Skip to content
Aktualizacja: 01/09/2022

Podziel się na:

Ci, którzy chcą spędzić zasłużone wakacje nie tylko na plaży, ale także chcą trochę zwiedzać region, prawdopodobnie będą musieli zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Niezależnie od tego, czy chodzi o dłuższe wyprawy po kraju, czy krótkie wycieczki po okolicy, znalezienie odpowiedniego samochodu do wynajęcia na wakacje może być łatwe dzięki kilku wskazówkom. Przedstawiamy Wam nasz przewodnik po tym, co powinniście wiedzieć o wynajmie samochodu za granicą!

 

1. Zbadajcie kierunek podróży

Zanim wynajmiecie samochód i rozpoczniecie wakacje, powinniście zapoznać się z niektórymi aspektami miejsca, do którego wybieracie się na wakacje. Ważne jest, aby wiedzieć, czy prawo jazdy pozwala Wam w ogóle prowadzić wypożyczony samochód podczas wakacji w danym kraju, czy też musicie mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy. W niektórych krajach pozaeuropejskich posiadanie przy sobie dodatkowego międzynarodowego dokumentu jest obowiązkowe lub przynajmniej zalecane. Oprócz przepisów dotyczących prawa jazdy, w zależności od kraju docelowego obowiązują różne przepisy drogowe i różne inne wytyczne dotyczące prowadzenia wynajętego samochodu – nawet dla tych, którzy są na wakacjach.

W przypadku dłuższych podróży po różnych krajach należy również wcześniej uzyskać szczegółowe informacje. Niektóre wypożyczalnie samochodów, a także niektóre kraje zabraniają przekraczania granic wypożyczonym samochodem. W takim przypadku powinniście zarezerwować nowy wynajęty samochód w każdym odwiedzanym kraju i zwrócić poprzedni przed przekroczeniem granicy. W przypadku wypożyczalni samochodów, które zezwalają na przekraczanie granicy, należy podać swoje plany podczas rezerwacji samochodu na wakacje. W ten sposób zawsze uniknięcie przykrych niespodzianek.

 

2. Obliczcie swój budżet

W zależności od modelu wynajmowanego samochodu, dostawcy i czasu trwania wynajmu, ceny mogą się znacznie różnić. Porównanie cen wynajmu samochodów da Wam wstępną wskazówkę, jak powinniście ostatecznie zaplanować budżet. W większości przypadków można skorzystać z dodatkowych ofert specjalnych lub korzyści cenowych, dokonując rezerwacji online, co może znacznie obniżyć koszty wynajmu wakacyjnego samochodu.
Koszt wynajmu samochodu na wakacje zależy między innymi od klasy pojazdu. Zwinny mały samochód jest często najtańszy, podczas gdy sportowy kabriolet na słoneczne nadmorskie wycieczki będzie oczywiście droższy. Dodatkowe funkcje, takie jak zintegrowane urządzenie nawigacyjne, często znacznie podnoszą cenę wypożyczonego samochodu za granicą. Zwróćcie więc uwagę na to, jakich funkcji naprawdę potrzebujecie w wynajmowanym na wakacje aucie.

 

3. Wybierzcie odpowiedni model

Rodzaj wynajmowanego samochodu zależy od wielu czynników. To, co jest raczej nieelastyczne i dlatego jest ważnym kryterium jest oczywiście liczba osób. Jeśli podróżujecie sami lub w parze, zazwyczaj potrzebujecie tylko małego modelu pojazdu. Z drugiej strony rodzina z dziećmi powinna zarezerwować vana lub inny duży samochód do wynajęcia podczas pobytu za granicą. Jeśli chcecie przejechać z punktu A do punktu B wypożyczonym samochodem podczas wakacji, nie należy lekceważyć ilości bagażu, który planujecie mieć ze sobą.

