Skip to content

Niewiele jest wysp bardziej odizolowanych niż Wyspy Owcze. Gdzieś na zimnym północnym Atlantyku między Islandią, Szkocją i Norwegią. Z dala od wszystkiego innego. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, spektakularna przyroda i wzgórza w każdym wyobrażalnym obliczu zieleni - to właśnie Wyspy Owcze. Sprawdźcie, dlaczego jeszcze warto wybrać się na piękne Wyspy Owcze!

Geograficzne położenie Wysp Owczych

Wyspy Owcze to archipelag składający się z 18 skalistych wysp, oddzielonych wąskimi cieśninami i fiordami. Te wulkaniczne wyspy leżą na północnym Atlantyku mniej więcej w połowie drogi między Szkocją a Islandią. Ich całkowita masa lądowa wynosi 1399 kilometrów kwadratowych, z morską strefą ekonomiczną obejmującą 274 000 kilometrów kwadratowych i prawie 50 000 mieszkańców. Całkowita długość archipelagu z północy na południe wynosi 113 kilometrów, a ze wschodu na zachód 75 kilometrów.

Wyspy Owcze są pochodzenia wulkanicznego. Najwyższym punktem wyspy jest góra „Slættaratindur”, wznosząca się na wysokość 880 metrów nad poziomem morza. Klify stanowią większość z 1117 kilometrów linii brzegowej, a większość miejsc wznosi się na wysokości od 3 do 400 metrów nad poziomem morza. Najwyższy klif, Enniberg, mierzy około 700 metrów od powierzchni oceanu.

Geograficzne oddalenie Wysp Owczych może sprawiać, że wydaje się to nieco tajemnicze. Najbliższe sąsiednie kraje oddalone są o setki kilometrów. Jednak Wyspy Owcze są strategicznie bardzo dobrze usytuowane na szlaku żeglugowym między dwoma najbogatszymi kontynentami na świecie. Ponadto wyspy znajdują się zaledwie kilka godzin lotu od niektórych z największych miast w Europie Północnej.

Podróż na Wyspy Owcze

Na Wyspy Owcze można polecieć bezpośrednio z różnych miast, takich jak Kopenhaga (Dania), Paryż (Francja), Reykjavik (Islandia), Edynburg (Szkocja), Oslo (Norwegia) i Bergen (Norwegia). Istnieją również loty sezonowe z miejsc takich jak Barcelona, Wyspy Gran Canaria i Majorka.

Loty z Reykjaviku, Edynburga i Oslo na Wyspy Owcze liniami Atlantic Airways trwają około godziny, a loty z Kopenhagi liniami Atlantic Airways lub Scandinavian Airlines trwają tylko dwie godziny. Bezpośrednie loty z Paryża na Wyspy Owcze liniami Atlantic Airways trwają dwie godziny i 45 minut. Każdego dnia z Kopenhagi na Wyspy Owcze odbywa się od dwóch do czterech bezpośrednich lotów, w zależności od sezonu.

Międzynarodowe loty odbywają się na lotnisko Vágar, które zostało otwarte w 1943 roku. Zostało zbudowane i obsługiwane przez armię brytyjską podczas drugiej wojny światowej. Wtedy pas startowy miał 1096 metrów. Wielka Brytania przekazała lotnisko mieszkańcom Wysp Owczych zaledwie rok po wybudowaniu lotniska. Nowy terminal został otwarty w 2014 roku i obecnie lotnisko oferuje wszystkie potrzebne w podróży usługi. Sprawdźcie naszą ofertę lotów!

 

Pogoda i klimat na Wyspach Owczych

Wielu podróżników zaskakuje względna łagodność pór roku na Wyspach Owczych. Pomimo położenia wysp na północnej szerokości geograficznej, lata są chłodne ze średnią temperaturą 13°C, a zimy łagodne ze średnią temperaturą 3°C. Klimat ten, sklasyfikowany jako morski subarktyczny jest pod wpływem silnego ocieplającego wpływu Oceanu Atlantyckiego, który wytwarza Prąd Północnoatlantycki.

Wyspy są na ogół wietrzne, pochmurne i chłodne przez cały rok. Różnice w wysokości, prądy oceaniczne, topografia i wiatr oznaczają, że klimat jest bardzo zróżnicowany, mimo że odległości między lokalizacjami są niewielkie. To sprawia, że pogoda jest nieprzewidywalna i bardzo zmienna.
Letnie dni przynoszą długie godziny nasłonecznienia (19 godzin i 45 minut w najdłuższy dzień). Natomiast dni w zimie mogą trwać zaledwie 5 godzin.

