Skip to content
Aktualizacja: 06/05/2024

Podziel się na:

W podróży po malowniczych zakątkach Francji kulinarne odkrycia stają się nie tylko smakowitym doświadczeniem, ale również ekscytującą podróżą przez bogactwo kultury, historii i niezwykłych tradycji regionów tego uroczego kraju. Od serca kulinarnego raju w Lyonie, poprzez słoneczną Prowansję, aż po elegancką Szampanię - każdy region Francji kusi niepowtarzalnymi smakami, aromatami i unikalnym dziedzictwem kulinarnym.

Zaczynamy naszą podróż od malowniczego Lyonu, gdzie tradycyjne smaki spotykają się z nowoczesnością, by następnie przemierzać krajobrazy Normandii, Prowansji, Alzacji, Bretanii i Szampanii, każda z tych krain oferując wyjątkowe doznania dla podniebienia. Przygotujcie się na kulinarną eskapadę, gdzie spotkanie kuchni francuskiej i lokalnych smaków staje się niezapomnianym przygodą dla zmysłów!

Lyon - Serce kulinarnego raju

Lyon, położone na wschodzie Francji, jest uznawane za niekwestionowane serce kulinarnego raju. To miasto przesiąknięte aromatami tradycyjnej kuchni francuskiej, stanowi klasyczne połączenie zarówno nowoczesności, jak i zachowanej historii. Jego malownicze uliczki, historyczne dzielnice i urokliwe nadbrzeże rzeki Rodan tworzą idealne tło dla kulinarnej eskapady. Lyon to miejsce, gdzie lokalne składniki nabierają wyjątkowego smaku.

 • Renomowane restauracje i ich specjały

W Lyonie nie brakuje renomowanych restauracji, które przyciągają smakoszy z całego świata. Miejsca takie jak Paul Bocuse's L'Auberge du Pont de Collonges czy La Mère Brazier to instytucje kulinarnego świata, które zdobyły międzynarodową sławę. Specjały serwowane w tych miejscach to kulinarne dzieła sztuki, w których lokalne składniki i tradycje kulinarne spotykają się z nowoczesnym podejściem do gotowania.

Restauracaj Paul Bocuse, Lyon, Francja

 • Kawiarnie i rynek Paul Bocuse

Oprócz wysokich standardów kulinarnych Lyon oferuje również niepowtarzalne doznania w kawiarniach i na rynku Paul Bocuse. Kawiarnie, zlokalizowane w historycznych częściach miasta, serwują tradycyjne francuskie kawy i wykwintne desery. Natomiast rynek Paul Bocuse, nazwany na cześć słynnego kucharza, to nie tylko miejsce zakupu świeżych produktów, ale także przestrzeń, gdzie tętni życie kulinarne miasta.

Podróż do Lyonu

Lotnisko w Lyonie, znane również jako Lotnisko Saint-Exupéry, to brama do uroczego serca kulinarnego raju Francji. Położone jest zaledwie 20 kilometrów na wschód od centrum miasta. Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych!

Tanie loty do Lyonu - FRU.pl

 

Bordeaux - Miasto wina

Podróżując na południowy zachód z Lyonu, natrafiamy na urokliwy region Aquitaine, którego sercem i duszą jest znakomite Bordeaux. To obszar, przesiąknięty historią, gdzie powstała jedna z najbardziej renomowanych tradycji winiarskich na świecie. Aquitaine zachwyca malowniczymi krajobrazami winnic, rozciągającymi się na zachód od brzegów Atlantyku aż po urokliwe wzgórza.

 • Znaczenie Bordeaux jako stolicy wina

Bordeaux, nazywane niekwestionowaną stolicą wina, to miejsce, gdzie każda kropla trunku jest jak opowieść o historii, kulturze i pasji do doskonałego smaku. Region ten słynie z produkcji nie tylko czerwonych, ale również białych win, a ich jakość jest owocem starannie pielęgnowanych winnic i tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Bordeaux to nie tylko miejscowość, to także nazwa, która w świecie enologii symbolizuje doskonałość i elegancję.

 • Degustacje wina w lokalnych winiarniach

Nie ma lepszego sposobu na zanurzenie się w kulturę wina Bordeaux niż poprzez degustacje w lokalnych winiarniach. W tym regionie spotykają się nie tylko smakosze, ale także pasjonaci, którzy z oddaniem dzielą się sekretami produkcji i tajemnicami bogatej palety smakowej. Wizyta w winiarniach, takich jak Château Margaux czy Château Haut-Brion, to prawdziwa uczta dla zmysłów, podczas której można delektować się pełnymi aromatami i głębokimi nutami smakowymi tutejszych win.

