Skip to content

Rozciągnięte wzdłuż Morza Bałtyckiego Estonia, Łotwa i Litwa to małe narody o długiej i skomplikowanej historii. Pobliskie większe mocarstwa, zwłaszcza Rosja i Niemcy, od dawna kształtowały ich kulturę, politykę i handel, ale pomimo tego, każdemu narodowi udało się zachować swój odrębny charakter i język. Chociaż na niektórych obszarach są silnie zurbanizowane, są one w większości zalesione lub rolnicze. Ich stolice oferują atrakcyjność wielkich miast, podczas gdy ich parki narodowe pomagają zachować piękno regionu. Sprawdźcie 5 sposobów na poznanie tej części Europy podczas wiosennej wyprawy!

1. Podróż po trzech stolicach - Tallin, Ryga i Wilno

Tallin, Ryga i Wilno - to trzy wielkie miasta, które uosabiają istotę krajów bałtyckich. Te trzy stolice prezentują się jako centra kulturalne i polityczne oraz ośrodki historii. Na pierwszy rzut oka widać wiele podobieństw - chociażby to, że wszystkie ich starówki wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale przy bliższym poznaniu są one równie zróżnicowane. Oto co mają one do opowiedzenia:

 • Tallinn - stolica Estonii

Tallinn jest stolicą Estonii i idealnym miejscem na wakacje, jeśli chcecie połączyć wygodę współczesnego świata, bogate życie nocne i przygody z bogatą sceną kulturalną w lokalnym historycznym otoczeniu. Założony we wczesnym średniowieczu, dzisiejszy Tallin to ekscytująca mieszanka starego i nowego. Ponieważ Tallinn jest tak zwartą, zieloną stolicą, możecie bardzo dużo zwiedzić w ciągu zaledwie weekendu, ciesząc się krótkimi malowniczymi spacerami.
Stare Miasto w Tallinnie jest jednym z najlepiej zachowanych centrów miast hanzeatyckich na świecie. Znajdziecie tam biznesowe centrum miasta z nowoczesnymi wieżowcami i luksusowymi hotelami, modnymi dzielnicami i dużymi centrami handlowymi. Natomiast wybrzeże Tallina, usiane promenadami i piaszczystymi plażami, jest szczególnie atrakcyjne wiosną i latem, oferując malownicze widoki na kultowy pejzaż miejski.

Tallin, Estonia

Tallinn jest pierwszym punktem wjazdu do Estonii dla większości odwiedzających, ponieważ centrum miasta jest oddalone zaledwie 15 minut jazdy samochodem od lotniska. Sprawdźcie naszą ofertę lotów do Tallinna, by odkryć tej wiosny stolicę Estonii!

 • Ryga - stolica Łotwy

Witamy w Rydze, Europejskiej Stolicy Kultury z 2014 roku! Liczące około 700 000 mieszkańców, największe miasto w krajach bałtyckich, dawne miasto hanzeatyckie zachwyca niesamowitą różnorodnością. Secesyjne domy na Alberta iela, Dom Czarnogłowych na Placu Ratuszowym oraz Mała i Duża Gildia opowiadają o minionej epoce, w której kupcy i handlarze kształtowali miasto. Dwie wojny światowe również odcisnęły swoje piętno na Rydze, ale obecnie stare dzielnice to skupiska twórczej aktywności. Drewniane domy zostały przekształcone w sklepy designerskie, artystyczne bary, kawiarnie, współczesną kuchnię, pop-upy i przestrzenie artystyczne. To wszystko mieści się w największej na świecie kolekcji secesyjnych budynków z XIX i XX wieku. A co jeszcze czyni Rygę wyjątkową? Małe kawiarenki, przytulne puby z muzyką na żywo i życie na nabrzeżu rzucają czar na piękną stolicę, która sprawia, że podróż po krajach bałtyckich jest niezapomniana. Skorzystajcie z naszej oferty lotów, by poznać to piękne miasto!

 • Wilno - stolica Litwy

Historyczna stolica Litwy to podróż w przeszłość. Chociaż Wilno jest znane jako miasto barokowe, można tu również zobaczyć gotyckie, renesansowe i neoklasycystyczne style architektoniczne. Dlatego Stare Miasto w Wilnie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poznajcie uroczą dzielnicę Uzupis, w której mieszka wielu artystów i studentów, i odwiedźcie Plac Katedralny. Tutaj znajdziecie oszałamiającą katedrę wileńską i jej wolnostojącą dzwonnicę. Wilno to nie tylko idealne miejsce na weekendowe wakacje, ale także doskonała baza wypadowa na dłuższe wakacje na Litwie na wiosnę.
Obrzeża Wilna są piękne i idealne na długie spacery lub spływy kajakowe po rzece Vilnele, która obejmuje miasto, a jeśli macie energię po całym dniu zajęć, Wilno oferuje urozmaicone i ciekawe życie nocne. Pomysłów na spędzanie czasu w Wilnie jest wiele. Poznajcie wszystkie atrakcje Wilna, rezerwując bilety lotnicze już dziś!


