Skip to content
Aktualizacja: 29/06/2022

Podziel się na:

Lato coraz bliżej, a Wy nadal nie macie pomysłu, gdzie spędzić urlop? Jeśli lubicie wypoczywać w towarzystwie pięknych widoków i wspaniałej pogody, to z pewnością zachwyci Was nasza propozycja. Wyspy Kanaryjskie, bo o nich mowa, mogą poszczycić się długimi, słonecznymi dniami ze średnią temperaturą między 19 a 24 stopniami Celsjusza przez cały rok oraz sporadycznymi opadami.
Przeczytajcie nasz poradnik, żeby dowiedzieć się, co warto zobaczyć podczas urlopu na Wyspach Kanaryjskich.

 

Podstawowe informacje

Archipelag Wysp Kanaryjskich leży na Oceanie Atlantyckim, na zachód od wybrzeży Afryki. Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii i składają się z 7 większych wysp: Gran Canaria, Teneryfa, Fuertaventura, La Palma, La Gomera, El Hierro, Lanzarote i 6 mniejszych: Alegranza, Graciosa, Lobos, Montana Clara, Roque del Este i Roque del Oeste. Nazwa Wysp Kanaryjskich nie pochodzi, jak mogłoby się wydawać, od „kanarka”, a od łacińskiego canis, czyli „pies”. Językiem urzędowym na Wyspach jest język hiszpański, a obowiązującą walutą – euro.

Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie

 

Gran Canaria

Powierzchnia wyspy: 1560 km2
Liczba ludności: ok. 870 tys.

 • Las Palmas – miasto jest stolicą Gran Canarii. Oferuje przyjezdnym piękne plaże, wspaniałe tereny rekreacyjne oraz sporą dawkę kultury i sztuki.
  Odwiedźcie: dzielnicę Vegueta z jej wąskimi, brukowanymi uliczkami oraz zabytkowymi domami i Katedrą Św. Anny będącą najważniejszym zabytkiem w mieście, jedną z czterech głównych plaż (Las Canteras, Las Alcaravaneras, La Laja oraz El Confital), czy też Ciudad Jardín – dzielnicę uważaną za zielone płuca miasta.

  Katedra św. Anny, Las Palma, Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie
 • Barranco de Guayadeque – ten długi na 11 kilometrów wąwóz jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Zachwyci Was swoim surowym krajobrazem, składającym się ze stromych zboczy pokrytych ponad 68 gatunkami rodzimych roślin i 36 gatunków zwierząt. W pobliżu wąwozu znajduje się restauracja zlokalizowana w jaskini należącej niegdyś do jego rdzennych mieszkańców. W wykutych w skale pomieszczeniach zjecie posiłek przy kamiennych stołach, siedząc na wykutych w skale ławach.

 • Puerto de Mogán – miasteczko położone jest na południowo-zachodnim wybrzeżu Gran Canarii. Łączy elegancką, ekskluzywną atmosferę z tradycyjnym urokiem wioski rybackiej (znajdziecie tam zarówno uroczy stary port, jak i nowoczesną przystań jachtową). Miasto, za sprawą licznych mostów i kanałów nazywane jest „Wenecją Gran Canarii”.

 • Arucas – gmina położona na północy Gran Canarii, na zboczu wulkanicznego wzniesienia, słynąca z produkcji popularnego na całym świecie rumu Arehucas. Będąc w Arucas nie przegapcie Kościoła Świętego Jana Chrzciciela – majestatycznej świątyni, która w całości powstała z kamiennych bloków z wyspy. W okolicy Arucas odkryjecie ogrom wspaniałych krajobrazów, takich jak wąwóz Los Palmitos, gaj palmowy czy górski grzbiet Lomo de Riquiánez.

 • Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo – ogród botaniczny oddalony o 7 kilometrów od stolicy wyspy. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 1959 r. Ogród, ze względu na zróżnicowaną roślinność, podzielony jest na 10 części: Plac palm, Ogród Wysp, Ogród sukulentów, Ogród makaronezyjski, Szklarnie, Las sosnowy, Las wawrzynowy, Strefa wybrzeża, Las zawsze zielony twardolistny, Roślinność naskalna.

 

Teneryfa

Powierzchnia wyspy: 2034 km2
Liczba ludności: ok. 950 tys.

 • Santa Cruz – w stolicy wyspy znajdziecie: jedną z najwspanialszych plaż Wysp Kanaryjskich – Playa de las Teresitas, Park Wodny Césara Manrique – oferujący wspaniały widok na Audytorium Teneryfy, ogród botaniczny Palmétum i baseny z wodą morską oraz Park García Sanabria – historyczny park z kwietnym zegarem.

