Skip to content
Aktualizacja: 31/10/2023

Podziel się na:

Zakopane i Tatry to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Polski, a ich urok w szczególny sposób rozkwita zimą. Ta malownicza miejscowość położona w sercu Tatr przyciąga nie tylko miłośników górskich wędrówek, ale także tych, którzy pragną doświadczyć wyjątkowej atmosfery, jaka panuje w tym regionie podczas białego puchu. Zima w Zakopanem to czas, kiedy góry i miasto ożywają, tworząc niesamowitą scenerię, którą trudno zapomnieć.

Zapraszamy do odkrycia tej magicznej krainy, gdzie przyroda i kultura splatają się w jedno niezapomniane doświadczenie. Opowiemy o atrakcjach zimowego Zakopanego, wyjątkowych miejscach do narciarstwa, spacerów w górach, czy też o kulinarnych przyjemnościach, jakie oferuje ta okolica. Wspólnie prześledzimy historię Zakopanego i jego związek z Tatrami, oraz dowiemy się, dlaczego ta okolica od dziesięcioleci przyciąga turystów z całego świata. Witajcie w sercu Tatr, gdzie zima jest wyjątkowa!

Historia i dziedzictwo Zakopanego

Zakopane, choć dzisiaj kojarzone głównie z turystyką, ma długą historię osadnictwa. Pierwsze wzmianki o tej okolicy pochodzą już z XIII wieku. Pierwsi mieszkańcy zajmowali się głównie pasterstwem i hodowlą owiec. Teren obecnej miejscowości przez wieki był też areną walki o przetrwanie, ze względu na surowy klimat i trudne warunki życia.

Prawdziwym przełomem w historii Zakopanego była ekspansja turystyki górskiej w XIX wieku. Między innymi dzięki staraniom słynnego wynalazcy i podróżnika Tytusa Chałubińskiego, region zyskał na popularności. W 1873 roku otwarto pierwszy w Polsce schron turystyczny, Schronisko PTTK na Hali Gąsienicowej, co przyczyniło się do wzrostu ruchu turystycznego.

Zakopane to brama do Tatr, a cała okolica jest nierozerwalnie związana z tym wyjątkowym łańcuchem górskim. Miasto jest punktem wyjścia na liczne wędrówki, wspinaczki i narciarstwo w Tatrach. Początkowo, górale stanowili przewodników dla przybywających turystów. Dziś, wizyta w Zakopanem to nie tylko wspaniała okazja do podziwiania tatrzańskich szczytów, ale także do poznania ich historii, przyrody i dziedzictwa kulturowego. Dzięki długiej tradycji osadnictwa, rozwojowi turystyki górskiej, bogatej kulturze lokalnej i bliskiemu związkowi z Tatrami, miasto to stanowi jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej i przyrodniczej mapie Polski.

Przyroda i krajobraz zimowych Tatr

Tatry to nie tylko najwyższe góry Polski, ale także jedne z najpiękniejszych i najbardziej imponujących w Europie. Tatrzański Park Narodowy, obejmujący tę część Karpat, jest miejscem o wyjątkowej urodzie. Charakteryzują się wysokimi szczytami, pięknymi dolinami, krystalicznie czystymi rzekami i jeziorami, oraz malowniczymi wodospadami. W okresie zimowym Tatry przybierają na piękności, kiedy pokrywają się śniegiem i lodem, tworząc niezapomnianą scenerię.
Zimą Tatry stają się prawdziwym cudem natury. Szczyty gór pokrywają się śnieżną pierzyną, a drzewa przybierają malownicze formy pod wpływem śniegu i mrozu. Wschody i zachody słońca nad Tatrami są spektakularne, tworząc niezwykłe odcienie nieba i rozświetlając śnieżne szczyty.

Mimo surowych warunków Tatry stanowią dom dla wielu gatunków zwierząt. Wśród nich można spotkać kozice, świstaki, niedźwiedzie brunatne, a także ptaki drapieżne takie jak orły czy sępy. W okresie zimowym zwierzęta te muszą radzić sobie z trudnymi warunkami i brakiem dostępu do pożywienia. Roślinność tatrzańska jest skromna, ale odporne gatunki roślin przetrwają mroźne miesiące, tworząc malownicze pejzaże z lodowymi wodospadami i szronem pokrytymi drzewami.

