Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Piąte co do wielkości jezioro w Szwajcarii, Jezioro Zuryskie, jest centralnym punktem większości aktywności mających miejsce w niezwykłym szwajcarskim mieście — Zurychu. Po obu stronach brzegu jeziora, w pobliżu miasta, znajdują się restauracje, plaże i wypożyczalnie sprzętów. Ciekawych atrakcji jest wystarczająco, aby zapewnić rozrywkę każdemu miłośnikowi spędzania czasu na świeżym powietrzu. A czy może być coś przyjemniejszego niż łapanie pierwszych wiosennych promieni słonecznych? Poznajcie tę krainę i już dziś zaplanujcie swoją podróż do Szwajcarii!

 

Jezioro Zuryskie

Jezioro Zuryskie, oferujące panoramiczne widoki na stalowoszare góry z ich wierzchołkami pokrytymi śniegiem, jest uznawane za jedno z największych i najpiękniejszych jezior w Szwajcarii. Rozciągające się na południowy wschód od Zurychu jezioro jest dziełem rzeki Linth, która wywodzi się z lodowców Glarus Alps. Łagodne zbocza brzegów jeziora porośnięte są pachnącymi winnicami i sadami, które podkreślają jego piękno. Jezioro Zuryskie, położone na zachód od największego miasta, jakim jest Zurych, jest popularnym miejscem wycieczek. Ludzie z całego świata, ale także miejscowi przyjeżdżają tutaj, aby odpocząć i spędzić dzień w spokoju ciesząc się wiosną. Delikatnie kołyszące się fale w towarzystwie dobrego jedzenia stają się synonimem wakacji w Zurychu. Najlepszą rzeczą, jaką możecie zrobić, to popłynąć łodzią i zbadać nienaruszone odległe brzegi jeziora.

Jezioro Zuryskie otoczone jest od południa wzgórzami Albis i Zimmerberg, a od północy łańcuchem wzgórz Pfannenstiel. Podczas gdy w przeszłości jezioro było przede wszystkim szlakiem komunikacyjnym, dziś jest popularnym miejscem wycieczek. Niekwestionowanymi faworytami publiczności są dwa historyczne parowce. Od „Gipfeli-Schiff” (wczesne poranki) do „Sonnenuntergangs-Schiff” (rejsy o zachodzie słońca) dostępne są wszelkiego rodzaju specjalne wycieczki.

Panorama Zurychu z Üetliberg

 

Największe atrakcje tego miejsca to między innymi:

  • Alpamare w Pfäffikon – największy zadaszony park wodny w Europie
  • słoneczne wyspy Ufenau i Lützelau w pobliżu Rapperswilu,
  • drewniana kładka prowadząca przez jezioro między Rapperswilem i Hurden,
  • barokowy kościół w Lachen,
  • słynną fabrykę czekolady Lindt & Sprüngli w Kilchbergu i oczywiście Zurych ze wszystkimi zabytkami, słynną ulicą handlową Bahnhofsstrasse i szeroką gamą obiektów kulturalnych.

drewniana kładka prowadząca przez jezioro między Rapperswilem i Hurden

 

Wiosenne atrakcje Jeziora Zuryskiego

 

Spacerujcie wzdłuż promenady nad jeziorem

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na podziwianie piękna Jeziora Zuryskiego jest trasa promenady malowniczo położonej nad jeziorem, która biegnie kilka kilometrów po obu stronach tego zbiornika wodnego i łączy kilka parków. Znajdziecie tam odpowiednie ścieżki dla spacerowiczów, rowerzystów, rolkarzy i skuterów elektrycznych. Przyjemny spacer zabierze Was wzdłuż parków, kąpielisk i plaż, a także do restauracji i barów nad jeziorem.

 

Wybierzcie się na przejażdżkę rowerową wokół jeziora

Dziesiątki szlaków rowerowych rozpoczynających się w Zurychu prowadzą do miast i obszarów przyrodniczych po obu stronach jeziora. Trasy mogą oferować łatwą jazdę wzdłuż płaskiego brzegu jeziora lub nieco trudniejsze trasy, które są nagradzane wspaniałymi widokami na jezioro i góry. Zurich Tourism oferuje sugestie dotyczące krótkich i dłuższych wycieczek, a także informacje na temat wypożyczalni rowerów i e-rowerów.

 

Wybierzcie się na rejs łodzią

O każdej porze roku rejs statkiem po Jeziorze Zuryskim to sposób na poznanie innej części miasta i docenienie jeziora bez zmoczenia. Lake Zurich Navigation Company obsługuje dużą flotę statków wycieczkowych, w tym motorówki i statki o napędzie parowym, które służą również jako statki dojazdowe dla osób, które pracują w Zurychu, ale mieszkają w różnych miejscowościach wzdłuż jeziora. W cieplejszych miesiącach rejsy są częstsze i bardziej zróżnicowane i obejmują rejsy tematyczne.

