Skip to content

Zima w Laponii to nie tylko czas mroźnych temperatur i gęstego śniegu, ale także niezwykła podróż w krainę magii i cudów. Ta część północnej Europy to miejsce, w którym przyroda prezentuje swoje najbardziej urzekające oblicze, a tradycje kulturowe wzbogacają te chwile o unikalny klimat. W sercu Laponii, gdzie białe szczyty gór spotykają się z niebieskimi jeziorami i lasami, kryje się miejsce, które przyciąga podróżników z całego świata – kraina Świętego Mikołaja.

Zapraszamy Was w magiczną podróż do Laponii, gdzie odkryjecie uroki zimy w jej najpiękniejszym wydaniu. Poznacie nie tylko tajemnice tej fascynującej krainy, ale także dowiecie się, jakie atrakcje oferuje wizyta u samego Świętego Mikołaja. Przygotujcie się na pełną magii i niesamowitych doświadczeń opowieść o Laponii i jej niezwykłym mieszkańcu, który sprawia, że święta Bożego Narodzenia nabierają wyjątkowego blasku.

Odkrywanie Laponii

Odkrywanie Laponii to niezwykła podróż w krainę, która zimą jawi się jako prawdziwy cud natury. Laponia to obszar rozciągający się na północy Skandynawii, obejmujący terytoria Norwegii, Szwecji i Finlandii. To miejsce, gdzie przyroda prezentuje swoje najpiękniejsze oblicze, tworząc niezwykłe krajobrazy, które zachwycają podróżników z całego świata.

Charakterystyczne cechy geografii Laponii to góry, jeziora, lasy i błyszczące, zamarznięte rzeki. Wszystkie te elementy tworzą malowniczy pejzaż, który jest wyjątkowy w okresie zimowym. Białe szczyty gór i lasy pokryte grubą warstwą śniegu tworzą scenerię jak z bajki. Przy tej okazji można doświadczyć uroku rzeczy tak prostych, jak spacer wśród drzew obciążonych śniegiem czy zachód słońca nad błyszczącym lodem jeziora.

Oprócz przyrody na świeżym powietrzu Laponia to także region z głęboko zakorzenionymi tradycjami i kulturą lapońską. Mieszkańcy tego obszaru zachowują swoje unikalne dziedzictwo, które obejmuje tradycje związane z życiem w ekstremalnych warunkach zimy, opowieści ludowe oraz wyjątkowe rzemiosło i sztukę lapońską. To wszystko sprawia, że podróż do Laponii to nie tylko wizyta w pięknym miejscu, ale także podróż w głąb kultury i historii tego regionu.

Kultura Laponii

Lapońska kultura jest bogata i ma długą historię, sięgającą tysiące lat wstecz. Lapończycy, zwani także Saamami, to rdzenna ludność Laponii. Ich historia jest historią przetrwania i dostosowywania się do surowych warunków arktycznego klimatu. Tradycyjnie zajmowali się myślistwem, rybołówstwem, a także hodowlą reniferów. Renifery były i są nadal kluczowym elementem kultury lapońskiej, dostarczając pożywienia, odzieży i surowców do produkcji różnych przedmiotów.

Zima odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu Lapończyków. Okres zimowy wiąże się z wieloma tradycjami i obrzędami, które pomagają przetrwać trudne warunki klimatyczne. Jednym z ważnych wydarzeń w kalendarzu lapońskim jest przejście reniferów zimą do innego pastwiska. Jest to okazja do zorganizowania festiwalu i odprawienia obrzędu, który ma na celu ochronę stada i uzyskanie błogosławieństwa od ducha reniferów.

Lapończycy także organizują festiwale i obchody związków z przyrodą i duchami, które ich otaczają. Wierzono, że te duchy mają wpływ na powodzenie w łowach i życiu codziennym. W zimowe wieczory można spotkać się przy ognisku, gdzie opowiada się historie i śpiewa tradycyjne pieśni, często opisujące relacje z przyrodą i duchami lasu.

Folklor i opowieści ludowe

Lapoński folklor jest niezwykle barwny i bogaty. Opowieści i legendy Lapończyków często koncentrują się na naturze, zwierzętach, duchach i ich relacjach z ludźmi. Przekazywane ustnie historie opisują przygody bohaterów zmagających się z wyzwaniami natury i duchami. Jednym z popularnych motywów w lapońskim folklorze jest postać Noaidi, czyli szamana, który miał zdolność łączenia się z duchami i przewidywania przyszłości.

