Skip to content

Zima w Yosemite jest magiczna! Mówimy tu o ośnieżonych szczytach, oszronionych drzewach, zamarzniętych wodospadach, niewielkich tłumach i mnóstwie zajęć, w tym jazdy na łyżwach, narciarstwa zjazdowego i biegowego, trekkingu, czasu spędzonego przy kominku i wielu innych! A to tylko kilka z podstawowych czynności, które pozwolą Wam stworzyć idealne zimowe wakacje rodzinne. Sprawdźcie, dlaczego warto zdecydować się na zimowy pobyt w Parku Narodowym Yosemite w Stanach Zjednoczonych.

Podróż do Yosemite

Yosemite, to miejsce, które z natury jest oddalone od wszystkiego, więc wybór odpowiedniego lotniska nie zawsze jest taki łatwy. Na szczęście możemy Wam pomóc.

Międzynarodowy port lotniczy Fresno-Yosemite (FAT)

To lotnisko znajduje się najbliżej Parku Narodowego Yosemite. To lotnisko ma nawet płatny autobus, który jedzie bezpośrednio do Yosemite (YARTS). Jednakże Fresno to małe lotnisko – rozkład lotów jest ograniczony, tylko 11 miast w USA obsługuje bezpośrednie loty (i 4 w Meksyku). Wynajem samochodów może być tutaj droższy.
Do Fresno możecie dolecieć, korzystając między innymi z połączenia z Chicago:

Port lotniczy Sacramento (SMF)

Nieco dalej niż Fresno, bo dojazd przez wejście do Big Oak Flat w Yosemite zajmie około 4,5 godziny. Linie lotnicze oferują bardziej rozbudowane rozkłady w tym porcie. Sama jazda jest łagodna, prosta i zazwyczaj wolna od ruchu ulicznego. Wypożyczane samochody są zazwyczaj niedrogie, stacja benzynowa jest na miejscu, a cały proces wydaje się łatwy. 

 

Warunki dojazdu do Parku Narodowego Yosemite zimą

Yosemite znajduje się około 3 godzin na wschód od San Francisco i około 4,5 godziny na północ od Los Angeles jazdy samochodem. Jedną z ważnych rzeczy do odnotowania podczas jazdy do Yosemite jest zabranie łańcuchów śniegowych na opony samochodu (chyba że macie napęd na wszystkie koła): są one często wymagane podczas jazdy w Sierras w zimie. Wiele małych dróg wokół parku podlega kontroli łańcuchów podczas burz, to ważne, aby przejść przez punkty kontrolne obsługiwane przez personel. Koniecznie sprawdźcie warunki drogowe przed rozpoczęciem jazdy.

Transport publiczny nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem w zimie. Jedynym środkiem transportu publicznego do parku jest YARTS (Yosemite Area Regional Transportation Shuttle). Jedyną trasą, która kursuje przez cały rok jest ta pomiędzy Merced a Doliną, a nawet wtedy kursuje tylko trzy lub cztery razy dziennie w zimie. Na szczęście, ponieważ zimą tłumy w parku są znacznie mniejsze, zwykle stosunkowo łatwo jest znaleźć parking w pobliżu miejsca, do którego się wybieracie.

Po wejściu do parku Yosemite Valley free shuttle jest jedynym dostępnym transportem. Nie ma transportu między Doliną a innymi obszarami parku. Oprócz sezonowego zamknięcia drogi przez Tioga Pass, Glacier Point Road zwykle zamyka się w tym samym czasie. Inne drogi w parku mogą być zamykane z powodu ryzyka lawinowego i dużych opadów śniegu.

Park Narodowy Yosemite, California, USA

Gdzie można wybrać się z plecakiem?