Musicie również wcześniej zdecydować, czy chcecie mieć drążek zmiany biegów, czy korzystać z automatu. Zwłaszcza w bardzo górzystych regionach wypożyczenie samochodu manualnego może być wyzwaniem. Ci, którzy nie lubią podjeżdżać pod górę, powinni zatem zarezerwować automatyczny samochód do wynajęcia podczas pobytu za granicą. Jeśli chcecie wyruszyć w teren, zdecydowanie powinniście to wziąć pod uwagę i zarezerwować odpowiedni samochód do wynajęcia. Nieodpowiednie pojazdy mogą szybko spowodować uszkodzenie podwozia podczas jazdy w terenie.

Wynajem samochodu

 

4. Zarezerwujcie wcześniej, aby uzyskać niższe stawki

Podobnie jak w przypadku większości wydatków na podróż, wynajęcie samochodu z wyprzedzeniem może zaoszczędzić przyzwoitą część budżetu. Nie masz pewności, czy najlepsza oferta wynajmu samochodów małej lokalnej wypożyczalni samochodów jest bezpieczna? W razie wątpliwości lepiej skorzystać ze znanych, międzynarodowych dostawców, aby nie podejmować żadnego ryzyka. Do takich międzynarodowych wypożyczalni samochodów należą Avis, Enterprise, Europcar czy Hertz. Dzięki tym dostawcom możecie polegać na poważnych, wysokiej jakości ofertach wynajmu samochodów. W ten sposób nie narażacie się na nagłe pozostawienie bez wynajętego samochodu na wakacje w dniu przyjazdu. Ta wolność od takich zmartwień często uzasadnia nieco wyższą cenę.

 

5. Różne miejsca odbioru i oddania samochodu

Czasami warto odebrać samochód w jednym miejscu i zostawić go w innym. Na przykład, jeśli planujecie przejazd przez południową Francję, możecie odebrać samochód w Nicei, przejechać przez Riwierę Francuską i Prowansję, a zostawić samochód w Awinionie. Oddawanie auta w innym miejscu pozwala zaoszczędzić sporo czasu i niepotrzebnego cofania się. Weźcie pod uwagę dodatkową opłatę, która zwykle kosztuje od 100 do 300 EUR, ale może być znacznie wyższa (do 1000 EUR). Otrzymując wycenę dla różnych miejsc odbioru i oddania, musicie zdecydować, czy dodatkowe pieniądze, które wydacie, są warte zaoszczędzenia czasu i dodatkowej jazdy.

 

6. Odebranie samochodu na lotnisku

Odbiór wypożyczonego samochodu na lotnisku lub dworcu kolejowym może być droższy. Oczywiście wygodnie jest odebrać wypożyczony samochód na lotnisku lub dworcu kolejowym, ale zwykle wiąże się to z dodatkową opłatą w wysokości od 25 do 100 euro w zależności od kraju. Aby zaoszczędzić pieniądze, rozważcie wynajem w salonie w mieście.
Mając to na uwadze, wynajem na lotnisku lub dworcu kolejowym ma kilka zalet. Bardzo wygodnie jest wysiąść z samolotu, odebrać samochód i jechać do hotelu. Po drugie, wypożyczalnie samochodów są znacznie większe na lotniskach i dworcach kolejowych. Mają większą liczbę samochodów, więc jest mniej prawdopodobne, że utkniecie w oczekiwaniu na samochód lub utkniecie z klasą samochodu, której nie zarezerwowaliście. Od Was zależy, czy dodatkowa opłata na lotnisku lub dworcu kolejowym jest warta wygody.

Wynajem auta w podróży

 

7. Ograniczcie liczbę kierowców do minimum

Niezależnie od tego, czy wybieracie się na rodzinne wakacje, czy na wypad z przyjaciółmi, ograniczcie liczbę kierowców do minimum. Za każdego dodatkowego kierowcę będziecie musieli uiścić dzienną opłatę, niezależnie od tego, czy faktycznie będzie jeździł w okresie wynajmu. Czasami jednak wypożyczalnie zrzekają się opłaty za wynajem korporacyjny lub współmałżonka lub partnera krajowego, ale warto dokładnie sprawdzić, jaka jest ich polityka, ponieważ różni się ona w zależności od wypożyczalni.