 • Siam Park – jeden z największych parków wodnych w Europie. Znajdziecie tam najdłuższą sztuczną rzekę w Europie, jezioro z 4-metrową sztuczną falą, piękną, złotą plażę otoczoną egzotyczną roślinnością, wspaniałe zjeżdżalnie i mnóstwo innych atrakcji.

 • Park Narodowy Teide – największy park narodowy Wysp Kanaryjskich, wpisany w 2007 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie z wysokiego na 3718 metrów wulkanu Teide, zwanego „dachem” Hiszpanii. Nie zapomnijcie odwiedzić także obserwatorium na Teide z jednymi z najwspanialszych teleskopów na świecie.

 • Wąwóz i wioska Masca – wąwóz jest drugą najpopularniejszą atrakcją Teneryfy, a w położonej wśród stromych zboczy górskich wiosce, będziecie mogli podziwiać doskonale zachowane domy, wykonane z kamienia wulkanicznego, których fasady przypominają czarno-biała mozaikę.

 • Klify Los Gigantes – rozciągające się na 10 kilometrów i wysokie na 600 metrów skały leżą w zachodniej części Teneryfy. Rdzenni mieszkańcy wyspy nazywali je “wrotami do piekieł”. Uważali, że w tym miejscu kończy się świat, a erupcje wulkaniczne i płynąca tędy lawa tylko to potwierdzały.

Klify Los Gigantes, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie

 

Fuerteventura

Powierzchnia wyspy: 1660 km2
Liczba ludności: ok. 123 tys.

 • Puerto del Rosario – od 1860 roku miasteczko jest stolicą wyspy. Zacznijcie od spaceru wzdłuż Calle Prime de Mayo – głównej ulicy w stolicy Fuerteventury, następnie odwiedźcie Kościół Nuestra Señora del Rosario oraz Parque de Playa Chica – piękną plażę w kształcie półksiężyca, z białym piaskiem i turkusową wodą.

 • Tiscamanita – wioska słynie z wiatraków. Znajduje się tam nawet muzeum poświęcone właśnie wiatrakom. Ale nie samymi wiatrakami Tiscamanita żyje! Znajdziecie tam także fabrykę kosmetyków aloesowych Avisa, która działa od lat 90-tych.

  Tiscamanita, Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie

 

 • El Cotillo i twierdza El Tostón – urocze miasteczko z pięknymi plażami, niewielkimi falami i łagodnym zejściem do oceanu zachęca do wypoczynku, a z twierdzy El Tostón, zbudowanej w 1700 roku jako obrona przeciwko piratom, będziecie mogli podziwiać wspaniałe widoki na cudowną okolicę.

 • Oasis Wildlife Park – ogród zoologiczno-botaniczny zlokalizowany na południu Fuerteventury. Znajdziecie tam rozmaite gatunki zwierząt z różnych części kuli ziemskiej, w tym: afrykańskie słonie, hipopotamy oraz największy rezerwat wielbłądów jednogarbnych w Europie.

 

La Palma

Powierzchnia wyspy: 708 km2
Liczba ludności: ok. 85 tys.

 • Santa Cruz de la Palma – stolica La Palmy o charakterze kolonialnym, z zachowanymi na starówce licznymi pałacami, budynkami w stylu kolonialnym i tradycyjnymi domami. Będąc w mieście, nie możecie przegapić m.in.: Muzeum Marynarki oraz Muzeum Wyspy La Palma.

 • Los Tilos – pierwotny las, w którym rosną mchy, cisy i okazałe paprocie. Do dziś występują tam rośliny, które miliony lat temu porastały całą Europę. Miejsce słynie także z wąwozu Barranco del Agua, o długości ponad 9 kilometrów i różnicy wysokości do 1800 metrów.

 • Maroparque – ogród zoologiczny położony we wschodniej części La Palmy. Posiada kolekcję wyjątkowych zwierząt z całego świata – m.in.: japońską kurę o białych piórach, niewielką małpkę o czarnym futrze i żółtych łapach, a także kangury albinosy.

 • Parque Arqueológico de Belmaco – park archeologiczny stanowi jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Wyspach Kanaryjskich. Będziecie mogli zobaczyć tam najciekawsze wykopaliska z czasów starożytnych, m.in.: 10 naturalnych jaskiń mieszkalnych oraz stację rzeźb naskalnych.

 • Roque De Los Muchachos – punkt widokowy jest jednym z najlepszych miejsc na świecie z idealnym niebem do obserwacji astronomicznych.