2. Kraje Bałtyckie jako region naturalny

Podróżując do krajów bałtyckich, będziecie znajdować się w samym środku jednego z najpiękniejszych obszarów przyrodniczych w Europie. Dlatego podczas podróży po krajach bałtyckich nieodzowne jest spędzenie odpowiedniej ilości czasu na łonie natury. Weźcie głęboki oddech i poczujcie świeże słoneczne powietrze Bałtyku.

 • Mierzeja Kurońska na Litwie

Na Mierzei Kurońskiej, półwyspie, którego północna część należy do Litwy, przyroda jest nietknięta i dziewicza. Pas lądu oddziela Zalew Kuroński od Morza Bałtyckiego - tutaj woda jest zawsze w odległości kilku minut. Przeprawcie się promem na cypel i odwiedźcie Wysoką Wydmę oraz Dom Tomasza Manna w Nidzie. Po całym dniu spędzonym w tym niezwykłym krajobrazie dowiecie się, dlaczego pisarz stworzył tu dla siebie miejsce odosobnienia.

 • Park Narodowy Gauja na Łotwie

Dalej na Łotwę zaprasza Park Narodowy Gauja. Rzeka Gauja tworzy tu wzdłuż swojego biegu nieporównywalny krajobraz - tak zwana Szwajcaria Łotewska ze swoimi wzgórzami jest przyrodniczym i krajobrazowym rajem. Czy to pieszo, czy na rowerze, kajakiem czy konno - odkryjecie ten krajobraz z zachwytem. Cieszcie się absolutnym relaksem podczas Waszej wycieczki po największym parku narodowym krajów bałtyckich.

Park Narodowy Gauja, Litwa

 • Park Narodowy Lahemaa w Estonii

Park Narodowy Lahemaa na północy Estonii z licznymi jeziorami i ciężkimi głazami narzutowymi zajmuje powierzchnię 725 kilometrów kwadratowych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego i jest domem dla łosi, bobrów, niedźwiedzi, wilków i orłów. Wiele dworów, jak np. dwór Palmse z zabudowaniami gospodarczymi, pozwala poznać żywą historię tej ziemi. Majątek należał niegdyś do niemiecko-bałtyckiej rodziny von der Pahlen, a obecnie mieści między w nim muzeum, hotel i centrum dla zwiedzających. Warto wybrać się także na torfowisko Viru, gdzie ścieżka edukacyjna prowadzi przez ten fascynujący krajobraz między jeziorami.

3. Wycieczki rowerowe w krajach bałtyckich

Długie drogi, gęste lasy i liczne jeziora w krajach bałtyckich zapraszają na rozległe wycieczki rowerowe. Kraje bałtyckie są doskonale przystosowane do potrzeb turystów rowerowych i oferują trasy wycieczek o różnej długości. Ze względu na różne cechy charakterystyczne trasy nadają się zarówno dla doświadczonych rowerzystów, jak i dla początkujących, którzy chcą tylko przez kilka godzin pojeździć na rowerze.

Rodziny z dziećmi spędzą w krajach bałtyckich wspaniałe wakacje. Znajdą tu doskonałe trasy, które można opanować w ciągu zaledwie kilku godzin i które zachwycą ich płaskim przebiegiem. Kraje bałtyckie znane są ze stosunkowo płaskiego krajobrazu i tylko w kilku regionach trzeba pokonywać ogromne wysokości. W większości prowadzą one przez płytkie pagórkowate krajobrazy i raz po raz mijają łąki i lasy, które są idealne na krótki oddech.

Niektóre znane bałtyckie trasy rowerowe prowadzą do najsłynniejszych zabytków tych krajów. W ten sposób stolice krajów bałtyckich można odkrywać również na rowerze. Wiele miejsc oferuje noclegi, co pozwala na kilkudniowe wycieczki po poszczególnych regionach. Szczególna atrakcja to wycieczki rowerowe w Estonii. Legendarne bursztynowe wybrzeże tego kraju można odkryć podczas spokojnej jazdy. Wiele ścieżek biegnie wzdłuż wybrzeża i prowadzi obok pięknych, piaszczystych plaż. Odnajdziecie tu idylliczny spokój i niezakłócony kontakt z dziką przyrodą

4. Aktywny urlop w krajach bałtyckich

Łotwa, Litwa i Estonia oferują bogatą różnorodność bardzo ciekawych możliwości, które zapewniają aktywny wypoczynek. Dzięki licznym zbiornikom wodnym takich jak Morze Bałtyckie, rzeki i jeziora, możliwości pływania kajakiem samotnie, z przyjaciółmi lub rodziną są wręcz nieograniczone! Sprawdźcie, jak możecie zaplanować swoją podróż.

