Skip to content

Nazwa „Pustynia Gobi” z pewnością budzi ciekawość. Pewnie przychodzą Wam na myśl rozległe połacie piasku, które można przemierzać, jadąc całymi dniami przez suchy, zakurzony teren. Jednakże niektóre części mongolskiej pustyni Gobi to skaliste góry pokryte roślinnością, gdzie znajdziecie mnóstwo strumieni, źródeł i dzikich zwierząt, podczas gdy inne części oferują widoki na wspaniałe błękitne góry połączone z wysokimi i długimi wydmami, bujnymi strumieniami o zielonych brzegach i rozległymi otwartymi stepami na horyzoncie. Możecie zobaczyć setki stad owiec i kóz, koni, bydła i wielbłądów dwugarbnych na preriach lub wśród miraży pośrodku niczego. Pustynia Gobi z pewnością zapewni Wam wiele niezapomnianych wspomnień. Aby pomóc Wam zaplanować i przygotować się do przygody na pustyni, przygotowaliśmy przewodnik po wycieczce na pustynię Gobi.

Podróż do Gobi

Podróż na pustynię Gobi warto połączyć z wycieczką po centralnej Mongolii. Odkryjecie wyjątkowość tego kraju, będziecie cieszyć się pięknem centralnej Mongolii, słynnymi i obowiązkowymi atrakcjami. Przyjeżdżając i wyjeżdżając ze stolicy, Ułan Bator, będą towarzyszyć Wam mongolscy przewodnicy, którzy mogą nie mieć formalnego wykształcenia turystycznego i mogą wydawać się trochę szorstcy, ale są idealnymi ludźmi, aby pokazać Wam pustynię: gościnni, niezawodni, z nieocenionymi informacjami z pierwszej ręki i wiedzą do przekazania.

Infrastruktura turystyczna Mongolii jest ograniczona, zwłaszcza na pustyni Gobi, ale to poczucie oddalenia jest dokładnie tym, co przemawia do wielu podróżników. Działają zarówno małe grupy (liczba ograniczona do około 15), jak i wycieczki szyte na miarę. Te ostatnie pozwalają dostosować trasę do doświadczenia i wykorzystać wolny czas na zwiedzanie na własnych warunkach.

Podróżowanie po pustyni wymaga wytrzymałych pojazdów, które poradzą sobie w trudnym terenie, więc prawdopodobnie będziecie jeździć samochodami z napędem na cztery koła. Będziedie nocować w lokalnych kwaterach, być może spędzając jedną lub więcej nocy z rodziną w tradycyjnym gerze. W tych namiotach nie ma ścian wewnętrznych, co pozwala na wyjątkową, wspólną atmosferę. Ponadto gery pozwolą Wam cieszyć się 360-stopniowymi widokami stepów. Noce na pustyni Gobi są niezwykle ciche i piękne z niezliczonymi jasnymi gwiazdami. Zobaczycie tam także niesamowite wschody i zachody słońca. Oprócz naturalnego piękna jest tu wiele atrakcji, takich jak wędrówki po górach, wspinaczka na wydmy, jazda na dwugarbnych wielbłądach, odwiedzanie nomadów i starożytnych klasztorów.


Jak zarezerwować wycieczkę po Gobi?

Wiele pensjonatów w Ułan Bator organizuje niedrogie wycieczki po pustyni Gobi, niektóre lepsze, inne gorsze. Jeśli chcecie dołączyć do wycieczki grupowej, to mają one ustalone daty wyjazdu. W przeciwnym razie możecie wybrać własne daty i podróżować z własną grupą.
Jeśli jesteście elastyczni co do dat, zapytajcie o następną dostępną wycieczkę i zarezerwujcie 7-dniową wycieczkę, która wyrusza kilka dni później. Jeśli macie ustalone daty lub ograniczone ramy czasowe, dobrym pomysłem jest rezerwacja z wyprzedzeniem. Możecie łatwo zorganizować rzeczy przez e-mail, a nawet umówić się na odbiór z dworca kolejowego i kilka godzin później być w drodze na pustynię Gobi.


