Neapol, Włochy to historyczne i piękne miasto położone w południowych Włoszech. Charakteryzuje się oszałamiającą, kolorową architekturą i pysznym jedzeniem. Chociaż Neapol nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce największych miast we Włoszech, to jest trzecim pod względem liczby ludności. Dzięki temu to miasto tętniące energią i ekscytacją. Zimą w Neapolu jest mnóstwo rzeczy do zrobienia, zwłaszcza że w chłodniejszych miesiącach pogoda pozostaje ładna, a na ulicach nie ma tłumu turystów.
Sprawdźcie nasz przewodnik po tym włoskim mieście i odkryjcie razem z nami zimowe oblicze Neapolu! A najlepsze i najtańsze loty do Neapolu są we FRU.PL.
Ze względu na położenie Neapolu w południowych Włoszech, temperatury w miesiącach zimowych są dość łagodne. Co więcej, miesiące zimowe są dużo mniej turystyczne; więc ceny lotów i zakwaterowania są odpowiednio niższe. To idealny czas, aby zobaczyć bardziej autentyczną i lokalną stronę tego włoskiego miasta.
Jaka jest pogoda zimą w Neapolu?
Pogoda w Neapolu od grudnia do marca jest łagodna i deszczowa. Deszcz może trwać kilka dni, a czasem zdarzają się burze w nocy. O tej porze roku pogoda jest bardzo zmienna w tej części Europy. Jednego dnia może być wietrznie, następnego może być słonecznie, a kolejny dzień może być burzowy. Warto na bieżąco sprawdzać prognozę pogody, aby spakować jak najbardziej odpowiednie rzeczy.
Średnia dzienna temperatura wynosi około 14°C w ciągu dnia i spada do około 5°C w nocy. W najchłodniejsze noce temperatura może spaść poniżej zera. Szanse na śnieg w Neapolu są niewielkie, co czyni go jednym z najmniej śnieżnych obszarów we Włoszech.
Średnie temperatury zimą w Neapolu
Neapol w grudniu: 6°C / 13°C
Neapol w styczniu: 5°C / 13°C
Neapol w lutym: 5°C / 13°C
Neapol w marcu: 7°C / 16°C
W trakcie miesięcy zimowych możemy spodziewać się około 10 deszczowych dni w miesiącu i średnio 4 godzin słońca.
Co robić podczas zimowego wyjazdu do Neapolu?
W tym okresie, z pewnością bardzo zimnym w innych częściach Włoch, pogoda jest bardzo przyjemna. Dzięki temu nadal można odbywać różnorodne wycieczki bez wakacyjnego upału i rzeki turystów nawiedzających Neapol. Od jakich atrakcji warto zacząć odkrywanie zimowego oblicza tego włoskiego miasta?
Wybierzcie się na spacer wzdłuż San Gregorio Armeno
W okresie bożonarodzeniowym ulice Włoch wypełnione są świątecznymi kolorami i światełkami, ale jest jedno miejsce, w którym Boże Narodzenie trwa wiecznie. Via San Gregorio Armeno, znana również jako Dolina Bożego Narodzenia, to urocza aleja w centrum Neapolu, znana w całych Włoszech ze sklepów rzemieślniczych sprzedających niespotykane nigdzie indziej wyroby rękodzielnicze lub figurki do szopek.
Choć w przeszłości mieściła się tu świątynia poświęcona rzymskiej bogini Ceres, to w XVIII wieku ta ulica zasłynęła z szopek bożonarodzeniowych. Rzemieślnicy każdego dnia ciężko pracują, formując różnorodne figurki z terakoty, które później zostaną umieszczone w scenach neapolitańskich szopek. Spacerując po tej wąskiej uliczce, odwiedzający mają szansę podglądać artystów w czasie ich pracy i zakupić jedną (lub kilka!) z tych wyjątkowych pamiątek. Rodziny w Neapolu odwiedzają ulicę każdego roku, zanim zaczną budować własną szopkę w domu. To wyjątkowe doświadczenie pozwalające Wam poznać i zasmakować lokalnego życia.