 Chateau Cos D'Estournel, Bordeaux, Francja

Podróż do Bordeaux

Lotnisko w Bordeaux, znane również jako Lotnisko Bordeaux-Mérignac, to brama do regionu Aquitaine. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci połączeń krajowych i międzynarodowych, lotnisko w Bordeaux staje się strategicznym punktem dla podróżujących, którzy pragną odkryć smaki i aromaty regionu Aquitaine oraz innych zakątków Francji. Poznajcie naszą ofertę biletów lotniczych do Bordeaux!

Tanie bilety lotnicze do Bordeaux - FRU.pl


Normandia - Raj dla miłośników świeżych produktów

Normandia, położona na północnym zachodzie Francji, to malowniczy region, którego krajobrazy i klimat wpływają nie tylko na charakterystyczne smaki, ale także na niepowtarzalny urok kulinarny. Znaną cechą tego obszaru są urodzajne pola, zielone łąki oraz urocze nadmorskie wsie, które tworzą idealne środowisko do uprawy świeżych i wysokiej jakości produktów. Normandia to także przepiękne wybrzeże, nad którym unosi się zapach soli morskiej, nadając charakterystyczny smak miejscowym potrawom.

 • Klasyczne potrawy i wyjątkowe składniki

W kuchni Normandii dominują potrawy przygotowywane z wyjątkowych składników, z których najważniejsze to świeże owoce morza, soczyste jabłka, orzeźwiające zioła i chrupiące warzywa. Tutejsze dania często łączą elegancję z prostotą, podkreślając smak naturalnych produktów. Klasyczne potrawy, takie jak "Coquilles Saint-Jacques" (muszle św. Jakuba), "Boudin Blanc" (biała kiełbasa) czy "Camembert" (regionalny ser) są znakiem rozpoznawczym Normandii i stanowią prawdziwą ucztę dla podniebienia.

 • Smaki ryb, owoców morza i regionalnych serów

Normandia, otoczona przez Morze La Manche, słynie ze świeżości ryb i owoców morza. W malowniczych portach rybackich można delektować się wybornymi małżami, ostrygami czy krewetkami, które zawsze są dostępne w najwyższej jakości. Ponadto, regionalne sery, takie jak słynny Camembert czy Livarot, są nieodłączną częścią kulinarnego dziedzictwa Normandii. Ich intensywny smak i aromat stanowią doskonałe dopełnienie bogatej palety smakowej tego regionu.

Prowansja - Zapach lawendy i smak słońca

Podróżując na południowy wschód z Normandii, napotykamy urokliwą Prowansję, region słynący nie tylko z malowniczych krajobrazów, ale także z niezwykłej kultury kulinarno-winnej. Prowansja, położona u stóp Alp i rozciągająca się do brzegów Morza Śródziemnego, oczarowuje nie tylko słonecznym klimatem, ale również aromatem lawendy unoszącym się w powietrzu.

 • Charakterystyczne dania i wpływ śródziemnomorskiej kuchni

Prowansja to kraina, gdzie tradycyjne potrawy spotykają się z wpływami śródziemnomorskiej kuchni, tworząc wyjątkowy zestaw smaków. Charakterystyczne dania, takie jak "Ratatouille" – zapiekanka z warzyw, "Bouillabaisse" – tradycyjna zupa rybna, czy "Tapenade" – pasta z oliwek, są nieodłącznym elementem menu. Śródziemnomorska dieta, bogata w owoce morza, świeże warzywa, zioła i oliwę z oliwek, sprawia, że każdy posiłek staje się prawdziwym festiwalem smaków.

 • Degustacje lokalnych oliw z oliwek i win

Prowansja słynie nie tylko z wyśmienitych potraw, ale także z doskonałych oliw z oliwek i win. Wizyta w lokalnych gajach oliwnych pozwala na degustację różnorodnych odmian oliwek i ich olejów, które zdobią stoły prowansalskich restauracji. Ponadto, winnice rozsiane w malowniczych dolinach oferują niezapomniane degustacje lokalnych win, takich jak syrah, grenache czy cinsault.

Tanie bilety lotnicze do Francji - FRU.pl

Alzacja - Spotkanie kuchni francuskiej i niemieckiej

Podróżując na wschód z Prowansji, docieramy do Alzacji, regionu charakteryzującego się nie tylko malowniczym krajobrazem winnic i zabytkowych miasteczek, ale także unikalnym dziedzictwem kulinarnym. Alzacja, leżąca na granicy francusko-niemieckiej, jest miejscem, gdzie spotykają się nie tylko różne style architektoniczne, ale również dwie tradycje kulinarno-kulturowe. To miejsce, gdzie francuska finezja łączy się z niemiecką solidnością, tworząc wyjątkowe doznania smakowe.

