Skip to content
Aktualizacja: 07/02/2023

Podziel się na:

Barcelona znana jest chyba na całym świecie jako świetna destynacja na wakacyjny wyjazd, ale wizyta w tym mieście zimą też może być naprawdę cudowna! Zimne dni są wręcz idealne na odkrywanie niesamowitych dzieł Gaudiego, zwiedzanie najlepszych muzeów, placów, promenad i dzielnic Barcelony. To także świetny czas na koncerty w zabytkowych budynkach, odkrywanie wschodzących artystów i gastronomiczne wycieczki. Sprawdźcie, co jeszcze warto zobaczyć zimą w Barcelonie!

Ale na początek - jak dolecieć do Barcelony!

Lotnisko w Barcelonie jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie. Składa się z dwóch terminali, T1 i T2, które są połączone bezpłatnym autobusem wahadłowym i metrem. Od 27 lutego 2019 roku lotnisko nosi oficjalną nazwę Barcelona El Prat Josep Tarradellas Airport, na cześć byłego prezydenta Katalonii. W 2019 roku przez lotnisko przewinęło się ponad 52 miliony pasażerów. Katalońskie lotnisko jest siedzibą hiszpańskiej taniej linii lotniczej Vueling, która przewozi około 35% całkowitej liczby pasażerów na lotnisku w Barcelonie.

Ile terminali ma lotnisko w Barcelonie?

Lotnisko składa się z Terminalu 1 i Terminalu 2 (2A, 2B, 2C). Terminale oddalone są od siebie o 4 kilometry, a co 5 minut między terminalami kursuje bezpłatny autobus wahadłowy. Terminal 2 lotniska w Barcelonie znajduje się nieco bliżej miasta i jest używany głównie przez tanich przewoźników, takich jak Ryanair, Transavia i easyJet. T2A jest używany do lotów poza strefą Schengen, T2B do lotów w strefie Schengen, a T2C przez easyJet i easyJet Switzerland.
Terminal 1 został otwarty w 2009 roku, jest dużym i nowoczesnym obiektem. Hale odlotów znajdują się na 1. piętrze (bramki A, B, C) i na 3. piętrze (bramki D, E / non-Schengen). Lotnisko w Barcelonie jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie, dlatego w niedalekiej przyszłości zostanie otwarty Terminal 1 Satellite.

Gdzie położone jest lotnisko?

Lotnisko w Barcelonie znajduje się na południowy zachód od Barcelony, w gminie El Prat de Llobregat. Odległość między lotniskiem w Barcelonie a centrum Barcelony wynosi 15 kilometrów. Dojazd samochodem do centrum Barcelony zajmuje 25 minut.

Nasza oferta lotów do Barcelony

Skorzystajcie z naszej rozbudowanej oferty lotów do Barcelony i zdecydujcie się na zakup biletów już dziś!

Jeśli chcecie zarezerwować lot, ale obawiacie się zmiany planów lub nie jesteście jeszcze pewni co do daty wycieczki to nic straconego. Skorzystajcie z naszej oferty FRU Flex! Ta usługa pozwala na anulację lub zmianę biletu do 24 godzin przed wylotem, bez okazywania dokumentów, przedstawiania uzasadnień. To świetna okazja na elastyczne spełnianie marzeń.

Najfajniejsze atrakcje zimowej Barcelony

1. Zimowe wycieczki w Pireneje

W lutym temperatury w Barcelonie stopniowo zaczynają rosnąć, ale jest jeszcze czas, aby cieszyć się śniegiem, jeśli wybierzecie się w górskie rejony prowincji. Zaledwie kilka kilometrów dalej znajdują się Pireneje Katalońskie, jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia będąc w Barcelonie.
Można tam odkryć wioski takie jak Vic czy Queralbs, gdzie czeka na Was wielka warstwa śniegu. Podczas wycieczek w Pireneje można poznać Dolinę Nurii dzięki przejażdżce kolejką zębatą, która zabiera turystów na szczyt góry. Odwiedzając to miejsce możecie też poznać najbardziej historyczną część Vic, czyli starożytne średniowieczne miasto z dużą rzymską świątynią. Wykorzystajcie sezon zimowy i wybierzcie się na jednodniową wycieczkę w pobliskie Pireneje!

