Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Czy macie już pomysł na kierunek Waszej kolejnej podróży? Jeśli jeszcze nie to, mamy dla Was propozycje! Każdego lata wyspa Zakynthos przyciąga tysiące turystów ze względu na turkusowe wody, które są domem dla zagrożonego wyginięciem żółwia morskiego. Ale to nie wszystko! Przedstawiamy Wam top 10 atrakcji na Zakynthos – zarówno tych najbardziej popularnych, jak i tych poza utartymi szlakami na tej pięknej wyspie.

 

1. Navagio (Zatoka Wraku)

W północno–wschodniej części Zakynthos znajduje się zatoka otoczona wysokimi białymi wapiennymi klifami. Pod nimi, na białej plaży, znajdują się rdzewiejące pozostałości MV Panagiotis, kontenerowca, który osiadł na mieliźnie w 1980 roku. Jedna z najsłynniejszych greckich plaż – Navagio, zawdzięcza mu swoją nazwę (”navagio”, czyli po grecku wrak statku) Legenda głosi, że statek zaangażowany w działalność przemytniczą, gdy popadł w kłopoty i wpłynął na ląd w 1982 roku z powodu złych warunków pogodowych.
Shipwreck Cove, czyli znana po polsku Zatoka Wraku, przyciąga co roku tysiące turystów ze względu na zapierający dech w piersiach krajobraz. Można podziwiać to piękno z góry, w pobliżu wioski Anafonitria lub z bliska, wypływając małą łódką z pobliskich portów Agios Nikolaos lub Porto Vromi.

 

2. Anafonitria Monastery

Niedaleko od Navagio znajduje się klasztor z okresu bizantyjskiego. Konsekrowany był on w połowie XV wieku. W XVI wieku, pod koniec swojego życia, mieszkał tu święty Dionizos, patron Zakintos. Klasztor ma osobliwą kamienną wieżę, która pierwotnie zbudowana była w celu obrony kompleksu, ale później zamieniona została w dzwonnicę. To jeden z najważniejszych zabytków na Zakynthos.

 

3. Muzeum Bizantyjskie w Zakynthos

To wspaniałe muzeum sztuki mieści się w pięknie odrestaurowanym budynku na centralnym nabrzeżu. Tutaj będziecie mieli okazję podziwiać bogatą kolekcję ikon z XIX wieku, rzeźb i posągów greckich i bizantyjskich. W kolekcji znajdują się dzieła znanych malarzy greckich, takich jak Doxaras, Katouzis i Damaskinos. Z ekspozycjami obejmującymi całe wnętrza kościoła i freskami umieszczonymi w replice XVI–wiecznego klasztoru św. Andrzeja to muzeum znajduje się na liście najważniejszych atrakcji na Zakynthos!

 

4. Marathonisi

Ta mała wysepka w zatoce Laganas na południu Zakynthos jest często nazywana Wyspą Żółwi, ponieważ to miejsce, gdzie wylęgają się żółwie morskie karetta. Z tego powodu Marathonisi jest niezamieszkana, a turyści muszą latem opuścić plażę przed zachodem słońca, aby umożliwić żółwiom zejście na brzeg i złożenie jaj.

W południowych portach Limni Keriou i Laganas można wyruszyć w rejsy na wyspę w poszukiwaniu żółwi, najczęściej łodzią ze szklanym dnem. Woda jest tak czysta, że są duże szanse na zobaczenie jednego lub dwóch. Ale nie tylko! W Morzu Jońskim pływa wiele koralowców, a także ryb i skorupiaków, które zamieszkują skalistą toń w pobliżu Zakynthos. To piękna i jedna z najważniejszych atrakcji na Zakynthos.

 

 

5. Ruiny weneckie

Warto rozważyć odwiedzenie starych ruin zamku weneckiego. Wizyta tutaj to jedna z najlepszych atrakcji Zakynthos. Wyspy Jońskie były okupowane przez Turków, Francuzów, Brytyjczyków, Wenecjan i Rosjan, ale to Wenecjanie zostawili po sobie jedne z najbardziej imponujących miejsc w postaci fortec na Zakynthos, Kefalonia i Korfu. Dokładna data budowy jest nadal nieznana, wiadomo jednak, że została zniszczona przez najeźdźców Turków w 1480 r. Na szczęście została odbudowana w 1515 r. Dziś stanowi świadectwo dawnej świetności Zakynthos jako weneckiej twierdzy wojskowej, a zwiedzający mogą przejść przez stare więzienie, prochownie, bastiony, kościoły i stara kanalizacja.

 

6. Blue Caves

Mały port w Skinari na północy Zakynthos jest punktem startowym wycieczek do Błękitnych Grot, do których można dostać się tylko drogą wodną. Nie ma nic przypadkowego w nazwie tych formacji, ponieważ woda ma coś, co można opisać tylko jako odcień mlecznego błękitu, spowodowany wzajemnym oddziaływaniem słońca i białego wapienia. Będziecie mogli wskoczyć do kąpieli i rozkoszować się widowiskowymi krajobrazami. To jedna z najlepszych atrakcji na Zakynthos.

 

 

7. Keri Caves

Keri to jedno z najlepszych miejsc na podziwianie romantycznych zachodów słońca na wyspie. W pogodny wieczór można obserwować ogromną kulę słońca chowającą się za morze na horyzoncie. W tym czasie niebo rozświetla się jaskrawymi pomarańczami, czerwieniami i fioletami. Półwysep Keri znany jest też z pięknych białych klifów wznoszących się na nawet 300 metrów, a u ich podstawy znajdują się małe, urokliwe jaskinie morskie. W pobliżu znajduje się także piękna latarnia morska. Samo miasto Keri również jest warte odwiedzenia. Ten zakątek wyspy to jedna z topowych atrakcji na Zakynthos.

 

8. Porto Limnionas Beach

Nowo położona droga z wioski Agios Leon wije się w dół do tego fiordu na zachodnim wybrzeżu, ograniczonym od wschodniej strony wysokimi białymi klifami. Na skałach fiordu znajduje się tawerna ze stolikami i leżakami, z których można podziwiać nieskazitelnie błękitną wodę. Dalej znajdują się skały i betonowe platformy, na których ludzie kładą ręczniki. Uwierzcie nam, trudno będzie się oprzeć kąpieli w lśniącej, krystalicznej wodzie. Przyjedźcie tu, żeby odpocząć podczas Waszej podróży na Zakynthos.

 

 

 

9. Banana Beach

Najdłuższa plaża na Zakynthos jest również jedną z najbardziej urzekających ze względu na miękki złoty piasek i płytkie, przezroczyste morze. Banana Beach znajduje się w greckim Narodowym Parku Morskim w południowo–wschodniej części wyspy. Na wschodnim krańcu plaży znajduje się centrum sportów wodnych, w którym można uprawiać takie sporty, jak parasailing, narty wodne i skutery wodne. Ta plaża to jedna z głównych atrakcji na Zakynthos!

 

10. Kościół świętego Dionizosa

Poświęcony patronowi Zakynthos kościół św. Dionizosa (1948; odbudowany po trzęsieniu ziemi w 1953 r.) znajduje się w miasteczku Zakynthos, w pobliżu przystani promowej. W jego wnętrzu znajdują się bogate złocenia i imponujące freski. Na tyłach kościoła znajduje się muzeum poświęcone historii tego zabytku. Eksponaty obejmują kościelne okrycia i szaty, w tym także relikwie samego Dionizosa. Dobrze zachowane 400–letnie ciało świętego jest corocznie wyprowadzane z kościoła 24 sierpnia.