Skip to content

Ośrodek narciarski Sestriere został zbudowany przez rodzinę Agnelli, która była właścicielem firmy samochodowej Fiat. Kurort pozostawał w ich posiadaniu przez ponad 70 lat. Jako ciekawostkę warto dodać, że ten jeden z najwyżej położonych kurortów w Europie, był pionierem w dziedzinie naśnieżania. Rodzina zbudowała arsenał prawie 1000 armatek śnieżnych w latach 70. i 80. – na długo przed tym, zanim większość Europy zaczęła myśleć o naśnieżaniu. Dziś połączenie wysokości i tej technologii sprawia, że Sestriere jest jednym z ośrodków o największej gwarancji śniegu na świecie. Sprawdźcie, dlaczego jeszcze warto odwiedzić to słynne miejsce!

Kilka słów wstępu o Sestriere

Włoska wioska jest głównym ośrodkiem na gigantycznej przełęczy Via Lattea (Droga Mleczna), która łączy ją z sąsiednim Sauze d'Oulx i Montgenèvre we Francji (przez Sansicario, Cesana i przygraniczną wioskę Claviere). Dzięki temu połączeniu narciarze z Sestriere mają dostęp do 440 km połączonych wyciągami tras narciarskich, w tym wokół Claviere i Sauze d'Oulx, dwóch najstarszych ośrodków narciarskich we Włoszech. Światowa sława Sestriere została wzmocniona dzięki organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w 1997 roku oraz imprez alpejskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 roku.

Teren narciarski jest rozległy i zróżnicowany, dzięki czemu jest w stanie sprostać wszelkim oczekiwaniom. Bardziej doświadczeni narciarze mogą znaleźć długie i wymagające stoki, podczas gdy nowicjusze są mile widziani na łagodniejszych. Sami lub razem z jednym z 800 instruktorów odkryjecie, jak wyjątkowe są te miejsca, które wiją się i skręcają między jodłami i modrzewiami.

Regularnie odbywają się tam zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, ale najważniejszym momentem tego obszaru było, to gdy został wybrany na centrum imprez alpejskich Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2006 i Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich, gdzie odbywały się wszystkie zawody w narciarstwie alpejskim mężczyzn i był miejscem jednego z trzy wioski olimpijskie.

Symbolem wioski stały się dwie wieże hotelowe, które górują nad horyzontem. Zostały zbudowane w latach 30. XX wieku przez założyciela FIAT-a, Giovanniego Agnelliego, aby zapewnić miejsce wypoczynku dla pracowników fabryki FIAT-a w Turynie.

To nie tylko kurort zimowy. Latem można grać w golfa na najwyżej położonym 18-dołkowym polu w Europie, a ostatnio obserwuje się ogromny wzrost liczby rowerzystów górskich wyjeżdżających na spróbowanie stoków bez śniegu.

Sestriere, Aply, Włochy

Gdzie jest Sestriere we Włoszech?

Sestriere znajduje się wysoko w Val di Susa w regionie Piemont we Włoszech. Jedna z najwyżej położonych włoskich wiosek alpejskich, Sestrière, znajduje się około 100 km na zachód od Turynu i tylko 21 km od węzła komunikacyjnego Oulx.
Podróż do Sestriere jest możliwa jako kombinacja pociągu i autobusu, tylko autobusem, samochodem lub helikopterem! Tak, jeśli macie fantazję i odpowiednie fundusze, to helikopter może wylądować z Wami w samym sercu wioski.

Loty do ośrodka narciarskiego Sestriere

Najlepsze międzynarodowe lotniska będące bramami do Sestriere (i Via Lattea) dla podróżnych to - Mediolan Malpensa (MXP)
Lotnisko Mediolan-Malpensa (MXP) obsługuje loty z całego świata i znajduje się w centrum większości włoskich, francuskich, szwajcarskich i austriackich ośrodków narciarskich. Połączenia kolejowe z lotniska do centrum Mediolanu są proste dzięki pociągowi Malpensa Express do stacji Milano Centrale. W przypadku Sestriere zalecamy wsiąść do autobusu do Turynu, a następnie przesiąść się do Sestriere i wybrać podróż pociągiem lub autobusem.
Sprawdźcie naszą ofertę lotów: 

 • Turyn (TRN)

