Skip to content
Aktualizacja: 02/01/2023

Podziel się na:

Zima! Pora roku jak żadna inna, szczególnie na łonie natury. To prawda, że może być surowo – niskie temperatury, mroźne wiatry i burze śnieżne – ale może to być też czysta magia. Pomyślcie o rześkim powietrzu, pięknych widokach na góry, śniegu skrzypiącym pod stopami na leśnej ścieżce. A najlepszym sposobem na poznanie wszystkiego, co ma do zaoferowania zimowa przyroda, jest przebywanie w niej. Sprawdźcie, jakie jeszcze są zalety wycieczek górskich zimą!

1. Aspekty zdrowotne

Duża wysokość to prawdziwy atut dla miłośników sportu. Im wyżej jesteście, tym rzadszy staje się tlen. Ciało wytwarza wtedy więcej czerwonych krwinek, aby przenosić więcej tlenu do krwioobiegu. Wasze zdolności sportowe są wtedy zwiększone, a wytrzymałość poprawia się podczas ćwiczeń. Poprawę zobaczycie już po 3-4 dniach spędzonych w górach. Wielu czołowych sportowców korzysta z tych korzyści, aby co roku przyjeżdżać i trenować w ten sposób.

Sporty niskotemperaturowe mają również zalety, takie jak spalanie większej ilości kalorii w celu utrzymania temperatury ciała. Chociaż zmuszanie się do spaceru, biegania, a nawet jazdy na nartach w mroźnym zimowym powietrzu może wymagać przyzwyczajenia, zmiana przyspieszy metabolizm, uruchamiając zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Pamiętajcie, że trening na wysokości regeneruje serce i płuca. I chociaż czyste górskie powietrze jest rajem dla płuc, dzięki wysokości poprawia również krążenie krwi, a tym samym umożliwia regenerację krwi i tlenu. Prawdziwe oczyszczenie płuc i serca!

Większość ludzi zakłada, że potrzeba ciepła, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z witaminy D, ale prawda jest taka, że wszystko, czego potrzebujecie, to światło słoneczne. Jeśli wybieracie się na zimowe wakacje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziecie spędzać więcej czasu na zewnątrz, ciesząc się słońcem i przyjmując swoją dzienną dawkę witaminy D. Pamiętajcie tylko, że nadal możecie potrzebować kremu z filtrem – nawet gdy jest mróz, ponieważ bez ochrony możecie się spalić w ciągu zaledwie dziesięciu minut – szczególnie podczas przebywania na większych wysokościach.

Chcielibyście poprawić swoje zdrowie? Sprawdźcie naszą listę top 10 szlaków górskich Europy i wybierzcie wymarzone miejsce już dzisiaj!

2. Nowe światło na krajobrazy

Wędrówki zimą niosą ze sobą wiele korzyści, których po prostu nie można uzyskać podczas letniego pobytu. Śnieżne zimowe krajobrazy, imponujące szczyty górskie, dziwaczne formacje lodowe, piękne zamarznięte jeziora i strumienie to niektóre z powodów, dla których zimowe wędrówki przyciągają wielu dobrych wędrowców i nowicjuszy. Zimowe wędrówki wynagrodzą Was niesamowitymi widokami ośnieżonych gór, idyllicznymi krajobrazami i pięknymi widokami. Najlepsze jest to, że w drodze na konkretny szczyt lub na samym szczycie czekają na Was często fascynujące panoramiczne widoki. Ponadto czasami można znaleźć łatwe wędrówki z zapierającymi dech w piersiach widokami bez zbyt forsownych podejść. Nawet jeśli wędrówka jest nieco trudna, nagroda jest wystarczająca, aby zrekompensować wysiłek – samotność w dziewiczej części dzikiej przyrody.

Pamiętajcie, że natury i sił natury nie można kontrolować ani przewidywać z całą pewnością, czasami można znaleźć wspaniałe widoki z nieoczekiwanych miejsc. Otwórzcie więc umysł, cieszcie się czasem spędzonym na świeżym powietrzu i przygotujcie się na nieoczekiwane.
Lofoten, Norwegia

3. Mniej turystów

Cieszcie się, wychodząc na spacer, bez wysiłku mieszając się z mieszkańcami, ponieważ wokół jest znacznie mniej turystów. Doświadczenia i spotkania z ludźmi są bardziej autentyczne. Być może nadal będziecie musieli stać w kolejce do niektórych głównych atrakcji turystycznych, ale kolejki nie będą tak długie, jak latem, więc zmarnujecie mniej czasu. Dzięki spokojniejszym warunkom będziecie mieć swobodę poruszania się we własnym tempie.