Pireneje Katalońskie, Barcelona, Katalonia, Hiszpania

 

2. Zabawa w karnawale

Siedem tygodni przed Wielkanocą lub tydzień przed Wielkim Postem, w różnych częściach świata obchodzony jest karnawał. Każde miejsce ma swoją specyfikę, a Barcelona nie jest wyjątkiem!
Karnawał w Barcelonie rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kiedy to Król Karnawału budzi się i otwiera pierwsze bale maskowe i festyny, które zazwyczaj odbywają się na Born, emblematycznym deptaku miasta w Dzielnicy Gotyckiej. W następną sobotę odbywa się La Rua, czyli parada przez poszczególne dzielnice, prowadzona przez jednego z 7 ambasadorów króla karnawału. Tutaj kreatywność poszczególnych dzielnic ukazuje wielobarwność i zaprasza do bezgranicznego świętowania i zabawy.
W niedzielę ulicami paraduje Król Karnawału w towarzystwie swoich 7 ambasadorów. Karnawał kończy się w środę Pogrzebem Sardynki lub Pogrzebem Karnawału, który polega na satyrycznej procesji żegnającej króla karnawału do przyszłego roku i zbiega się ze Środą Popielcową. Procesja ta kończy się spaleniem figury w kształcie sardynki. To świetna okazja, aby lepiej poznać kulturę i zwyczaje tej części świata.

3. Święto Santa Eulalia w Dzielnicy Gotyckiej

W okolicach 12 lutego Barcelona przez cztery dni obchodzi święto swojej patronki, Świętej Eulalii. Podczas tego festiwalu olbrzymy, krasnoludki, diabły i inne kolorowe postacie paradują przez barcelońską dzielnicę gotycką, prowadzone przez Laię, olbrzymkę, która reprezentuje Santa Eulalia. Parada kończy się Baile de las Sardanas, kiedy to gigantki przybywają na Plaça Sant Jaume, tradycyjny plac dzielnicy.
Parada orszaku Świętej Eulalii, taniec Świętej Eulalii, castellers (ludzkie zamki) i carrefoc (parada diabłów z fajerwerkami) to tylko niektóre z przedstawień, jakie można zobaczyć na ulicach Barcelony podczas obchodów Laia. Możecie dołączyć do jednej z wycieczek z przewodnikiem po Dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie, aby poznać jej ulice i zrozumieć jej historię.

Dzielnica Bari Gotic, Barcelona, Hiszpania

 

4. Fiesta de los arrieros.

W weekend poprzedzający karnawał miasteczko Balsareny świętuje Festiwal Muletów (po katalońsku Festa dels Traginers). To festiwal obchodzony w gminie Balsareny w Barcelonie w ostatnią niedzielę przed karnawałem. Jego celem jest oddanie hołdu starożytnemu cechowi muślinów, który był kluczowy dla rozwoju handlu i komunikacji na obszarach wiejskich tego regionu.
W 1943 roku miasto postanowiło wznowić te festiwale, w których obecnie uczestniczy ponad 25 tysięcy osób. Są tańce, parady z udekorowanymi zwierzętami, zajęcia dla dzieci, jarmarki i długo oczekiwany wyścig do zamku. Obchody są kontynuacją święta San Antonio Abad, patrona zwierząt domowych i mułów, które odbywa się 17 stycznia.
Festa dels Traginers została uznana za Festiwal o znaczeniu turystycznym i jest częścią świątecznego dziedzictwa Katalonii. Jeśli odwiedzicie Balsareny, nie przegapcie zamku Balsareny i twierdzy Maurici!

5. Wjazd kolejką na Montjuic

Czy jest lepszy sposób na podziwianie pięknej Barcelony niż z chmur? Ciesz się niezrównanymi widokami na miasto i rzuć okiem na Sagrada Familia i wiele innych atrakcji z wyjątkowego punktu widokowego.
Montjuic, co tłumaczy się jako Góra Żydowska, to malownicze, zalesione wzgórze w Barcelonie. Wznoszące się na wysokość 173 m n.p.m. między Placa Espanya a portem handlowym Montjuic było niegdyś domem żydowskiej ludności Barcelony. Od XVI do XVIII wieku wzgórze było kilkakrotnie fortyfikowane, przetrwało ostrzał, a nawet służyło jako więzienie i miejsce egzekucji. Obecnie wzgórze funkcjonuje jako pełnoprawna destynacja turystyczna oferująca spektakularne widoki na Barcelonę.
Podróż kolejką linową do zamku Montjuic i z powrotem daje szansę podziwiania tej dawnej fortecy wojskowej z niezapomnianym tłem majestatycznego Morza Śródziemnego z jednej strony i masywnych gór Montserrat z drugiej. Wybierając się na stację kolejki linowej Montjuic, gorąco polecamy skorzystanie z kolejki linowej na stacji metra Paral·lel.

