Skip to content

Holandia to fascynujący kraj, łączący prawie dwa tysiące lat historii i architektury z niekończącymi się malowniczymi kanałami i drogami wodnymi. Starożytne miasta, takie jak Breda, Maastricht i Middelburg, istnieją od co najmniej tysiąca lat. Jeśli kochacie kwiaty, to powinniście zaplanować wizytę na wiosnę, kiedy słynne tulipany zaczną swój znany i spektakularny pokaz kolorów.

Gotowi na wycieczkę do kraju kwitnących tulipanów? Skorzystajcie z oferty biletów lotniczych do Holandii na FRU.PL. 

 

Amsterdam

Jednym z powodów, dla których wiosna jest ulubioną porą roku na wizytę w Amsterdamie, jest sezonowy kalendarz wydarzeń, który na wiosnę zaczyna wypełniać się ekscytującymi wydarzeniami. Klejnotem w koronie wiosennego kalendarza wydarzeń jest Dzień Króla (27 kwietnia). Miłośnicy piwa nie mogą przegapić natomiast Pint Meibockfestival, festiwalu piwa, który odbywa się w zabytkowym kościele na jednej z najbardziej ruchliwych ulic miasta. W marcu Holenderski Tydzień Książki ma na celu promocję literatury w języku niderlandzkim, a wystawa World Press Photo w kwietniu prezentuje najlepsze na świecie fotoreportaże w Oude Kerk (Stary Kościół), w samym sercu Dzielnicy Czerwonych Latarni. Nawet wiatraki, które są zamknięte przez cały rok, otwierają się na Narodowy Dzień Młyna, imprezę dla miłośników wiatraków.

Amsterdam to nie tylko kulturalne serce Holandii, ale także jedno z najciekawszych miast do zwiedzania w Europie. Miłośnicy sztuki mogą planować wiele dni w wielu różnych muzeach, w tym w Muzeum Domu Rembrandta, Muzeum Van Gogha, Ermitażu i Muzeum Sztuki Współczesnej Stedelijk.

Amsterdam, Holandia

 

Leiden

Leiden znajduje się na południe od Amsterdamu, w samym sercu słynnego holenderskiego regionu uprawy tulipanów, który każdego roku w kwietniu przyciąga tysiące turystów, gdy hektary tulipanów malują piękny krajobraz. Leiden ma wiele atrakcji, które możecie odkryć podczas wiosennej wizyty, w tym kilka zabytkowych kościołów, ratusz, Weigh House i jeden z ostatnich lokalnych wiatraków, który obecnie działa jako muzeum. Duża część centrum miasta znajduje się wokół portu Blaawpoorts, a wycieczki łodzią i kanałami są bardzo popularne. Skosztujcie świeżych owoców morza, a następnie udajcie się do spektakularnych ogrodów Keukenhof, aby nacieszyć oczy i dowiedzieć się wszystkiego o tulipanach.

Leiden, Holandia

 

Ogrody Keukenhof

Ogrody Keukenhof są czasami nazywane „Ogrodem Europy” ze względu na zapierające dech w piersiach piękno i imponujące aranżacje kwietników. Na Ogród składa się 32 hektary różnokolorowych ogrodów kwiatowych, z których wszystkie są otwarte dla publiczności na początku kwietnia. Sadzi się tam aż 7 milionów cebulek! Ich piękno jest tak wielkie, że żadne zdjęcia nie jest w stanie w pełni uchwycić tego zjawiska – po prostu trzeba to wszystko zobaczyć na własne oczy. Znajdują się tu również cztery pawilony artystyczne, a także kawiarnie i restauracje, w których można odpocząć przy przekąsce i kawie, zanim ponownie wsiądziecie na rower.

Ogrody Keukenhof, Holandia

 

Alkmaar

Urocze miasteczko Alkmaar wywodzi się z około 900 r. n.e. i jest interesującym miejscem dla wszystkich zainteresowanych holenderską historią i architekturą. Kiedyś miasto było ważnym ośrodkiem rolniczym – rolnicy przyjeżdżali z daleka, aby sprzedawać swoje produkty w pływającym domu aukcyjnym Broeker Veiling, dziś przerobionym na muzeum. Inne ciekawe atrakcje tego miasteczka to wiatrak Piet, jeden z oryginalnych dziesięciu wiatraków, które stały wzdłuż murów miejskich. Zaplanujcie wizytę w tym miejscu w piątek, kiedy organizowany jest targ serów. Po udanych degustacjach polecamy odwiedzić Narodowe Muzeum Piwa, mieszczące się w ciekawym budynku z 1600 roku.