 • Klasyczne potrawy i wpływ kultury niemieckiej

Alzacja, będąca częścią obu kultur, oferuje wyjątkowe potrawy, w których można odnaleźć wpływy zarówno kuchni francuskiej, jak i niemieckiej. Klasyczne dania, takie jak "Choucroute Garnie" - kiszona kapusta z różnymi rodzajami mięsa, czy "Flammekueche" - cienkie ciasto z dodatkiem sera, cebuli i boczku, są doskonałym przykładem tej kulinarno-kulturowej symbiozy. W Alzacji można zanurzyć się w aromatach ziół, przypraw i świeżości, które są charakterystyczne zarówno dla kuchni francuskiej, jak i niemieckiej.

Colmar, Alzacja, Francja

 • Znane alzackie wina i tradycyjne pieczywo

Alzacja to także kraina, która słynie z doskonałych win i tradycyjnego pieczywa. Znane alzackie wina, takie jak Riesling, Gewürztraminer czy Pinot Blanc, zdobywają uznanie na całym świecie swoją wyjątkową jakością. Wizyta w lokalnych winnicach pozwala na degustację tych unikalnych trunków, które doskonale oddają terroir regionu. Ponadto, tradycyjne pieczywo, w tym słynne bagietki i precle, stanowią ważny element alzackiej kuchni, podkreślając wpływ niemieckiej tradycji piekarskiej.

Bretania - Morskie smaki i tradycje

Podróżując na zachód z Alzacji, osiągamy urokliwą Bretanię, region słynący z malowniczego wybrzeża, imponujących klifów i bogatej historii morskich tradycji. To miejsce, gdzie surowość oceanu spotyka się z gościnnością bretońskich miasteczek, tworząc niepowtarzalny klimat.

 • Specjały z owoców morza i tradycyjne dania

Bretania, otoczona przez Morze Celtyckie, oferuje niezrównane doznania dla miłośników owoców morza. Specjały, takie jak "Plateau de Fruits de Mer" - bogate zestawy owoców morza, zawierające ostrygi, langusty, homary i krewetki, są prawdziwym rarytasem dla podniebienia. Tradycyjne dania, takie jak "Crêpes de la Mer" - naleśniki z nadzieniem z owoców morza, czy "Bouillabaisse à la Bretonne" - bretońska zupa rybna, to kulinarne pozycje, które podkreślają głębokie związki regionu z morzem.

Crepes, Bretania, Francja

 • Różnorodność deserów i kulinarnego dziedzictwa regionu

Bretania to także kraina, która kocha słodkości i słynie z różnorodności deserów. Klasyczne "Crêpes" stanowią podstawę dla niezliczonych wariacji, począwszy od tych z nadzieniem z karmelu, poprzez owoce, aż po czekoladowe eksperymenty. W regionie tym nie sposób też pominąć kultowego "Kouign-Amann" - ciasta warstwowego z masłem i cukrem, które kusi swoją chrupkością i słodyczą.

Szampania - Elegancja w każdym łyku

Podróżując na północ z Bretanii, docieramy do regionu, który stał się synonimem luksusu i elegancji – Szampanii. To obszar położony na północnym wschodzie Francji, słynący nie tylko z doskonałych trunków, ale również malowniczych winnic i tradycji związanych z produkcją szampana.

 • Nie tylko szampan - kuchnia regionu i ekskluzywne trunki

Szampania to nie tylko kraina wykwintnych bąbelków, ale także miejsce, gdzie kulinarny krajobraz dopełniają wyjątkowe potrawy i ekskluzywne trunki. Kuchnia tego regionu jest znana z delikatności i harmonii smaków. Dania takie jak "Boudin Blanc aux Pommes" - biała kiełbasa z jabłkami czy "Poulet de Bresse" - kurczak z regionu Bresse, są doskonałym uzupełnieniem degustacji szampana. Restauracje oferują wyśmienite menu, które podkreśla elegancję regionu i tworzy niezapomniane doznania kulinarno-enologiczne.

 • Unikalne winnice i tradycje produkcji szampana

Szampania słynie z niezwykłych winnic, które rozciągają się po urokliwych wzgórzach regionu. Unikalne warunki klimatyczne i glebowe sprawiają, że winnice te są idealne do uprawy trzech głównych odmian winogron używanych do produkcji szampana: Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier. Tradycje produkcji szampana są tu przekazywane z pokolenia na pokolenie, a każdy krok, począwszy od zbioru winogron, przez proces fermentacji, aż po degustację finalnego produktu, odbywa się z niezwykłą precyzją i pasją.