wyjazd kolejką na Montjuic, Barcelona, Hiszpania

 

4. Smak w Fira de la Candelera

Chłodniejsze dni są idealne do rozpieszczania podniebienia, a nie ma nic lepszego niż odwiedzenie targów żywności i wina. Różnorodność tradycyjnych potraw to raj smakoszy, więc koniecznie weźcie udział w Fira de la Candelera Molins del Rei w Barcelonie. Z programem obejmującym degustacje, przygotowywanie potraw na żywo, wystawy, warsztaty i wiele innych, La Fira de la Candelaria to wydarzenie dla zmysłów.
Odwiedzając to wydarzenie, nie przegapcie gwiazdy targów - coradelli, czyli typowej potrawy z Baix Llobregat, która jest jednym z najpopularniejszych dań w Katalonii. Coradella to gulasz jagnięcy z sosem z pomidorów i cebuli, który zawiera również białe wino lub koniak. Wywodzi się z obfitego śniadania spożywanego przez kupców i robotników, którzy zbierali się w Baix Llobregat, aby wzmocnić się po długiej podróży.

5. Festiwal Llum BCN

Barcelońska dzielnica Poblenou podczas Festiwalu Sztuk Świecących gromadzi czołowych artystów z całego świata. Instalacje świetlne wszelkiego rodzaju wypełniają kolorami ulice, zapraszając do romantycznych spacerów nocą. Kolory, faktury, kształty zapraszają nas do innego myślenia o przestrzeni publicznej i do odkrycia wszystkich artystycznych możliwości, jakie daje światło - oto propozycja tego oryginalnego festiwalu, który pobudza wszystkie zmysły.
Podczas Llum BCN, oprócz instalacji świetlnych na ulicach, budynkach, w ogrodach i na promenadach, można podziwiać parady i niejedną darmową niespodziankę. Mapa instalacji świetlnych jest zwykle umieszczana na stronie internetowej tuż przed wydarzeniem, więc można zaplanować trasę i upewnić się, że nie przegapicie żadnej z okazji.

Najlepsze rady na zimową wycieczkę do Barcelony

  • Barcelona jest bardzo popularną destynacją turystyczną, co oznacza, że bilety do głównych atrakcji szybko się wyprzedają. Zarezerwujcie bilety z wyprzedzeniem, aby ich nie przegapić, a to pomoże uzyskać wspaniałe oferty i zniżki.
  • Korzystajcie z metra w Barcelonie tak często, jak tylko możecie. Dzięki dobrze połączonej sieci 12 linii i ponad 160 stacji metro w Barcelonie jest wygodnym sposobem poruszania się po mieście. Podróż metrem jest przyjazna dla kieszeni i pozwala uniknąć korków.
  • Skorzystajcie z Aerobusa z lotniska, aby szybciej dotrzeć do miasta. Jest dostępny przez wszystkie dni w roku, w tym święta państwowe i państwowe. Aerobus odjeżdża co 5 minut, co całkowicie eliminuje czas oczekiwania.
  • Udajcie się na pchli targ, aby znaleźć piękne pamiątki, które możecie zabrać do domu za rozsądną cenę. W szczególności pchli targ Els Encants Vells sprzedaje sztućce, biżuterię, obrazy i inne artykuły po przystępnych cenach.
  • Barcelona jest synonimem olśniewającego życia nocnego. Przyjedźcie tak wcześnie, jak to możliwe, ponieważ kluby zaczynają pobierać wyższe opłaty za wstęp w miarę upływu nocy. Pamiętajcie, że życie nocne w tym mieście rozpoczyna się późno, więc wystarczy przyjść o 23:00, aby “przyjść wcześnie”.
  • W przeciwieństwie do wielu innych krajów zachodnich kultura dawania napiwków w Barcelonie jest znacznie mniej widoczna. Większość ludzi albo zaokrągla kwotę rachunku, albo w ogóle nie daje napiwku. Jeśli naprawdę chcecie dać napiwek, 5-10% całkowitej kwoty rachunku jest najbardziej odpowiednie.