 

Arnhem

Arnhem to urocze stare miasto położone na terenie dawnej rzymskiej osady. Miasto stanowi idealną bazę wypadową do zwiedzania prowincji Geldria. Wiosenne zwiedzanie możecie zacząć od odwiedzenia niektórych z najciekawszych muzeów w okolicy, takich jak Holenderskie Muzeum na Wolnym Powietrzu (pokazujące historię Holandii), Muzeum Powietrznodesantowe Hartenstein, Muzeum Kroller Muller prezentujące sztukę van Gogha, a także Muzeum Wina. Arnhem ma również bardzo interesujące stare centrum miasta, które można zwiedzać pieszo, aby zobaczyć kilka przykładów XV-wiecznej architektury i części starych murów miejskich.

 

 

Breda

Breda, położona w prowincji Brabancja Północna, to fascynujące średniowieczne miasto. Niegdyś ufortyfikowane miasto zawsze zajmowało ważną pozycję strategiczną, a niektóre z atrakcji, które można zobaczyć w wyjątkowo dobrze zachowanym historycznym centrum, to między innymi Zamek Breda, a także gotycki Grote Kerk pochodzący z 1290 r. i szczycący się imponującą 97-metrową wieżą. Dzielnica Portowa szczyci się wieloma starożytnymi magazynami i Gastespoort, jedną z trzech średniowiecznych bram Bredy. Aby zaczerpnąć świeżego powietrza, można spacerować, wędrować lub jeździć na rowerze w Mastbos, uroczym lesie w pobliżu zamku Bouvigne. To idealne miejsce, by zakochać się w kraju kwitnących tulipanów!

Zamek Bouvigne, Breda, Holandia

 

Edam

Historyczne miasteczko Edam znajduje się zaledwie 30 minut od Amsterdamu i zostało założone w XII wieku. Cofnijcie się w czasie, spacerując po przyjemnych ulicach z autentycznymi XVII-wiecznymi budynkami. Miasto słynie głównie z produkcji sera Edam, który od wieków jest eksportowany na cały świat. Do 1922 r. rolnicy z całej Holandii jeździli do Edamu, aby sprzedawać swoje sery. Inne atrakcje, które trzeba zobaczyć, to Muzeum Edam (znajdujące się w pięknym domu zbudowanym w latach 40. XVI wieku), de Kaaswaag (dom do ważenia sera) i XV-wieczna katedra Grote Kerk.

Edam, Holandia

 

Eindhoven

Holenderskie miasto Eindhoven jest energicznym i ekscytującym miejscem do odwiedzenia. Możecie spędzić godziny, zwiedzając liczne miejskie muzea, które zaspokoją wszystkie gusta – Van Abbemuseum (sztuka współczesna i współczesna), Muzeum Philipsa (nauka i innowacje medyczne), lub Heritage Park, skansen, w którym poznacie życie z okresu średniowiecza. Wizyta w tym mieście sprawi, że zakochacie się w kwitnącej na wiosnę Holandii.

 

Hiethoorn

Stuletnia wioska Hiethoorn jest prawie całkowicie pozbawiona dróg, a do wielu domów można dotrzeć tylko łodzią lub idąc ścieżką, lub ścieżką rowerową – we wsi dostępne są wypożyczalnie rowerów. Jak możesz sobie wyobrazić, pływanie łódką jest niezwykle popularne w Giethoorn i dostępnych jest wiele możliwości wynajęcia odpowiedniej łodzi do zwiedzania okolicy. Możecie spędzić spokojny dzień lub dwa, pływając wzdłuż kanałów i zatrzymując się w wielu nadbrzeżnych restauracjach, aby skosztować regionalnych holenderskich potraw i napojów. Do odwiedzenia są trzy muzea położone nad kanałem, prezentujące starożytne holenderskie życie, zabytkowe samochody i drogocenne kamienie szlachetne. To wspaniałe i bardzo urocze miejsce, aby zakochać się w tym kraju. 