Sprawdźcie wszystkie atrakcje Spaccanapoli
Spaccanapoli to najbardziej znana i uczęszczana droga w Neapolu. Ulica jest bardzo ważna historycznie, ponieważ dzieli miasto na dwie części. Jest to idealna ulica na zakupy, zwiedzanie i poznawanie lokalnej kultury. Atmosfera na tej drodze tętni życiem, ponieważ zawsze jest pełna turystów, motorowerów lub ludzi rozmawiających głośno po włosku. Cała okolica jest pełna restauracji i kawiarni, w których można się zatrzymać i coś przekąsić. Spaccanapoli jest pełna zabytkowych kościołów i budynków. Do głównych zabytków należą kościół Gesù Nuovo, kościół Santa Chiara i kościół San Domenico Maggiore. Wybierzcie się na spacer i doświadczcie prawdziwego włoskiego życia.
Odwiedźcie Twierdzę Sant'Elmo
Castel Sant'Elmo to średniowieczna twierdza położona na szczycie wzgórza w Neapolu, oferując jeden z najbardziej zapierających dech w piersiach panoramicznych widoków na miasto i Zatokę Neapolitańską. Architektura tej niezwykłej fortecy jest również warta podziwu. Część budowli pochodzi z XIII wieku, ale większość została zbudowana w XIII wieku. Wycieczka do tej twierdzy jest jedną z najbardziej polecanych atrakcji w tym mieście.
Ze względu na znacznie chłodniejsze temperatury zimą, podróż pod wzgórze, na którym zbudowana jest Twierdza, jest dużo mniej męcząca niż w miesiącach letnich. Bilety kosztują 5 euro, ale z pewnością są tego warte!
Wybierzcie się na przejażdżkę na wybrzeże Amalfi
Wybrzeże Amalfi jest znane jako jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych na świecie! Ta 48-kilometrowa linia brzegowa we Włoszech, wznosi się wysoko nad Morzem Tyrreńskim. Polecamy wędrówkę wzdłuż Ścieżki Bogów, czyli po włosku Sentiero degli Dei. Ta trasa prowadzi wzdłuż klifu. Łączy wiele wiosek i zapewnia spektakularne widoki na Wybrzeże Amalfi. Wybierzcie się na trekking tą piękną ścieżką i przeżyjcie niezapomnianą wycieczkę w Neapolu.
Udajcie się także do Grotta dello Smeraldo, która znajduje się w małej wiosce Conca dei Marini. Jest to naturalnie ukształtowana jaskinia wypełniona wodą morską, którą można zwiedzać drogą lądową lub morską. Po dniu zwiedzania weźcie udział w koncertach, które są szeroko rozpowszechnione w okolicy, a w sylwestra można spodziewać się pokazów sztucznych ogni. To jedno z cudownych miejsc, które z pewnością zachwyci Was podczas poznawania zimowego oblicza Neapolu.
Zdecydujcie się na jednodniową wycieczkę do Herkulanum
Herkulanum to starożytne miasto położone w Ercolano, które znajduje się 8 km na południowy wschód od Neapolu. Wybuch Wezuwiusza w 79 r. zniszczył znajdujące się tam miasto, podobnie jak zostały zniszczone Pompeje. Jednak Herkulanum jest znacznie lepiej zachowane i mniej zatłoczone niż jego słynne siostrzane miasto. Dotarcie do Herkulanum z Neapolu też jest bardzo łatwe! Fragmenty popiołu uratowały domy, dzięki czemu zwiedzający mogą cofnąć się w czasie do starożytnego miasta, aby sprawdzić jego nienaruszoną architekturę i wystrój, w tym dekoracje, biżuterię, a nawet organiczne pozostałości, takie jak jedzenie.
Historia mówi, że miasto zostało odkryte przypadkowo w 1709 roku podczas kopania studni, jednak pozostałości miasta odkryto podczas wcześniejszych wykopalisk. W 1738 r. rozpoczęły się pierwsze prace wykopaliskowe, które trwają do dziś.
Czym by była podróż do Włoch bez zachwytu nad ich pyszną kuchnią?
