Skip to content
Aktualizacja: 09/05/2023

Podziel się na:

581 kilometrów na wschód od australijskiego miasta Port Macquarie w stanie Nowa Południowa Walia leży ten dobrze chroniony mały raj na środku Morza Tasmana. Lord Howe Island ma zaledwie 11 kilometrów długości, ale na swojej niewielkiej powierzchni, ma do zaoferowania wiele atrakcji.

Płytkie, łagodnie nachylone turkusowe wody i długa piaszczysta plaża definiują zatokę w kształcie półksiężyca na zachodzie, która tworzy bajecznie piękną lagunę otoczoną rafą koralową. W tle malowniczo wznoszą się dwie bujne, zielone góry i kilka małych wzgórz, a małe chmurki zdobią jasnoniebieskie niebo. Jeśli szukacie raju na wiosenną podróż, to koniecznie przeczytajcie nasz przewodnik po Wyspie Lord Howe!

Podstawowe informacje o wyspie Lord Howe

 • Przynależność: część australijskiego stanu Nowa Południowa Walia
 • Język: angielski
 • Klimat: subtropikalny
 • Waluta: Dolar australijski
 • Powierzchnia: 14,55 km²
 • Liczba ludności: 401 (2015)
 • Wymagania wizowe: Dla turystów z UE wymagana jest rejestracja u władz australijskich na stronie www.immi.gov.au. Pozwolenie na wjazd do Lord Howe w ramach programu E-Visitor zostanie następnie przesłane pocztą elektroniczną.
 • Opieka medyczna: Mały szpital i przychodnia znajdują się na Lagoon Road. Godziny konsultacji i przyjęć w tym niewielkim szpitalu to 9:00 do 12:30 od poniedziałku do piątku. Jednak lekarz i personel pielęgniarski są pod całodobowym telefonem w nagłych przypadkach.

Historia Wyspy Lord Howe

Nie ma tam koali, kangurów ani sztuki aborygeńskiej - rdzenni mieszkańcy Australii nigdy nie dotarli na wyspę. Nie wydaje się również, aby Polinezyjczycy, którzy zajmowali prawie wszystkie wyspy Pacyfiku aż do Nowej Zelandii, postawili swoją stopę na tym lądzie. Dopiero w 1788 roku brytyjscy żeglarze zauważyli wysokie góry na wyspie, które nazwali na cześć swojego ówczesnego szefa marynarki, Lorda Howe. Jak wiele wysp w tym regionie, Lord Howe jest pozostałością po wielkim wulkanie, który powoli ulega erozji.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii wyspy, położonej na wschodnim wybrzeżu Australii, powinniscie odwiedzić Muzeum Lord Howe Island. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, a jest to miejsce spotkań zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Wpadnijcie do niego, a potem porozmawiajcie z mieszkańcami wyspy na jednej z wystaw.

Jak dostać się na wyspę Lord Howe

Najlepszym sposobem dotarcia na wyspę z kontynentalnej Australii jest bezpośredni lot z lotniska w Sydney, który trwa około dwóch godzin. Jeśli macie więcej czasu, możecie popłynąć na Lord Howe na jachcie, co zajmie około pięciu dni.

Dostępne są również loty z Brisbane i loty łączące z większości miast Australii. Linia lotnicza QantasLink oferuje przez cały rok regularne loty z Sydney na wyspę Lord Howe. Eastern Air Services lata również z miasta Port Macquarie. Mały samolot ma jednak jeden haczyk - dozwolone jest tylko 14 kg bagażu. Nadbagaż nie dość, że kosztuje dodatkowo, to jeszcze może się zdarzyć, że dotrze później.

Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Australii, by odwiedzić malutką wyspę Lord Howe:
✈️ Sydney  
✈️ Melbourne 
✈️ Brisbane 

Jedną z pierwszych czynności na wyspie jest załatwienie “transportu". Wypożyczenie rowerów jest tu standardem. Każdy dostaje kask rowerowy i rzeczywiście wszyscy go zakładają.