Od grudnia do kwietnia, backpacking w Yosemite prawie zawsze oznacza biwakowanie w śniegu i podróżowanie z nartami lub rakietami śnieżnymi. Kilka oznakowanych szlaków zimowych jest dostępnych do jazdy na nartach lub wędrówek na rakietach śnieżnych w obszarach Glacier Point Road i Crane Flat.
Wielbiciele wędrówek z plecakiem i miłośnicy zimowego biwakowania powinni mieć opanowaną sztukę odnajdywania trasy, posiadać nawigację z GPS (używając mapy i kompasu jako kopii zapasowej w przypadku awarii GPS). Zimowy sprzęt trakcyjny do butów i kijków trekkingowych może być bardzo pomocny w warunkach oblodzenia. Nawet z idealnym przygotowaniem, chodzenie po zaśnieżonych szlakach może być trudne, wystarczy bowiem odrobina padającego śniegu, a szlaki staną się zupełnie nierozpoznawalne. Warto mieć ze sobą latarkę z zapasowymi bateriami oraz dużo wody i wysokoenergetycznego jedzenia. Najlepiej założyć wełnianą lub syntetyczną odzież, która utrzyma ciepło. W zimie konsekwencje nieplanowanego wyjścia są poważniejsze, dlatego jeszcze ważniejsze jest poinformowanie odpowiedzialnej osoby o tym, dokąd się wybieracie i kiedy planujecie wrócić. Spakowanie dodatkowej kurtki i czapki, kilku dodatkowych przekąsek i trochę więcej wody może zmienić taką noc z walki o przetrwanie w nieprzyjemne, ale możliwe do przeżycia doświadczenie.

Co warto wiedzieć o dzikiej przyrodzie w Yosemite?

Istnieje wiele rodzimych gatunków kalifornijskich, które nazywają Yosemite domem. Rysie i kojoty to dwa drapieżniki w ekosystemie parku. Wielu wędrowców miało szczęście zobaczyć jednego lub więcej z nich w lesie. Jeśli wejdziecie wystarczająco wysoko w góry, możesz także zobaczyć owce kanadyjskie z Sierra Nevada. Jednak najbardziej znanymi mieszkańcami Yosemite może być około 300 do 500 czarnych niedźwiedzi. Czarne niedźwiedzie zwykle nie są niebezpieczne, jeśli zapewni się im miejsce, ale najlepszą radą jest zawsze uważać na te z młodymi.
Praktyczną zasadą jest unikanie zakłócania dzikiej przyrody w jak największym stopniu! Pamiętajcie też, aby posprzątać po sobie, aby każdy mógł cieszyć się pięknem Yosemite przez długie lata.

Relaks, rakiety śnieżne i narciarstwo biegowe

By bardziej rekreacyjnie zwiedzać Park Narodowy, spróbujcie wędrówki na rakietach śnieżnych. Lekkie rakiety śnieżne wykonane są z aluminium i zakłada się je na normalne buty zimowe. Osoby, które nigdy wcześniej nie wędrowały w rakietach śnieżnych, muszą przejść krótką fazę zapoznawczą, a następnie mogą wędrować przez piękny zimowy krajobraz. Dzięki Yosemite Mountaineering School and Guide Service możecie wędrować przez lasy i pokryte śniegiem łąki, podziwiając spektakularny widok na Dewey Point. Stąd można zobaczyć El Capitan, Half Dome, Mount Hoffmann, Mount Conness i Clark Range.

 El Capitan, Park Narodowy Yosemite, California, USA
W Parku Narodowym Yosemite znajduje się wiele wspaniałych tras biegowych. Jedna z najpiękniejszych tras prowadzi narciarzy biegowych do Glacier Point, do którego zimą można dotrzeć tylko na rakietach śnieżnych lub na nartach biegowych. Prawie 34-kilometrowy szlak okrężny zaprasza do rozkoszowania się spokojem i relaksem w pięknej przyrodzie parku. Można ją pokonać w ciągu jednego dnia, można też przenocować w schronisku narciarskim w Glacier Point, gdzie czeka na Was przytulne ognisko, gorąca czekolada i pyszny posiłek. Zasadniczo trasę powinni pokonywać tylko doświadczeni narciarze biegowi. Odwiedzający mogą jeszcze bardziej zbliżyć się do imponującej Half Dome, jeżdżąc na łyżwach na lodowisku Half Dome Village. Od połowy listopada do początku marca lodowisko w sercu parku jest otwarte.
Glacier Point, Yosemite. California, USA

