Skip to content
Aktualizacja: 19/07/2022

Podziel się na:

Czy zastanawialiście się kiedyś z którego miasta w Polsce są najtańsze loty za granicę? To dobre pytanie biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki rozmiar naszego kraju. Zazwyczaj czas podróży między najbliższymi lotniskami nie jest większy niż 3/4 godziny, więc może warto pokusić się o krótką wyprawę samochodem, aby zaoszczędzić sporo z wakacyjnego budżetu?


Sprawdźcie, które lotniska polski mają najtańsze loty za granicę i już dziś zacznijcie planować swoje wakacje!

 

1. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice

IATA – KRK
ICAO – EPKK
Liczba pasażerów (2019) – 8.41 miliona

Lotnisko w Krakowie znajduje się na zachód od Krakowa we wsi Balice. Jest to drugie najbardziej ruchliwe lotnisko w Polsce pod względem liczby pasażerów, ustępując pierwszeństwa jedynie Lotnisku Chopina w Warszawie. Do lotniska łatwo dojechać zjazdem Balice II z autostrady A4. Odległość Kraków Airport od centrum Krakowa wynosi 15 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Krakowa zajmuje około 25 minut w zależności od natężenia ruchu. Taksówka to najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do i z lotniska w Krakowie. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Krakowa to około 100 zł.

28 września 2015 r. oddano do użytku nowy, nowoczesny terminal, jednocześnie oddając do użytku nowy dworzec Kraków Airport. Terminal to budynek trzykondygnacyjny. Na parterze (Piętro 0) znajduje się hala przylotów i odpraw, na pierwszym piętrze (piętro 1, 18 bramek) znajduje się odprawa bezpieczeństwa i hala odlotów. Na dworzec kolejowy lotniska można dostać się przez 1. piętro. Natomiast na 2. piętrze znajduje się punkt obserwacyjny.

Lotnisko w Krakowie posiada parking podzielony na strefy: krótkiego i długiego postoju. Można również skorzystać z bezpłatnego postoju do 10 minut w ramach usługi Kiss&Fly. Ceny na parkingu różnią się, ponieważ do wyboru jest również zadaszony parking wielopoziomowy. Istnieje możliwość rezerwacji miejsca postojowego online, co z pewnością wychodzi korzystniej cenowo.

Jakie linie lotnicze latają do i z lotniska w Krakowie?

 • WizzAir
 • Ryanair
 • easyJet
 • LOT
 • Norwegian
 • Lufthansa

Jakie są średnie ceny lotów z Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice?

✈️ Norwegia, Oslo – od 77 zł
✈️ Austria, Wiedeń – od 82 zł
✈️ Wielka Brytania, Londyn – od 82 zł
✈️ Szwecja, Sztokholm – od 82 zł
✈️ Czechy, Praga – od 82 zł

Sprawdźcie więcej informacji o lotnisku Kraków-Balice w naszym dedykowanym artykule

 

2. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach

IATA – KTW
ICAO –  EPKT
Liczba pasażerów (2019) – 4.84 miliona

Lotnisko w Katowicach to dawna wojskowa baza lotnicza, wykorzystywana do lotów pasażerskich od 1966 roku. Lotnisko jest bazą dla tanich przewoźników Ryanair i Wizz Air oraz linii czarterowych Enter Air i Smartwings Poland. Katowice Airport jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Polsce, dlatego, że aglomeracja katowicka jest największa w kraju, co zapewnia dużą liczbę turystów.

Lotnisko znajduje się na północ od miasta. Samochodem lotnisko jest łatwo dostępne ze wszystkich kierunków drogą ekspresową S1. Odległość z Lotniska w Katowicach do centrum miasta wynosi 33 kilometry. Samochodem dojazd do centrum Katowic zajmuje 30 minut. Taksówka to najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do i z lotniska w Katowicach. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Katowic to około 170 zł.

Katowice Airport składa się z trzech terminali, znanych jako Terminal A, Terminal B (Odloty) i Terminal C (Przyloty). TA i TB są ze sobą połączone. Znajdziecie tam stanowiska odprawy i kontrolę bezpieczeństwa. Na pierwszym piętrze Terminalu B znajduje się kilka restauracji i barów, a także okienko wypożyczalni samochodów Panek. Terminal C to hala przylotów Katowice Airport.