Łotwa
 • Rzeka Gauja na Łotwie

Rzeka Gauja przepływa przez Park Narodowy Gauja, który ma piękne ruiny zamku i klify wzdłuż brzegów rzeki. Wiele wychodni piaskowca ma jaskinie, które są wystarczająco duże, aby można było się do nich wczołgać i zbadać je od środka. Przy odrobinie szczęścia można nawet dostrzec nietoperza. Jeśli szukacie łatwego, ale pięknego spływu kajakowego na jeden dzień, to polecamy zacząć od Ligatnego i zakończyć w Siguldzie, łączny dystans do przepłynięcia to około 25 km.

 • Auksztocki Park Narodowy

Ponad 100 jezior jest rozsianych po Parku Narodowym Aukštaitijas. Wiele z tych jezior jest połączonych ze sobą strumykami, które sprawiają, że odkrywanie okolicy na kajaku to prawdziwa przygoda. Wiosłujcie do odległych tradycyjnych wiosek, trawiastych wysepek, pływajcie w krystalicznie czystych wodach i cieszycie się spokojem bujnych lasów.

Litwa
 • Jeziora Trockie na Litwie

Jedną piątą Trakai Historycznego Parku Narodowego zajmują jeziora. Najcenniejszym zabytkiem parku jest zamek na wyspie w Trokach. Znajduje się na wyspie na Jeziorze Galve, największym z Jezior Trockich. Możecie wiosłować wokół tego romantycznego starożytnego zamku i cieszyć się wspaniałym widokiem. W średniowieczu zamek ten był jednym z największych na Litwie i służył jako rezydencja wielu litewskich władców.

Zamek w Trokach, wyspa Galve, Litwa

 • Delta Niemna na Litwie

Niemen jest szeroką i bardzo płaską rzeką o krętym biegu. Delta Niemna jest wyjątkowa ze swoimi bagnami i zbudowaną na nich wioską Minga. Miejscowość ta nazywana jest „Wenecją Litwy”. Ponieważ odpoczywa tam wiele ptaków wędrownych, delta Niemna jest popularnym celem obserwacji ptaków, zwłaszcza w okresie powodziowym, kiedy łąki są pełne rzadkich gatunków ptaków wodnych.

Estonia
 • Park Narodowy Soomaa w Estonii – piąty sezon

„Piąty sezon” to coroczna powódź w Parku Narodowym Soomaa, kiedy poziom wody na największym estońskim bagnie jest tak wysoki, że można spłynąć kajakiem przez las, obok starych gospodarstw i przez pola. Okres spływów rozpoczyna się pod koniec marca i trwa do początku kwietnia.

Park Narodowy Soomaa, Estonia

 • Wybrzeże Morza Bałtyckiego – Zatoka Ryska, Zatoka Fińska i wyspy estońskie

Zatoka Ryska obejmuje wyspy estońskie, znane również jako archipelag zachodniej Estonii. Spływy kajakowe zwykle przebiegają między estońskimi wyspami lub wzdłuż brzegu Zatoki Ryskiej lub Zatoki Fińskiej.

5. Spa i uzdrowiska w Estonii, Łotwie i Litwie

Dla coraz większej liczby osób stało się to ciekawą alternatywą dla zwykłego urlopu. Można cieszyć się zupełną swobodą, zrobić wiele dla swojego ciała i umysłu oraz poznać nowe krajobrazy i regiony. W Estonii, na Łotwie i Litwie wczasy w uzdrowisku lub spa mają długą tradycję. Główne cele leczenia uzdrowiskowego to rehabilitacja, łagodzenie chorób przewlekłych i regeneracja, zapobieganie chorobom i leczenie stresu. Oprócz masaży, częścią zabiegów są terapie błotne, parafinowe, gimnastyka zdrowotna i wodna oraz zajęcia sportowe. Oprócz zabiegów uzdrowiskowych każde sanatorium oferuje również szereg możliwości spędzania wolnego czasu. W Estonii znajdziecie najlepszy stosunek ceny do jakości. Dalekowschodnie metody terapii są tu również włączone do leczenia.

W Estonii uzdrowiska istnieją od XIX wieku, szczególnie Parnawa, Haapsalu, Toila i Kuressaare mają długą tradycję. Na Łotwie znanym uzdrowiskiem jest Jurmala, a na Litwie Druskienniki mają ponad 100-letnią tradycję uzdrowiskową.