Skip to content
Aktualizacja: 26/05/2023

Podziel się na:

Lato w Berlinie jest niesamowicie ekscytujące i pełne wrażeń! To jeden z najlepszych okresów w roku na zwiedzanie miasta pieszo, robienie zdjęć Muru Berlińskiego, lub wspinanie się na Reichstag lub wieżę telewizyjną na Alexanderplatz. Miasto to tętni życiem, oferując różnorodne możliwości zwiedzania, zakupów, rozrywki i doświadczania niemieckiej kultury. Niezależnie od tego, czy interesujecie się historią, sztuką, nauką czy po prostu chcecie cieszyć się atmosferą miasta, Berlin na pewno spełni Wasze oczekiwania. Ponieważ liczba atrakcji jest niemalże nieskończona, to pokażemy Wam najważniejsze i najbardziej atrakcyjne miejsca w tym kosmopolitycznym mieście.

1. Brama Brandenburska

Brama Brandenburska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Berlina. To historyczne miejsce pełne znaczenia dla niemieckiej historii. Zbudowana w latach 1788-1791 Brama Brandenburska była pierwszym budynkiem greckiego odrodzenia w Berlinie. Brama Brandenburska ma 26 metrów wysokości, 65,5 metra długości i 11 metrów głębokości i jest wsparta na dwóch rzędach sześciu kolumn doryckich.

W 1946 roku, wraz z powojennym podziałem Niemiec i Berlina, Brama Brandenburska znalazła się w sektorze sowieckim. Gdy w 1961 r. wzniesiono mur berliński, Brama znajdowała się w strefie zamkniętej w łuku muru, niedostępnej zarówno dla mieszkańców, jak i gości. Gdy runął mur, 22 grudnia 1989 roku zebrało się tu 100 tysięcy ludzi na uroczyste otwarcie Bramy Brandenburskiej – a wkrótce potem tłumy zatłoczyły okolicę, by świętować swój pierwszy wspólny sylwester w tym podzielonym niegdyś mieście. Dziś, bardziej niż jakikolwiek inny charakterystyczny punkt miasta, Brama Brandenburska symbolizuje ponownie zjednoczony Berlin. Spacerując wokół bramy, można poczuć ducha historii i podziwiać wspaniałą architekturę.

2. Muzeum Historii Naturalnej

Jeśli jesteście miłośnikami nauki i przyrody, to Muzeum Historii Naturalnej jest miejscem, które musicie odwiedzić! To największe muzeum przyrodnicze w Niemczech, posiada w swojej kolekcji ponad 30 milionów niesamowitych eksponatów z różnych dziedzin nauki. Można tam zobaczyć skamieniałości dinozaurów, minerały, kolekcje zoologiczne i wiele więcej. To fascynujące miejsce zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Najciekawsze z jej znakomitych kolekcji (niektóre z nich pochodzą z Prus) obejmują przykład Archaeopteryxa (najstarszego znanego ptaka), największą na świecie bryłę bursztynu, Tristana, pierwszy w Europie autentyczny szkielet tyranozaura, wymarłe zwierzęta, takie jak kwaggi i tygrysa tasmańskiego. Absolutną perełką tej kolekcji jest tzw. „mokra kolekcja”, czyli setki tysięcy ryb i stworzeń morskich zakonserwowanych w szklanych słojach. Niektóre mają ponad 100 lat. Jest ich tak dużo, że wypełnia całe specjalnie zaprojektowane pomieszczenie muzeum, z półkami sięgającymi aż do dachu pomieszczenia.

3. Mur Berliński i Checkpoint Charlie

Berlin jest związany z tragiczną historią Muru Berlińskiego, który dzielił miasto na dwie części podczas zimnej wojny. Dziś można zobaczyć pozostałości muru oraz Checkpoint Charlie - słynne miejsce, gdzie można było przechodzić z jednej strony na drugą. To miejsce jest świadkiem dramatycznych wydarzeń i przypomina o ważnych momentach w historii Berlina.

4. Wyspa Muzeów

Wyspa Muzeów to skarb kultury i sztuki w Berlinie. Znajduje się tam pięć najważniejszych muzeów, w tym Muzeum Pergamońskie, Altes Museum, Neues Museum, Bode-Museum i Muzeum Starożytnego Wschodu.

