Skip to content
Aktualizacja: 02/06/2023

Podziel się na:

Wśród wielu urzekających prowincji i miast Andaluzji wybór miejsca na następną podróż bywa trudny. Z pewnością jednak Granada znajduje się na liście must-see niemal każdego urlopowicza — również w porze wiosennej. Miasto zawdzięcza to przede wszystkim swojej znanej na całym świecie twierdzy, wspaniałej Alhambrze, ale to wyjątkowe arcydzieło nie jest bynajmniej jedynym powodem do spędzenia wakacji w Granadzie!
Granada jest po prostu bajecznym i ciekawym miastem. Mieszkania w jaskiniach, arabskie dzielnice i wyraźne upodobanie do słodyczy nadają jej niepowtarzalny smak. Poznacie osobliwą stronę południowej Hiszpanii, z tapas, flamenco i mnóstwem ciekawych atrakcji. Podpowiadamy, jak sprawić, by pobyt w Granadzie był niezapomniany.

Historia Granady

Granada to miasto w regionie Andaluzja w południowej Hiszpanii. To miasto uniwersyteckie, w którym znajduje się jeden z najsłynniejszych zabytków w Hiszpanii i Europie – Alhambra.
Grenada jest zamieszkana przez ludzi od co najmniej 2500 lat. Historia tego miejsca zaczęła się od osady ibero-celtycka, zanim stała się kolonią grecką. Rozkwitło jako centrum gospodarcze rzymskiej Hispania, następnie zarządzane było przez Wizygotów, a później odzyskane przez Wschodnie Cesarstwo Rzymskie. Podbój Maurów w 711 r. przyniósł panowanie islamu na Półwyspie Iberyjskim, a Granada stała się centrum muzułmańskiej Hiszpanii. Po chrześcijańskiej rekonkwiście w 1236 r. stało się centrum królestwa Nasrydów na następne 250 lat, zanim ostatecznie przypadło chrześcijańskiej Hiszpanii w 1492 r. Oznaczało to koniec rządów Maurów na Półwyspie Iberyjskim.
Przez następne stulecia podejmowano próby ukrycia jego muzułmańskiego charakteru. Znaczna część dziedzictwa architektonicznego miasta została zniszczona, zanim turystyka zaczęła interesować się miastem na całym świecie. W pewnym sensie można chyba powiedzieć, że turystyka pomogła ocalić islamskie dziedzictwo Granady.

Jak dotrzeć do Granady?

Granada ma małe lotnisko, które obsługuje codzienne loty z Madrytu i Barcelony. Loty do pobliskiej Malagi są jednak często tańsze, a stamtąd można dojechać autobusem lub pociągiem. Sprawdźcie naszą ofertę:
✈️ Loty do Malagi 
✈️ Loty do Madrytu
✈️ Loty do Barcelony

TANIE BILETY LOTNICZE_Hiszpania

Gdzie się zatrzymać w Granadzie?

W większości rejonów Granady znajdziecie dobre miejsce na nocleg. Przy katedrze znajduje się kilka pięknych butikowych hoteli z pięknymi widokami na stare miasto i place. Jeśli jednak chcecie czegoś bardziej nowoczesnego (i najlepiej z basenem!), to rozważ szukanie dalej za miastem, gdzie znajdują się bardziej znane hotele. Natomiast Albaicín to najlepsza okolica dla apartamentów z wyżywieniem we własnym zakresie, a ze względu na swoją wysokość oferuje imponujące widoki na miasto i Alhambrę.
Albaicin, Granada,Hiszpania