Kuchnia Laponii

Podczas podróży do Laponii, nie można przegapić okazji do degustacji wyjątkowych potraw i napojów, które odzwierciedlają zarówno kulturę jak i surowe warunki klimatyczne tego regionu! Laponia oferuje niepowtarzalne doznania kulinarne, a jednym z najbardziej charakterystycznych składników lokalnej kuchni jest mięso renifera. Renifery odgrywają kluczową rolę w życiu Lapończyków, a ich mięso jest często serwowane jako smaczne danie. Możecie spróbować potraw, takich jak "poronkäristys" (danie z mięsa renifera duszonego z cebulą i śmietaną) lub "poronpaisti" (pieczeń z mięsa renifera). Ponadto, w Laponii znajdziecie wiele przysmaków z ryb, takich jak łosoś lub siika (sieja), które są przygotowywane na różne sposoby, w tym wędzone lub marynowane. Warto także zwrócić uwagę na lokalne jagody, takie jak maliny, borówki i brusznice, które są często wykorzystywane do przygotowywania deserów i konfitur. Aby zanurzyć się w kulturze Laponii, nie zapomnijcie spróbować tradycyjnych napojów, takich jak "glögi" (skandynawska wersja grzanego wina) lub "Koskenkorva" (fińska wódka), które pomogą Wam poczuć klimat tego fascynującego regionu. Próbowanie lokalnych potraw i napojów to doskonały sposób na odkrywanie smaków i tradycji Laponii.

Pyszny lapoński ser pieczony gotowany na otwartym ogniu w lapońskiej chacie

 

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Laponia od dawna jest uważana za oficjalny dom Świętego Mikołaja. To właśnie tutaj, w tajemniczej krainie Arktyki, według lapońskiej tradycji, Mikołaj żyje i przygotowuje prezenty dla dzieci na całym świecie. Ta rola Laponii jako miejsca zamieszkania samego Mikołaja dodaje niezwykłego uroku regionowi i czyni go niekwestionowanym centrum magii bożonarodzeniowej.

Rovaniemi, Finlandia, wioska św, Mikołaja

Wizyta w Mikołajowej wiosce w Rovaniemi

Jednym z najbardziej popularnych miejsc do spotkania z Mikołajem w Laponii jest Mikołajowa wioska w Rovaniemi. To miejsce jest dosłownie położone na polarnym końcu świata, co nadaje mu jeszcze bardziej magiczny charakter. Wioska jest odwzorowaniem miejsca, w którym Mikołaj i jego elfowie pracują nad prezentami. Możecie tu nie tylko zobaczyć pracownię Mikołaja, ale także poznać jego elfy i dowiedzieć się, jak przygotowują się do rozdawania prezentów.

Jednym z głównych powodów, dla których turyści z całego świata przybywają do Mikołajowej wioski w Rovaniemi, jest możliwość spotkania samego Świętego Mikołaja. Mikołaj przyjmuje tu gości z całego świata i jest dostępny do rozmów, słuchania listów od dzieci oraz robienia zdjęć. To niezwykłe doświadczenie, które nie tylko oczaruje najmłodszych, ale także wywoła uśmiech na twarzy każdego dorosłego. Więcej informacji o tym niezwykłym miejscu znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Wioski. 

 

Aktywności zimowe

Laponia to raj dla miłośników aktywności zimowych, oferujący niesamowite możliwości zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych entuzjastów sportów zimowych. Aktywności zimowe w Laponii nie tylko dostarczają adrenaliny i emocji, ale również pozwalają w pełni cieszyć się urokami tego wyjątkowego regionu. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną połączyć sporty zimowe z niezapomnianymi doświadczeniami w otoczeniu dziewiczej przyrody.

  • Narciarstwo i snowboarding w Laponii

Laponia to doskonałe miejsce do narciarstwa i snowboardingu. W regionie znajdują się liczne ośrodki narciarskie, które oferują różnorodne trasy o różnym stopniu trudności. Dla tych, którzy pragną zjazdów na stokach ośnieżonych szczytach, ośrodki narciarskie, takie jak Ruka i Levi, stanowią doskonałe miejsce. Laponia jest także znana z długich sezonów narciarskich, co pozwala cieszyć się tymi sportami przez większą część roku. Widok z gór na otaczający krajobraz, pokryty śniegiem i lasami, jest niezwykle malowniczy i sprawia, że każdy zjazd staje się niezapomnianym przeżyciem.