 

Wynajmijcie łódź i wypłyńcie w swój własny rejs

Wyprawa na własną rękę to beztroski i pełen przygód sposób na zobaczenie jeziora. Boathouse Lago wynajmuje małe łodzie motorowe, dla których nie jest wymagana licencja żeglarska, a także łodzie niezmotoryzowane, takie jak rowery wodne. To niesamowita przygoda podczas wiosennej wyprawy to Zurychu — krainy jezior.


 

Relaksujcie się w barze nad jeziorem

W ciepłe miesiące wokół Jeziora Zuryskiego otwierają się bary i restauracje nad jeziorem, które są istotną częścią spotkań towarzyskich mieszkańców Zurychu. W większość z nich atmosfera jest bardzo luźna, co zapewnia przyjemne i relaksujące popołudnie. Wieczorami wiele obiektów zamienia się w tętniące życiem bary na świeżym powietrzu.

 

Zobaczcie jezioro z deski do wiosłowania na stojąco

Szybuj po gładkiej powierzchni Jeziora Zuryskiego na stojącej desce wiosłowej, którą można wypożyczyć od sprzedawców wzdłuż jeziora. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z deski SUP, proponujemy wybrać się na wycieczkę w słoneczny dzień, kiedy woda jest ciepła – na wypadek, gdybyście nieumyślnie wpadli do wody!

 

Odwiedźcie plażę nad jeziorem

Kolejna wspaniała wiosenna rozrywka w Zurychu, to plaże, które znajdują się wzdłuż całego Jeziora Zuryskiego. Większość to trawiaste trawniki z małymi piaszczystymi plażami, ale wiele z nich ma mola, wypożyczalnie łodzi, obiekty piknikowe, bary z przekąskami lub proste restauracje, a także baseny.

 

Rozgrzejcie się w saunie

Kiedy temperatura spada, nie oznacza to, że zabawa na Jeziorze Zuryskim musi się skończyć. Na kąpielisku Enge na zachodnim brzegu jeziora otwarta jest sauna, która pozwala gościom wygrzać się, patrząc przez okna na piękne jezioro. Odważni mogą nawet szybko zanurzyć się w mroźnych wodach jeziora – podobno dobre na ciśnienie krwi i krążenie po seansie w saunie. Dostępna jest sauna tylko dla kobiet, a także sauna mieszana — wszystkie są przeznaczone tylko dla dorosłych.

 

Rozkoszujcie się pysznym jedzeniem

Restauracje wokół Jeziora Zuryskiego zapewniają wspaniałe widoki, pyszne kulinarne smakołyki i wspaniałe doznania. Region słynie z ekologicznego mięsa, warzyw, ryb, smacznych serów i wyśmienitych win. Świeże ryby z Jeziora Zuryskiego są podawane w wielu restauracjach rybnych na brzegu jeziora, a romantyczny zachód słońca oglądany z restauracji nad jeziorem zapewni dodatkowe wrażenia do pysznej kolacji.

 

Rapperswil

Na wschodnim krańcu jeziora znajduje się „Różane Miasto” Rapperswil. W publicznych ogrodach kwitnie ponad 15 000 krzewów róż w ponad 600 różnych odmianach. Promenada nad jeziorem zachwyca śródziemnomorskim urokiem, a malownicze Stare Miasto sprawia, że to miasto portowe jest popularnym miejscem wycieczek. Wielką atrakcją jest także położony nad brzegiem Jeziora Zuryskiego zamek Rapperswil, który uważany jest za wizytówkę Miasta Róż. Zamek został zbudowany w XII wieku i od tego czasu był wielokrotnie odnawiany. Góruje wysoko nad miastem i jest widoczny z daleka.

Rapperswil, Zurych, Szwajcaria

 

Zobaczcie majestatyczne wille

Słynne „złote wybrzeże” rozciąga się wzdłuż północnej strony jeziora, od Zollikon do Feldmeilen. Ten skąpany w słońcu region słynie z wysokich cen nieruchomości, dlatego też na tym odcinku wybrzeża, możecie podziwiać wspaniałe domy i wille.