 

8. Każdy poniżej 25 roku życia podlega dopłatom

Dodatkowe opłaty będą obowiązywać w przypadku młodych dorosłych lub nastolatków, którzy zostaną dodani jako kierowcy wypożyczonego samochodu. Niestety, nawet nieskazitelna historia jazdy nie przyniesie im żadnej ulgi. Każda osoba poniżej 25 roku życia podlega dodatkowym opłatom. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie tych podróżnych poza umową najmu. A jeśli macie mniej niż 25 lat i podróżujecie samotnie, spodziewajcie się, że poniesiecie te opłaty.

 

9. Jazda lewostronna w Wielkiej Brytanii, Irlandii i na Malcie

Jako, że jesteśmy przyzwyczajeni do jazdy prawą stroną drogi, jazda lewą stroną może być onieśmielająca. Na początku wymaga dużej koncentracji. Ronda, ruchliwe ulice miasta i rampy wjazdowe na autostrady mogą być stresujące. Nagle znów czujecie się jak początkujący kierowca. Inną rzeczą, którą należy wiedzieć o jeździe po przeciwnej stronie drogi, jest to, że siedzenie kierowcy będzie również znajdować się po przeciwnej stronie pojazdu, zmuszając do zmiany biegów drugą ręką. W takim wypadku bezpieczniej będzie upewnić się, że podczas dokonywania rezerwacji wybieracie samochód automatyczny.

 

10. Wstępna kontrola przy odbiorze wynajętego samochodu

Po zarezerwowaniu wynajętego samochodu na wakacje i przybyciu na miejsce urlopu, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie stanu wynajętego samochodu. Zarysowania, wgniecenia lub usterki należy zgłosić wypożyczalni samochodów przed pierwszą podróżą i odpowiednio odnotować. Jeśli tego nie zrobicie, operator może obciążyć Was kosztami tych szkód, ponieważ nie można udowodnić, że nie ponosicie odpowiedzialności. Ważne jest, aby nie tylko sfotografować uszkodzone części wynajętego samochodu, ale całego samochodu. W ten sposób macie pewność, że zagraniczna wypożyczalnia samochodów nie obciąży Was żadnymi dalszymi szkodami, za które nie ponosicie odpowiedzialności.

Wynajem auta

 

12. W razie wypadku

Jeśli zdarzy Wam się wypadek z wypożyczonym samochodem podczas wakacji, powinniście oczywiście najpierw zabezpieczyć miejsce wypadku, udzielić pierwszej pomocy w zależności od powagi wypadku i poinformować odpowiednie władze, takie jak służby ratownicze i policja. Policja powinna być informowana w przypadku wypadków bez obrażeń ciała lub innych pojazdów - bez względu na to, jak niewielkie są szkody. Ponieważ nawet jeśli zdarzy się drobny wypadek z wynajętym samochodem podczas wakacji, potrzebujecie raportu z wypadku, aby upewnić się, że ubezpieczenie wynajętego samochodu pokrywa dane szkody. Konieczna jest również rozmowa telefoniczna z wypożyczalnią samochodów. W ten sposób możecie natychmiast zgłosić szkodę, a w nagłych wypadkach otrzymacie samochód zastępczy do wynajęcia.

 

13. Oddajcie samochód z pełnym bakiem

Wypożyczone samochody są zazwyczaj przekazywane z pełnym bakiem. W zależności od dostawcy możecie zapłacić za pierwsze napełnienie zbiornika, a po wakacjach możesz po prostu zwrócić wypożyczony samochód bez żadnych dodatkowych czynności. Lepiej jest dowiedzieć się o tym wcześniej i mieć to na uwadze. W niektórych przypadkach oddanie samochodu z pustym bakiem może wiązać się z wysokimi opłatami na paliwo.