Będąc w Neapolu, nie zapomnijcie spróbować takich dań jak:
- Capitone – Capitone to węgorz. W okresie świątecznym znajdziecie węgorze na wielu targach rybnych. Węgorz ma być symbolem Szatana, dlatego większość neapolitańczyków smaży lub piecze węgorze i je na Boże Narodzenie. To zaskakująco pyszne danie przyozdobione świeżymi ziołami.
- Spaghetti z małżami – owoce morza są dość popularne w Neapolu przez cały rok, ale zimą jedną z najczęstszych potraw, jakie można znaleźć, są małże. A ulubionym sposobem ich jedzenia jest spaghetti; większość restauracji podaje spaghetti z pomidorowym sosem z tymi przysmakami. Koniecznie wybierzcie to danie podczas odkrywania zimowego oblicza Neapolu.
- Ragu neapolitańskie – ragu to danie z sosem z mięsa wołowego, które doskonale ogrzeje Was zimą. Jest pikantny i dosyć ciężki, dlatego spożywa się go głównie zimą. Z pewnością rozgrzeje Was po całym dniu zwiedzania.
- Struffoli — to smażone kulki ze słodkiego ciasta! To klasyczne włoskie danie, które można znaleźć głównie w Neapolu zimą, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia. Znajdziecie go w piekarniach i najlepiej schrupać je na gorąco! Najczęściej skropione są miodem, a następnie posypane kandyzowanymi owocami i kolorową posypką. Mogą mieć różne smaki, ale typowy smak to mieszanka miodu z posypką, cynamonem i skórką pomarańczy. Deser jest chrupiący na zewnątrz i miękki w środku. Nazwa pochodzi od greckiego Strongoulos, co oznacza zaokrąglony.
- Pizza — w XVIII i na początku XIX wieku Neapol był tętniącym życiem miastem nadbrzeżnym. Większość ludzi spędzała czas na świeżym powietrzu i potrzebowali niedrogiego i szybkiego jedzenia. Ponieważ pomidory uważano za trujące dla szlachty, biedni chłopi byli tymi, którzy zaczęli przyrządzać z nimi swoje podpłomyki. Nazwali to danie Pizza Marinara na cześć marynarzy, którzy jedli podpłomyki z pomidorami w porcie. Jednak pizzę w formie, którą znamy wprowadził Raffael Esposito. W 1889 roku dodał do wypieku bazylię i mozzarellę, z których powstała Pizza Margherita. Dziś pizza w Neapolu określona jest zasadami, których powinni przestrzegać kucharze wypiekający pizze. Powinni używać najlepszej mozzarelli di Bufala i określonego rodzaju pomidorów, a także wypiekać pizze w piecu opalanym drewnem.
Neapol ma przydomek „miasta kawy” w całych Włoszech. Kawa dotarła do Włoch później niż do innych krajów europejskich. To królowa Maria Karolina przywiozła go do Neapolu w drugiej połowie XVIII wieku. Kawa natychmiast stała się popularna wśród neapolitańczyków do tego stopnia, że w XIX wieku neapolitańskie ulice były wypełnione sprzedawcami kawy. Spożywanie kawy w Neapolu to skomplikowana mieszanka niepisanych konwencji, rytuałów i starych praktyk. Niektórymi z nich jest niesiadanie przy stole podczas picia, niedodawanie cukru przed nalaniem kawy, trzymanie kubka prawą ręką. Cieszcie się filiżanką pysznej kawy podczas Waszej podróży do zimowego Neapolu.
Na koniec mamy kilka rad dla podróżników wybierających się do Neapolu:
- Zaplanujcie zwiedzanie w pierwszą niedzielę miesiąca. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wszystkie państwowe muzea, ruiny i ogrody są bezpłatne.
- Plac Garibaldiego to główny obszar, w którym autobusy wjeżdżają i wyjeżdżają z miasta. Skierujcie się do tego miejsca, jeśli chcecie zwiedzić obszary położone poza miastem.
- Wybierzcie się na bezpłatną wycieczkę pieszą — to świetny sposób na poznanie historii miejsc, które odwiedzacie. Jeśli będziecie zadowoleni, to nie zapomnijcie dać napiwku swojemu przewodnikowi!
- Woda z kranu jest bezpieczna do picia, więc weźcie ze sobą butelkę wielokrotnego użytku, aby zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć zużycie plastiku.