4. Rześka pogoda

Pogoda może nie być ciepła, ale możecie mieć szczęście i trafić na kilka dni, w których wyjdzie słońce i sprawi, że zimowy chłód będzie przyjemny.

5. Przytulne wnętrza w zimowe dni

Dzięki pobliskim ośrodkom narciarskim, sporty zimowe, takie jak jazda na nartach i snowboardzie, gwarantują, że będziecie mogli podziwiać ośnieżone szczyty ze swojego domku. Ponadto będziecie mogli wybierać miejsca w restauracji, siedzieć przy kominkach, jeść zimowe posiłki i liczyć na troskliwą obsługę, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie wielu klientów w restauracji, zwłaszcza jeśli planujecie posiłek wcześnie.

Zimowe przysmaki i przytulne wnętrza

6. Niższe ceny

Zazwyczaj jednak wiele miejsc docelowych jest tańszych. Często można też znaleźć tańsze bilety lotnicze. Będziecie mieli wtedy możliwość podnieść standard swojego hotelu do czegoś bardziej ekskluzywnego lub wybrać lepszy pokój. Możecie nawet zarezerwować kilka dodatkowych wycieczek i atrakcji. Sprawdźcie stronę internetową danego miasta lub regionu, aby zobaczyć, co się dzieje, ponieważ często mają one kalendarze wydarzeń i dzięki temu będziecie wiedzieć, jak najlepiej planować swój wyjazd.

7. Czas spędzony z bliskimi

Główną zaletą sportów zimowych jest przyjemność spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi, poczucie wolności, jakie daje sport, adrenalina. To dobre samopoczucie pomaga zrelaksować ciało i umysł.
Jednakże nie zawsze trzeba wyjeżdżać z bliskimi, aby móc cieszyć się wakacjami. Czasami warto też rozkoszować się spokojem w samotności. Kliknijcie poniższy link, by przeczytać artykuł, w którym prezentujemy najlepsze pomysły na wakacje zimą solo: Wakacje solo zimną — gdzie najlepiej lecieć?

8. Sporty zimowe

Jeśli jesteście fanami sportów zimowych — nart, snowboardu, narciarstwa biegowego, wędrówek na rakietach śnieżnych, wspinaczki po lodzie, jazdy na skuterach śnieżnych — Europa zimą zapewnia mnóstwo okazji do zimowych zabaw na świeżym powietrzu. W całej Europie jest wiele pasm górskich, więc zjazdy na nartach i snowboardzie są bardzo popularne!

Dobre przygotowanie jest niezmiernie ważne podczas zimowych wycieczek w góry. Sprawdźcie nasz artykuł, w którym dowiecie się, co warto wziąć ze sobą.
Wycieczki górskie zimą — co zabrać na wycieczkę na chodzenie po górach?

9. Zorze polarne

Kolejną zaletą jest możliwość zobaczenia zorzy polarnej zimą! Będziecie musieli odwiedzić jeden z północnych krajów Europy, ale będzie to możliwe o tej porze roku. Więc jeśli na Wasze liście marzeń jest zobaczenie zorzy polarnej, to może to być idealny czas na podróż!


10. Nowe hobby

Przygody na świeżym powietrzu nie kończą się tak po prostu, gdy zaczyna padać śnieg, a temperatura zaczyna spadać — w rzeczywistości liczba dostępnych rozrywek może nawet wzrosnąć. Weźcie mnóstwo sprzętu na zimę i wykorzystajcie wakacje, aby odkryć nowe sportowe hobby, takie jak snowboard, narciarstwo biegowe, a nawet jazda na łyżwach. Jeśli Wasz pomysł na dobrą zabawę obejmuje podziwianie niesamowitych widoków, zawsze możecie pomyśleć o przejażdżce psim zaprzęgiem i chodzeniu na rakietach śnieżnych!