Najlepszy czas na odwiedzenie Wysp Owczych

Najlepszym czasem na odwiedzenie Wysp Owczych jest okres od kwietnia do września. Dni są zazwyczaj długie i można spodziewać się niewielkich opadów. Wysoki sezon turystyczny trwa od maja do czerwca.

Wodospad Mulafossur, wyspa Vagar, Wyspy Owcze, Dania

Co spakować na Wyspy Owcze?

Na Wyspach Owczych pogoda jest prawie zawsze kapryśna. Tak więc najmądrzejszą rzeczą, jaką możecie zrobić, pakując się na podróż na Wyspy Owcze, jest zabranie ze sobą dobrej i ciepłej odzieży bez względu na to, kiedy odwiedzacie wyspy. Najważniejszą radą dotyczącą ubierania się w klimacie Wysp Owczych jest noszenie warstw. Oto kilka ubrań, które zdecydowanie powinniście spakować do bagażu, jeśli chcecie wybrać się na wycieczkę na świeżym powietrzu:

 • Dobre buty turystyczne
 • Ciepłe skarpetki
 • Lekką wełnianą koszulkę
 • Kurtkę przeciwdeszczową
 • Spodnie wiatroodporne
 • Ciepły sweter – wełniany lub polarowy
 • Czapka

To niezbędne elementy garderoby na Wyspach Owczych, niezależnie od pory roku. Ważną rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że wiatr będzie odczuwalny jako chłodniejszy niż rzeczywista temperatura.

Okrywanie piękna na Wyspach Owczych

Archipelag ma do zaoferowania nie tylko 18 wysp, 11 mierzej i 750 szkierów, ale także może pochwalić się zapierającymi dech w piersiach wodospadami, z których niektóre zanurzają się bezpośrednio w morzu, a także charakterystyczną roślinnością z kolorowymi kwiatami, mchami i grzybami. Sprawdźcie, co szczególnie warto zobaczyć na tych wyspach!

 • Leitisvatn

Leitisvatn lub Sørvágsvatn na wyspie Vágar jest największym śródlądowym jeziorem na Wyspach Owczych. Rozciąga się na kilka kilometrów niedaleko wybrzeża i wpada bezpośrednio do Oceanu Atlantyckiego przez wodospad Bøsdalafossur. Łatwa wycieczka (ok. 3 km w każdą stronę) rozpoczyna się na małym parkingu tuż za Miðvágur - stąd idzie się już właściwie wzdłuż jeziora. Dopiero pod koniec, kiedy wchodzi się na klify, robi się nieco trudniej. Ale widok z góry rekompensuje wszystko.
Stojąc w słońcu na klifach i podziwiając ten cud natury, będziecie zachwyceni. I już choćby z tego powodu warto będzie wybrać się w ten odległy zakątek świata. Na wyspie Vágar znajduje się również międzynarodowe lotnisko Wysp Owczych. Możecie więc zaplanować Leitisvatn jako początek swojej podróży po wyspach - lub jako jej zwieńczenie.

 • Gásadalur - mistyczny wodospad

Nie mniej spektakularny jest wodospad Múlafossur, który jest również na wyspie Vágar. Położony niedaleko wioski Gásadalur wodospad spada z klifów do otwartego morza. Możecie podziwiać scenerię w całym jej pięknie - z wodospadem, wioską położoną na zielonych łąkach powyżej i górą Heinanøva w tle.
Jeszcze dziesięć lat temu Gásadalur był jednym z najbardziej odizolowanych miejsc na świecie, dostępnym tylko pieszo i helikopterem. Jednym z niewielu połączeń ze światem zewnętrznym był listonosz, który trzy razy w tygodniu odbywał uciążliwą podróż przez góry. Następnie, w 2006 roku, otwarto tunel - i od tego czasu można tu wygodnie dojechać autobusem lub samochodem. Ale stary szlak turystyczny z Bøur nadal istnieje. A jeśli jesteście przyzwyczajeni do trudnych wycieczek, nadal możecie podążać śladami listonosza!

 • Gjógv - miejsce nad wąwozem

Wyspy Owcze są wyspami wulkanicznymi i prawie wszędzie można znaleźć wysokie klify opadające stromo do morza. Jednakże mieszkańcy małej wioski Gjógv mieli szczęście. Natura stworzyła tu w skale 200-metrowy wąwóz, który do dziś służy jako naturalny port. Od tego wąwozu wzięła się też nazwa wioski: Gjógv to farerskie słowo oznaczające wąwóz. Najlepszy widok na całą miejscowość można uzyskać z przeciwległego brzegu wąwozu podczas krótkiej wędrówki wzdłuż klifów.