Zakwaterowanie podczas wycieczki

Pobyt w ger to klasyczne doświadczenie mongolskie, którego nie zabraknie podczas wycieczki po pustyni Gobi! Większość nocy spędza się jednak w obozach nomadów, goszczonych przez rodziny, które witają turystów i umieszczają w pokojach obok swoich. Możecie także zatrzymać się w dedykowanym obozie turystycznym ger, który ma zwykle kilka dodatkowych udogodnień (takich jak elektryczność i wygodniejsze łóżka), ale brakuje mu uroku obozów nomadów.
Konfiguracja jest generalnie taka sama, z kilkoma łóżkami w każdym pokoju, stołem, taboretami, a czasem lampą zasilaną z ogromnej baterii. Mogą być dostępne koce i/lub poduszki. Łóżka są zwykle solidne. Liczba osób, z którymi będziecie dzielić nocleg, będzie zależała od liczby dzieci w rodzinie i prawdopodobnie będzie się zmieniać każdej nocy.

Ger, Mongolia, Pustynia Gobi
W gerach jest wystarczająco ciepło latem, a w chłodniejszych miesiącach centralny piec sprawia, że jest przyjemnie i przytulnie. Jeśli na zewnątrz jest ciepło i sucho, dach będzie częściowo otwarty, ale jeśli pada deszcz, zostanie on zamknięty i wszystko pozostanie suche w środku (w większości przypadków). W obozach ger nie ma pryszniców. Zamiast tego możecie wziąć kąpiel w publicznych prysznicach w lokalnych wioskach po drodze. Prysznice są przyzwoite, z ciepłą wodą i dość dobrym ciśnieniem wody.
Ger, Mongolia, Pustynia Gobi

Transport podczas wycieczki

Średnio będziecie jeździć przez około 4-5 godzin dziennie, z dużą ilością postojów, zajęć i przerw po drodze. Najczęściej podróżuje się furgonetką. Wewnątrz furgonetki najczęstszym ustawieniem są dwa rzędy po trzy siedzenia, ustawione naprzeciw siebie. Dla niektórych pasażerów oznacza to podróżowanie tyłem, w zależności od wielkości grupy. Jednak nie wszystkie są takie, a siedzenia zwykle obracają się, aby być skierowane do przodu lub do tyłu. Zawieszenie dobrze radzi sobie z nierównościami, ale bez pasów bezpieczeństwa i uchwytów do przytrzymania może trochę trząść. Maksymalna prędkość na drogach utwardzonych wynosi około 80 km/godz., spadając do około 60 km/godz. w terenie. To, czego tym vanom brakuje w komforcie, nadrabiają z nawiązką stylem.
Często dostępne są także landcruisery, które oferują nieco płynniejszą jazdę, chociaż nadal można spodziewać się wielu wybojów na odcinkach terenowych. Te pojazdy z napędem na 4 koła są mniej przestronne, ale mają klimatyzację, niezawodne porty ładowania i pasy bezpieczeństwa. Landcruisery też są zdecydowanie szybsze, poruszając się z prędkością około 100 km/h na utwardzonych drogach i 80 km/h w terenie. Niektóre firmy mogą żądać więcej za Landcruisera (lub odpowiednik), ponieważ są one uważane za bardziej luksusowe.

Jedzenie podczas wycieczki

Wszystkie posiłki powinny być wliczone w koszt wycieczki budżetowej. Lunch jest zwykle spożywany w lokalnej restauracji w wioskach po drodze, a śniadanie i kolacja serwowane są w obozie nomadów. W grupach liczących 6 lub więcej osób podróżuje z Wami kucharz, w przeciwnym razie przewodnik przygotowuje posiłki. Typowe śniadanie składa się z chleba, owoców, ogórka, pomidora, czasami jajka lub kiełbaski, a także słodkiego herbatnika, ciasta lub jogurtu. Termos z gorącą wodą zawsze pojawi się obok pudełka z herbatą, dżemami, kawą rozpuszczalną i przy odrobinie szczęścia czekoladą. Kolacje obejmują wpływy mongolskie i zachodnie, takie jak spaghetti bolognese, obfite zupy z makaronem, potrawy z ryżu i mięsa, mięso z grilla i warzywa.
Woda butelkowana jest wliczona w cenę i należy sprawdzić, czy jest ona nieograniczona. Niektóre firmy mogą ograniczyć to do 1,5 litra dziennie, ale to nie wystarczy! Niestety po drodze nie ma wielu okazji do napełnienia własnej butelki z wodą. Możecie zaopatrzyć się w przekąski, alkohol, papier toaletowy i różne drobiazgi na minimarketach w wioskach, w których zatrzymacie się na lunch. Opcje są dość ograniczone, więc jeśli potrzebujecie czegoś konkretnego, upewnijcie się, że zakupicie to w stolicy kraju po przylocie.