Lord Howe

Klimat

Klimat jest tu prawie zawsze idealny: nigdy nie jest za gorąco, bardzo rzadko jest za zimno. Różnice temperatur między zimą a latem oraz między dniem a nocą są stosunkowo niewielkie. Dzięki różnorodnej częściowo unikalnej florze i faunie, 75% wyspy zostało w 1982 roku uznane za rezerwat przyrody. UNESCO poszło za przykładem i w tym samym roku ogłosiło ją Światowym Dziedzictwem Kultury. Fakt, że ten doskonały skrawek lądu na Pacyfiku nie jest opanowany przez turystów z całego świata, zawdzięcza prostym, ale ściśle kontrolowanym przepisom: Tylko 400 podróżnych może być zakwaterowanych w jednym czasie przez około 400 mieszkańców.

Wyspa Lord Howe i jej osobliwości

Na wyspie Lord Howe nie ma klasycznych zabytków. Przyroda jest tu głównym bohaterem. Jednym z wyjątków jest Muzeum Lord Howe Island. Informuje ono o historii wyspy i oferuje obszerne wprowadzenie do tutejszej flory i fauny.

Flora i fauna

To miejsce jest rajem dla miłośników przyrody i jest domem dla rzadkiej i unikalnej flory i fauny. Można znaleźć tam aż 241 gatunków rodzimych roślin. Erscott's Hole jest domem dla ponad 500 różnych gatunków ryb i 90 gatunków koralowców, a 12-centymetrowy Lord Howe Island Phasmid (owad patyczak) jest jednym z najrzadszych owadów na świecie.
Lord Howe Island Marine Park jest rezerwatem przyrody o międzynarodowym znaczeniu, domem dla najbardziej wysuniętej na południe rafy koralowej na świecie. Zbieg ciepłych i zimnych wód tworzy unikalną mieszankę gatunków, które żyją w klimacie umiarkowanym i tropikalnym. Wiele z nich można zobaczyć w czystych wodach w pobliżu brzegu.

Raj dla ptaków

Lord Howe Island jest najważniejszym ptasim domem w Australii. Lęgną się tu setki tysięcy z 14 różnych gatunków ptaków morskich. Wyspa jest również domem dla ponad 130 różnych gatunków ptaków lądowych. Niektóre z nich to ptaki wędrowne, ale wśród miejscowych jest też bezlotny ptak podobny do nowozelandzkiego kiwi. W okresie od listopada do czerwca możecie wypatrywać tropikalne ptaki i podziwiać ich rajskie piękno.

Góra Gower

Mount Gower o wysokości 875 metrów jest najwyższą górą na Lord Howe. Uważana za jedną z najlepszych jednodniowych wycieczek w Australii, wspinaczka na Mount Gower jest wymagającą ośmiogodzinną wędrówką, która wykorzystuje liny do wchodzenia i schodzenia po pionowych zboczach.
Wędrowcy przemierzają 14-kilometrowy, nierówny obszar górski, gdzie spotykają niektóre z najrzadszych gatunków roślin i zwierząt na wyspie. Wędrówka jest ciężka, a szlak nie jest oznakowany, dlatego Zarząd Wyspy wymaga, aby wędrowcy podejmowali ją tylko z certyfikowanym przewodnikiem, aby uniknąć wypadków i mieć szansę dowiedzieć się więcej o florze i faunie tego rajskiego zakątka. Na szczycie czeka na Was wyjątkowy las mchów pokrywający każdy kamień i drzewo. W jego pobliżu można także spotkać głuszce, a widok ze szczytu zapiera swym pięknem dech w piersiach.