Klasycystyczny budynek Altes Museum, zaprojektowany przez Karla Friedricha Schinkla w 1830 roku, był pierwszym budynkiem muzealnym na wyspie. To właśnie w tym miejscu, po raz pierwszy królewskie kolekcje sztuki zostały pokazane publiczności w specjalnie zaprojektowanym budynku w stylu antycznym.
Trójskrzydłowe Muzeum Pergamońskie autorstwa Alfreda Messela jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Berlinie. Prezentuje zrekonstruowany Wielki Ołtarz Zeusa i słynie ze zbiorów starożytnej architektury.
Bode Museum posiada unikalną kolekcję rzeźb, prezentującą eksponaty od średniowiecza do XIX wieku, w tym dzieła Donatella, Berniniego i Canovy.
Od spektakularnego ponownego otwarcia w 2009 roku budynek Neues Museum mieści wybrane eksponaty z Muzeum Egipskiego i Kolekcji Papirusów, Muzeum Prehistorii i Dawnej Historii oraz Kolekcji Starożytności Klasycznych. Słynne na całym świecie popiersie Nefertiti prezentowane jest w specjalnej ośmiobocznej sali pod północną kopułą.
Podobnie jak starożytna świątynia, Alte Nationalgalerie (Stara Galeria Narodowa) wznosi się nad Wyspą Muzeów na wysokim schodkowym cokole. W Alte Nationalgalerie znajdują się obrazy i rzeźby z czasów klasycyzmu, romantyzmu, impresjonizmu i wczesnej epoki nowożytnej.

Katedra w Berlinie i Wyspa Muzeów

5. Budynek Reichstagu

Reichstag to siedziba niemieckiego parlamentu i jeden z najważniejszych zabytków w Berlinie. Budynek ten charakteryzuje się niezwykłą architekturą, a jego kopuła oferuje zapierający dech w piersiach widok na miasto. Warto odwiedzić Reichstag, aby zobaczyć, jak współczesna polityka Niemiec łączy się z historią i architekturą.

Oryginalny budynek został zaprojektowany przez Paula Wallota, a motywy dekoracyjne, rzeźby i mozaiki są dziełem artysty Otto Lessinga. Reichstag został ukończony w 1894 r., chociaż kultowe poświęcenie „narodowi niemieckiemu” zyskało dopiero w 1916 r., od kiedy to na jego fasadzie widnieje napis Dem Deutschen Volke. Jako ciekawostkę dodamy, że ostatni król Prus i cesarz Wilhelm II uważał budynek za „szczyt złego smaku”.

6. East Side Gallery

East Side Gallery to najdłuższy odcinek pozostałego muru berlińskiego, który został przekształcony w galerię sztuki na wolnym powietrzu. To wyjątkowe miejsce prezentuje mur jako płótno dla artystów z całego świata, którzy stworzyli na nim piękne murale i graffiti. Spacerując wzdłuż East Side Gallery, można podziwiać te niezwykłe dzieła sztuki i jednocześnie odkrywać historię muru oraz transformację, jaką przeszedł Berlin.

7. Charlottenburg Palace

Charlottenburg Palace to jeden z najbardziej okazałych pałaców w Berlinie, który zachwyca swoją architekturą i przepięknym ogrodem. Ten barokowy pałac był rezydencją królewską i oferuje nie tylko możliwość zwiedzania pięknych wnętrz, ale także spaceru po rozległych ogrodach, gdzie można odpocząć i zrelaksować się w otoczeniu natury.

W Neuer Flügel (Nowe Skrzydło) można zobaczyć rokokową salę balową znaną jako Goldene Galerie (Złota Galeria). Warta obejrzenia jest również imponująca ekspozycja pozostałych fragmentów pruskich klejnotów koronnych, wraz z insygniami cesarskimi, a także osobistych skarbów, takich jak misternie zaprojektowane, kunsztowne tabakierki zebrane przez Fryderyka Wielkiego. Gabinet Porcelany w Starym Pałacu oferuje zapierającą dech w piersiach kolekcję najwspanialszej niebiesko-białej porcelany, która zdobi całe pomieszczenie. Jeśli uwielbiacie historię, to odwiedźcie Charlottenburg Palace podczas Waszej wizyty w Berlinie!

Charlottenburg Pałac, Berlin, Niemcy

8. Alexanderplatz

Alexanderplatz w Berlinie Mitte jest jednym z najbardziej znanych placów publicznych w Berlinie – i z pewnością największym. Nazwany na cześć cara Aleksandra I, który odwiedził stolicę Prus w 1805 roku, większość ludzi nazywa to miejsce po prostu Alex. Do lat 50. XIX wieku Alexanderplatz był miejscem parad i ćwiczeń wojskowych, a także miejscem, w którym lokalni rolnicy sprzedawali swoje produkty. Stał się głównym węzłem komunikacyjnym, gdy w 1882 roku otwarta została stacja kolejowa.

Wznosząca się na wysokość 368 metrów berlińska wieża telewizyjna jest najpopularniejszym punktem orientacyjnym miasta. Ale wieża na Alexanderplatz to także najwyższy budynek w Europie otwarty dla publiczności.