Jakie linie lotnicze latają do i z lotniska w Katowicach?

 • Wizz Air
 • Ryanair
 • LOT
 • Lufthansa
 • Transavia
 • Smartwings Polska
 • Enter Air

Jakie są średnie ceny lotów z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach?

✈️ Norwegia, Oslo – od 77 zł
✈️ Niemcy, Dortmund – od 77 zł
✈️ Włochy, Mediolan – od 82 zł
✈️ Holandia, Eindhoven – od 130 zł

Sprawdźcie więcej informacji o lotnisku Katowice-Pyrzowice w naszym dedykowanym artykule

 

3. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

IATA – GDN
ICAO – EPGD
Liczba pasażerów (2019) – 5.38 miliona

Jak wszyscy dobrze wiemy, Gdańsk to miasto liczące 470 000 mieszkańców, położone nad Morzem Bałtyckim na północy Polski. Port Lotniczy Gdańsk znajduje się na zachód od Gdańska, najbliższa autostrada to droga ekspresowa S6 (E28). Odległość z lotniska w Gdańsku do centrum Gdańska wynosi 16 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Gdańska zajmuje 25 minut. Niedaleko lotniska znajdują się także Sopot i Gdynia. Taksówka to najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do i z lotniska w Gdańsku. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Gdańska to około 90 zł.

Port Lotniczy Gdańsk składa się z dwóch terminali. Stary terminal T1 jest używany tylko dla kilku lotów wychodzących (poza Schengen),a a nowy Terminal 2 Portu Lotniczego Gdańsk jest otwarty 24 godziny na dobę. Terminal 1 jest połączony z Terminalem 2 przejściem. Większość lotów na lotnisku w Gdańsku obsługiwana jest przez Wizz Air i Ryanair.

Jakie linie lotnicze latają do i z lotniska w Gdańsku?

 • Wizz Air
 • Ryanair
 • Scandinavian Airlines
 • LOT
 • Lufthansa

Jakie są średnie ceny lotów z Portu Lotniczego w Gdańsku im. Lecha Wałęsy?

✈️ Szwecja, Sztokholm – od 76 zł
✈️ Norwegia, Oslo – od 77 zł
✈️ Dania, Kopenhaga – od 77 zł
✈️ Niemcy, Hamburg – od 82 zł
✈️ Austria, Wiedeń – od 82 zł

Sprawdźcie więcej informacji o lotnisku w Gdańsku w naszym dedykowanym artykule

 

4. Port lotniczy Warszawa-Modlin

IATA – WMI
ICAO – EPMO
Liczba pasażerów (2019) – 3.11 miliona

Port Lotniczy Warszawa Modlin jest drugim portem lotniczym miasta, po Lotnisku Warszawa. Lotnisko zostało tymczasowo zamknięte w grudniu 2012 r., a od 30 września 2013 r. Ryanair wznowił loty pasażerskie do i z Lotniska Warszawa-Modlin. Ryanair w największym stopniu przyczynił się do sukcesu tego taniego portu lotniczego.

Port Lotniczy Warszawa Modlin znajduje się na północny zachód od Warszawy i jest łatwo dostępny drogą ekspresową S7 między Warszawą a Gdańskiem. Tą drogą można dojechać do centrum Warszawy, biegnie ona równolegle do Wisły. Odległość z Lotniska Warszawa-Modlin do centrum Warszawy wynosi 38 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Warszawy zajmuje 35 minut. Taksówka to najszybszy i najwygodniejszy sposób na dotarcie do i z Lotniska Warszawa/Modlin. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Warszawy to około 160 zł. Warto rozważyć dojazd busami, które wyruszają z centrum Warszawy. Dokładny rozkład znajdziecie na stronach przewoźników. Port Lotniczy Warszawa Modlin oferuje różne opcje parkingów - od tych premium po dużo tańsze opcję. Ponadto w pobliżu lotniska dostępne są alternatywne opcje parkowania. Warto wykupić parking online, aby uzyskać najniższą cenę.