Tatrzański Park Narodowy, Polska

Atrakcje turystyczne i kulturalne

Atrakcje turystyczne i kulturalne w Zakopanem sprawiają, że to miasto jest miejscem, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na uroki przyrody, ale także ze względu na bogatą ofertę kulturalną i możliwość zapoznania się z tradycjami góralskimi.

 • Krupówki - serce Zakopanego

Krupówki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ulic w Polsce i serce Zakopanego. To tu skupia się życie miasta, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Krupówki oferują bogatą ofertę sklepów, restauracji, kawiarni oraz stoisk z regionalnymi produktami. Spacer ulicą pełną tradycyjnej architektury góralskiej to obowiązkowa pozycja podczas wizyty w Zakopanem.

 • Muzea i galerie sztuki

Zakopane to również miejsce, które promuje kulturę i sztukę. Miasto oferuje wiele muzeów i galerii, gdzie można poznać historię regionu i zanurzyć się w jego artystyczną atmosferę. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, czy też Galeria Władysława Hasiora to tylko niektóre z miejsc, które warto odwiedzić.

 • Kościoły i kaplice drewniane

W regionie Zakopane znajduje się wiele pięknych kościołów i kaplic, w tym wiele z nich to drewniane świątynie, które wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kościół na Krupówkach, Kaplica na Jaszczurówce czy drewniane kościoły w Chochołowie to miejsca, gdzie można poczuć ducha kultury góralskiej i zobaczyć piękne przykłady architektury sakralnej.

 • Zimowe festiwale i wydarzenia

Zimą Zakopane ożywa dzięki licznym festiwalom i wydarzeniom kulturalnym. Jednym z najważniejszych jest festiwal Sylwestrowy, podczas którego na Krupówkach odbywa się koncert gwiazd polskiej muzyki. Dodatkowo Zakopane organizuje konkursy sportowe, m.in. skoki narciarskie, które przyciągają tłumy widzów. W okresie Bożego Narodzenia odbywają się tradycyjne jarmarki i kiermasze świąteczne, które tworzą wyjątkową atmosferę.

Zakopane, Polska

Aktywności zimowe w Zakopanem

Zimowe Tatry to także idealne miejsce do uprawiania sportów zimowych, w tym narciarstwa, snowboardu, czy skitouringu. Oferują one przepiękne trasy narciarskie, a także liczne szlaki trekkingowe, które prowadzą przez tatrzańskie krajobrazy, umożliwiając turystom odkrywanie uroku tego wyjątkowego regionu.

 • Narciarstwo i snowboarding

Zakopane to mekka narciarzy i miłośników snowboardu. W okolicach miasta znajduje się wiele ośrodków narciarskich, które oferują doskonałe trasy o różnym stopniu trudności, dostosowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Popularne ośrodki narciarskie to m.in. Kasprowy Wierch, Nosal, czy Białka Tatrzańska. Zimą Zakopane przyciąga również miłośników freeride'u, którzy mogą odkrywać nieoznaczone trasy i stoki poza trasami narciarskimi.

 • Wędrówki górskie i trekking

Tatrzański Park Narodowy oferuje liczne szlaki trekkingowe, które są dostępne także zimą. Spacer wzdłuż tatrzańskich ścieżek pozwala odkrywać urok górskich dolin, zamarzniętych wodospadów i malowniczych widoków. Warto jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ze względu na trudniejsze warunki zimowe.

 • Jazda na nartach biegowych

Dla miłośników nart biegowych Zakopane oferuje liczne trasy o różnym stopniu trudności. Zimą można znaleźć piękne szlaki w okolicznych lasach i dolinach, które zapewniają doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Trasy biegowe są starannie przygotowywane, a otaczający krajobraz sprawia, że jazda na nartach biegowych staje się niezapomnianym przeżyciem.

 • Jazda na sankach i kulig

Dla tych, którzy szukają mniej ekstremalnych form rozrywki, Zakopane oferuje jazdę na sankach i kulig. To doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i podziwianie zimowych krajobrazów. Kulig, czyli przejażdżka saniami zaprzężonymi w konie, to także okazja do poznania lokalnych tradycji i kultury góralskiej.

Zakopane zimą to miejsce, które przyciąga miłośników aktywności na świeżym powietrzu, niezależnie od poziomu zaawansowania. Oferuje ono wiele możliwości do zimowej rekreacji, spełniając marzenia każdego, kto pragnie doświadczyć uroku górskiego krajobrazu w okresie zimowym.