 

Park Narodowy De Biesbosch

Zajmując wyjątkową pozycję u zbiegu kilku rzek, Park Narodowy De Biesbosch obejmuje największą deltę pływów słodkowodnych w Europie. De Biesbosch zapewnia cudowne wrażenia dla obserwatorów przyrody i wspaniały plac zabaw na świeżym powietrzu dla turystów pieszych, spacerowiczów, rowerzystów i entuzjastów pływania łódką. Możecie wynająć łódkę lub kajak, aby zbadać labirynt strumieni i kanałów odwiedzanych przez dziesiątki bobrów i ptaków wodnych lub dołączyć do wycieczki kajakowej z przewodnikiem. Pobliskie atrakcje obejmują najstarsze miasto Holandii Dordrecht i wiatraki Kinderdijk. Jesteście gotowi na wiosenną przygodę?

 

Park Narodowy Hoge Veluwe

Podczas wiosennej wizyty w Holandii z pewnością polecamy spędzić jak najwięcej czasu na obcowaniu z naturą. Idealnym miejscem do tego jest Park Narodowy Hoge Veluwe. Park chroni i prezentuje szeroką gamę flory i fauny, które można odkryć podczas spaceru, wędrówki lub jazdy na rowerze przez szerokie otwarte przestrzenie – dostępne są bezpłatne białe rowery. Park oferuje safari z przewodnikiem, który pomoże Wam wypatrzeć mieszkające tam zwierzęta. Oprócz dzikiej przyrody w parku znajduje się również historyczny Jachthuis Sint Hubertus, który dawniej był domem jednej z najważniejszych holenderskich rodzin.

Park Narodowy  Hoge Veluwe, Holandia

 

Maastricht

Położone na południowym krańcu Holandii, tętniące życiem miasto uniwersyteckie Maastricht doskonale łączy wspaniałą średniowieczną architekturę z modną, nowoczesną atmosferą. Miłośnicy historii będą cieszyć się dobrze zachowanym historycznym Starym Miastem wraz z brukowanymi uliczkami, gotyckim Sint Janskerkiromańską bazyliką św. Serwacego. Znajdujące się w tym mieście futurystyczne Muzeum Sztuki Bonnefanten będzie z pewnością gratką dla wszystkich entuzjastów sztuki. Inne atrakcje miasta to twierdza, jaskinie św. Piotra, kazamaty Maastricht (sieć obronnych podziemnych tuneli) oraz Bisschopsmolen, najstarszy działający wiatrak w Holandii.

 

Rotterdam

Rotterdam to duże miasto portowe położone na południu Holandii. Poważnie zniszczone podczas II wojny światowej, znaczna część miasta została odbudowana i jest obecnie znana z nowoczesnej i innowacyjnej architektury Miłośnicy historii mogą wybrać się na pieszą wycieczkę po zabytkowym Delftshaven, które przetrwało wojnę prawie bez szwanku. To jedno z ciekawszych miejsc, które z pewnością trzeba dodać do trasy wiosennej podróży po Holandii. 

 

Haga

Haga znajduje się w południowej Holandii i jest siedzibą holenderskiego rządu, parlamentu, Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego. Haga doskonale łączy stare i nowe z uderzającą nowoczesną panoramą i bogactwem zabytkowych budynków, które można odwiedzić, w tym pięknym Pałacem Pokoju, w którym mieścił się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. Możesz wybrać spośród ponad 30 muzeów do odwiedzenia. Rodziny mogą bawić się godzinami w Madurodam (miniaturowe miasto) i parku rozrywki Duinrell. Miasto oferuje również bogate życie nocne i doskonałe sklepy.

Haga, Holandia

 

Utrecht 

Położone w środkowej Holandii średniowieczne miasto Utrecht jest dziś tętniącym życiem miastem uniwersyteckim, które ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Miasto jest wypełnione malowniczymi kanałami i nabrzeżami, a także wieloma średniowiecznymi budynkami, które można łatwo zwiedzać pieszo na zwartej starówce. W mieście znajduje się wiele interesujących muzeów, począwszy od Muzeum Kolejnictwa, aż do Muzeum Centraal, które poświęcone jest lokalnej historii, sztuce i modzie. Miłośnicy ogrodów mogą odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu w Utrechcie. To będzie wspaniały przystanek na trasie po wiosennej Holandii. Nie wyjeżdżajcie z miasta bez wspinania się na szczyt wieży Dom, aby podziwiać niesamowite widoki.