Skip to content
Aktualizacja: 23/08/2022

Podziel się na:

Latem mamy do czynienia z dwoma skrajnie różnymi kategoriami podróżnych. Z jednej strony mamy grupę, która odkrywałaby wszystkie plaże, zatoki i miejsca z palmami, a w opozycji pozostają ci, którzy trzymają się jak najdalej takich właśnie miejsc.  

Jeśli i Wy jesteście już zmęczeni wysokimi temperaturami i chcecie wybrać się na orzeźwiającą podróż, trafiliście idealnie, ponieważ w poniższym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na wakacje w Europie dla wielbicieli niższych temperatur.   

 

7 miejsc, do których można uciec od upału 

 

1. Rejkiawik, Islandia 

Zorza polarna, krajobrazy jakby z innej planety, niesamowita przyroda. Jeśli potrzebujecie więcej powodów, aby odwiedzić Islandię, jest to jedno z najfajniejszych i najbardziej pożądanych miejsc w Europie latem i nie tylko. Temperatury rzadko przekraczają tutaj 13-14 stopni Celsjusza, więc jest to wręcz idealne miejsce, jeśli uciekacie przed upałem.  

Wybierzcie lot do Reykjaviku, zwiedźcie stolicę, a następnie wyruszcie w samo serce natury, aby odkryć Islandię w całej jej okazałości. Jeśli nie zaplanowaliście zbyt długich wakacji, rekomendujemy wybór trasy turystycznej w południowo-zachodniej Islandii — Golden Circle (Złoty Krąg). A jeśli zostajecie na Islandii dłużej i chcecie jak najbardziej jej doświadczyć, wybierzcie się w podróż Ring Road (Droga 1), która okrąża całą wyspę.  

 

2. Kopenhaga, Dania 

Jeśli Islandia to za daleki cel podróży i może za mało budżetowy, to zarezerwujcie bilety lotnicze do Kopenhagi i poznajcie uroki przepięknej Danii. Kopenhaga zdecydowanie nie jest znana z natury i krajobrazów, ale bez wątpienia może pochwalić się wspaniałą architekturą i licznymi atrakcjami turystycznymi, które zapewnią wam rozrywkę na wiele dni. A o upałach możecie kompletnie zapomnieć, będą panować przyjemne temperatury, oscylujące w granicach 20-25 stopni Celsjusza.  

Kopenhaga, Dania

 

3. Malmö, Szwecja 

Super wskazówka: jeśli wybieracie się na wycieczkę do Kopenhagi, możecie również tanio, łatwo i szybko dostać się do szwedzkiego miasta Malmö, oddalonego zaledwie o 30 kilometrów i połączonego mostem nad Sundem. 

Malmö ma wiele do zaoferowania, macie zatem okazję odwiedzić dwa wspaniałe kraje podczas jednej podróży, brzmi jak dobry plan, prawda? Koniecznie zobaczcie zamek w Malmö oraz Moderna Museet, wyjątkowe muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej.  

 

4. Oslo, Norwegia 

Dla tych, którzy szukają fajnych i chłodnych miejsc, Oslo może być również idealnym kierunkiem podróży w cieplejszych miesiącach. Stolica Norwegii, latem przywita Cię temperaturami 19-22 stopniami Celsjusza, idealnymi wręcz na relaksujące spacery i odkrywanie miasta, zbyt silne słońce nie będzie Wam przeszkadzać. 

Odwiedźcie Muzeum Łodzi Wikingów, Twierdzę Akershus, Park Vigelanda, Operę, Pałac Królewski, ale także Muzeum Fram poświęcone norweskim odkryciom i wyprawom polarnym, a także Norweskie Muzeum Historii Kultury, w którym będziecie mieli okazję poznać, jak wyglądało życie w Norwegii od 1500 roku do dzisiaj. 

Twierdza Akershus, Oslo, Norwegia

 

5. Helsinki, Finlandia 

Miłośnicy chłodnych miejsc latem nie mogą przegapić stolicy Finlandii. W Helsinkach jest wiele do zrobienia, więc wybór tego miasta, zawsze będzie dobrym pomysłem. Niezależnie od tego, czy lubicie odwiedzać muzea i katedry, czy po prostu spacerujecie niespiesznie po mieście, odkrywając jego unikalny charakter i architekturę, pokochacie to miasto i jego łagodne temperatury, gdy w innych częściach Europy jest zbyt gorąco. 

 

6. Tallinn, Estonia 

Nawet jeśli Tallinn jest tak sławny jak inne europejskie miasta, jest to jedna z najpiękniejszych stolic na wschodzie kontynentu. Jeśli nam nie wierzycie, popłyńcie promem z Helsinek lub wybierzcie bezpośredni lot do Tallinna. Zwiedzicie miasto w spokoju, gwarantujemy, że nawet latem temperatury są przyjemnie rześkie.

Będąc na miejscu, nie przegapcie katedry św. Aleksandra Newskiego z oryginalną architekturą, Ogrodem Króla Danii, Pasażu św. Katarzyny, Bramy Viru oraz artystycznego i uroczego Starego Miasta. 

 

7. Dublin, Irlandia 

Kiedy wszyscy planują wakacje na plaży w Grecji, a Wy chcecie, aby jesień nadeszła szybciej i cieszy Was się nieco bardziej deszczowa i mglista atmosfera, Dublin może być idealnym miejscem kierunkiem. Temperatury oscylują w okolicach 20 stopni Celsjusza, a pogoda idealnie pasuje do klimatu miasta. 

Dublin, Irlandia

Jeśli Irlandia znalazła się na waszej podróżniczej liście, zachęcamy zobaczyć artykuły: Czy warto polecieć do Irlandii oraz Uroki podróży do Dublina.