Alhambra — ponad 1000 lat historii i fascynujące piękno

Alhambra, która wychodzi na równinę Granady, schodząc z Sierra Nevada, ma około 740 metrów długości i 205 metrów. Zajmuje łączną powierzchnię około 142 000 metrów kwadratowych.
Jej historia zaczęła się już w trakcie panowania rzymian na tych terenach. Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego istniejące rzymskie fortyfikacje popadły w ruinę. Dopiero w roku 889 n.e. zbudowano małą fortecę, która zastąpiła ruiny pozostawione przez Rzymian. Słowo Alhambra pochodzi od arabskiego słowa „al-Hhjtamrā”, które dosłownie oznacza „czerwony”. Pełne słowo brzmiało „al-Qal’at al-Ḥamrā”, co w rzeczywistości oznacza „czerwoną fortecę”. Dosłowne tłumaczenie bierze się z faktu, że Arabowie, którzy je odkryli, dowiedzieli się, że ruiny zostały wykonane z czerwonej gliny, która występuje w całej tej części Hiszpanii.
Przez wieki, budowla rozrosła się od małej fortyfikacji na szczycie wzgórza do ogromnego pałacu, który stał się miastem pałacowym. „Emirat Granady”, zwany także „Królestwem Nasrydów w Granadzie”, został założony w 1230 roku przez Muhammada ibn al-Ahmara. To właśnie emirowie Nasrydów byli odpowiedzialni za rozpoczęcie budowy i budowę dużych części pałacu Alhambra. Wszystko zaczęło się w połowie XIII wieku, kiedy pierwszy emir odnowił ruiny i rozbudował mury twierdzy, przekształcając ją w pałac. W 1492 roku podbój, który trwał prawie 800 lat, został zakończony, a ostatni Nasrid Emir został zesłany do Afryki Północnej.
Alhambra składa się z wielu budynków, które budowano stopniowo na przestrzeni wieków. Należą do nich pałace, apartamenty królewskie, sale, ogrody, pawilony, koszary wojskowe, meczety, kościoły, wieże i forty. Temat przewodni pozostał ten sam: „Aby przypominać raj na ziemi”.

Alhambra, Granada, Hiszpania

Inne zabytki i atrakcje Granady

Każdy, kto przyjeżdża do Granady, chce koniecznie zobaczyć Alhambrę. W tym celu ludzie podróżują z bliska i z daleka, dając wynik około dwóch milionów odwiedzających rocznie. Ale w mieście jest więcej do odkrycia niż ta wielka atrakcja! Sprawdźcie, co jeszcze warto odwiedzić w Granadzie!

  • Unikalna dzielnica Sacromonte

Na obrzeżach Granady znajduje się romska (cygańska) dzielnica Sacromonte, wbudowana w zbocze wzgórza, której mieszkańcy mieszkają w jaskiniach. Większość domów w jaskiniach jest obecnie dość nowoczesna, ale w przeszłości mieszkali tam robotnicy, którzy zbudowali pałac Alhambra. Istnieją dwa odrębne obszary Sacromonte. Główna dzielnica, na którą składają się bielone domy w jaskiniach i sklepy. Jeśli natomiast chcecie dotrzeć do drugiego obszaru, to musicie się wspiąć się na sam szczyt wzgórza, gdzie znajdziecie wyjątkową społeczność hipisów i imigrantów mieszkających w bardziej surowych jaskiniach. Pamiętajcie tylko, że ta druga grupa ludzi nie zawsze jest zadowolona z widoku turystów gapiących się na nich lub na ich domy. To całkiem zrozumiałe, więc pamiętajcie, by zachować umiar. Jeśli jednak chcecie poznać więcej szczegółów o tej dzielnicy, to odwiedźcie Muzeum Jaskini Sacromonte (Museo Cuevas del Sacromonte), aby zobaczyć, jak wyglądało życie w Sacromonte 100 lat temu. Muzeum znajduje się w niewielkiej odległości od głównej dzielnicy Sacromonte. Znajduje się w nim około dziesięciu jaskiń, które dają wyobrażenie o tym, jak ludzie żyli w nich w przeszłości.

Sacromonte, Granada, Hiszpania

  • Historyczna część miasta — Albayzín

Albayzín to jedna z głównych atrakcji Granady i historycznej arabskiej dzielnicy miasta. Jest to również miejsce światowego dziedzictwa UNESCO. Ta część Granady ma bogatą historię mauretańską, co miało naturalny wpływ na architekturę i wystrój okolicy. Na przykład wiele ścian pokrytych jest wspaniałymi kafelkami, które zostały ręcznie pomalowane przez mauretańską ludność. Wypijcie w dzielnicy pyszną sangrię, zwłaszcza wczesnym wieczorem, kiedy budynki przybierają odcień ciemnego różu. Poczujecie prawdziwą atmosferę tego miasta w tej okolicy, z mnóstwem ludzi siedzących razem, cieszących się przyrodą, rozmową i drinkami.

Granada, Andaluzja, Hiszpania

  • Pełne pasji flamenco

Flamenco to forma świątecznej cygańskiej muzyki ludowej (Gitano), która wywodzi się z południowej Hiszpanii. Ma swoje korzenie w Andaluzji i uważa się, że wywodzi się od koczowniczych Romów, którzy wyemigrowali do południowej Hiszpanii. Można odwiedzić jedno z popularnych tablao w jaskiniach w Sacromonte, które oferuje pełne występy taneczne flamenco. Cuevas los Tarantos to jedno z najpopularniejszych miejsc do oglądania Zambry, regionalnego stylu z Granady, a ceny zaczynają się od około 25 euro. Jest też nieco ukryty/tajny lokalny bar w jaskini, w którym odbywają się niezwykle autentyczne występy po 1 w nocy, kiedy większość turystów śpi w swoich hotelach. Wybierzcie się do tej dzielnicy i spróbujcie znaleźć to magiczne miejsce, nawiązując kontakt z miejscowymi.

