Skip to content
Aktualizacja: 04/05/2023

Podziel się na:

Zakynthos (znana również jako Zante) to piękna wyspa na Morzu Jońskim, u zachodnich wybrzeży Grecji. Z powierzchnią około 405 metrów kwadratowych jest trzecią co do wielkości z Wysp Jońskich po Kefalonii i Korfu. Niewątpliwie jest to doskonały cel wiosennej podróży. Piękno tego miejsca oraz wspaniałe przyjemne słońce gwarantuje wymarzony urlop bez zgiełku i tłumu turystów.

Wakacje jak w raju czekają na Was na Zakynthos.

Wyspa znana jest z pięknych plaż, w tym Navagio Beach ze starym wrakiem statku, który stał się jednym z najpopularniejszych zabytków w Grecji. Rozrzucone wokół wybrzeża historyczne miejsca, klasztory i kościoły, a także liczne jaskinie i ukryte zatoczki czekają na eksplorację. Zakynthos jest również domem dla zagrożonego żółwia błotnego, który gniazduje na plażach Zakynthos od maja do sierpnia.

Wiosna — czas na podróż na Zakynthos

Ta imponująca rajska wyspa w Grecji jest rozpieszczana przez słońce. Z reguły zimy są łagodne, a lata gorące. Dla miłośników przyrody najlepszym czasem na podróż na Zakynthos jest okres od połowy kwietnia do czerwca, kiedy temperatury wynoszą około 25 stopni, a flora budzi się z zimowego snu. Słońca jest już pod dostatkiem, dni są odpowiednio długie, a klimat jest idealny dla aktywnych urlopowiczów i tych szukających spokoju.

Przyjazd na Zakynthos

Samolotem

Najwygodniejszym sposobem dotarcia na Zakynthos jest samolot. Międzynarodowy port lotniczy Zakynthos (ZTH) znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy i jest obsługiwany przez kilka linii lotniczych. W szczycie sezonu liczne linie lotnicze latają bezpośrednio na wyspę. Sprawdźcie naszą ofertę lotów na Zakynthos:

Promem

Na Zakynthos można również dotrzeć promem z greckiego lądu stałego lub innych greckich wysp. Prom z lądu stałego odpływa z portu Killini na półwyspie Peloponez i trwa około 1 godziny i 15 minut. Dostępne są również promy z pobliskich wysp Kefalonii i Korfu. Możecie zdecydować się na lot na Korfu, korzystając z naszej oferty:Co robić wiosną na Zakynthos?

Na Zakhyntos warto wypożyczyć samochód, ponieważ często do najpiękniejszych plaż i zatok jest to jedyna wygodna forma transportu. Nawet jeśli do niektórych zatok można dojechać tylko drogą szutrową, to spokojnie samochód poradzi sobie z taką nawierzchnią, gdyż są one solidnie utwardzone.
Najlepiej zarezerwować samochód w wypożyczalni będąc jeszcze domu i odebrać go bezpośrednio na lotnisku. Alternatywnie w każdym większym mieście można wypożyczyć skutery, czy quady. Niezależnie od formy transportu, z pewnością warto odwiedzić niżej wymienione atrakcje!

 • Odkryjcie stolicę Chora

Zakynthos Town lub Chora, jak często nazywane są stolice na greckich wyspach, jest największym miastem na wyspie. Ma około 10.000 mieszkańców i jest centrum wyspy ze względu na swój port. Oprócz wielu miłych tawern i kawiarni wzdłuż tętniącej życiem promenady portowej znajdziecie tu również wiele okazji do zakupów. Zakynthos Town jest również domem dla kilku historycznych miejsc i atrakcji kulturalnych. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w tym uroczym miasteczku:

 • Kościół Agios Dionysios

Kościół Agios Dionysios z piękną wolnostojącą dzwonnicą jest głównym kościołem miasta Zakynthos. Jest on poświęcony patronowi wyspy, św. Dionizosowi, którego doczesne szczątki znajdują się w kościele. Kościół znajduje się bezpośrednio przy porcie miasta Zakynthos i zachwyca swoją imponującą architekturą. Co roku, 24 sierpnia, odbywa się duży festiwal ku czci patrona.

