Skip to content
Aktualizacja: 31/05/2022

Podziel się na:

Dodatkowe koszty podróży mogą być nieprzyjemnym zaskoczeniem. Wszyscy wiemy, że opłaty za bagaż w lotach mogą okazać się dość kosztowne, szczególnie jeśli podróżujecie jako rodzina z dziećmi lub jako sportowcy, którzy muszą zapłacić za kilka dodatkowych sztuk bagażu. Aby Wasz ekwipunek nie musiał być przysłowiową łyżką dziegciu w beczce miodu, to przeczytacie nasz przewodnik. Opowiemy w nim o możliwości wysyłce bagażu kurierem, czyli ciekawym sposobie na oszczędności.

Podczas gdy kawa i przekąski na lotnisku są oczywistymi dodatkami, których należy unikać, innym dodatkowym kosztem, o którym należy pamiętać, jest cena bagażu rejestrowanego. Linie lotnicze mogą pobierać wygórowane kwoty, jeśli chcecie zabrać ze sobą coś więcej niż plecak lub przedmiot osobisty. Wiele firm organizuje wysyłkę walizek za granicę, często za niższą opłatę w porównaniu do tej, którą trzeba by było zapłacić w linii lotniczej.

Okazuje się, że często taniej jest wysłać bagaż z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli podróżujecie w parze lub jesteście rodziną latającą na krótkich dystansach. W mniej więcej w jednej trzeciej przypadków taniej jest wysłać bagaż. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest uniknięcie czekania na karuzeli na lotnisku, aby odebrać swoje bagaże.

Nie macie jeszcze pomysłu na wakacje? Przeczytajcie nasz artykuł o wiosennych podróżach na każdą kieszeń!


Jak dokładnie działa wysyłka bagażu kurierem?

 

Usługa od drzwi do drzwi

Przekazywanie bagażu to dobry sposób na przewóz rzeczy osobistych na całym świecie bez konieczności ich noszenia. Spójrzmy prawdzie w oczy — ograniczenie do 20 kg nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli podróżujecie z dziećmi. Od niekończącej się kolejki przy stanowisku odprawy po czekanie w karuzeli bagażowej w miejscu docelowym, nie wspominając o niespokojnym oczekiwaniu, aby sprawdzić, czy bagaże rzeczywiście dotarły na lot — można zaoszczędzić sporo cennego czasu i energii, dając więcej czasu do spędzenia przy basenie, na plaży, na polu golfowym lub na stoku.

Bagaż

 

Dlaczego lepiej mieć dostarczone walizki?

Wiele osób nadal woli mieć przy sobie bagaż na wakacje. Jednakże korzystając z linii lotniczych takich jak Ryanair, EasyJet, Monarch, czy Wizzair może to być bardzo kosztowne, zwłaszcza w przypadku ukrytych opłat za nadbagaż na lotnisku.

 

Przygotowanie i wysyłka

Każda z walizek będzie potrzebować etykiety wysyłkowej, aby dostarczyć ją do miejsca przeznaczenia. Etykiety można otrzymać na trzy sposoby:

  • wydrukować je w staromodny sposób,
  • zdecydować się na wysłanie etykiet cyfrowych na telefon,
  • złożyć zamówienie w firmie przewozowej o przesłanie wstępnie wydrukowanych etykiet.

Musicie bezpiecznie przymocować je do torby i na wszelki wypadek umieścić kopię etykiety wewnątrz torby. Wasze walizki będą podróżować daleko, więc dobrze upewnić się, że nie zaginą! Jeśli etykieta nie jest prawidłowo przymocowana, istnieje ryzyko odpadnięcia podczas transportu. Bez etykiety dostawa prawdopodobnie zostanie opóźniona, a nawet może zostać zgubiona w trakcie procesu. Wasz bagaż odbierany jest z domu lub biura, a Wy jedziecie prosto do kontroli bezpieczeństwa i paszportowej. Kurier danej firmy odbiera bagaż i zawozi go do miejsca przeznaczenia.

 

Nadzór nad podróżą

Pewnie zaskoczeni będziecie, jak dziwnie podróżuje się bez bagażu. Wiele firm oferuje możliwość śledzenia Waszej przesyłki, a także powiadomienia, gdy bagaż dotrze na miejsce.