Gjógv, Wyspy Owcze

 • Tórshavn - stolica wyspy

Stolica wyspy, Tórshavn, jest jedną z najmniejszych stolic na świecie, liczącą 20 000 mieszkańców. To, co w Europie Środkowej uchodzi za małe miasteczko, jest gospodarczym i kulturalnym centrum Wysp Owczych. I to nie jest jedyny powód, dla którego wizyta jest koniecznością!
W Tórshavn znajdziecie wiele miłych restauracji i kawiarni, a także możecie zrobić zakupy w małych sklepach i butikach. Znaną na całym świecie marką z Wysp Owczych jest na przykład marka Guðrun & Guðrun. Na środku małej ulicy handlowej Niels Finsensgøta dwaj założyciele sprzedają swoje tradycyjne, wzorzyste swetry z dzianiny.
Szczególnie piękne są małe uliczki na półwyspie Tinganes tuż przy malowniczym wschodnim porcie. Tam znajduje się Løgting, jeden z najstarszych wciąż istniejących parlamentów na świecie, a także rząd Wysp Owczych. Koniecznie trzeba przespacerować się małymi uliczkami i minąć maleńkie domki z typowymi dachami z trawy. Niedaleko od katedry znajduje się też rzecz szczególna: ponieważ na wyspach praktycznie nie ma drzew, park miejski Tórshavn jest największym "lasem" na Wyspach Owczych.

Torshavn, Stolica Wysp Owczych

 • Kirkjubøur - stare centrum kultury

Dziś w Kirkjubøur mieszka zaledwie kilka osób. W średniowieczu ta mała wioska niedaleko Tórshavn była kościelnym i kulturalnym centrum archipelagu, a nawet siedzibą biskupa. Ruiny katedry Magnusa do dziś przypominają o jej ówczesnym znaczeniu. Ale nie tylko ruiny i typowe domy z zielonymi dachami i czerwonymi oknami są warte zobaczenia w Kirkjubøur. Nadal można tu znaleźć najstarszy wiejski kościół na Wyspach Owczych i najstarszy w Europie drewniany dom, który wciąż jest zamieszkany.
Do XII-wiecznego królewskiego gospodarstwa tuż obok ruin katedry można wejść przez pięknie rzeźbione drewniane drzwi - motyw węża zdobi malowaną drewnianą kolumnę obok wejścia. Drewniana fasada jest chroniona przed warunkami atmosferycznymi przez typową powłokę z czarnej smoły. Obecnie na dziedzińcu znajduje się małe muzeum folkloru.

Kirkjubøargarður, Wyspy Owcze

 • Saksun - malownicza wioska muzealna

Podczas podróży po Wyspach Owczych wielokrotnie natkniecie się na tzw. drogi jaskierowe (Buttercup Routes). Są one oznaczone żółtym kwiatem na znakach drogowych i zazwyczaj prowadzą wzdłuż małych dróg z zapierającymi dech w piersiach widokami. Jedna z takich tras prowadzi przez całą północną część głównej wyspy Streymoy do Saksun. Wciąż mieszka tu 14 mieszkańców, którzy codziennie mogą cieszyć się widokiem laguny w fiordzie u stóp wioski. Podczas odpływu można spacerować wzdłuż piaszczystego brzegu laguny wokół cypla. Oprócz ładnych domków z dachami pokrytymi trawą i małego kościółka warto zobaczyć Dúvugarðar, czynną farmę owiec, która służy również jako muzeum.

Wioska Saksun, Wyspy Owcze, Dania

 • Bøur - wieś, w której czas stoi w miejscu

W drodze do Gásadalur automatycznie przejeżdżacie przez małą wioskę Bøur. Mimo że od dawna jest tu droga, czas jakby stanął w miejscu. Nie bez powodu wioska uważana jest za jedną z najładniejszych na wyspie. Widok rozpościera się aż do ptasiej wyspy Mykines, gdzie mieszkają puffiny. A jeszcze wcześniej można zobaczyć formacje skalne Tindhólmur i skalną bramę Drangarnir. W połączeniu z zabytkowymi domkami z dachami z trawiastej darni, to kolejny piękny krajobraz na pocztówkę z wakacji.