Lotnisko posiada jeden nowy i nowoczesny terminal - po prawej stronie znajduje się hala odlotów i stanowiska odpraw, a po lewej hala przylotów. Bezpośrednio przed budynkiem lotniska znajdują się przystanki autobusowe, parking P1 oraz restauracja Eat & Fly.

Jakie są średnie ceny lotów z Portu Lotniczego Warszawa-Modlin?

✈️ Szwecja, Sztokholm – od 77 zł
✈️ Norwegia, Oslo – od 77 zł
✈️ Austria, Wiedeń – od 82 zł
✈️ Belgia, Bruksela – od 82 zł

Sprawdźcie więcej informacji o lotnisku w Warszawa-Modlin w naszym dedykowanym artykule.

 

5. Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego

IATA – POZ
EPPO – ICAO
Liczba pasażerów (2019) – 2.38 miliona

Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego jest jednym z najstarszych lotnisk w Polsce. Położone jest równolegle do ulicy Bukowskiej (droga krajowa 307). Port Lotniczy Poznań jest siódmym lotniskiem w Polsce pod względem liczby pasażerów. Poznański Port Lotniczy położony jest na zachód od centrum miasta w sąsiedztwie miejscowości Ławica. Odległość z poznańskiego lotniska do centrum Poznania wynosi 7 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Poznania zajmuje 15 minut. Taksówka to najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do i z lotniska w Poznaniu. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Poznania to około 40 zł.

Rozbudowany terminal pasażerski został oficjalnie otwarty 28 maja 2012 roku. Podzielony jest na Terminal 3 (Przyloty/Przyloty) i Terminal 2 (Odloty/Odloty). Od 13 czerwca 2022 nastąpiły zmiany – istniejąca strefa Kiss&Fly w budynku Port zmieniła się w strefę płatną. Opłata za postój do 10 minut to 5 złotych. Stworzona została natomiast Strefa Wolnego Parkowania co oznacza, że można parkować na czas odebrania pasażerów podróżujących drogą lotniczą. Strefa jest pod nadzorem służb miejskich, które zareagują w przypadku nieuzasadnionego pozostawienia pojazdów. Strefa znajduje się w odległości 100 metrów od terminalu.

Jakie linie lotnicze latają do i z lotniska w Poznaniu?

 • Ryanair
 • Wizz Air
 • LOT
 • Lufthansa
 • Scandinavian Airlines

Jakie są średnie ceny lotów z Portu Lotniczego Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego?

✈️ Szwecja, Sztokholm – od 77 zł
✈️ Norwegia, Oslo – od 77 zł
✈️ Dania, Billund – od 82 zł
✈️ Wielka Brytania, Londyn – od 121 zł
✈️ Węgry, Budapeszt – od 150 zł

Sprawdźcie więcej informacji o lotnisku w Poznań-Ławica w naszym dedykowanym artykule

 

6. Port lotniczy Wrocław-Strachowice

IATA – WRO
ICAO – EPWR
Liczba pasażerów (2019) – 3.55 miliona

Port Lotniczy Wrocław to nowoczesne lotnisko, który obsługuje wiele lotów linii Ryanair i Wizz Air. Port Lotniczy Wrocław znajduje się na zachód od miasta i można do niego dojechać ulicą Graniczną, do której można dojechać autostradami A4 i A8. Odległość z Portu Lotniczego Wrocław do centrum Wrocławia wynosi 12 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Wrocławia zajmuje 20 minut. Taksówka to najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do i z lotniska we Wrocławiu. Cena za przejazd taksówką z lotniska do centrum Wrocławia to około 75 zł.

Jakie linie lotnicze latają do i z lotniska we Wrocławiu?

 • Ryanair
 • Wizz Air
 • LOT
 • Eurowings
 • Lufthansa

Jakie są średnie ceny lotów z Portu lotniczego Wrocław-Strachowice?

✈️ Dania, Billund – od 77 zł
✈️ Szwecja, Sztokholm – od 82 zł
✈️ Belgia, Bruksela – od 82 zł
✈️ Norwegia, Oslo – od 102 zł

Sprawdźcie więcej informacji o lotnisku w Wrocław-Strachowice w naszym dedykowanym artykule.