 • Zamek Wenecki

Zamek Wenecki to zabytek historyczny, który można znaleźć na wzgórzu z widokiem na urocze przedmieście Bochali. Zamek został zbudowany przez Wenecjan w XV wieku i oferuje zapierający dech w piersiach widok na miasto i morze. Niestety silne trzęsienia ziemi zniszczyły znaczną część zamku, więc teraz do zwiedzania są głównie ruiny. Jednak piękne zalesione tereny są niewątpliwie warte odwiedzenia.

 • Inne zabytki miasta

Warto również zobaczyć Plac Salomona, na północnym krańcu portu. Tutaj mieszkańcy spotykają się, aby porozmawiać na ławkach lub w kawiarniach. Miłośnicy historii znajdą tu także Muzeum Zakynthos, ratusz, bibliotekę historyczną oraz kościół Agios Nikolaos. Drugim ważnym placem miasta jest Plac Markosa w centrum miasta, przy którym znajduje się kościół, który jest jedynym katolickim na Zakynthos.

Zakintos Town, Wyspa Zakintos, Grecja

 • Półwysep Skopos

Półwysep Skopos to południowo-wschodnia część wyspy, pomiędzy miastem Zakynthos a Laganas. Tutaj znajdują się dwie z największych kulturalnych atrakcji Zakynthos. W pobliżu kurortu Argassi można zwiedzić zabytkowy kamienny most zbudowany w XIX wieku przez brytyjskie władze kolonialne i uważany za ważny historyczny punkt orientacyjny wyspy. Prawie połowa mostu, który był kiedyś częścią głównej drogi, nadal spoczywa na brzegu, podczas gdy druga połowa zapadła się w morze.
Około 20 minut jazdy na południe, leżą ruiny XVII-wiecznego klasztoru Panagia Skopiotissa. Punkt ten znajduje się poniżej szczytu góry Skopos i oferuje wspaniały widok na wyspę, aż do sąsiedniej wyspy Kefalonii. Dla miłośników wędrówek dobrym pomysłem jest przejście szlaku. Z Agassi wędruje się przez około 4 godziny dobrze oznakowaną ścieżką tam i z powrotem.
Po męczącej wędrówce warto ochłodzić się na plaży Agios Nikolas, która znajduje się obok słynnej Banana Beach na dalekim południowym wschodzie. Jeśli nie jesteście zbyt zmęczeni, możecie też odwiedzić pobliską małą kaplicę Agios Nikolaos. To idealne miejsce na wiosenny spacer.

 • Wyspa Marathonisi

Marathonisi to mała niezamieszkana wyspa na południowym wybrzeżu wyspy Zakynthos w zatoce Laganas. Jest ona częścią Narodowego Parku Morskiego Zakynthos, który został założony w celu ochrony żółwia Caretta Caretta, który gniazduje na wyspie. Jednym z najbardziej znanych zabytków Marathonisi jest mała skalista wyspa na zachodniej stronie, która kształtem przypomina żółwia. Znajdują się tu również piękne jaskinie morskie, które można zwiedzić oraz doskonałe warunki do snorkelingu. Na wyspę z krystalicznie czystą wodą i piękną, szeroką, piaszczystą plażą można dostać się łodzią na przykład z Agios Sostis lub Laganas.

Marathonisi, Zakynthos,Grecja

 • Keri

Region Keri w południowo-zachodniej części Zakynthos nie powinien zostać pominięty podczas zwiedzania wyspy. Szczególnie warto zobaczyć tu skałę Mizithres, która leży bezpośrednio przed klifem, oraz morskie jaskinie Keri. Sama Keri to niewielka tradycyjna wioska, w której zobaczyć można pozostałości średniowiecznej osady oraz latarnię morską. Wzdłuż wybrzeża znajdują się liczne tawerny, kawiarnie i mieszkania. Stąd można również wybrać się na wycieczkę łodzią do jaskiń Keri.

