Skip to content
Aktualizacja: 07/07/2022

Podziel się na:

W całej Europie możemy zwiedzać piękne zamki, co zatem wyróżnia Dolinę Loary? Słynie ona z ilości przepięknych pałaców (jest ich ponad 300!), fantastycznie położonych pośród przepięknych naturalnych krajobrazów. Nie dziwi więc, że francuscy królowie i szlachta ukochali sobie ten obszar i wznosili wspaniałe zamki, aby mieć swoje miejsce, do którego zawsze można wrócić w wolnym czasie. To dzięki nim dziś możemy przemierzać ścieżki Doliny Loary i podziwiać te wspaniałe pałace.  

Jeśli setki zamków Was onieśmielają i nie wiecie, które wybrać i gdzie zacząć wakacyjną przygodę, pomożemy Wam dokonać wyboru i wszystko idealnie zorganizować. 

 

Jak dostać się do Doliny Loary? 

Dodatkowo wyjątkowości Dolina Loary świadczy jej wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, region ten znajduję się w środkowej Francji. Najłatwiej polecieć do Paryża, w Paryżu wypożyczyć samochód i zwiedzać tyle zamków, ile zapragniecie każdego dnia. To najlepsza opcja, zapewniająca maksymalną elastyczność. 

Jeśli wynajem samochodu nie wchodzi w grę, możecie łatwo dojechać do Doliny Loary pociągiem z Paryża do Blois — podróż potrwa około półtorej godziny. 

Możecie też zarezerwować jednodniową wycieczkę do Doliny Loary z Paryża, podczas której zobaczycie najważniejsze zamki i przekonacie się o zjawiskowości regionu.  

 

Gdzie się zatrzymać w Dolinie Loary?

Niezależnie czy będziecie podróżować wynajętym samochodem, czy wybraliście pociąg, średniowieczne miasto Blois jest idealnym, klimatycznym miejscem na nocleg i świetną bazą wypadową. W mieście zwiedzicie już pierwszy zamek, a do pozostałych pałaców dotrzecie równie łatwo, ponieważ komunikacja w regionie jest bardzo dobrze rozwinięta, korzystajcie z lokalnych pociągów i autobusów.

 

Zamki w Dolinie Loary: Top 8 które trzeba zobaczyć 

 

1. Zamek Blois

Jeśli zarezerwujesz nocleg w Blois, wyprawa w świat zamków może rozpocząć się właśnie tutaj, ponieważ jeden z największych pałaców znajduje się w samym centrum starego miasta. 

Na przestrzeni lat  Château de Blois zamieszkiwało co najmniej siedmiu królów. Każdy z nich wniósł swój wkład i pozostawił charakterystyczne detale, co widać w zdobieniach i rozmaitych stylach architektonicznych, których odnajdziecie co najmniej cztery – gotyk, Flamboyant, renesans i klasycyzm. Wystarczy krótki spacer po zamku, aby zobaczyć je wszystkie! 

Wewnątrz można zwiedzić apartamenty królewskie oraz miejskie muzeum sztuki. 

 

2. Zamek Chambord 

Po Blois możecie udać się do zamku Chambord, największego, jednego z najbardziej cenionych i rozsławionych w Dolinie Loary. Jeśli nie zdecydowaliście się na wynajem samochodu, w centrum Blois wsiądźcie w autobus, którym w 10 minut dotrzecie na miejsce.  

Początkowo zamek ten miał być rezydencją myśliwską, którą Franciszek I przeznaczył na przyjmowanie znamienitych gości na polowania. Projekt rozpoczął się w 1519 roku i został ukończony 44 lata później wysiłkiem 1800 pracowników. 

Dziś zamek jest symbolem renesansu, Franciszkowi nie udało się zobaczyć efektu końcowego, gdyż nie doczekał on zakończenia budowy. W deltach architektonicznych można dostrzec wpływy samego Leonardo da Vinci, który współtworzył projekt, przykładem jest okazała klatka schodowa.  

Chambord, Dolina Loary Francja

 

3. Zamek Cheverny 

W pobliżu zamków Blois i Chambord znajduje się kolejny Cheverny, jest on jednym z nielicznych, które nadal należą do pierwotnych właścicieli. W 1922 bramy pałacu zostały otwarte dla wszystkich odwiedzających. Nie wszystkie piętra można zwiedzać, ponieważ rodzina nadal tutaj zamieszkuje zamek.  

