Skip to content
Aktualizacja: 18/04/2023

Podziel się na:

Chorwacja to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych kierunków podróży w Europie Środkowej, dzięki pięknemu wybrzeżu Adriatyku, malowniczym miasteczkom i bujnym parkom narodowym pełnym wodospadów, lasów i jezior.

Jest to również miejsce, do którego można podróżować ze średnim budżetem, zarówno latem, jak i poza sezonem w miesiącach wiosennych i jesiennych. Sceneria będzie piękna o każdej porze roku!

Do Chorwacji łatwo i szybko dolecisz, rezerwując lot do Splitu, Zadaru, Dubrownika, Zagrzebia czy Puli, obsługiwany przez Croatia Airlines,, Ryanair czy Wizz Air w zależności od tego, kiedy podróżujesz.

Gwarantujemy, że Chorwacja oferuje wyjątkowe wakacje, blisko natury i kultury, którą można odkrywać krok po kroku.

 

Oto kilka pomysłów na mniej znane miejsca w Chorwacji, które zaskoczą Cię swoim pięknem!

 

Mniej znane Parki Narodowe

Park Narodowy Jezior Plitwickich i Park Narodowy Krka to tylko dwa z ośmiu parków narodowych Chorwacji — i najbardziej znane zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Jeśli już je zwiedziłeś lub chcesz uniknąć tłumów, polecamy wycieczkę do mniej znanych, ale równie wspaniałych parków.

Na przykład, Park Narodowy Mljet jest absolutnie bajeczny i znajduje się w archipelagu Dubrownika. Znajdziesz tu słone jeziora i lasy, w których sercu zrelaksujesz się bez względu na to, jak wiele stresu nagromadziłeś w tym roku. Nie przegap starego klasztoru, przekształconego w elegancką restaurację, na jednej z wysp w parku.
Inne równie piękne parki to Kornati czy Brijuni, które gwarantują spokojne zwiedzanie z dala od turystycznego zgiełku. Do wszystkich tych trzech wyjątkowych miejsc można dotrzeć promem z większości chorwackich miast.

Park Narodowy Mljet, Chorwacja

 

Miejsca tajemnicze i historyczne

Nie jest tajemnicą, że Chorwacja była miejscem kręcenia fantastycznych produkcji, takich jak Gra o Tron, Gwiezdne Wojny czy Mamma Mia. Możesz wyruszyć szkalkiem kinowych produkcji, aby zobaczyć te miejsca z innej, rzeczywistej perspektywy, bez smoków i znanych bohaterów.

Zacznij od Splitu, urokliwego miasteczka, w pobliżu którego znajdziesz twierdzę Klis, wyjątkową starożytną budowlę, która odegrała ważną rolę w Grze o tron. To właśnie tutaj kręcono pełne napięcia sceny podboju Meereen przez Khaleesi. Również tutaj można odwiedzić Pałac Dioklecjana, który jest oszałamiający, a także odwiedzany przez Daenerys i jej smoki.

Dubrownik również gościł w tym samym serialu. King's Landing właśnie tutaj miały swoje miejsce, a Wieża Minčeta i Fort Lovrijenac również służyły jako miejsca kręcenia scen produkcji.

Jeśli chcesz jeszcze dokładniej poznać kulisy Gry o Tron, wybierz się na wycieczkę tematyczną po Dubrowniku z przewodnikiem.

Dubrownik, Chorwacja

 

Istria, ukryty kraj win

Wino produkowane w Chorwacji nie jest tak dobrze znane jak to z Francji, Portugalii, Włoch czy Hiszpanii — nie plasuje się w czołówce kierunków dla miłośników wina, ale to tylko dlatego, że jest spożywane bardziej lokalnie. Innymi słowy, Chorwaci zachowują lokalnie produkowane alkohole tylko dla siebie.

Jeśli masz ochotę na degustację lokalnych win, której zazwyczaj towarzyszy dodatkowo degustacja lokalnie produkowanej oliw z oliwek, wybierz się w region Istrii - Rovinj to idealne miasto na rozpoczęcie podróży szlakiem chorwackich lokalnych specjałów.

 

Urokliwe miasteczka

Oprócz najbardziej znanych chorwackich miast — Zagrzebia, Splitu i Zadaru — można odwiedzić mnóstwo mniej znanych, ale niezwykle pięknych wiosek i miasteczek, z których każde ma swój niepowtarzalny urok.

Jednym z nich jest Omiš, położony zaledwie 25 kilometrów od Splitu. Można tu dojechać autobusem i spędzić dzień na zabawie nad rzeką Cetiną, wędrówkach do klifowych fortec lub po prostu spacerując po miasteczku i starych kościołach z X-XV wieku.

Rastoke, Šibenik, Jelsa (na wyspie Hvar), Primošten, Trogir i Cavtat to inne ukryte klejnoty, które zaskoczą Cię w najprzyjemniejszy sposób.

Omis. Chorwacja

Niezależnie od tego, czy planujesz pierwszą wizytę w Chorwacji, czy nie, chcesz odkryć mniej znane miejsca, niech powyższe pomysły posłużą Ci jako inspiracja do wyjątkowych wakacji. Możemy zagwarantować, że zobaczysz coś nowego, a Twoi znajomi będą dopytywać, gdzie zrobiłeś te wspaniałe zdjęcia.