  • Wyprawy na narty śnieżne i sanki

Dla tych, którzy poszukują przygody z dala od ośrodków narciarskich, Laponia oferuje wyprawy na narty śnieżne i sanki w dzikie tereny. Możecie wyruszyć na szlaki narciarskie prowadzące przez dziewicze lasy, gdzie cisza i spokój zostaną przerwane jedynie odgłosem ślizgających się nart. To także doskonała okazja do obserwacji miejscowej fauny, takiej jak renifery i łosie, które czasami przekraczają twoją trasę. Sanki to inna emocjonująca forma zimowej rekreacji, gdzie możecie przejeżdżać przez pokryte śniegiem krajobrazy, poczuć wiatr we włosach i wyzwolić swoją wewnętrzną duszę podróżnika.

  • Narciarstwo biegowe i inne formy rekreacji na świeżym powietrzu

Narciarstwo biegowe jest w Laponii szczególnie popularne, a region oferuje wiele tras o różnych poziomach trudności. To doskonały sposób na zanurzenie się w naturze i spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Oprócz narciarstwa biegowego Laponia oferuje także inne formy rekreacji na świeżym powietrzu, takie jak przejażdżki na psich zaprzęgach, wędrówki na rakiety śnieżne czy wędkowanie pod lodem. Niezależnie od wybranej formy rekreacji, możecie cieszyć się pięknem zimy, czystym powietrzem i niesamowitymi widokami, które czekają na ciebie na każdym kroku.

Narciarstwo w Finlandii.

 

Przewodnik po Rovaniemi

Kliknijcie poniższy link, by przeczytać nasz przewodnik po Rovaniemi! Dowiecie się między innymi:

  • Jakiej pogody możecie się spodziewać zimą,
  • Co spakować na wyjazd do Rovaniemi,
  • Jakie są najpopularniejsze potrawy tego regionu,
  • Na jakie zakwaterowanie warto się zdecydować,
  • Jakie atrakcje warto zobaczyć.

Przecytajcie tutaj i poznajcie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania!

Podróż do Rovaniemi

Aby dostać się do Rovaniemi z Polski, wykorzystując połączenia lotnicze, najczęściej podróżni wybierają się na loty z przesiadką w Helsinkach. Oto kroki, które pomogą Wam zorganizować podróż lotniczą do Rovaniemi:

1. Z Polski do Helsinek:

Rozpocznijcie swoją podróż od międzynarodowego portu lotniczego w Polsce, np. z lotniska Chopina w Warszawie, Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku lub innych międzynarodowych lotnisk w Polsce rezerwując bilet lotniczy na lot do Helsinek (Helsinki-Vantaa), który jest głównym międzynarodowym lotniskiem w Finlandii. Możecie wybrać się na bezpośredni lot lub skorzystać z lotu z przesiadką. Sprawdźcie możliwe połączenia, klikając link

2. Przesiadka w Helsinkach:

Po dotarciu do Helsinek kontynuujcie podróż na lotnisko Rovaniemi (Rovaniemen lentoasema). W Helsinkach znajdziecie wiele połączeń krajowych do Rovaniemi. Upewnijcie się, że będziecie mieli wystarczająco dużo czasu na przesiadkę między lotami. Przesiadka zazwyczaj odbywa się na tym samym lotnisku (Helsinki-Vantaa), ale mogą pojawić się opóźnienia. Dostępne możliwości sprawdzicie tutaj

3. Przyjazd do Rovaniemi:

Po przylocie na lotnisko Rovaniemi, będziecie mieć możliwość zobaczenia pierwszych uroków Laponii. Lotnisko jest oddalone od centrum miasta o około 10-15 minut jazdy samochodem lub transportem publicznym.

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić dostępność lotów, ceny biletów i rozkłady lotów, a także zarezerwować bilety z wyprzedzeniem, szczególnie w okresie zimowym, kiedy Laponia przyciąga wielu turystów.