Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Włochy z pewnością zachwycają wspaniałą kulturą, wybitną kuchnią i niesamowitą historią. Nie możemy jednak zapomnieć o naturalnym pięknie tego kraju — piaszczystych plażach, bujnej zieleni, wulkanach i górskich krajobrazach. Każdy podróżnik znajdzie tam miejsce, w którym się zakocha.

Aby pomóc Wam wybrać Wasze ulubione miejsce przygotowaliśmy listę 10 włoskich krajobrazów, które musicie zobaczyć!

 

Jeziora

1. Jezioro Garda (Lago de Garda)

Największe jezioro we Włoszech jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w kraju. Jezioro Garda położone we włoskich Dolomitach ma obwód około 160 km i dziesiątki malowniczych miasteczek i ekscytujących zabytków na jego brzegach. Północna część otoczona jest imponującym pasmem górskim Monte Baldo, natomiast południowa część usiana jest miasteczkami takimi jak Peschiere del Garda i Sirmione, czyli miasto z naturalnymi gorącymi źródłami,  które to jest popularnym miejscem wypoczynku już od czasów rzymskich!

Aby doświadczyć najlepszego widoku na Jezioro Garda, polecamy wybrać się do Malcesine. W tym prawdopodobnie najpiękniejszym ze wszystkich miast nad jeziorem Garda warto wjechać kolejką linową na szczyt Monte Altissimo, czyli jeden z najwyższych szczytów z widokiem na jezioro Garda. To niezwykle malownicze miejsce na spacer, ale także kolację w jednej z miejscowych restauracji, gdzie oprócz pysznego posiłku można się cieszyć wspaniałym widokiem. Pamiętajcie, tylko żeby wziąć ze sobą coś cieplejszego do ubrania. Kolejka pokonuje ponad 1500 metrów, więc temperatura na górze może być dużo niższa!

2. Jezioro Como

Jezioro Como jest trzecim co do wielkości jeziorem we Włoszech. To jedno z najgłębszych jezior w Europie! Otaczają go szczyty Alp, w tym najwyższa góra Monte Legnone o wysokości 2615 metrów na północno-zachodnim brzegu jeziora. Jezioro to od wieków fascynuje wczasowiczów z całego świata. Urok tego miejsca tkwi w różnorodności krajobrazu, którą można podziwiać żeglując po jeziorze z północy na południe.

Jednym z najlepszych miejsc na podziwianie piękna jeziora jest nazywana „Balkonem Alp” miejscowość Brunate. Do najbardziej znanych punktów widokowych tego miasteczka należy Faro Voltiano, wieża, która oferuję widok 360 stopni aż od Alp, do Mediolanu.

Polecamy odwiedzić także Tremezzo, wioskę, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na jezioro Como. Starożytne kościoły, wąskie uliczki i kolorowe wille sprawiają, że ta malutka miejscowość jest idealnym miejscem dla tych, którzy szukają romantycznego i niezapomnianego pobytu.

Jezioro Como, Włochy

 

Góry i wulkany

3. Dolomity

Dolomity są w dużej mierze niezagospodarowane, a ich naturalne piękno nienaruszone. Bujna alpejska roślinność, rozległe pastwiska i gęste lasy iglaste dodają uroku wysokim i surowym górom. Prawdziwym spektaklem natury jest zachód słońca, gdy szczyty przybierają niezwykły czerwony odcień, zjawisko, które miejscowi nazywają enrosadira.

Wspaniałym miejscem, by podziwiać włoskie krajobrazy, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest Dolina Val di Funes. Znajdująca się tam maleńka miejscowość Santa Maddalena leży w tylnej części doliny na wysokości 1339 m i liczy około 370 mieszkańców. To właśnie tam, u podnóża Ruefen wznosi się jeden z symboli tego regionu, czyli kościół Santa Maddalena położony na wysokości 1394 m n.p.m. Kościół ten z górami Odle w tle, to jeden z najpopularniejszych krajobrazów Dolomitów. W pobliżu Santa Maddalena znajduje się hala górska Zannes, która jest popularnym punktem wyjścia dla różnorodnych wędrówek o każdej porze roku. Wybierzcie się w zachwycającą podróż i odkryjcie swoje ulubione widoki w Dolomitach!

