Skip to content
Aktualizacja: 23/11/2022

Podziel się na:

Od dawna marzycie o wakacjach w Laponii, ale nie wiedzie, od czego zacząć i jak dobrze zorganizować podróż? Kto nie chciałby odwiedzić Świętego Mikołaja w jego domu i zobaczyć wyjątkowe psy husky ciągnące sanie po śniegu w niemal surrealistycznym krajobrazie?

Zebraliśmy wszystko, co trzeba wiedzieć o niezapomnianej podróży do serca Finlandii. Jest jeszcze trochę czasu, aby zdążyć, zaplanować najbliższe ferie zimowe w Laponii, więc przejdźmy od razu do sedna!

 

Jak dostać się do Laponii?

Laponia to największy i najbardziej wysunięty na północ region Finlandii, ze stolicą w Rovaniemi o powierzchni ponad 100 000 kilometrów kwadratowych. To właśnie na lotnisku w Rovaniemi ląduje większość samolotów. Możesz zarezerwować bilety lotnicze do Rovaniemi na FRU.PL, odlatujące z Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska, Poznania czy Wrocławia. Można też wybrać lot do Ivalo, miasta położonego na samej północy regionu. Z Warszawy można polecieć bezpośrednim lotem, jednak w większości połączeń będzie co najmniej jedno międzylądowanie, ale pomożemy Ci znaleźć najlepszy lot w dobrej cenie i tak komfortowy, jak to tylko możliwe. A jeśli możecie pozwolić sobie na dłuższy pobyt, warto wybrać lot do Helsinek, zwiedzić stolicę, a następnie wsiąść do pociągu do Laponii. Pociąg ten ma wdzięczną nazwę Ekspres Świętego Mikołaja, a podróż odbywa się nocą.

 

Kiedy najlepiej zorganizować urlop w Laponii?

Oczywiście najlepsza odpowiedź to okolice ferii świątecznych. To idealny czas, by cieszyć się śniegiem, poczuć świąteczną atmosferę Wioski Świętego Mikołaja i zobaczyć Zorzę Polarną.

Pierwsze płatki śniegu zaczynają padać w magicznej krainie Laponii już pod koniec sierpnia lub z początkiem września na terenach górskich. A od października lub listopada śnieg, pada niemalże wszędzie.
Zatem jeśli chcecie poznać Laponię ze względu na jej główne atrakcje, wybierzcie się w podróż między listopadem a grudniem. Śnieg utrzymuje się tam do marca, jeśli jednak zależy Wam na świątecznej atmosferze, decydując się na podróż w lutym lub marcu, już jej nie doświadczycie.

Laponia, Finlandia (2)

 

Gdzie zarezerwować nocleg w Laponii?

Większość atrakcji turystycznych znajduje się w Rovaniemi. Tutaj także rozpoczynają się liczne zorganizowane wycieczki z przewodnikiem i grupowe, takie jak przejażdżki zaprzęgami husky lub wycieczki na skuterach śnieżnych. A jeśli wybraliście lot do Rovaniemi, jest jeszcze co najmniej jeden powód, dla którego warto zarezerwować nocleg w okolicy. Rovaniemi to tętniące życiem miasto, w którym znajdziecie restauracje, bary i kawiarnie.

Dla odważnych, żądnych wyjątkowych przeżyć polecamy nocleg w Kittila, w Snow Village, lodowym hotelu budowanym co roku.

Możecie także zrezygnować z wygód superdostępnych, turystycznych terenów na rzecz dzikiej przyrody, zatrzymajcie się w Kakslauttanen Arctic Resort w igloo z przezroczystym dachem. To idealne miejsce dla chcących oglądać nocne niebo i Zorzę Polarną, w pełnej okazałości.

 

Jak poruszać się po Laponii?

Jeśli zaplanowaliście pobyt w jednym z głównych miast, takich jak Rovaniemi, Kittila lub Ivalo, kompletnie nie musicie zaprzątać sobie myśli komunikacją. Rezerwując atrakcje i wycieczki, takie jak przejażdżka zaprzęgami husky lub wizyta na farmie reniferów, lokalnie biura oferują również transport w obie strony.