Alexanderplatz i wieża telewizyjna, Berlin, Niemcy

9. Muzeum Żydowskie

Muzeum Żydowskie w Berlinie to miejsce, które poświęcone jest historii i kulturze niemieckich Żydów. Muzeum prezentuje bogatą kolekcję eksponatów, fotografii, dokumentów oraz interaktywnych wystaw, które opowiadają historię społeczności żydowskiej w Berlinie i Niemczech.

Odwiedzający mogą również śledzić historię Żydów w Niemczech od średniowiecza do współczesności w multimedialny i interaktywny sposób oraz uzyskać wgląd w różnorodność kultury żydowskiej. To ważne miejsce, które pozwala zgłębić i zrozumieć niemiecką historię związana z judaizmem.


10. Miejski Park Rozrywki (Grunewald)

Miejski Park Rozrywki w dzielnicy Grunewald to idealne miejsce na aktywny wypoczynek latem. W czasach gdy stał mur berliński, Grunewald był największym obszarem leśnym w zachodniej części miasta i był często odwiedzany przez spacerowiczów i rowerzystów.

Dziś w „Zielonym Lesie” jest znacznie spokojniej. Park oferuje wiele tras do spacerów, rowerowych oraz ścieżek do biegania. Można również skorzystać z miejskich plaż, boisk do siatkówki plażowej, wynająć kajak lub po prostu zrelaksować się nad brzegiem jeziora. To miejsce idealne dla miłośników sportu i osób, które pragną spędzić czas na świeżym powietrzu.

11. Katedra Berlińska

Katedra Berlińska, znana również jako Berliner Dom, to imponująca budowla sakralna i jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w mieście. Historia berlińskiej katedry sięga XV wieku. Poprzednie budynki były pierwotnie częścią berlińskiego Pałacu Miejskiego. Na początku XIX wieku czołowy architekt pruski Karl Friedrich Schinkel przekształcił kościół dworski w budowlę klasycystyczną.

Wspaniała kopuła kościoła katedralnego (Berliner Dom) jest jednym z głównych punktów orientacyjnych w berlińskiej panoramie – wyznacza miejsce, w którym znajduje się imponująca bazylika, w której mieści się najważniejszy kościół protestancki w mieście. Katedra oferuje możliwość zwiedzania jej wnętrza, podziwiania wspaniałych malowideł i witraży. Warto także wejść na jej dach, skąd można podziwiać piękne widoki na miasto i pobliską rzekę.

12. Gärten der Welt (Ogrody Świata)

Ten 21-hektarowy ogród położony jest we wschodniej dzielnicy Marzahn. Pierwotnie otwarty w 1987 roku jako Berlin Gartenschau (Berlińska Wystawa Ogrodnicza), po zjednoczeniu został przemianowany na Erholungspark Marzahn (Park Rekreacyjny Marzahn), a następnie na Gärten der Welt, wraz z budową Ogrodów Chińskich w ramach partnerstwa Berlina z miastem Pekin.

Po Ogrodach Chińskich pojawił się Ogród Japoński wraz z małym pawilonem i ogrodem skalnym, Wschodnie Ogrody o tematyce arabskiej, koreański „Seouler Garten” pokryty tradycyjnym koreańskim rękodziełem oraz Ogród Chrześcijański, zdominowany przez podobną do złotej klatki strukturę złożoną z wersetów biblijnych i innych pism w różnych językach europejskich, dzięki czemu zyskał nazwę „Raum der Sprache und des Wortes” lub „Pokój mowy i słowa”.

Gärten der Welt (Ogrody Świata), Berlin, Niemcy

 

13. Ogród Botaniczny w Berlinie

Ogród Botaniczny w Berlinie jest drugim co do wielkości ogrodem botanicznym na świecie, ustępując jedynie Kew Gardens w Anglii. Ogród rozpoczął swoją historię jako ogród kuchenny, w którym uprawiano warzywa i chmiel do warzenia piwa, a w 1879 roku założono Królewskie Muzeum Botaniczne, obejmujące wszystkie dziedziny botaniki.

Sama wielkość ogrodów i bujna gęstość roślinności są imponujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że tak wiele z tych roślin jest zagrożonych w ich naturalnych siedliskach. Upewnijcie się, że maksymalnie wykorzystacie swój dzień i nie przegapcie Wielkiego Pawilonu, który ma 20 metrów wysokości i jest największą szklarnią na świecie. Inne wystawy, które trzeba zobaczyć, to gigantyczne lilie wodne, okazy roślin mięsożernych i piękne storczyki.