Skip to content
Aktualizacja: 18/07/2023

Podziel się na:

Tokio jest fascynujące — zaskakuje swoim rozmiarem, zestawieniem tradycji i nowoczesności, a także zaskakującą czystością i porządkiem jak na wielomilionowe miasto. Zachwyci Was przyjaznymi ludźmi i wyjątkowymi zabytkami. Żadna inna metropolia na świecie nie oferuje tak wielu atrakcji — dlatego też może być trudno odnaleźć się podczas wycieczki po Tokio. Zebraliśmy dla Was najciekawsze miejsca i atrakcje tego zachwycającego miasta.

Kilka słów o Tokio

Stolica Japonii znajduje się we wschodniej części najważniejszej japońskiej wyspy, Honshu. Wraz z południowymi wyspami i regionem Tama dalej na zachód, ponad milionowe miasto tworzy prefekturę Tokio z ponad 37 milionami mieszkańców. W samej stolicy mieszka około 9,5 miliona osób. To sprawia, że jest to jedno z największych miast na świecie.

Tokio, Japonia

Lotniska Tokio

Tokio posiada dwa główne lotniska obsługujące ruch pasażerski: Lotnisko Narita (Narita International Airport) i Lotnisko Haneda (Haneda Airport).

Lotnisko Narita (Narita International Airport) jest głównym międzynarodowym portem lotniczym w Tokio, położonym około 60 kilometrów na wschód od centrum miasta. Zostało otwarte w 1978 roku i szybko stało się ważnym węzłem komunikacyjnym dla Tokio i całej Japonii. Obsługuje wiele międzynarodowych połączeń z różnych części świata, w tym z wielu miast w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Australii. Jest również głównym węzłem dla linii lotniczych All Nippon Airways (ANA) i Japan Airlines (JAL).

Lotnisko Narita składa się z dwóch terminali pasażerskich: Terminal 1 i Terminal 2. Oba terminale oferują szeroką gamę udogodnień, takich jak restauracje, sklepy duty-free, punkty informacyjne i poczta. Lotnisko jest dobrze skomunikowane z Tokio. Pasażerowie mogą skorzystać z różnych opcji transportu, takich jak pociągi, autobusy i taksówki. Istnieje również specjalny pociąg ekspresowy o nazwie "Narita Express", który bezpośrednio łączy lotnisko z głównymi stacjami w centrum Tokio.

Lotnisko Haneda (Haneda Airport): jest drugim co do wielkości lotniskiem w Tokio, położonym bliżej centrum miasta, około 15 kilometrów na południowy wschód od centrum. Jest jednym z najstarszych lotnisk w Japonii, otwartym w 1931 roku. Początkowo obsługiwało wyłącznie ruch krajowy, ale obecnie pełni również funkcję międzynarodowego portu lotniczego.

Lotnisko Haneda oferuje szeroki wybór połączeń zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jest to główny węzeł dla wielu linii lotniczych, w tym dla Japan Airlines (JAL) i All Nippon Airways (ANA). Składa się z trzech terminali pasażerskich: Terminal 1, Terminal 2 i Terminal 3.
Lotnisko Haneda jest dogodnie połączone z centrum Tokio. Pasażerowie mogą skorzystać z różnych środków transportu, takich jak pociągi, monorail, autobusy i taksówki. Pociąg monorailowy Tokyo Monorail oraz kolej Keikyu zapewniają szybkie połączenia z różnymi częściami miasta.

 

Największe atrakcje Tokio latem

 • Targ rybny Tsukiji / Toyosu

W 2018 roku słynny na całym świecie targ rybny Tsukiji zmienił nazwę na Toyosu i jest teraz dwa razy większy. Tutejsze ryby dostarczają znaczną część światowego sushi. To obowiązkowe miejsce pełne niesamowicie pysznych ryb. Na starym targu na świeżym powietrzu znajduje się wiele ulicznych straganów z jedzeniem i pamiątkamii.

Sushi z targu rybnego Tsukiji w Tokio, Japonia

 • Pałac Cesarski

Pałac Cesarski jest siedzibą cesarza Japonii. Pałac ten był wcześniej zamkiem Edo i został zbudowany w XV wieku. Kiedy cesarz przeniósł stolicę z Kioto do Tokio w 1869 roku, przejął zamek Edo jako swoją nową siedzibę. Chociaż nie można wejść do środka, pałac i tereny są idyllicznym miejscem do spacerów i relaksu.