Zakopane, Polska

Zakopane nocą

Zakopane nocą to nie tylko restauracje i lokale nocne, ale także bogata oferta kulturalna i spokojna atmosfera, która czyni to miasto jeszcze bardziej urokliwym. Wieczorem można poznać prawdziwy charakter Zakopanego i poczuć jego wyjątkową magię.

 • Restauracje i lokale nocne

Zakopane oferuje bogatą gamę restauracji i lokali nocnych, które ożywiają się po zmroku. Kuchnia tatrzańska to prawdziwa uczta dla podniebienia, oferująca unikalne smaki i aromaty. Wśród regionalnych potraw i przysmaków warto spróbować:

 • Oscypek - to najbardziej rozpoznawalny symbol tatrzańskiej kuchni. Oscypek podawany jest często z żurawiną, tworząc wyjątkowe połączenie smakowe.
 • Bryndza - to ser pochodzący również z mleka owiec, ale o zupełnie innej konsystencji. Bryndza jest miękka i kremowa, doskonała jako smarowidło na chleb.
 • Kwaśnica - tradycyjna zupa kwaszona, gotowana z kapusty kiszonej, mięsa i kiełbasy. To danie rozgrzewające i pełne smaku, idealne na zimowe dni.
 • Placki ziemniaczane - tradycyjne placki ziemniaczane są puszyste w środku i chrupiące na zewnątrz. Podawane są z gulaszem lub sosem pieczeniowym.
 • Kociołek góralski - to danie przygotowywane w żeliwnym garnku nad ogniem lub w piecu. Składnikiem podstawowym jest mięso (często wieprzowe), warzywa, przyprawy i kawałki oscypka.
 • Bundz - tradycyjne danie góralskie, które przypomina placki i jest przygotowywane z mąki, jajek i mleka. Może być podawane z sosem truskawkowym lub borówkowym.
 • Koncerty i imprezy kulturalne

Zakopane jest miejscem, gdzie wieczorem nie brakuje koncertów i imprez kulturalnych. Wielu artystów i muzyków, zarówno lokalnych, jak i zagranicznych, występuje na scenach w mieście. Koncerty góralskiej muzyki, pokazy folklorystyczne, czy koncerty klasyczne są częstymi wydarzeniami w okresie zimy. To doskonała okazja, aby poznać lokalną kulturę i tradycje, a także zanurzyć się w artystyczną atmosferę Zakopanego.

 • Wieczorne spacery i atmosfera miasta po zmroku

Zakopane nocą przybiera zupełnie inną atmosferę. Wieczorne spacery po Krupówkach, które są pięknie oświetlone, pozwalają podziwiać urok tego miejsca w mroku. Ponadto miasto jest przyjemnie ciche i spokojne, co tworzy idealne warunki do romantycznych spacerów. Atmosfera Zakopanego po zmroku jest wyjątkowo przytulna i sprzyja relaksowi i odpoczynkowi po aktywnym dniu.

Zakopane, Polska

Wizyta w Zakopanem

Wybór środka transportu zależy od indywidualnych preferencji oraz dostępności środków transportu w danym terminie. Bez względu na wybraną opcję, Zakopane jest dobrze skomunikowane z lotniskiem w Krakowie, co ułatwia podróż do tego urokliwego miejsca w sercu Tatr Polskich. Oto kilka opcji:

 • Samochodem:
  Najwygodniejszą opcją jest wynajem samochodu na lotnisku. W Krakowie znajduje się wiele wypożyczalni samochodów, które oferują różne modele pojazdów. Po odebraniu wynajętego samochodu należy kierować się na południowy zachód w kierunku Zakopanego, korzystając z autostrady A4 i drogi krajowej DK7. Trasa jest dobrze oznakowana.
 • Autokarem lub autobusem:
  Z lotniska Kraków-Balice można również dojechać do Zakopanego korzystając z połączeń autobusowych. Przy lotnisku znajduje się przystanek autobusowy, skąd odjeżdżają autobusy oferujące połączenia do Zakopanego. Czas podróży autokarem może wynosić około 2-3 godzin, w zależności od trasy i liczby przystanków.
 • Pociągiem i autobusem:
  Alternatywnie, można wybrać się pociągiem z lotniska do Krakowa Głównego (dworzec kolejowy), a stamtąd dostać się do Zakopanego pociągiem lub autobusem. W Krakowie istnieje dobrze rozwinięta sieć połączeń kolejowych i autobusowych, umożliwiająca podróż do Zakopanego.

Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Krakowa, by odwiedzić Zakopane tej zimy!