Góra Gower, Lord Howe

Nurkowanie i sporty wodne

Ta piękna rajska wyspa ma wiele do zaoferowania nie tylko na lądzie. Również podwodny świat jest niezwykle barwny i bogaty w gatunki. Poza lipcem i sierpniem każdy miesiąc jest odpowiedni do nurkowania, ponieważ wahania temperatury w wilgotnym klimacie (16° w sierpniu, 23° w lutym, między dniem a nocą) są niewielkie, nawet w wodzie.
Ball's Pyramid to ważny punkt dla wszystkich surferów i jedno z najbardziej niezwykłych miejsc do nurkowania w Australii. Dzięki lagunie można podziwiać wielką różnorodność życia morskiego.
Z kolei Ned's Beach jest jedną z największych atrakcji, jeśli chodzi o błękitną wodę. Kąpielisko na północnym wschodzie zostało kilkakrotnie uznane za najczystszą plażę Australii. Jest ona również popularna ze względu na karmienie ryb w płytkiej wodzie i najlepsze możliwości snorkelingu. Z kolei Blinky Beach przyciąga wielu surferów. Stand-up paddling i kajakarstwo to również popularne aktywności wodne. Surferzy i body boarderzy znajdą na wschodzie wszystko to, czego potrzebują, by przeżyć wspaniałą przygodę.

Lord Howe, plaże

Rowerem przez Wyspę

Hałas silnika jest tu wręcz niesłyszalny, większość transportu odbywa się tu na rowerze. Na Lord Howe jest sześć wypożyczonych samochodów, ale tak naprawdę nie ma powodu, by korzystać z któregokolwiek z nich. W nocy głęboka ciemność dodaje uroku - prawie nie ma źródeł światła poza południowym rozgwieżdżonym niebem i kilkoma lampami na domach. Dlatego też restauracje konsekwentnie oferują odwiezienie swoich gości po kolacji do miejsca zakwaterowania - w przeciwnym razie zbyt szybko zgubilibyście się w ciemnościach. Po godzinie 21 życie na wyspie szybko staje się bardzo spokojne. Nie ma tam miejsca na nocne kluby i dyskoteki.

Gra w golfa

Pole golfowe na wyspie Lord Howe jest znane jako jedno z najbardziej malowniczych w Australii. Znajduje się w pobliżu majestatycznych Mt Gower i Mt Lidgbird. Rozegrajcie mecz towarzyski w ramach relaksujących wakacji, przemierzając lasy palmowe Kentia i wychodząc na brzeg. Klub golfowy Lord Howe Island organizuje zawody wielkanocne oraz regularne spotkania w piątkowe popołudnia, a także niedzielne gry towarzyskie.


Kulinaria

Ta tropikalna, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO idylla znana jest z zielonych, górskich krajobrazów i otaczającego ją parku morskiego, będącego domem dla setek gatunków ryb i mnóstwa podwodnych dżungli koralowych. Ale wybrzeża Lord Howe są również gospodarzem kilku wspaniałych kawiarni i restauracji, z owocami morza jako główną specjalnością. Biorąc pod uwagę ograniczone możliwości, opłaca się zarezerwować z wyprzedzeniem miejsce w jednym z nich.
Nowoczesne dania kuchni australijskiej wykonane z lokalnych produktów można znaleźć w Arajilla. Położona w Lord Howe Township restauracja oferuje szeroki wybór australijskich win i pyszne jedzenie w otoczeniu niezwykłej przyrody. Zaś Capella Lodge oferuje trzydaniowe menu obiadowe, które opiera się na świeżych i lokalnych produktach.

Ciekawostki o Wyspie Lord Howe

 • Wielu urlopowiczów, którzy z utęsknieniem pakują walizki na wyjazd do domu, marzy o powrocie - najlepiej na stałe. Ale kupno domu na Lord Howe jest prawie niemożliwe. Tylko potomkowie trzech pierwszych rodzin osadników z XIX wieku i osoby, które mieszkają na wyspie od co najmniej dziesięciu lat, mogą w ogóle posiadać ziemię. A średnio w roku wydawane jest tylko jedno pozwolenie na budowę!
 • Życie tutaj ma również swoje pułapki: Podczas zakupów wiele rzeczy jest o 40 procent droższych niż na stałym lądzie, zwłaszcza urządzenia elektryczne i niektóre artykuły spożywcze. Tylko co 14 dni przypływa statek i przywozi to, co jest zbyt duże na transport lotniczy.
 • Na wyspie nie ma planów budowy nowych hoteli: maksymalna liczba 400 wczasowiczów naraz nie ulegnie więc zmianie, mówi Stephen Wills z rządu wyspy: "Tylko to zapewnia ochronę środowiska naturalnego, a po to ludzie do nas przyjeżdżają."