 • Park Ueno

Park Ueno jest również obowiązkowym punktem w przewodniku po Tokio! Znajduje się tu Tokijskie Muzeum Narodowe, w którym mieści się jedna z największych na świecie kolekcji sztuki i artefaktów z Azji. W parku znajduje się XVII-wieczna świątynia Tosho-gu i najstarsze japońskie zoo.

 • Tokyo Metropolitan Teien Art Museum

To niewielkie muzeum zostało zbudowane w 1933 roku i było niegdyś oficjalną rezydencją księcia i księżniczki Asaka. Książę studiował w Paryżu i chciał przenieść styl Art Deco do Japonii, co wyjaśnia styl i dekorację budynku. W 1983 roku rezydencja została przekształcona w muzeum i obecnie jest gospodarzem zmieniającej się serii wystaw sztuki współczesnej.

 • Posąg Hachiko

Posąg Hachiko to naturalnej wielkości posąg psa zbudowany w 1925 r. Kiedy właściciel psa zmarł, Hachiko nadal chodził na stację, aby czekać na jego powrót z pracy. Robił to przez ponad 10 lat. Pies ten jest bohaterem narodowym w Japonii, a jego historia jest znana z tego, że podkreśla cechy lojalności i oddania tak bardzo cenione przez Japończyków. Pomnik znajduje się przed stacją Shibuya.

 • Roppongi

Roppongi (po japońsku 六本木) to obszar w centrum Tokio, położony w dzielnicy Minato-ku. Znajduje się w samym sercu metropolii, w pobliżu wielu innych ruchliwych obszarów Tokio. Meguro, Ebisu, Ginza i Tokyo Tower również znajdują się niedaleko.
Sercem Roppongi, które daje przedsmak nadchodzących wrażeń, jest słynne Roppongi Crossing, ruchliwe czterokierunkowe skrzyżowanie pod autostradą ozdobione dwiema wersjami słowa "Roppongi", które razem tworzą dynamiczny kształt tunelu. Roppongi charakteryzuje się dwoma dużymi, fantastycznymi kompleksami budynków o mieszanym przeznaczeniu, zlokalizowanymi w różnych zakątkach dzielnicy: Roppongi Hills i Tokyo Midtown. Oba mają imponującą gastronomię, fantastyczną ofertę artystyczną i kulturalną, oddziały światowej sławy luksusowych marek i obszary, które są idealne do odpoczynku i relaksu. Spacer z jednego kompleksu do drugiego zajmuje około 15-20 minut (są one oddalone od siebie o około 1 kilometr).

Shibuya, Tokyo, Japonia

 • Letni Festiwal na stacji Okachimachi w sierpniu

Podczas tego letniego festiwalu możecie delektować się tradycyjnymi japońskimi potrawami, skosztować różnych rodzajów sake, zobaczyć i usłyszeć rytualne bębnienie taiko, zobaczyć występy muzyczne na żywo i doświadczyć całego uroku tańca Bon Odori. Sam Bon Odori rozpoczyna się po południu, ale uroczystości rozpoczynają się już przed południem.
Można posłuchać klasycznych piosenek Bon Odori, a także japońskich klasyków anime lub muzyki J-pop. Jak widać, jest to wydarzenie, na które warto wybrać się z rodziną, gdzie można zobaczyć kimona i tradycyjne stroje, dowiedzieć się nieco więcej o jednym z najbardziej tradycyjnych japońskich tańców i pokonać upał lodami o egzotycznych smakach, takich jak ogórek, sos sojowy, a nawet... wasabi! Jak wiadomo, Japończycy mają długą listę niesamowitych smaków lodów. Nie można opuścić Tokio bez spróbowania niektórych z nich.

 • Piknik pod drzewami w parku

Kolejną obowiązkową letnią aktywnością w Tokio jest piknik w jednym z wielu parków. Znajdźcie zacienione miejsce pod drzewem miłorzębu lub sakury i rozłóżcie koc i oddajcie się letniemu błogiemu odpoczynkowi. Jednym z najlepszych parków na spędzenie dnia jest Ueno Park. Położony w centrum Tokio, jest to jeden z najpopularniejszych parków wśród Tokijczyków. Wiosną kwitnące wiśnie są ucztą dla oczu, a latem można schronić się przed słońcem w zielonych liściach i cieszyć się przyniesionymi przekąskami.
Innym parkiem na pikniki jest Yoyogi Park. W tym pięknym parku zawsze odbywają się imprezy i festiwale. Znajduje się on obok świątyni Meiji w Shibuya i jest również bardzo popularny wśród mieszkańców Tokio.

