Skip to content

Wraz z Aspen w Kolorado i Gstaad w Szwajcarii, Courchevel jest jednym z najbardziej znanych na świecie ośrodków sportów zimowych. To sławne miejsce ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko wspaniałe stoki narciarskie. Zimą czeka tu na Was wspaniała oferta różnorodnych aktywności zimowych. Niezależnie od tego, czy szukacie nowego wyzwania, zapierających dech w piersiach widoków czy przypływu adrenaliny, tu zaspokoicie wszystkie potrzeby związane z wypoczynkiem i relaksem. Korzystając ze zgromadzonych tu informacji bez trudu zaplanujecie swój wymarzony zimowy wypoczynek w Courchevel.

Podstawowe informacje o Courchevel

Courchevel jest częścią największego na świecie terenu narciarskiego połączonego wyciągami, Trois Vallées, który ma 600 km tras zjazdowych i 166 wyciągów. Cały system wyciągów Trois Vallées ma wiele szybkich gondoli i wyciągów krzesełkowych, które umożliwiają szybkie poruszanie się po ogromnym obszarze, co przy zachowaniu wszystkich standardów jest szczególnie dobre dla średnio zaawansowanych narciarzy żądnych kilometrów pięknych tras.
Dzięki wielu stokom skierowanym na północ, śnieg w dolinie Courchevel jest zwykle jednym z najlepszych w całym regionie narciarskim, a teren jest odpowiedni dla każdego, od początkującego, aż do eksperta. Tutejsze stoki to 150 km tras, z czego 18 jest zielonych, 40 niebieskich, 32 czerwonych i 12 czarnych. W większości miejscowości wypoczynkowych dostępne są również bezpłatne wyciągi dla początkujących. Oferuje pełny zakres terenu i fantastyczny nowoczesny system wyciągów. Wszystko to ma swoją cenę; to jeden z najdroższych kurortów w Europie.
Pięć wyraźnie odrębnych wiosek wypoczynkowych Courchevel jest połączonych wyciągami, trasami zjazdowymi i drogą, która wije się przez Courchevel Le Praz i Courchevel Moriond do najwyższej bazy, znanej po prostu jako Courchevel. Po drodze mija się drogi prowadzące do Courchevel Village i Courchevel La Tania.

W 2011 r. zmieniono nazwy pięciu wiosek bazowych Courchevel, ale nadal są one powszechnie znane ze swoich starych nazw związanych z wysokością. Przeczytajcie ich opisy, by wybrać idealne miejsce dla siebie na zimowy urlop.

  • Courchevel Le Praz (1300) to stara rustykalna wioska w sercu kurortu. Głównym punktem orientacyjnym jest skocznia narciarska, zbudowana na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville w 1992 roku i nadal używana zarówno latem, jak i zimą. Gondola i szybka kolejka linowa wjeżdżają stąd w różne części stoku. Baza została przebudowana w 2019 roku. Wyciąg łączy Le Praz z Courchevel 1850 w mniej niż sześć minut.
  • Następna pod względem wysokości jest Courchevel La Tania, niedroga, przyjazna rodzinom baza wypadowa do odkrywania stoków wyższych sąsiadów w Trois Vallées. Ośrodek został zbudowany na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku, a na wysokości 1400 m n.p.m. jest najniżej wybudowanym francuskim kurortem.
  • Wioska Courchevel (1550), położona przy głównej drodze, jest cichym zakątkiem, z mieszanką pojedynczych domków i większych budynków przypominających bloki oraz kilkoma udogodnieniami. Jest połączona szybką 10-osobową gondolą Grangettes lub szybkim wyciągiem krzesełkowym z Courchevel 1850, a niebieskie trasy prowadzą z powrotem do wioski.
  • Courchevel Moriond (1650) znajduje się przy głównej drodze, ale ruch uliczny nie jest uciążliwy, a centrum wioski położone wokół głównej bazy wyciągu zostało atrakcyjnie zagospodarowane i jest pełne różnorodnych sklepów, restauracji i barów. Naprzeciwko wyciągu kolejne znacznie dłuższe, trzystopniowe kryte schody ruchome obsługują duży obszar domków położonych niżej w dół wzgórza. Tuż poniżej znajduje się ogromne centrum sportów wodnych Aquamotion oraz tor saneczkowy Moriond Racing. Wyciąg krzesełkowy i niebieska trasa łączą ten obszar z Courchevel 1850.
  • Najwyżej położona wioska, Courchevel – znana również jako 1850 – jest również zdecydowanie największa i rozciąga się daleko na zboczach. To zdecydowanie prestiżowe miejsce na pobyt. Jest to również główny węzeł wyciągów z gondolami kursującymi z centrum w trzech różnych kierunkach i głównie łatwymi trasami zjazdowymi. Courchevel jest także domem dla ogromnej liczby luksusowych domków i eleganckich hoteli, a także kilku drogich sklepów. Na codzienne zakupy spożywcze bardziej atrakcyjne są niższe kurorty – zwłaszcza Moriond, w którym znajduje się kilka boulangerie i przyjazne supermarkety.