 

Powrót do domu

Przy wyjeździe z hotelu, bagaż musi być w recepcji hotelu lub u konsjerża do 9:00 czasu lokalnego w dniu odbioru bagażu. Firma, z której usług będziecie korzystać, prosi zazwyczaj o poinformowanie recepcji lub concierge, że bagaż zostanie odebrany tego dnia i przekazanie go kurierowi. Rzeczy są zabierane, a w zamian przekazywany jest protokół.

 

Ile trwa taka dostawa?

Każdy kraj różni się czasem tranzytu dostawy, ale na stronie internetowej można sprawdzić, ile czasu zajmie usługa po dokonaniu rezerwacji, aby zapewnić terminową dostawę. Większość dostaw w Europie realizowana jest w ciągu 3-5 dni roboczych i 5-7 dni roboczych poza UE. W transporcie czasami zdarzają się rzeczy, na które nie ma wpływu. Mimo że firmy gwarantują, że 99% dostaw jest dostarczanych na czas, mogą pojawić się problemy.

 

Jakie są inne sposoby na oszczędności w zakresie bagażu?

Jeśli nie jesteście przekonani do rozwiązania, które polega na wysyłce bagażu kurierem, to nic straconego. Przygotowaliśmy dla Was listę 10 najlepszych porad dotyczących tego jak zaoszczędzić na bagażu!

Lista pakowania przed wyjazdem

1. Latajcie liniami lotniczymi, które nie pobierają opłat za bagaż rejestrowany

Jeśli chcecie swobodnie spakować bagaż, nie martwiąc się o koszty, poszukajcie linii lotniczej, która nie pobiera opłat za bagaż. Najczęściej jednak nie będą to tanie linie lotnicze, ale warto sprawdzić, czy opłata za bilet i dodatkowo za bagaż nie będzie wyższa niż opłata za bilet z bagażem wliczony w cenie. Warto też pamiętać, że „droższe” linie lotnicze często latają na lotniska bliżej centrum miasta, co w efekcie zapewni Wam oszczędność na transporcie do hotelu czy miejsca zamieszkania.

2. Włóżcie ciężkie przedmioty do bagażu podręcznego

Jednym z powodów, dla których bagaż jest tak drogi, są ograniczenia wagowe. Jeśli przekroczycie określoną wagę w bagażu rejestrowanym, oznacza to dodatkową opłatę. Warto więc rozważyć spakowanie wszystkich rzeczy tak, aby nie przekroczyć danego limitu w żadnej z nich. Zastanówcie się, czy możecie przełożyć do bagażu podręcznego coś, co sprawi, że nie będziecie musieli ponosić dodatkowych kosztów. Bagaż podręczny rzadko jest ważony, więc możecie użyć małej walizki na kółkach, aby zabrać ze sobą najcięższe przedmioty. To może być ryzykowny, ale czasami działający sposób na oszczędności.

3. Spakujcie się dobrze

Najlepszym sposobem na uniknięcie płacenia za bagaż rejestrowany jest nieodprawianie bagażu! Zadzwońcie do hotelu z wyprzedzeniem, aby sprawdzić, czy mają darmowe przedmioty, których nie będziecie musieli pakować — na przykład suszarkę do włosów. Ponadto, pakując się, zaplanujcie dobrze to, czego będziecie potrzebować, aby nie zabierać ze sobą niepotrzebnych rzeczy. Ciekawym rozwiązaniem jest również stworzenie garderoby "kapsułowej", która pozwoli Wam skomponować wiele zestawów ubrań z niewielu elementów.
Jeśli podróżujecie z grupą, podzielcie się sprzętami, którymi musicie zabrać. Raczej nie będzie Wam potrzebnych 6 aparatów fotograficznych, 3 suszarki i 2 żelazka. Ustalcie wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnych powtórzeń!

Jako specjaliści od podróży przygotowaliśmy dla Was artykuł, w którym radzimy, co należy zabrać na tanie loty z ograniczonym bagażem!