11. Połączenie z naturą

Jedną z zaskakujących korzyści z ferii zimowych jest to, że wzmocnią one Waszą relacje z naturą. Pomiędzy ćwiczeniami, obowiązkami domowymi, pracą i życiem rodzinnym zbyt łatwo jest ignorować otaczającą przyrodę. Jednak kiedy spędzacie czas, ciesząc się pięknem zimy, są szanse, że zaczniecie budować wspomnienia i doświadczenia, które pozostaną z Wami na całe życie. Ponieważ udowodniono, że obcowanie z przyrodą czyni nas naturalnie szczęśliwszymi, wakacje, które koncentrują się na odkrywaniu piękna otaczającego nas świata, mogą oznaczać, że wrócicie do codzienności, czując się odświeżeni, ożywieni i szczęśliwsi niż kiedykolwiek.

Zimowe atrakcje

12. Cichsze szlaki

Jeśli szukacie cichych szlaków bez gwaru rozmów i śmiechu, zimowe wędrówki zapewnią Wam dokładnie to, czego potrzebujecie. Zwłaszcza wyprawy trekkingowe w środku tygodnia gwarantują, że na szlaku nie będzie tłoku – co nie jest typowe w innych porach roku. Bez letnich tłumów, kiedy często najlepszą opcją jest przyjście na szlak wcześnie rano lub późnym wieczorem, szlak jest cały Wasz – możesz zwiedzać okolicę we własnym tempie i cieszyć się śnieżną wycieczką w samotności. Teraz możesz odwiedzić wszystkie fajne miejsca, które zawsze chcieliście odwiedzić, ale musieliście ich unikać przez lata z powodu ogromnych tłumów turystów najeżdżających ten obszar. Z pewnością oprócz zalet cichych szlaków są też wady, a jedną z głównych jest to, że trzeba mieć doświadczenie w backpackingu, biwakowaniu, nawigacji i prawdopodobnie udzielaniu pierwszej pomocy, jeśli coś pójdzie nie tak. Pamiętajcie, że samotna wędrówka jest wyjątkowo niebezpieczna i nie jest zalecana, chyba że jesteście dobrze przygotowani na wszystkie rodzaje zimowej pogody.

Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne, ponieważ w przypadku kontuzji możesz polegać wyłącznie na własnej wiedzy. Zasadniczo radzenie sobie z problemami i kontuzjami podczas zimowych wypraw pieszych jest wynikiem starannego planowania, przygotowania i treningu, krótko mówiąc, umiejętności odpowiedniego kierowania swoimi działaniami.

13. Różne dzikie zwierzęta

Kolejną zaletą zimowych wędrówek jest przyroda, którą możecie obserwować. Zbyt dużo ludzi na szlakach sprawia, że szanse na zobaczenie dzikich zwierząt znacznie maleją. Tak naprawdę zimowa wycieczka piesza to świetna okazja, aby zobaczyć wszystkie tropy zwierząt, które normalnie są pomijane. Co więcej, szanse na udane obserwowanie dzikiej przyrody są większe wieczorami w dni powszednie i bardzo wczesnym rankiem, kiedy drogi i szlaki nie są stale zapełnione ludźmi, więc dzikie zwierzęta nie boją się pojawiać.

Renifer, Tromso, Norwegia

14. Brak owadów

Zimowe wyprawy piesze są preferowane przez wielu, ponieważ o tej porze roku brzęczące, gryzące i irytujące owady, takie jak muchy, komary i inne robale, dosłownie znikają i zostawiają turystów w spokoju. Są obszary, w których w lato komary zawzięcie atakują i jeśli nie jesteście gotowi na ich cierpienie, mogą naprawdę zrujnować przygodę wiosną, latem i jesienią. Tak więc wyeliminowanie szkodników może być ogromnym plusem, szczególnie na obszarach o różnorodności i obfitości owadów, gdzie nawet miejscowi nie wędrują w ciągu roku, z wyjątkiem zimy.

15. Spokojniejsze życie

Poza sportami zimowymi góry są ponadto przydatne do ładowania akumulatorów w spokojnym otoczeniu, gdzie cykle życia są bardziej zrelaksowane i dostosowane do naszych zegarów biologicznych, ponieważ ogólnie rzecz biorąc, w górach można coraz bardziej dostosować się do rytmu światło i ciemność otaczającej przyrody. Doskonałe możliwości degustacji wina i gastronomii, słońce i nocna cisza z czystym i rozgwieżdżonym niebem to dodatkowe czynniki, które sprawiają, że tydzień na śniegu jest idealnym rodzajem przerwy w zimie.