Wszystkie wioski są również połączone wydajnym i częstym, bezpłatnym autobusem.

Courchevel, Francja

Jazda na nartach

Rozległe stoki mają coś dla każdego, ale średniozaawansowani pokochają możliwość nabijania kilometrów na czerwonych i niebieskich trasach.

150 km lokalnych stoków Courchevel, w tym Courchevel La Tania, obejmuje 18 zielonych, 40 niebieskich, 32 czerwonych i 12 czarnych. Każdy z pozostałych głównych ośrodków Trois Vallées (Méribel, Les Menuires i Val Thorens) również ma około 150 km, co daje w sumie 600 km tras zjazdowych – znacznie więcej, niż ktokolwiek mógłby mieć nadzieję na pokonanie w ciągu miesiąca, nie mówiąc już o tygodniu. System wyciągów jest również doskonały, z dużą ilością szybkich gondoli i wyciągów krzesełkowych.

Istnieją bezpłatne wyciągi dla początkujących, ale dwie najlepsze wioski dla nowicjuszy to Moriond (dawniej znany jako 1650) i Courchevel (nazywany 1850). Oba mają ładne, długie, łatwe zielone trasy, na których uczniowie mogą się rozwijać, a także szerokie, łagodne stoki dla dzieci.

Dla średniozaawansowanych na każdym poziomie nie ma chyba lepszego terenu narciarskiego niż Trois Vallées, zwłaszcza dla tych, którzy chcą przejechać jak najwięcej kilometrów. Około 75 procent tras zjazdowych jest niebieskich lub czerwonych, a większość jest nieskazitelnie przygotowywana każdej nocy.

Większość czarnych tras jest dość wyrównana, chyba że pozostawiono je, by utworzyły nierówności. Głównym wyjątkiem jest Grand Couloir, do którego można dojechać wyciągiem krzesełkowym Vizelle lub Saulire Express z Méribel. Jest to najszerszy ze żlebów Saulire i jedyny, który nadal ma status trasy zjazdowej. Jest stromy, ale nie ekstremalny, a najbardziej przerażający jest trawers wąskim i wyboistym grzbietem, aby do niego dotrzeć.

L'Éclipse, nowy stok stworzony w sezonie 2021/22 na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim Courchevel-Meribel 2023, to tor o długości 3,3 km z pionowym spadkiem 970 m, rozpoczynający się w Courchevel 1850 i opadający pod La Loze przez drzewa przed pojawia się w wiosce Le Praz (1300 m). Jednak główne wyzwania dla ekspertów polegają na eksploracji poza trasami.

Family Park nad Courchevel 1850 jest głównym parkiem terenowym w okolicy i ma trasy dostosowane do różnych poziomów, z różnymi skokami, poręczami, stołami i przeszkodami, w tym, w określonych momentach, ze skokiem z poduszki powietrznej. Jest tu też boardercross i Wioska Dziecięca prowadzona przez ESF, która oferuje pięć hektarów zamkniętych tras. Nad Moriond znajdują się dwie mniejsze „strefy zabawy”: Snake Park z torem do boardercrossu i Fun Park z dużymi wybojami.

