy będzie potrzebował odrobiny odpoczynku. Dla niektórych może to być codzienna drzemka, dla innych może to być oglądanie filmu w samotności, albo chwila z książką. Tak czy inaczej, kiedy jesteście w trakcie planowania, pamiętajcie, że wakacje mają być relaksujące. Całkowicie w porządku jest podróżować powoli. Jeśli Wasze dzieci nadal mają drzemki w ciągu dnia, to spakujcie elektroniczną nianię. Zawsze dobrze jest słyszeć, co dzieje się w pokoju obok, szczególnie że to będzie dla nich nowe środowisko.

Wykupcie ubezpieczenie i zadbajcie o zdrowie

Ubezpieczenie jest bardzo ważne, szczególnie jeśli podróżuje się z dziećmi. Upewnijcie się, że obejmuje leczenie, repatriację, utratę rzeczy osobistych i odwołania lotów, sprawdzcie FRU Medical i pamiętajcie o dodaniu podczas zakładania rezerwacji. Koniecznie spójrzcie na drobny druk, zanim wybierzecie ubezpieczenie: upewnijcie się, że obejmuje określone schorzenia, w tym alergie, a jeśli podróżujecie w ciąży, to sprawdźcie, czy ubezpieczenie obejmuje taką ewentualność i w razie potrzeby pokryje koszt porodu i powrotu do domu z dzieckiem.
Jeśli dziecko ma jakieś rutynowe szczepienia w danym okresie, to spróbujcie zorganizować je co najmniej tydzień przed podróżą, aby upewnić się, że jest w dobrej formie na wakacje. Jeśli dziecko na coś choruje lub wymaga szczególnego traktowania pod kątem zdrowia — na przykład ma alergie, to przygotujcie opis danej sytuacji w języku kraju, do którego podróżujecie. Jeśli będzie potrzebna nagła pomoc, to w chwilach stresu będzie Wam łatwiej przekazać informacje.
Przed podróżą warto również sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy szpital lub lekarz w razie gdybyście potrzebowali pomocy.

Szukajcie okazji do niezależności

Niezależnie od tego, czy macie małe dzieci, czy nastolatki, rodzinne wakacje to doskonały czas, aby zapewnić im niezależność, którą trudno znaleźć w domu. Parki kempingowe i ośrodki wypoczynkowe zapewniają wiele możliwości eksploracji bez rodziców, co przyczyni się do zadowolenia wszystkich. Podczas wyszukiwania zakwaterowania sprawdźcie, czy jest klub dla dzieci lub zajęcia przyjazne nastolatkom. Zastanówcie się także, kiedy najbardziej sensowne jest spędzanie czasu w grupie i jakie atrakcje warto zaliczać osobno. Nie ma potrzeby, aby wszyscy brali udział w lekcji surfingu, jeśli połowa rodziny woli zbierać muszle lub zwiedzać lokalny rynek. Postarajcie się zapewnić każdemu dziecku trochę czasu sam na sam z obojgiem rodziców.


Pakujcie się mądrze

Zmieszczenie wszystkiego, czego potrzebujecie w ograniczonym bagażu, może być naprawdę trudne – zwłaszcza gdy pakujecie rzeczy dla całej rodziny. Warto mieć w pamięci poniższe rady:

  • Zachęćcie dzieci, aby zostawiły trochę wolnego miejsca w swoich torbach. Dzięki temu będziecie mieć miejsce na pamiątki, których z pewnością nieuniknięcie.
  • Pomyślcie, ile zmian ubrań naprawdę potrzebuje Wasze dziecko. Pakujcie się lekko, ale wrzućcie też trochę proszku do prania do walizki.
  • Sprawdźcie, czy masz wystarczającą liczbę ładowarek do wszystkich urządzeń. Niedobór ładowarek może prowadzić do kłótni, więc jest to jeden przedmiot, który można swobodnie przepakować.
  • Postarajcie się zapakować przedmioty, które mogą służyć podwójnie. Jeśli dziecko chce wziąć dużą pluszową zabawkę, pozwólcie mu użyć jej zamiast poduszki. Wygodne szorty i koszulki mogą również pełnić funkcję piżamy lub odzieży dziennej. Wszechstronne produkty pod prysznic to świetna opcja.
  • Jeśli brakuje miejsca, pakujcie przedmioty, które są drogie lub trudne do zastąpienia. Zwykle łatwo jest kupić tani kapelusz lub klapki, ale zakup nowego kasku rowerowego lub szukanie niezbędnych leków może być problematyczne. 
  • Spakujcie też dużą zamykaną torbę na brudne pranie. Nie chcecie, aby dzieci skończyły mieszając swoje czyste i brudne ubrania w jednej torbie. Co więcej, po powrocie do domu będziecie mogli ją wrzucić prosto do kosza na pranie.

Wakacje z dziećmi

Pamiętajcie o relaksie

Im więcej zaplanujecie przed wyjazdem na wakacje, tym mniej będziecie musieli się martwić, gdy już tam będziecie. Jak wie każdy rodzic, organizacja jest przyjacielem spokoju. Pamiętajcie jednak, że nawet najlepiej opracowane plany czasem się nie udają, zwłaszcza jeśli podróżujecie z małymi dziećmi. Postaraj się podchodzić do tematu elastycznie i pamiętajcie – wakacje mają polegać na zabawie i relaksie!