Lotnisko Turyn (TRN) (Torino Caselle) jest dobrze przygotowane do przyjmowania narciarzy i snowboardzistów udających się do miejsc docelowych w Sestriere i Via Lattea. Lotnisko obsługuje loty z większości lotnisk europejskich. Najbardziej efektywny czasowo sposób dotarcia do Sestriere z lotniska to prywatny transfer.
Wadą lotniska w Turynie są utrudnione połączenia transportem publicznym z innymi miejscami niż centrum miasta. Najlepszym środkiem transportu publicznego z lotniska do Turynu jest autobus. Autobusy (autobus z lotniska Sadem) odjeżdżają co 15 minut na 45-minutową podróż. Przystanki znajdują się na obu głównych dworcach kolejowych w Turynie (Porta Nuova i Porta Susa).
Lotnisko jest dobrze zlokalizowane do wynajęcia samochodu, ponieważ można z łatwością ominąć korki i wyzwania związane z nawigacją w centrum Turynu. Na lotnisku w Turynie dostępnych jest łącznie 9 dużych wypożyczalni samochodów, jednak pojazdy należy sprawdzić, aby upewnić się, że są przygotowane do jazdy zimą.
Zarezerwujcie loty do Turynu:

 • Lyon (LYS)

Poznajcie nasze połączenia lotnicze do Lyon

 • Paryż (CDG)

Kliknijcie, by poznać naszą ofertę lotów do Paryża

Narciarzom przyjeżdżającym do ośrodka z Lyonu, Paryża czy Mediolanu polecamy transport pociągiem do Sestriere. Najważniejszym miastem w pobliżu Sestriere jest Oulx. Oulx zapewnia najlepsze połączenia kolejowe i autobusowe z kurortem. To właśnie tam zatrzymują się pociągi z Mediolanu, Turynu, Lyonu i Paryża. Podróż pociągiem z Paryża do Oulx trwa około 5 godzin, z Turynu około 1 godziny. Ze stacji Oulx można dojechać zwykłymi autobusami lub taksówką do Sestriere w około 30 minut. Wyszukajcie i zarezerwujcie transport pociągiem z Paryża, Lyonu, Turynu i Mediolanu do Oulx z wyprzedzeniem lub kupcie bilety autobusowe do Sestriere od kierowcy podczas wsiadania na Oulx Stazione.

Jeśli jednak nie chcecie korzystać z transportu publicznego, jesteście w większej grupie lub po prostu wolicie ten sposób transportu, to najszybszym sposobem dostania się do Sestriere z lotnisk jest prywatny transfer. Czas podróży to około 1,5 godz.

Sestriere, Aply, Włochy

Trasy narciarskie w Sestriere

Sestriere jest stosunkowo niewielkim ośrodkiem narciarskim, oferującym 58 tras zjazdowych (w ramach łącznej liczby 238 tras Via Lattea) w trzech głównych obszarach:

 • Sises (bezpośrednio przed wioską Sestriere),
 • Motta (ponad wieś Borgata, w dół doliny od Sestriere)
 • Fraiteve (wznosząca się za wioską). Na szczęście standardowy karnet dzienny umożliwia dostęp do wszystkich stoków narciarskich włoskiej Drogi Mlecznej (o wartości 305 km) poza terenem Sestriere.

Samo Sestriere leży na obszarze łagodnych łąk, więc wokół ośrodka znajdują się doskonałe trasy zjazdowe, które dzięki swojej wysokości i naśnieżaniu pozostają otwarte przez cały sezon (od początku grudnia do końca kwietnia). Motta jest najwyższym sektorem (2800 m n.p.m.), oferuje więcej możliwości jazdy na nartach i jest najlepiej znana z długich, wymagających tras zjazdowych. Wysoko dostępne są liczne trasy zjazdowe wśród drzew i alpejskie tereny do freeride'u. Sises zapewnia ciekawe możliwości freeridu ze szczytu, a także serię krótszych tras dla wszystkich umiejętności. Fraiteve może mieć ograniczoną liczbę tras na stokach, ale jest prawdziwym centrum włoskiego sektora Via Lattea. Rewelacyjne możliwości freeride'u poza trasami są dostępne we wszystkich aspektach ze szczytu o wysokości 2700 m. Stoki dla początkujących i snowpark znajdują się nad miejscem spotkań szkółki narciarskiej w pobliżu centrum wioski.