4. Użyjcie sztuczki z plastikową torbą

To sztuczka, której możecie użyć gdy na przykład zakupicie większą ilość pamiątek, niż planowaliście. Najczęściej bezpłatnie można zabrać tylko jedną sztukę bagażu podręcznego. Nie dotyczy to jednak rzeczy, które kupiliście w strefie bezcłowej. W efekcie możecie zabrać ze sobą bagaż podręczny oraz plastikową torbę pełną bezcłowych przedmiotów. Zanim wsiądziecie do samolotu, wkładacie wszystkie rzeczy z plecaka/torebki do plastikowej torby. Nikt nigdy nie sprawdza tych toreb, więc jest to sposób na awaryjne rozwiązanie, gdy podczas podróży nakupicie za dużo pamiątek dla siebie lub bliskich!

5. Zapoznajcie się z opłatami za bagaż i zasadami dotyczącymi wagi linii lotniczych
Przed przybyciem na lotnisko sprawdźcie opłaty za bagaż, zasady i ograniczenia wagowe swojej linii lotniczej, które mogą się różnić w zależności od miejsca docelowego i rodzaju taryfy. Niektóre linie lotnicze pobierają od pasażerów opłaty nie tylko za bagaż rejestrowany, ale w niektórych przypadkach także za bagaż podręczny. Zwróćcie na to uwagę, rezerwując loty, aby nieprzyjemna niespodzianka nie zepsuła Wam wymarzonych wakacji!


6. Zapłaćcie opłaty za bagaż z góry
Niektóre linie lotnicze oferują zniżkę na bagaż w przypadku wcześniejszego zakupu bagażu podręcznego i rejestrowanego. Na przykład, jeśli kupicie swój bagaż rejestrowany w momencie rezerwacji, to opłata może być dużo niższa, niż przy takim samym bagażu decydując się na lotnisku. Linie lotnicze wiedzą, że będąc na lotnisku, niechętnie zostawicie swoje walizki, więc wiedzą, że mogą naliczyć za to większą opłatę.

Jeśli jednak jesteście w takiej sytuacji, to warto sprawdzić, czy macie możliwość dokonania dodatkowej opłaty za bagaż online za pomocą telefonu komórkowego. Większość lotnisk oferuje bezpłatne WiFi, a będziecie mogli zaoszczędzić nawet od 40 do 50 procent w porównaniu z opłatą w kasie. Warto sprawdzić dostępne opcje, przed dokonaniem decyzji!


7. Noście swój sprzęt
Jeśli podróżujecie zimą lub macie bardzo fajną i pojemną kurtkę, to dobrym rozwiązaniem może być pomieszczenie sprzętów w kieszeniach. Nie mamy na myśli spakowanie suszarki do kurtki, ale już przełożenie słuchawek, telefonu i małego aparatu do kieszeni może zaoszczędzić sporo miejsca w plecaku. Może wydawać się to oczywistym rozwiązaniem, ale często będąc w pędzie podróży, można o nim zapomnieć.

Przeczytajcie nasz poprzedni artykuł, by poznać więcej trików na pakowanie bagażu podręcznego!

8. Wykorzystajcie darmowe przedmioty
Na przykład kiedy podróżujecie z maluchami, to zawsze warto dołożyć kilka rzeczy do przedmiotów, które i tak musicie zabrać. Unieście go w worku marynarskim, a zawsze będziecie mogli spakować wokół niego kilka innych rzeczy. Podobna sytuacja ma miejsce jeśli podróżujecie ze sprzętem sportowym. Jeśli pakujecie deskę snowboardową, to dorzućcie rękawice, kaski, a nawet buty. To duża oszczędność miejsca, a co za tym idzie, dodatkowych opłat za bagaż.

9. Zarezerwujcie wyższą klasę
W przypadku wielu lotów cena biletu pierwszej klasy może być na tyle zbliżona do ceny biletu klasy ekonomicznej, że różnica zapewnia bezpłatny limit bagażu. To świetna zachęta do podróżowania w dobrym stylu! Sprawdźcie dostępne opcje, a może okazać się, że zaoszczędzicie na luksusowej podróży!

10. Programy lojalnościowe linii lotniczych
Być może wiecie, że osoby często podróżujące samolotami, posiadające kartę w programach lojalnościowych linii lotniczych, są zwolnione z opłat bagażowych. Większość przewoźników należących do sojuszu linii lotniczych honoruje karty pasażerów, którzy posiadają status u jednego ze swoich partnerów. To może być sposób na zaoszczędzenie na bagażu!