Courchevel, Francja

Trasy do narciarstwa biegowego

Courchevel ma 67 km tras do narciarstwa biegowego, z których można bezpłatnie korzystać, a wszystkie są regularnie utrzymywane i oznakowane. Jeden ze szlaków łączy się z Meribel, gdzie istnieje dodatkowy wybór kolejnych szlaków, co daje łącznie 90 km dla tego obszaru.
Na Courchevel 1550 znajduje się 5-kilometrowa trasa o przewyższeniu 110 m, zaczyna się za parkingiem Brigues i wije się przez las, przecinając kilka tras zjazdowych, więc uważajcie na narciarzy alpejskich, którzy jeżdżą z dużą prędkością.
W obszarze 1650 znajduje się słoneczna 5-kilometrowa łatwa pętla w okolicy Belvédère z 90-metrowymi przewyższeniami. Rozpoczyna się przy wyciągu narciarskim Granges i mija gospodarstwa rolne w Pralin i przy ścieżce Avals.

Miejsca na wypoczynek

Scena poza stokiem w Courchevel jest tak samo popularna jak jazda na nartach – to nie tylko jeden z najbardziej luksusowych ośrodków narciarskich na świecie, ale z mnóstwem barów i restauracji jest również świetny na imprezę, czy to w Boże Narodzenie, czy w Nowy Rok.

Jak można się spodziewać, jest mnóstwo zajęć dla osób niejeżdżących na nartach. Znajduje się tam lodowisko olimpijskie, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa i mała siłownia. Ponadto spektakularny port lotniczy Courchevel możecie kojarzyć z filmu o Jamesie Bondzie Jutro nie umiera nigdy, a piloci muszą mieć specjalne uprawnienia, aby móc tam wylądować. Loty widokowe to świetny sposób na zobaczenie Trzech Dolin, jeśli macie ochotę na emocjonujący start.

Wieczorne jedzenie poza domem to gratka dla każdego smakosza, ponieważ Courchevel szczyci się imponującymi jedenastoma gwiazdkami Michelin. Polecamy także odwiedzić La Mangeoire, który łączy w sobie wspaniałe jedzenie z kabaretem!

Centrum Aquamotion pod Moriond jest pełne atrakcji, takich jak baseny kryte i odkryte, basen do nurkowania, strefa surfingowa ze spektakularną falą, trzytorowa zjeżdżalnia wodna, dzikie bystrza, sauny, łaźnia parowa, wanna z hydromasażem i ścianka wspinaczkowa. W Courchevel 1850 znajduje się również lodowisko i centrum fitness z siłownią, sauną i łaźnią parową. Niektóre hotelowe spa są dostępne dla publiczności za opłatą wstępu.

Courchevel, Francja

Jak dotrzeć do Courchevel?

Dojazd do ośrodka narciarskiego Courchevel samochodem, pociągiem lub autobusem jest szybki i łatwy. Jest położony zaledwie 2 godziny od lotniska w Lyonie, 1 godzinę 30 minut od Chambéry, 2 godziny od Genewy co oznacza, że wakacje w górach można rozpocząć bez stresu. Droga, która jest zawsze odśnieżona, prowadzi przez szereg wiosek położonych w lasach i zalanych słońcem płaskowyżach Courchevel.
Sprawdźcie naszą ofertę lotów do:
✈️ Lyonu - Zarezerwuj bilety lotnicze do Lyonu 
✈️ Chambery - Zarezerwuj bilety lotnicze do Chambery 
✈️ Genewy - Zarezerwuj bilety lotnicze do Genewy 

Najlepsze rady:

  • Jeśli nie ma zamieci, z samego rana skorzystajcie z wyciągu krzesełkowego Plantrey zamiast głównych gondoli. Rzadko jest kolejka, a pierwszy zjazd to wspaniały szybki i szeroki niebieski, który oferuje niesamowite skręty carvingowe.
  • Nie przegapcie trasy Chapelets w Courchevel 1650. Zwykle jest ona pomijana, a jest jedną z najfajniejszych w dolinie.
  • Tor saneczkowy z Courchevel 1850 do 1550 jest bezpłatny (z karnetem narciarskim) i jest prawdziwą atrakcją - świetna zabawa dla dorosłych i dzieci.
  • Courchevel ma ponad 1000 instruktorów narciarskich zatrudnionych w okresach szczytu, a konkurencja między szkołami narciarskimi pomaga utrzymać wysokie standardy. Zdecydowanie największą szkołą jest ESF (Ecole du Ski Francais), która działa na szeregu stoków dla dzieci w 1850 i na małych stokach w dolnych ośrodkach Courchevel.