Obszar ma wiele do zaoferowania dla bardziej doświadczonych narciarzy szczególnie w rejonie Motta, gdzie można znaleźć mnóstwo czerwonych tras. Znawcy nie powinni przegapić także trasy Kandahar Slalom Giovanni Alberto Agnelli, która gościła niezliczoną ilość Pucharów Świata w narciarstwie alpejskim, a także wyścigów slalomowych rozgrywanych podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Czarna Col de Sises to także obowiązkowy punkt, ponieważ na tych samych igrzyskach odbywały się wyścigi slalomu giganta.

Sestriere, Aply, Włochy

Dodatkowe atrakcje w Sestiere

 • Biegi narciarskie

Narciarstwo biegowe to najbardziej znany sport wśród dyscyplin nordyckich. Będziecie mogli trenować lub uczyć się tego wspaniałego sportu w lasach i ośnieżonych dolinach Sestriere i miejsca Igrzysk Olimpijskich 2006 Pragelato. Trasy wycieczkowe w rejonie Monterotta są otwarte, wyrównane ratrakiem i przejezdne z rakietami śnieżnymi i nartami biegowymi.

 • Sestriere Sport Centre

To największy i najwyżej położony ośrodek sportowy we Włoszech. Centrum rozciąga się na łącznej powierzchni 45 000 metrów kwadratowych, z czego większość nadaje się do użytku tylko w okresie letnim/jesiennym, po stopieniu pokrywy śnieżnej. Główny punkt Sestriere Sport Centre stanowi Mercedes Benz Avis Prestige Arena, wielofunkcyjna konstrukcja składająca się z: Wielofunkcyjnego budynku o powierzchni 1860 m2. Z siłownią, 3 korty do squasha, boisko wielofunkcyjne do tenisa, koszykówki, siatkówki, piłki nożnej 5-osobowej, siłownia wspinaczkowa, sala fitness, sala wielofunkcyjna i strefa wellness z: sauną, łaźnią turecką, jacuzzi i strefą relaksu. Całość dopełnia restauracja „The View” z panoramicznym tarasem.

 • Zaprzęgi psów

Psie zaprzęgi to doświadczenie, które zmieni Wasze postrzeganie życia w górach. To nie jest zwykły środek transportu, ale podróż idealnie zsynchronizowana z psami i środowiskiem, ekscytujące przeżycie dla miłośników przyrody i zwierząt. Poczujcie energię i przypływ adrenaliny, czując świeże powietrze na twarzy.

 • Łyżwiarstwo

Jazda na lodzie to ulubiona zabawa zarówno dzieci, jak i dorosłych. Spróbujcie jeździć na łyżwach w całkowitym spokoju na lodowisku w otoczeniu cudownych widoków, a przeżyjecie niezapomnianą zabawę.

 • Spacery i wędrówki na rakietach śnieżnych

Grupy przyjaciół, rodziny i nie tylko mogą wędrować na rakietach śnieżnych, wędrując po górach Sestriere dzięki gęstej sieci ścieżek. W wysokich górach można znaleźć różne rodzaje tras zapewniających cudowne wrażenia z natury. Wybierzcie się na wędrówkę na rakietach śnieżnych po lesie i zaśnieżonych ścieżkach, odetchnijcie świeżym powietrzem i podziwiajcie górskie krajobrazy.

 • Heliski

Serwis Heliski działa w strefie Sestriere i na terenie narciarskim ViaLattea od wielu lat. Daje możliwość zdobycia ekstremalnych szczytów. Ponad 80 stoków i ścieżek zostało zmapowanych w 5 sektorach, w których Heliski jest aktywny w strefie Alta Val di Susa na przestrzeni lat. Wyobraźcie sobie, że jeździcie na nartach przez cały tydzień i nigdy nie zjeżdżacie dwa razy z tego samego stoku!

 • SPA

Ci, którzy lubią być rozpieszczani, mają do dyspozycji szereg obiektów spa, w tym saunę, masaże, łaźnię turecką i jacuzzi w różnych hotelach na terenie kurortu. Sprawdźcie ich ofertę i dajcie się rozpieszczać w tej pięknej włoskiej krainie.