 

Zurych

Ponieważ Zurych, największe miasto Szwajcarii, jest dobrze znany jako centrum gospodarcze i kulturalne kraju oraz jedna z głównych stolic finansowych i przemysłowych Europy, łatwo zapomnieć, że jest to również wspaniałe i fascynujące miejsce dla turystów. Jego liczne atrakcje obejmują dziesiątki muzeów, dobrze zachowane stare miasto wypełnione średniowiecznymi i renesansowymi budynkami oraz ogromna ilość różnorodnej sztuki — zarówno w muzeach, jak i poza nimi. Natomiast na wiosnę to miasto rozkwita! Sprawdźcie największe atrakcje Zurychu i już dziś zaplanujcie Waszą trasę po krainie jezior. Bilety lotnicze do Zurychu jak zawsze znajdziecie na FRU.PL. 

Zurych, Panorama miasta, Szwajcaria

 

Stare Miasto (Altstadt)

Stare Miasto jest popularnym miejscem zarówno dla turystów, jak i mieszkańców, ponieważ jest to centrum historyczne, kulturalne i nocne. Brukowane uliczki wiją się wąskimi ścieżkami otaczając piękne domy. Spacer po okolicy to przyjemność sama w sobie, bo każdy zakątek wydaje się oczarowany swoistym wdziękiem. Wzdłuż jego ulic pojawiło się wiele restauracji i kawiarni, które zaspokoją potrzeby miłośników długiego spaceru po Altstadt. W okolicy znajdują się niektóre z najważniejszych budowli sakralnych w mieście, takie jak kościół Minster of Our Lady. Mieści się w nim również ważne zabytki historyczne i kulturalne, takie jak Lindenhof i Szwajcarskie Muzeum Narodowe. W ramach świetnego kontrastu ze średniowieczną architekturą Stare Miasto jest miejscem wielu barów i klubów nocnych, które przekształciły je w centrum życia nocnego.

 

Üetliberg

Sięgająca na ponad 800 metrów nad poziomem morza góra jest idealnym miejscem do podziwiania panoramy Zurychu i okolicznych Alp. Chociaż znajduje się poza samym miastem, to wycieczka jest warta zachodu, ponieważ daje odwiedzającym możliwość zobaczenia idealnej jak na pocztówce Szwajcarii. Istnieje wiele szlaków i ścieżek, a odwiedzający mogą wędrować po nich, spacerować i jeździć na rowerze według własnego uznania. Ponieważ ścieżki są oznakowane i nie stanowią ekstremalnego wyzwania, są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych i poziomów.

 

Landesmuseum — Szwajcarskie Muzeum Narodowe

Warto odwiedzić to muzeum, choćby tylko po to, by zobaczyć jego imponującą architekturę. Równie godna podziwu jest kolekcja, która tam się znajduje. Począwszy od czterech wieków przed Chrystusem, muzeum prowadzi zwiedzających przez obszerną historię Szwajcarii. Dzięki wystawom stałym, które zawierają informacje o ważnych wydarzeniach, stylu życia i sztuce narodowej, daje możliwość zrozumienia przeszłości i teraźniejszości kraju. 14 kolekcji Muzeum, w których znajduje się ponad 800 000 obiektów, obejmuje archeologię, malarstwo i rzeźbę oraz tekstylia i modę. Wystawy czasowe wprowadzają do muzeum świeże spojrzenie. Prezentując nowych artystów i reprezentując współczesne problemy, są one łącznikiem ze współczesną Szwajcarią, dzięki czemu muzeum jest nieocenione.

Landesmuseum — Szwajcarskie Muzeum Narodowe, Zurych

 

Kościół Grossmünster

Każdy z miejscowych powie, że Grossmunster, to jedna z wizytówek miasta. Jego bliźniacze wieże zwieńczone identycznymi cylindrami stoją nad miastem i pięknie odbijają się w pobliskiej rzece. Unikatowe witraże filtrują światło słoneczne, które malowniczo ozdabia wnętrze. Grossmunster jest również powiązany z ważnymi postaciami historycznymi. Miejscowa legenda głosi, że w miejscu kościoła znajdują się groby Feliksa i Reguly — patronów miasta.

Stąd też ojciec szwajcarskiej reformacji, Heinrich Zwingli, prowadził większość swoich spraw i zmieniał religijny i polityczny krajobraz kraju. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Szwajcarii.

 

Ogród Botaniczny

Założony w 1837 roku Stary Ogród Botaniczny jest jednym z najprzyjemniejszych miejsc w Zurychu. Jego centralne położenie sprawia, że jest dostępny zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, którzy chcą wejść na czarującą zieloną przestrzeń. Ogród jest usiany różnymi pięknymi i ciekawymi gatunkami roślin, a także posiada różne przestrzenie, które dodają mu uroku. Ośmioboczny szklany pawilon tworzy doskonałe połączenie między wnętrzem a zewnętrzem, arboretum to doskonałe miejsce na relaks, a średniowieczny ogród ziołowy daje wgląd w średniowieczną medycynę.

Ogród Botaniczny, Zurych