Keri, Zakynthos, Grecja

 • Navagio Bay / Shipwreck Beach

Zdecydowanie najsłynniejszą plażą na Zakynthos i zarazem najważniejszym celem wycieczek jest tak zwana Zatoka Przemytników lub Shipwreck Beach (nazywana również Navagio Bay). Zatoka otoczona jest wysokimi, stromymi klifami i dlatego dostępna jest tylko od strony morza. Na środku plaży leży wrak starego statku przemytników, który osiadł tu na mieliźnie w 1980 roku. Od tego czasu stał się on znakiem rozpoznawczym wyspy.
Niemal większe wrażenie niż sama plaża robi widok z góry. Jeśli wpiszecie Shipwreck Beach do swojej nawigacji, automatycznie zaprowadzi Was ona do platformy widokowej, z której rozciąga się fantastyczny widok na zatokę. Widok jest jeszcze piękniejszy, jeśli przez kilka minut będziecie szli wąską ścieżką na prawo od platformy, wzdłuż klifów. Tutaj można wyjść na całą zatokę i cieszyć się spektaklem widoku.

W normalne dni w zatoce znajduje się wiele łodzi wycieczkowych, ponieważ wycieczki oferowane są z prawie wszystkich plaż i portów na wyspie.

 • Port Limnionas

Port Limnionas to wspaniała zatoka w zachodniej części wyspy to Limnionas Bay. Nie ma tu piaszczystej plaży, ale turkusowa woda, która jest idealna do snorkelingu i pływania w spokojne dni. Jeśli jednak morze jest wzburzone, to, zamiast tego możecie delektować się wspaniałym widokiem na ocean z baru na plaży nad zatoką, który jest po prostu magiczny, zwłaszcza o zachodzie słońca. A co najlepsze, musicie dzielić go tylko z kilkoma innymi podróżnikami.

 • Przylądek Skinari

Przylądek Skinari znajduje się na najbardziej wysuniętym na północ krańcu Zakynthos. Na klifie znajduje się ładna latarnia morska z piękną panoramą na wschód i zachód. Kiedy morze jest spokojne, można pływać i snorkelować w zatoce pod białymi skałami.

 • Plaża Xygia Sulphur

W zatoce Xygia sprawy przybierają bardziej niezwykły obrót. Mlecznoniebieska woda, z której słynie ta plaża, pochodzi ze źródła siarkowego w sąsiedniej jaskini. Jeśli nie przeszkadza Wam zapach, możecie popływać na małej piaszczystej plaży i przekonać się o leczniczych właściwościach tej wody.

Xigia, Zakynthos, Grecja

 • Plaża Laganas

Plaża Laganas na południu wyspy jest idealna na rodzinny wypoczynek. Tutaj woda jest łagodna i spokojna, idealna do zabawy na brzegu lub pływania na materacu. Jednak urlopowicze cenią sobie tę plażę również za życie nocne i liczne bary na plaży. Poza sezonem jest tu jednak cicho i spokojnie. Jeśli lubicie ciszę, najlepiej zatrzymać się pomiędzy miastem a plażą, a nie usłyszycie wiele zgiełku.

 • Plaża Gerakas

Plaża Gerakas znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy i jest sanktuarium dla zagrożonych żółwi loggerhead. Jest to długa, piaszczysta plaża w zatoce malowniczo otoczonej białymi klifami. Ponieważ woda jest tu również bardzo płytka, jest ona idealna dla dzieci. Można tu wypożyczyć leżaki i parasole, ale ze względu na żółwie nie wolno uprawiać sportów wodnych. Ogólnie rzecz biorąc, podczas wizyty na plaży należy zachować jak największą ostrożność wobec zwierząt.

 • Banana Beach

Banana Beach to długa i szeroka piaszczysta plaża, również na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, zaledwie 2 km od Vassilikos. Jest to popularne miejsce dla sportów wodnych, takich jak windsurfing i kitesurfing, ale jest również popularne wśród rodzin. Jest tu kilka plażowych barów i restauracji, a dojazd na plaże nie jest problemem, ponieważ w pobliżu znajduje się wygodny parking.

 • Porto Zorro

Porto Zorro to popularna piaszczysta plaża na często odwiedzanym południowym wschodzie, tuż obok miejscowości Vassilikos. Otoczona jest bujnymi, zielonymi wzgórzami. Charakterystyczne są również skały w wodzie na południowym krańcu plaży. Przy plaży jest kilka miejsc parkingowych, ale w szczycie sezonu szybko się zapełniają.