 

4. Góra Etna

Mierząca ponad 3350 metrów wysokości Etna jest największym aktywnym wulkanem w Europie. Erupcje zdarzają się często, głównie w postaci niewielkich uwolnień gazu, ale czasami ognista lawa dociera do podnóża góry. Otaczający Etnę park narodowy obejmuje kwitnące winnice i zielone lasy, a także czarne i czerwone pustynie lawy. Ten potężny wulkan znajduje się na wschodnim wybrzeżu włoskiej wyspy Sycylia, a jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od słowa palenisko.

Etna to niekończące się widowisko. Wiosna i lato zapewniają niesamowite widoki na kwitnące i pachnące rośliny, cudownie kolorowa jesień, a zimą natomiast można podziwiać ośnieżone szczyty, zawsze gotowe zaskoczyć erupcjami.

Warto odwiedzić Taorminę, która znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii na zboczach góry Tauro w pobliżu Katanii i Mesyny. To piękne miasto jest naturalnym tarasem z widokiem na Morze Jońskie, a także na Etnę. Można podziwiać stamtąd zapierające dech w piersiach widoki na ten słynny wulkan.

Etna i Taormina, Włochy

 

Wybrzeże

5. Cinque terre

Wzdłuż rozciągającego się na 10 kilometrów wybrzeża Riwiery Włoskiej leży Cinque Terre. Składa się ono z pięciu wiosek, które zostały zbudowane na tarasach wyrzeźbionych bezpośrednio w skale. To niesamowity przykład gdy konstrukcja wykonana przez człowieka podkreśla naturalne piękno danego miejsca. Pomalowane na żywe kolory domy ściśnięte są w skale, a lokalne łodzie rybackie delikatnie kołyszą się w czystej, błękitnej wodzie. Wioski i wybrzeże są nie tylko częścią Parku Narodowego Cinque Terre, ale także wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Prawdopodobnie jedno z najbardziej fotogenicznych miast Cinque Terre, Manarola jest również jedną z najbardziej romantycznych ze wszystkich wiosek. Jest również najstarsza, a kamień węgielny z lokalnego kościoła San Lorenzo pochodzi z 1338 roku. Polecamy odwiedzić znajdującą się tam kultową restaurację Nessun Dorma, która oferuje wyśmienitą włoską kuchnię i jeszcze wspanialsze widoki na położoną poniżej zatokę i kolorowe domki.

Vernazza. Park Narodowy Cinque Terre we Włoszech

 

6. Wybrzeże Amalfi

Romantyczna, poetycka i kolorowa „Costiera” jest jednym z najpopularniejszych miejsc wśród włoskich i zagranicznych turystów. Od 1997 roku to Wybrzeże jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i obejmuje trzynaście miejscowości takich jak Amalfi, Maiori czy Scala.

Jednym z najciekawszych miejsc, by docenić piękno regionu jest położone 365 metrów nad poziomem morza Ravello, czyli najwyżej położone miasto na całym Wybrzeżu. Usytuowane jest na klifie, a najsłynniejszy tam krajobraz można podziwiać z parku Villa Rufolo, który oferuje piękny widok na dzwonnicę katedry Ravello i całą Zatokę Salerno.

Cudownym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest położona w pobliżu wioski Conca dei Marini jaskinia morska. Światło słoneczne przebijające się przez wodę sprawia, że wygląda ona tak, jakby była oświetlona od wewnątrz i pięknie błyszczy szmaragdowozieloną poświatą. Woda jest tak przejrzysta, że można dojrzeć dno.

Wybrzeże Amalfi, Wlochy

 

Prowincje

7. Toskania 

Toskania to jeden z najpopularniejszych regionów we Włoszech. Wynika to głównie z pięknego krajobrazu i rodzinnej atmosfery, którą znajdziecie dosłownie wszędzie. Nie ma tu śladu dużych kompleksów hotelowych, a raczej małe rodzinne hotele i domy wakacyjne na wsi.