Fani komiksów, prawdopodobnie słyszeli o The Adventures of TinTin, autorstwa belgijskiego pisarza Georgesa Remi, pod pseudonimem Herge. Mówi się, że tworząc komik czerpał inspirację z wyjątkowo pięknego zamku Cheverny. 

Wygląd zamku pozostał niezmieniony od XVII wieku, a jedną ze szczególnych atrakcji zamku jest hodowla psów myśliwskich. 

 

4. Chaumont 

Nieco dalej na południe od Cheverny znajduje się Chaumont, zamek zbudowany około 1000 roku i zakupiony przez królową Katarzynę Mecydejską w XV wieku. Rezydencja jest otoczona ogromnym parkiem.  

Później, w 1875 roku, zamek przeszedł pod panowanie księżnej Marie-Charlotte Constance Say, a teraz mogą go odwiedzać ciekawscy podróżnicy, których zachwyci piękno zamku i jego ogrodów. 

Chateau de Chaumont, Dolina Loary, Francja

 

5. Zamek Królewski Amboise 

Kontynuujcie swoją podróż Doliną Loary do kolejnego bajecznego zamku, w którym podobno znajdują się szczątki Leonarda da Vinci. Chociaż nigdy nie zostały oficjalnie uznane, krążą plotki, że został pochowany właśnie tutaj, w Zamku Amboise. 

Da Vinci mieszkał przez pewien czas w pobliskim zamku Clos Luce, kiedy współpracował z królem Franciszkiem I, nad budową opisanej kilka linijek wyżej „rezydencji myśliwskiej”, która Franciszka. Artysta zmarł w zamku, w którym mieszkał, ale pochówek miał mieć miejsce właśnie w Amboise. 

Sam zamek jest absolutnie przepiękny i stracicie w nim co najmniej kilka godzin, aby podziwiać detale i sfotografować go ze wszystkich stron. Wzgórze, na którym wznosi się budynek, oferuje niezapomnianą panoramę wioski o tej samej nazwie. 

 

6. Chenonceau 

Na kartach historii pałacu zaznaczyło się co najmniej sześć silnych kobiet, w tym Katarzyna Medycejska i kochanka jej męża, Diana de Poitiers, dlatego też często nazywany jest „Zamkiem Dam”.  

Zarówno wnętrza, jak i piękne ogrody zauroczą Was już na pierwszy rzut oka. Wybierz się na spacer po przepięknym ogrodzie i brzegiem rzeki Cher. 

Chateau de Chenonceau, Dolina Loary, Francja

 

7. Villandry 

Kolejną perełką wśród zamków w Dolinie Loary jest Villandry, pałac o przepięknym wnętrzu, którego komnaty oczarują Was jedna po drugiej. A jeśli w poprzednich zamkach straciliście zbyt dużo czasu i nie możecie sobie pozwolić na zwiedzanie zamku w środku, spacer po ogrodzie zamkowym pozwoli Wam poznać charakter zamku i jego otoczenia. Pełen bujnej roślinności, drzew owocowych, warzywniaków z czarującym jeziorkiem, zwany przez wielu najpiękniejszym w okolicy. 

 

8. Azay-le-Rideau

Ostatnim zamkiem na naszej liście, jest Azay-le-Rideau, położony na wyspie, otoczonej wodami rzeki Indra. Symetryczna fasada zamku, magicznie odbija się w wodzie. Proste schody, bardzo nowoczesne jak na czas budowy, nadal robią wrażenie, a odnowione wnętrze obrazuje historię budynku i jego lokatorów. Będąc na miejscu, koniecznie zobaczcie kolekcję arrasów i ogród w stylu angielskim.

Azay Le Rideau, Dolina Loary, Francja

 

To tylko niektóre z zamków w Dolinie Loary, które możecie odwiedzić podczas wycieczki do tego regionu Francji. Poświęćcie tyle czasu, ile chcecie i potrzebujecie, aby w pełni nacieszyć się francuskim życiem dworskim.