Alternatywnie, jeśli podczas pobytu w Laponii chcecie zwiedzać na własną rękę, korzystajcie z transportu publicznego lub wynajmijcie samochód. Lokalne pociągi i autobusy kursują regularnie, a 100% niezależność i swobodę, zapewni wypożyczony na kilka dni samochód.

 

7 rzeczy do zrobienia na wakacjach w Laponii

 

1. Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Nie będziemy dłużej trzymać Was w niepewności. Wiemy, że nie możecie się doczekać, aby odwiedzić Wioskę Świętego Mikołaja. Znajduje się ona Rovaniemi, a w jej kompleksie jest kilka miejsc, które trzeba zobaczyć. Zacznijcie od urzędu pocztowego, gdzie zobaczycie niektóre z milionów listów od dzieci i dorosłych do św. Mikołaja z całego świata. Wyślijcie pocztówkę do domu ze specjalnym stemplem koła podbiegunowego! Następnie odwiedźcie Świętego Mikołaja, skusicie się na wspólne zdjęcie, zobaczcie lodowe rzeźby i poznajcie elfy.

P.S.: Mikołaj przebywa w wiosce przez cały rok, więc można go odwiedzić, kiedy tylko zechcecie. Wizyta w okres świąteczny sprawi, że naprawdę poczujecie magię tego miejsca. Uroczystości otwarcia sezonu, odbywają się pod koniec listopada, warto tak zaplanować podróż, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

2. Wizyta u reniferów

W Wiosce Świętego Mikołaja spotkacie renifery Świętego Mikołaja i najpewniej będzie to spotkanie, którego nie zapomnicie. A jeśli chcecie nakarmić małego renifera, polecamy wizytę na farmie reniferów w Laponii.

Laponia, Finlandia

 

3. Jazda psim zaprzęgiem

Kolejnym przeżyciem typowym dla fińskiego regionu jest kulig wśród ośnieżonych jodeł. „Kierowcami” będą wspaniałe psy husky. Możecie zarezerwować takie doświadczenie online lub będąc już Rovaniemi.

4. Polowanie na Zorzę Polarną na skuterze śnieżnym

Będąc w okolicach koła podbiegunowego i spędzając urlop w Laponii, szkoda byłoby nie zobaczyć fantastycznej Zorzy Polarnej w całej okazałości. Najlepiej widoczna jest w ciemnych terenach. Aby podziwiać Aurorę, polecamy oddalić się od miasta i cierpliwie czekać, pośród niezwykłych krajobrazów.

Na szczęście nie trzeba aranżować tego na własną rękę, organizowane są liczne wycieczki na skuterach śnieżnych po sekretnych terenach znanych tylko miejscowym.

Zorza Polarna, Laponia, Finlandia

 

5. Zwiedzanie zamarzniętych wodospadów

Laponia słynie nie tylko z autentycznej świątecznej atmosfery, ale także ze spektakularnej przyrody, którą można łatwo odkrywać. W zimnych porach roku piękno jest wszędzie, a zamarznięte wodospady Korouoma sprawią, że zaniemówicie z wrażenia.

6. Wiztya w Arktikum

Jeśli spędziliście na zewnątrz już wystarczająco długi czas i potrzebujecie się trochę rozgrzać, udajcie się do Arktikum. To muzeum, w którym dowiecie się wszystkiego o nordyckiej kulturze, historii i przyrodzie, a to wszystko w wyjątkowym architektonicznie budynku.

7. Degustacja lokalnej kuchni

Będąc już w temacie rozgrzewania po mroźnych chwilach spędzonych na powietrzu, polecamy spróbować również lokalnych potraw. Skosztujcie gorącej zupy z łososia, typowego sera zwanego leipäjuusto, wielu odmian jagód (jeżyny, czerwona żurawina, porzeczki) i pełnych ziaren rieski.

Pewnie już udało nam się wprowadzić Was w atmosferę i nie możecie się doczekać, kiedy znajdziecie się magicznej, zimowej krainie Finlandii. Zalecamy zorganizowanie tej niezapomnianej wyprawy z odpowiednim wyprzedzeniem. A my jesteśmy tutaj, służymy rada i pomocą, wystarczy napisać do nas! Bilety lotnicze już na Ciebie czekają!