 

La Gomera

Powierzchnia wyspy: 370 km2
Liczba ludności: ok. 22 tys.

 • Los Roques – punkt widokowy z widokiem rozpościerającym się na imponującą przyrodę. Składa się z pięciu ogromnych głazów ukształtowanych przez magmę, która nigdy nie wynurzyła się na powierzchnię, „pilnujących” wejścia do Parku Narodowego Garajonay.
 • Pueblo de Agulo – małe, urokliwe miasteczko, zlokalizowane pół godziny jazdy od stolicy wyspy. Jego historyczna starówka jest jedną z najlepiej zachowanych na wyspie. Stanowi punkt widokowy ze wspaniałym widokiem na ocean i na położony na Teneryfie, park Teide.
 • Los Órganos – ten ciekawy zabytek przyrody, stanowią klify w kształcie podobnym do kościelnych organów – z tą różnicą, że wyrzeźbionych w skale. Mają szerokość 200 metrów i wysokość 80 metrów. Klifowy brzeg powstał wskutek działalności wulkany – a dokładniej lawy zastygającej po zetknięciu z falami morskimi.
 • Valle Gran Rey – czyli Dolina Wielkiego Króla, słynie z plaż o czarnym piasku i niebieskiej wodzie. Charakterystycznym dla krajobrazu doliny są także zielone palmy stykające się z małymi, białymi domkami.

 

El Hierro

Powierzchnia wyspy: 269 km2
Liczba ludności: ok. 11 tys.

 • Muzeum etnograficzne Poblado de Guinea – muzeum zostało „urządzone” w najstarszej osadzie w dolinie El Golfo. Charakterystyczne dla muzeum są nigdy niezamieszkane na stałe domy ze skał wulkanicznych. W okolicy znajduje się jaskinia Tubo Vulcanico de Guinea, która również jest warta uwagi.
 • Monumento Meridiano Cero – kiedyś, przez wyspę El Hierro, przebiegał południk zerowy. Dzisiaj, na Punta Orchilla, znajdziecie symboliczny pomnik ustawiony na jego cześć.
 • Pozo de las Calcosas – śliczna wioska rybacka z tradycyjnymi domami ze skał wulkanicznych i dachami ze słomy. Miejsce słynie z naturalnych basenów, które powstały tam w wyniku erozji skał.
 • La Caleta – kolejna wioska rybacka zlokalizowana na El Hierro, słynąca ze wspaniałych restauracji serwujących owoce morza oraz wyjątkowo czystych, turkusowych wód.
 • Charco de los Sargos – mała zatoka położona na wschodzie wyspu El Hierro, do której prowadzi promenada wśród skał. Powstało tam kilka naturalnych basenów z wody morskiej, których można się kąpać.

 

Lanzarote

Powierzchnia wyspy: 845,9 km2
Liczba ludności: ok. 151 tys.

 • Wulkan Caldera Blanca – wygasły wulkan, najwyższy na wyspie, z którego rozpościerają się niesamowite widoki na Park Narodowy Timanfaya.
 • Las Grietas – wydrążone przez lawę kanały są doskonałych miejscem na spacer. Formacja skalna składa się z dwóch klifów oddzielonych oceaniczną przepaścią. Krajobraz wypełniają kaktusy i opuncje, a także stare kopalnie soli. Las Grietas jest także świetnym miejscem do nurkowania z rurką, ponieważ woda jest tu nieskazitelnie czysta i spokojna.
 • Park Narodowy Timanfaya – park powstał na terenach wulkanicznych i charakteryzuje go krajobraz niczym z Księżyca. Znajdziecie tam osobliwe formacje skalne i warstwy ziemi w kolorach czerwieni, żółci i pomarańczy.
 • Charco de Los Clicos – jezioro powstałe wewnątrz krateru wulkanicznego zostało ogłoszone Rezerwatem Przyrody. Charakteryzuje je zielony kolor alg morskich kontrastujący z czarnym piaskiem.
 • Jameos del Agua – miejsce absolutnie przepiękne, którego nie możecie przegapić. Jest to jaskinia częściowo ukształtowana przez naturę, częściowo – przez człowieka, w której znajdziecie: salę koncertową, słone jezioro, centrum badawczo-edukacyjne, a nawet bar.

  Jaskinia Jameos del Agua, Lanzarotte, Wyspy Kanaryjskie

 

 • Ogród kaktusów – w ogrodzie znajdziecie ponad 1400 różnorodnych gatunków kaktusów, które zostały sprowadzone z całego świata.