Winorośle i drzewa oliwne charakteryzują krajobraz, który jest idealny do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Jeden z najbardziej znanych miejsc jest region winny Chianti. Znajdują się tam domy z czerwonymi dachami, ozdobione jaskrawymi pnącymi kwiatami, urocze uliczki, i łagodne szmaragdowozielone wzgórza pokryte winnicami. Wszystkie te widoki można podziwiać w miejscowych winiarniach z kieliszkiem lokalnego wina.

Odwiedzając Toskanie warto sprawdzić także Val d’Orcia. Bogate i harmonijne krajobrazy należą do najpiękniejszych w Europie. Złote pola pszenicy i słoneczników, gaje oliwne i winnice to tylko niektóre elementy mozaiki tej doliny, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku.

Krajobraz Toskanii, Włochy

 

8. Umbria 

Umbria, znana jako zielone serce Włoch ceniona jest za bogatą historię małych, górskich miasteczek i za wzgórza skąpane w promieniach słońca. Wśród najpiękniejszych miasteczek Umbrii jest Orvieto. Znajduje się ono na wulkanicznym wzgórzu nad malowniczymi równinami. Pod miastem kryje się sieć tuneli i grot z czasów etruskich, które mają już 2500 lat! Służyły one różnym celom na przestrzeni wieków, od dróg ucieczki przez piwnice winne po schrony przeciw bombowe z czasów II wojny światowej.

Warto odwiedzić także Gubbio, które stoi dumnie na zboczach góry Ingino. Miasto słynie z bogatego dziedzictwa kulturowego, a także z jednego z najstarszych festiwali folklorystycznych we Włoszech. Podczas spaceru stromymi, krętymi uliczkami dojdźcie do centralnego Piazza Grande skąd rozpościerają się panoramiczne widoki na Gubbio. Ciekawostką jest, że to właśnie w tym miasteczku kręcono pierwowzór polskiego Ojca Mateusza!

Orvieto, Umbria, Wlochy

 

Wyjątkowe krajobrazy

9. Scala dei Turchi

La Scala dei Turchi to oszałamiająca biała formacja skalna położona na południowym wybrzeżu Sycylii na Morzu Śródziemnym. Znany również jako Schody Turków, Scala dei Turchi to tarasowe schody z białej skały, które rozciągają się nad wybrzeżem poniżej. Klify zostały nazwane ze względu na piratów saraceńskich i berberyjskich, którzy kotwiczyli swoje łodzie w zatoce oraz fakt, że klify przypominają schody.

Odwiedzając Scala dei Turchi, polecamy wejść na jeden z kilku stromych piaszczystych szlaków, które prowadzą do plaży. Plażowicze biorą kąpiele błotne w skale margiel, z których zbudowane są klify. Plażowiczów, którzy nie biorą udziału w naturalnej kąpieli błotnej, można zobaczyć skaczących z klifów i skał do wód ciepłego Morza Śródziemnego. To wspaniałe miejsce na podziwianie zachodu słońca, które rzuca promienie barwiąc klify na obłędnie piękne kolory. Niesamowity krajobraz można podziwiać z malutkiego baru położonego na pobliskiej plaży.

Scala dei Turchi, Sycylia, Wlochy

 

10. Cascate delle Marmore

Cascate delle Marmore, czyli Wodospad Marmore, jest jednym z najwyższych sztucznych wodospadów na świecie. Został wykonany przez starożytnych Rzymian i pochodzi z 271 roku p.n.e. Dziś jest popularny wśród turystów.

Wchodząc do Parku Marmore można skorzystać z kilku tras, polecamy wybrać trasy w pobliżu wodospadu. Na taki spacer warto przeznaczyć około 2 godzin. Koniecznie sprawdźcie, w jakich godzinach jest spuszczana woda w czasie, w którym planujecie odwiedzić wodospad.

Spektakl wodospadów Marmore można podziwiać z różnych punktów widokowych. Z Balkonu Zakochanych na końcu krótkiego tunelu wydrążonego w skale można nawet dotknąć wody. Ponadto, można tam uprawiać wiele dyscyplin sportowych, takich jak trekking, canyoning, rafting, czy nawet wspinaczka!

Wodospad Marmore jest jednym z najczęściej malowanych, fotografowanych i opisywanych przez odwiedzających, którzy mieli przywilej go zobaczyć. To jeden z tych włoskich krajobrazów, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Cascata delle Marmore, Włochy