 • Muzeum Ghibli

Jeśli jesteście miłośnikami wspaniałych filmów Hayao Miyazakiego, wizyta w pięknym Muzeum Ghibli to świetny sposób na spędzenie czasu w towarzystwie Totoro, Kiki, Chihiro lub Księżniczki Mononoke, jednocześnie uciekając przed upałem.

Znajdujące się w Mitaka's Inokashira Park muzeum zostało zaprojektowane przez samego Miyazakiego wraz z jego synem Goro i zawiera bogactwo oryginalnych rysunków i szkiców z niektórych z najsłynniejszych filmów japońskiego reżysera. Wspaniała podróż przez kolorowe światy wielkiego Miyazakiego. Znajdziecie się w sennej przestrzeni, której nie będziecie chcieli opuścić. Oprócz wystaw stałych i czasowych, Muzeum Ghibli posiada małe 80-osobowe kino, w którym wyświetlane są niewydane filmy krótkometrażowe, które Miyazaki nakręcił specjalnie dla muzeum i których nie można zobaczyć nigdzie indziej. Dzieci mogą pobawić się wewnątrz repliki kociego autobusu lub zrobić sobie zdjęcie z dużym robotem z chodzącego zamku.

 • Wspinaczka na szczyt góry Fuji

Wycieczka na górę Fuji to przygoda, której nigdy nie zapomnicie. Zobaczycie urzekające japońskie krajobrazy i będziecie cieszyć się fantastycznymi widokami ze szczytu. Jeśli uda się Wam dotrzeć na szczyt, będziecie mogli patrzyć na chmury z góry.

Góra Fuji jest niewątpliwie jednym z najbardziej klasycznych symboli Japonii, a jej sylwetka była przedstawiana niezliczoną ilość razy. Na wysokości 3776 metrów jest to najwyższy szczyt w Japonii. Od czasów starożytnych uważany był za święty, a przez wiele lat kobietom nie wolno było wchodzić na jego szczyt. Najlepszą porą na wspinaczkę na górę Fuji jest sierpień, więc polecamy zarezerwować wycieczkę z wyprzedzeniem.

Góra Fuji, Japonia

 • Wielki Budda

Wybierzcie się na jednodniową wycieczkę do małego miasteczka , aby zobaczyć 13-metrowy posąg Buddy z brązu. Zbudowany w 1252 roku posąg został pierwotnie wzniesiony w świątyni, ale świątynia została kilkakrotnie zmyta przez burze, więc posąg stoi teraz na zewnątrz. Podróż do Kamakury trwa około godziny i jest bezpłatna z Japan Rail Pass.

Wielki Budda, Kamakura, Japonia

 • Zakupy w Tokio

Tokio to absolutny raj dla miłośników zakupów. Modne i tradycyjne ubrania, mniej lub bardziej kiczowate pamiątki, niezliczone akcesoria mangi i gadżety dla fanów komiksów oraz wszystko inne, co można sobie tylko wyobrazić, odkryjecie podczas wycieczki do Tokio. Oto niektóre z najpopularniejszych miejsc na zakupy:

 • Dzielnica Ginza
 • Yanaka
 • Ulica handlowa Nakamise
 • Sunshine City
 • Kuchnia - Spróbujcie orzeźwiających dań sezonowych

Lato w Tokio może być nieco męczące ze względu na wysokie temperatury i wilgotność, szczególnie w sierpniu. Dlatego najlepszym sposobem na cieszenie się miastem o tej porze roku są niektóre z jego sezonowych potraw.

Typowe japońskie letnie potrawy, których zdecydowanie należy spróbować, to makaron soba. W najgorętszych miesiącach roku makaron ten jest podawany na zimno, w towarzystwie świeżych składników, takich jak zioła i surowe warzywa. Innym rodzajem japońskiego letniego makaronu jest somen. Wygląda podobnie do makaronu, jest spożywane z sosem tsuyu i zwykle doprawiane świeżym imbirem.

Najbardziej tradycyjnym ze wszystkich japońskich letnich dań jest bez wątpienia kakigori, deser lodowy o różnych smakach owocowych, który można znaleźć wszędzie. Jeśli istnieje coś takiego jak tradycyjne japońskie lody, to jest to właśnie to.