Granada, Hiszpania

  • Piękna Katedra i Kaplica Królewska w Granadzie

Zanim Chrześcijanie przejęli kontrolę nad Granadą od Arabów w 1492 roku, budynek ten był meczetem. Chrześcijanie zaczęli używać go jako katedry, a następnie rozbudowywać go kawałek po kawałku. W rzeczywistości prace budowlane trwały przez dobre 200 lat, dzięki czemu dzisiejsza katedra harmonijnie łączy w sobie kilka stylów: barok, gotyk i w dużej mierze renesans. Ten ostatni szczególnie dobrze ujawnia się w ogromnej sali ołtarzowej. Częścią terenu, ale z osobnym wejściem, jest Kaplica Królewska. To tutaj w XVI wieku chowano katolickie hiszpańskie pary królewskie.

  • Kąpiel w Hammam Al Andalus

Jeśli lubicie masaże i kąpiele termalne, prawdopodobnie będziecie chcieli spędzić godzinę lub dwie relaksując się w Hammam Al Andalus. Jest to pierwsza łaźnia arabska, która została ponownie otwarta po tym, jak została zakazana w Hiszpanii ponad pięć wieków temu. Mieszczący się w XIII-wiecznym budynku hotel Hammam Al Andalus dysponuje siedmioma basenami o różnej temperaturze. Prawdopodobnie nie będziecie potrzebować rezerwacji, aby wykąpać się w basenach, ale zaleca się wcześniejszą rezerwację zabiegów.

  • Wycieczka z Granady w góry i na narty

Jeśli chcecie maksymalnie wykorzystać swój city break, to powinniście zaplanować wycieczkę do podnóża gór. Z Granady oferowanych jest kilka jednodniowych wycieczek do parku narodowego, głównie do regionu La Alpujarra. Niesamowitą atrakcją są białe wioski w dolinach i na stromych zboczach, które wydają się niemal świecić. W Trevélez jednej z najwyżej położonych gmin w Hiszpanii, warto spróbować suszonej na powietrzu szynki Serrano, która uważana jest za najlepszą w kraju.

Warto też wykorzystać ostatnią chwilę na narciarską przygodę i wybrać się np. do Sierra Nevada. To najwyższe pasmo na Półwyspie Iberyjskim, z 15 szczytami wyższymi niż 3000 metrów. Niektóre z nich są pokryte śniegiem aż do wiosny. Są one popularnym celem podróży dla miłośników sportów zimowych. Ale nawet bez desek pod stopami, rezerwat przyrody oferuje wiele możliwości rekreacji.

  • Pyszne i darmowe tapas

Żadna podróż do Granady nie byłaby kompletna bez pójścia do restauracji lub baru na darmowe tapas! Hiszpańska kultura tapas opiera się na dzieleniu się małymi przekąskami z przyjaciółmi. Po południu lub wieczorem zazwyczaj między 13:00 a 16:00 lub między 21:00 a północą, można zamówić piwo lub wino i otrzymać darmowe przekąski zwane tapas. Najlepsze ulice w Granadzie, gdzie można znaleźć wspaniałe tapas, to Calle Navas i Calle Elvira. Jedną z popularnych przekąsek tapas jest czarna szynka iberyjska, znana również jako jamón ibérico. Mięso pekluje się solą do 3 lat, więc nie wymaga chłodzenia.

  • Wycieczka do Iznajar

Jeśli macie trochę więcej czasu, to wybierzcie się na wycieczkę do pięknej wioski Iznajar. Ta autentyczna hiszpańska wioska jest jedną ze słynnych „białych wiosek Andaluzji” (Pueblos Blancos) i znajduje się wysoko na górze z widokiem na piękną dolinę i jezioro poniżej. To spokojna wioska, zamieszkana przez lokalną ludność, pełna białych domów i setek doniczek. Jest to również jedna z najpiękniejszych wiosek w regionie i obowiązkowy punkt wycieczki po Andaluzji! Koniecznie odwiedźcie urocze skwery w wiosce i tradycyjne andaluzyjskie „Patio de las Comedias”, gdzie znajdziecie setki różnokolorowych kwiatów pelargonii w jaskrawoniebieskich doniczkach. Z Granady to 1-1,5 godziny jazdy samochodem lub autobusem. Zalecamy wizytę wcześnie rano, aby uniknąć większych grup wycieczkowych.