Miejsca noclegowe w parku

W samym Parku Narodowym Yosemite znajdują się różne miejsca noclegowe, od ekskluzywnych hoteli, poprzez tańsze hotele typu bed and breakfast, aż po lodges. Najbardziej znanym jest z pewnością "The Ahwahnee Hotel" (dawniej The Majestic Yosemite Hotel). Jedzenie, wystrój i architektura hotelu doskonale komponują się z naturalnym otoczeniem parku, a został on zbudowany w latach 20. ubiegłego wieku, aby przyciągnąć zamożną klientelę. Udało się to, ponieważ prezydenci i członkowie rodzin królewskich też spędzili noc w tym budynku.
Hotel Ahwahnee (dawniej The Majestic Yosemite Hotel) znajduje się na wschodnim krańcu Doliny Yosemite i jest niedaleko od najsłynniejszych atrakcji parku. Przed hotelem znajduje się również przystanek dla busów shuttle, dzięki czemu z hotelu można łatwo dotrzeć do innych miejsc. W pięknej lokalizacji poniżej Half Dome i Glacier Point znajduje się także Curry Village, która oferuje proste pokoje i kabiny. Tenaya Lodge również zapewni Wam przytulny klimat pobytu na tym malowniczym obszarze. Na południu Yosemite, na przykład przy Bass Lake, znajduje się również kilka miłych miejsc noclegowych.
Cztery kempingi pozostają otwarte w Yosemite zimą: Upper Pines (Yosemite Valley), Camp 4 (Yosemite Valley), Hodgdon Meadow (45 minut na północny zachód od Yosemite Valley) i Wawona (45 minut na południe od Yosemite Valley).

Ośrodek narciarski Badger Pass

Yosemite Badger Pass położony jest w samym środku słynnego Parku Narodowego Yosemite. Otworzył swoje drzwi w 1935 roku i od tego czasu stał się ulubionym ośrodkiem narciarskim wszystkich pokoleń.
Badger Pass oferuje wszystkie atrakcje i sporty zimowe: narciarstwo, narciarstwo biegowe, snowboard i rakiety śnieżne, aby wymienić tylko kilka. Całkowita powierzchnia do jazdy na nartach wynosi aż 35 ha z 10 stokami dla wszystkich poziomów. Badger Pass posiada również jeden z największych tarasów słonecznych w Sierra, z którego możecie obserwować swoje dzieci na nartach, podczas gdy Wy będziecie cieszyć się słońcem i gorącym napojem, ponieważ łagodny teren Badger Pass sprawia, że jest to idealny teren narciarski dla początkujących. Dodatkowo szkoła narciarska zatrudnia wielu instruktorów, którzy dokładają wszelkich starań, aby rozwinąć u uczących się umiejętności narciarskie i pewność siebie.
Badger Pass oferuje również Fun Park dla początkujących, gdzie można ćwiczyć swoje pierwsze triki. Ponadto, jeśli kochacie narciarstwo biegowe, to jest to również miejsce dla Was. Stąd macie dostęp do 185 km tras! Jeśli chcecie zacząć biegać na nartach, możecie wziąć udział w kursie dla początkujących w Badger Pass Cross Country.
Eksplorujcie góry prowadzeni przez przewodnika górskiego i odkryjcie przepiękną tajemniczą zimę w Yosemite. Inne wspaniałe aktywności to rakiety śnieżne, snow tubing lub łyżwiarstwo, gwarantujące niezapomnianą zabawę zarówno dla młodych jak i starszych.

Dewey Point, Park Narodowy Yosemite, USA

Najważniejsze informacje:

  • Planując podróż do Yosemite, zawsze sprawdźcie, które drogi są otwarte na oficjalnej stronie NPS. Jest to niezbędne bez względu na porę roku! - 
  • Opłata za wstęp do Parku Narodowego Yosemite wynosi 35 USD za prywatny pojazd i można ją kupić przy wjeździe do parku. Ta przepustka jest ważna dla wszystkich w danym samochodzie przez 7 kolejnych dni i możecie w tym czasie wjeżdżać i wyjeżdżać z parku tyle razy, ile chcecie.
  • Yosemite to park pełen niedźwiedzi. Zwykle nie trzeba zabierać ze sobą sprayów na niedźwiedzie na popularne jednodniowe wycieczki. Ale jeśli podróżujecie z plecakiem, na pewno będziecie potrzebować bezpiecznego przechowywania żywności i mieć przy sobie gaz na niedźwiedzie. Co prawda w zimie powinny smacznie spać, ale lepiej być przezornym.
  • Przygotujcie dobry plan podróży. Jeśli chcecie w pełni wykorzystać swój pobyt i zobaczyć wszystkie główne atrakcje Yosemite w krótkim czasie, niezbędny jest plan. Podczas przygotowywania planu podróży zawsze warto rzucić okiem na mapę i planowane odległości.