Mongolia, Pustynia Gobi

Największe atrakcje Pustyni Gobi

  • Khongor Sand Dune

Wydmy Khongor ciagnące się z północnego zachodu na południowy wschód. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych pustyni Gobi w Parku Narodowym Gobi Gurvan Saikhan. Wydmy mają w najszerszym miejscu 27 km i obejmują łącznie 965 km kwadratowych, osiągając wysokość 200 metrów. Podczas gdy południowa część wydm jest skalista i górzysta, środkowa część jest jałowa i pozbawiona roślin, natomiast północna część ma kilka oaz. Kontrast jest niesamowity.
To naprawdę jedno z cudownych dzieł Matki Natury. Najszersza część Khongor nazywana jest śpiewającymi wydmami, ponieważ kiedy się na nie wspina (co jest trudną wędrówką), piasek skrzypi pod stopami, wydając dźwięk podobny do śpiewu. Mongolskie Gobi to jedyne miejsce na świecie, gdzie żyje niedźwiedź Gobi (mazaalai).

Khongor Sand Dune, Gobi, Mongolia

  • Smoczy Grób — Góra Nemegt

Góra Nemegt, góra Altan, Tugrugiin Shiree, Ukhaa Tolgod i Khermen Tsav to dobrze znane miejsca światowej nauki paleontologicznej, często goszczące międzynarodowe ekspedycje badawcze.
Główny kanion podzielony jest na trzy sekcje, z których każda sprawi, że poczujecie się jak w innym świecie. W latach 60. i 70. XX wieku mongolscy, radzieccy i polscy naukowcy prowadzili tu wyprawy badawcze i odkryli wiele znanych na całym świecie znalezisk. Nemegtzaurus, drapieżny dinozaur, został odkryty i nazwany na cześć tego miejsca. Dolina Nemegt i góra Nemegt nazywane są przez paleontologów „Grobem Smoka”.
Algui Red Crack (w języku mongolskim Algui Ulaan Tsav) to stanowisko paleontologiczne, w którym można zobaczyć szkielety dinozaurów i skrystalizowane jaja w ich naturalnym stanie, ukrywające się pod ziemią. Algui Red Crack znajduje się na terytorium Mandal-Ovoo soum w prowincji Umnugobi.

  • Bayanzag

W latach dwudziestych XX wieku ekspedycja badawcza prowadzona przez amerykańskiego odkrywcę Roya Chapmana Andrewsa znalazła jaja dinozaurów, ogromny szkielet dinozaura podobny do nosorożca i dinozaura z nosem papugi. Słynny odkrywca natknął się na znalezisko, gdy spadł z klifu. Bayanzag rozciąga się na 8 km w dolinie pasma górskiego Arts Bogd. Kiedy zachodzi słońce, klify Bayanzag zapierają dech w piersiach swoim pięknem, a czerwona glina wygląda jakby się świeciła.

Bayanzag, Gobi, Mongolia

  • Khermen Tsav

Starożytne formy geologiczne i struktury stanowiska skamieniałości Khermen Tsav różnią się kształtem i tworzą obraz przypominający piękne zamki. Są wpisane na listę UNESCO jako piękna atrakcja przyrodnicza i duży cel turystyczny, a turyści z całego świata przyjeżdżają co roku, aby zobaczyć skamieniałości dinozaurów w terenie i podziwiać zachód słońca, który wygląda pięknie, gdy odbija pomarańczowe światło nad klifami z piaskowca.

  • Jazda na wielbłądach na pustyni Gobi

Jazda na wielbłądzie jest najpopularniejszym i najodpowiedniejszym sposobem podróżowania po mongolskiej pustyni Gobi. Wielbłądy to najcenniejszy inwentarz Mongołów. Szczególnie na wydmach najlepiej wybrać podróż na wielbłądach jako środek transportu. Organizowany jest festiwal o nazwie Tysiąc Wielbłądów, który honoruje i celebruje te niesamowite zwierzęta, które niedawno uznano za zagrożone. Festiwal odbywa się zwykle na początku marca każdego roku i jest doskonałą okazją do zobaczenia działań związanych z wielbłądami, takich jak procesja wielbłądów, polo na wielbłądach i inne wydarzenia kulturalne w ramach corocznego festiwalu.